zamknij

Wiadomości

Zabił 17-letnią Alicję. Sąd nie dał dożywocia

2020-08-29, Autor: bf

W miniony czwartek w katowickim Sądzie Apelacyjnym zapadła decyzja co do przyszłości Adriana P. Prokuratura wnosiła, by rybniczanin za zabójstwo Alicji F. spędził resztę życia w więzieniu. Sąd jednak podtrzymał wyrok 25 lat więzienia. Dlaczego?

Reklama

Ćwierć wieku więzienia dla Adriana P.

Przypomnijmy, Adrian P. usłyszał w listopadzie 2019 wyrok – 25 lat więzienia za zabójstwo 17-letniej Alicji F. Sąd nie miał wątpliwości co do jego winy.

- Powodem jej śmierci było klasyczne uduszenie. Krew znaleziono na cegle i kawałku drągu. Daje to podstawy do twierdzeń, że była uderzana tymi przedmiotami, a nie że upadła. Mamy ślady krwi na odzieży oskarżonego. Krwawiła, bo była skatowana, miała złamania kostne na twarzy – uzasadniał wtedy wyrok sędzia Ryszard Furman.

Adrian P. próbował nieudolnie zatrzeć swoje ślady. Najpierw rozebrał dziewczynę, potem ją ubrał. Założył jednak majtki na tylko jedną nogę, a stanik założył bez ramiączek. Na tym przedmiocie znaleziono biologiczne ślady Adriana.

Sędzia przypomniał również o kryminalnej przeszłości Adriana P. Jako osoba niepełnoletnia dokonała bowiem szeregu przestępstw – od rozbojów do przestępstw przeciwko porządkowi.

- W opiniach wskazuje się na to, że jest osobnikiem zdemoralizowanym, nie szanuje autorytetów, czuje się bezkarny. Jego podejście do porządku prawnego, lekceważenie wybija się na pierwszy plan. Biegli psychiatrzy wskazali, że nie jest dotknięty chorobą psychiczną, niedorozwojem. Wszystko, co robi, to z pełną poczytalnością – argumentował w listopadzie sędzia.

Dlaczego Adrian P. usłyszał wyrok 25 lat więzienia? Ryszard Furman tłumaczył, że przestępstwo popełnione przez mężczyznę nie kwalifikowało go w katalogu zabójstw, za które grozi dożywocie. Mowa tu o np. zabójstwie przy rozboju, zgwałceniu, wykorzystaniu materiałów wybuchowych czy zabójstwie ze szczególnym okrucieństwem.

- Żadne z tych wcześniej wymienionych nie zaszły w tym przypadku. Szczególne okrucieństwo można wykazać wtedy, gdy sprawca zadbał o to, by agonia ofiary trwała długo, cierpiała – tłumaczył.

Sędzia wątpił, czy w obecnych realiach resocjalizacja Adriana P. przyniesie skutek.

- Nie można jednak tego przekreślać. Sąd uznał, że oskarżony stanowi realne zagrożenie. W jego przypadku eksplozja agresji jest czymś, co pojawia się szybciej niż u innych osób. U tego skazanego doszukiwanie się empatii jest skazane na niepowodzenie – dodał Ryszard Furman.

Prokuratura chciała dożywocia. Co na to sąd?

Wyrok 25 lat wiezienia nie zadowolił zarówno obrońcy Adriana P. jak i Prokuratury Rejonowej w Rybniku. Obrona chciała bowiem jego uniewinnienia, a śledczy sądzili, że dostanie dożywocie.

Dlatego w miniony czwartek Sąd Apelacyjny w Katowicach miał rozstrzygnąć, jaka przyszłość czeka zabójcę Alicji F. Podtrzymał wyrok, jaki zapadł w Sądzie Okręgowym w Rybniku.

- Sąd, uzasadniając swoją decyzję, zwrócił uwagę na to, że sprawca zbrodni jest osobą młodocianą, a w takich przypadkach bierze się pod uwagę również względy wychowawcze i resocjalizację. Dodatkowo sędzia uznał, że sprawca działał pod wpływem impulsu, emocji, a nie z premedytacją. Nie zmienia to faktu, że dowody wskazują na jego winę i to, że dopuścił się morderstwa. Wymierzając 25 lat więzienia, sąd wziął pod uwagę brutalność czynu i to, że Adrian P. był już wcześniej karany – relacjonuje Super Express.

Z kolei dziennik Fakt podaje, że Prokuratura Okręgowa w Gliwicach nie powiedziała ostatniego słowa w kwestii wyroku.

– Zastanowimy się nad złożeniem kasacji. Adrian P. zasługuje na dożywocie. Był brutalny, zamordował z błahego powodu. Wcześniej był wielokrotnie karany, ma także inne postępowania w toku. Już nie ma nadziei na jego wychowanie. Społeczeństwo należy przed nim chronić – powiedział dziennikowi prokurator Sławomir Sola z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

---

Przypomnijmy, do tragedii doszło w nocy pomiędzy 2 a 3 lutego 2018 roku. W godzinach porannych mieszkaniec Rybnika natknął się na zwłoki młodej kobiety. Były schowane za garażami przy ul. Łokietka. Okazało się, że Alicja F. padła ofiarą brutalnego morderstwa >>Zwłoki kobiety w centrum Rybnika<<

Policjanci szybko natknęli się na trop do Adriana P. - znajomego Alicji F. Mężczyzna zacierał ślady, wyprał swoje ubrania, w których dokonał morderstwa. Był bardzo dobrze znany mundurowym ze względu na popełnione w przeszłości rozboje >>Podejrzany o zabójstwo 17-letniej Ali w rękach policji! Zacierał ślady (foto, wideo)<<

Z ustaleń śledczych wynikało, że Adrian P. w chwili przestępstwa znajdował się pod wpływem alkoholu i środków psychoaktywnych (amfetaminy).
Do pierwszej rozprawy 22-latka doszło w październiku 2018 roku. Prokurator stwierdził, że u Alicji F. stwierdzono otarcia naskórka twarzy, obojczyka, ramienia. Miała wiele sińców, rany szarpane, a także złamaną żuchwę i kości przy tchawicy. Biegły stwierdził na ciele 17-latki ślady duszenia, a także krew w układzie oddechowym wskutek licznych obrażeń głowy. W skrócie - dziewczyna dusiła się też własną krwią. Śledczy nie stwierdzili, by miało dojść do gwałtu.

Adrian P. nie przyznał się do zarzucanych czynów. Oznajmił też, że nie zamierza odpowiadać na pytania sądu, prokuratury, ani oskarżyciela posiłkowego. Mężczyzna wycofał też swoje wcześniejsze zeznania. Przedstawił również inną wersję zdarzeń podczas feralnej nocy. Z zeznań policjanta wynika, że Adrian P. bał się wizji lokalnej. Nie chciał wyjść z samochodu.

Skazany mężczyzna przedłużał proces o ile mógł. Raz wnosił, by przebadano go wariografem, podczas kolejnej rozprawy chciał zmiany składu sędziowskiego. Oba wnioski zostały oddalone przez sędziego Ryszarda Furmana.

Dwa tygodnie przed wyrokiem ogłoszonym w Rybniku miały miejsce mowy końcowe. Brat zamordowanej Alicji życzył Adrianowi P. by „zgnił w wiezieniu”. Ten powtarzał, że jest niewinny.

Oceń publikację: + 1 + 48 - 1 - 24

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-08-29 18:53:52

  Mam nadzieje, ze Kaczynski sie postara o sprawiedliwy wyrok.

  63 17
 • ~ufolud 2020-08-29 20:18:30

  Jeżeli są niezbite dowody, że ten młody człowiek dopuścił się takiego czynu to jestem za zmianami w prawie, jeżeli odebrałeś komukolwiek życie to,...... pompować krew, resztę organów przekazać oczekującym na dawce, nie ma zmiłuj się, odebrałeś komuś życie, to uratujesz innym.

 • ~waldus 2020-08-29 21:42:32

  Dlaczego politycy nie przywrócą kary śmerci?!
  Większość spoleczeństwa jest za.

 • ~corona 2020-08-29 22:32:46

  Pogromca, jednak jesteś... myślałem że żona Ci neta odcięła.

  17 38
 • ~tf2 2020-08-30 11:29:48

  Jeżeli zabił z premedytacją - dożywocie, recydywa jednak i seryjne zabójstwo z szczególnym okrucieństwem gdzie nie ma wątpliwości co do sprawcy powinna zakończyć się karą śmierci.
  Problem w tym, że to sędzia decyduje i robi to co zechce. Dlatego wprowadziłbym precedens i ławę przysięgłych. Ten sam wyrok za tę samą zbrodnię, bez względu na lewicowe przekonanie sądu i jego sympatie do marksizmu.

  14 19
 • ~Dintojra 2020-08-30 15:44:40

  "seryjne zabójstwo z szczególnym okrucieństwem gdzie nie ma wątpliwości co do sprawcy powinna zakończyć się karą śmierci."
  @tf2 - o jakim seryjnym zabójstwie bredzisz ? czy aby sędzia Furman jasno nie wytłumaczył kiedy zachodzą przesłanki o szczególnym okrucieństwie mordu ?
  Teraz każdy po podstawówce czy inni czeladnicy piekarscy biorą się za interpretację prawa.
  Przypomę, że tworzeniem prawa zajmuje się Parlament, sędzia jest od jego egzekwowania.
  Ciekawe czy wszyscy zwolennicy KS tak łatwo by się o niej wypowiadali gdy kilka eazy okazałoby się, że ktoś popełnił błędy (co się zdarza vide Komeda) i stracono by niewinnego człowieka ?
  Łatwo szermować takimi tezami, gdy nie bierze się za odpowiedzialności.
  I drugi aspekt: podobno wedle zwolenników obecnej władzy Polska to kraj katolicki... pokażcie mi więc odnośnik w Biblii mówiący o odwecie ?

  16 8
 • ~Abisall 2020-08-30 18:53:17

  A jakie mają być te niezbite dowody? Nawet przy badaniu DNA się okazuje że można przypadkowo zawlec DNA niewinnego człowieka na miejsce zbrodni - wide sprawa Lukisa Andersona gdzie mimo że miał on wydawałoby się żelazne alibi, przebywał w momencie dokonania zabójstwa w szpitalu na odtruciu po ciągu alkoholowym, przesiedział 4 miesiące w areszcie bo jego dna znaleziono pod paznokciami ofiary. I pewnie gdyby nie to że jednak były papiery na to że był gdzie inndzie siedziałby teraz za coś czego nie zrobił bo DNA bardzo często uznawane jest z niepodważalny dowód.
  W jego przypadku adwokaci doprowadzili do wyjaśnienia - okazało się że załogant karetki którą wezwano do ofiary zabójstwa wcześniej opiekował się Andersonem w szpitalu...
  I wystarczyło bo DNA można przenieść przez zwykłe kilkunastosekundowe uściśnięcie dłoni.
  Skażmy na śmierć a potem niech będzie jak np w sprawie Komedy czy wręcz jak w sprawie 4 nastolatków z Kaliforni skazanych za brutalne zabójstwo i gwałt, gdzie po wielokrotnych "wydobywczych" przesłuchaniach, PRZYZNALI się do czynu znajdzie się prawdziwy sprawca którego zeznanie i przyznanie się ma poparcie nie tylko w zeznaniach ale i w dowodach. I co, ups sorry?

  6 7
 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-08-30 20:34:15

  Dintojra,

  17 letnia dziewczyna zostala uduszona i skatowana - spoleczenstwo czeka na sprawiedliwy wyrok dla oprawcy jak i dla sedziego.

  Ten morderca za 5 lat bedzie chodzic na przepustki, a za 15 lat wyjdzie z pierdla „za dobre sprawowanie”.

  Sedziowe najglosniej potrafia krzyczec „Konstytucja”, ale zeby wyroki byly sprawiedliwe to juz im tak latwo nie przychodzi.

  Dla mnie taki wyrok jest kpnia ze spoleczenstwa - chlop przesiedzial 8 lat za kradziec 3 torebek kawy - i tu sedzia widzial slusznosc tak surowego wyroku.

  Kaczynski musi w tej kadencji zrobic porzadek z Sedziami, ktorzy nie potrafia wydawac sprawiedliwych wyrokow.

  18 13

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 4332