zamknij

Wiadomości

Po świętach miasto otwiera targowisko

2020-04-10, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

Od wtorku, 14 kwietnia, otwarte zostanie targowisko przy ulicy Hallera. Zarówno handlujący, jak i klienci zobowiązani będą do przestrzegania obowiązujących regulacji w zakresie zachowania bezpieczeństwa.

Reklama

Zarządca targowiska przy ul. Hallera – Rybnickie Służby Komunalne – od 14 kwietnia umożliwi prowadzenie działalności handlowej branży spożywczej i ogrodniczej.

Wjazd na teren targowiska z dostawą towaru możliwy będzie od godziny 6:00, a zajmowanie straganów – po wskazaniu konkretnego miejsca przez pracownika Działu Targowisk i Parkingów. Nie będzie obowiązywał dotychczasowy przydział miejsc, a ilość straganów przypadająca na 1 handlującego będzie ograniczona – Rybnickie Służby Komunalne proszą handlujących o uwzględnienie tej kwestii przy załadunku towaru.

RSK przypomina także o konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa żywności – m.in. dezynfekcji rąk po każdym kontakcie z pieniędzmi i podawaniu produktów przez sprzedającego. Prosimy o dostosowanie się do wytycznych i przestrzeganie zaleceń administratora targowiska – podkreśla Agnieszka Skupień, rzecznik magistratu w Rybniku.

Targowisko przy ulicy Hallera zostanie otwarte w związku z wycofaniem się Inspekcji Sanitarnej z decyzji o zamknięciu targowisk. Zarządcy targowisk otrzymali ścisłe rekomendacje dotyczące funkcjonowania tego typu obiektów. Obejmują one rygorystyczne stosowanie wymagań higienicznych, takich jak: dbałość o odstępy między klientami, ograniczenie liczby klientów przebywających jednocześnie na targowisku, zapewnienie przy wejściu na targowisko pojemników z płynem dezynfekcyjnym i rękawiczek jednorazowych.

– Wymienione wymagania wiążą się z zakupem niezbędnych środków ochrony dla klientów, a dostępność płynów do dezynfekcji rąk czy rękawiczek jednorazowych jest ograniczona. Dlatego po otwarciu jednego targowiska i ocenie ilości potrzebnych środków, a także w zależności od możliwości zakupowych, będziemy rozważali otwarcie kolejnych targowisk w mieście – zaznacza Przemysław Grycman, dyrektor Rybnickich Służb Komunalnych.

Przypomnijmy, że na targowiskach obowiązują podobne obostrzenia jak w przypadku sklepów spożywczych. Liczba osób przebywająca na bazarach musi być dostosowana do liczby stoisk – przy jednym straganie mogą przebywać maksymalnie trzy osoby.

Oceń publikację: + 1 + 86 - 1 - 48

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (22):
 • ~waldus 2020-04-10 14:13:16

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  9 5
 • ~Arteks 2020-04-10 14:17:23

  Zamknięcie targowiska to była zła decyzja władz miasta. Ludzie są ostrożni i zdają sobie sprawę z tego, że nie należy się zbliżać do siebie. Dzięki tej niefortunnej decyzji handlarze targowiskowi którzy do krezusów nie należą - stracili najlepszy okres przedświąteczny dla targu. Paradoksalnie wiele osób mogłoby uniknąć kolejek do marketów bo owoce, jajka, warzywa kupiliby sobie na targowisku. Fatalna decyzja panie prezydencie - tak samo jak głupią decyzją władz państwa było zamknięcie lasów, tak jakby tam się ktoś mógł zarazić. Teraz "hitem" w zarażeniu na koronowirusa są szpitale i domy opieki czyli tam gdzie teoretycznie powinno być najbezpieczniej.

 • ~zak 2020-04-10 14:23:18

  Ostrożności nigdy za wiele. Zamkniecie uświadomiło sprzedawcom i klientom , że trzeba dbać o higienę i teraz ludzie będą ostrożniejsi. Dobrze , że coś się dzieje i ostrożnie otwieramy handel.

  55 34
 • ~waldus 2020-04-10 14:24:14

  No tu władzy miejskiej krytykować nie można. To jak targowisko można otworzyć a wyborów zrobic nie można? Buhahaha

  63 22
 • ~Robert Kowalewski 2020-04-10 14:32:49

  Jestem jak najbardziej za.
  Ci ludzie stracili możliwość zarobku.Trzeba ich zrozumieć.
  Oczywiście musi być zachowany reżim sanitarny.

  83 12
 • ~radoslaw.knesz@gmail.com 2020-04-10 14:53:18

  Arteks targowisko zostało zamknięte decyzją Główny Inspektorat Sanitarny. Prezydent czy rada miasta nie miała wpływu na tą decyzję. Po tym jak GIS się z tego wycofał złożyłem interpelację w tej sprawie. RSK musiało się do tego przygotować. Szkoda, że nie udało się przed świętami, ale ważne, że decyzja o otwarciu już zapadała.

  45 42
 • ~rosthost1 2020-04-10 15:03:25

  Do radoslaw.knesz tutaj Arteks ma racje! Jakos targowiska w innych mistach nie zostaly zakmniete a ograniczone do sprzedazy produktow spozywczych. Zarobią zagraniczne sieci A drobny sprzedawca dostał kopniaka.

  78 7
 • ~Tuuniaa 2020-04-10 15:21:02

  A kiedy otworzą cmentarz?

  42 8
 • ~Arteks 2020-04-10 15:27:14

  @radoslaw.knesz - pod rybnicki Sanepid podlegają też targowiska w powiecie rybnickim czy Żorach - może się mylę ale nie słyszałem aby zostały zamknięte. Nie słyszałem aby zamknięto targowiska na terenie powiatu wodzisławskiego czy raciborskiego. Prezydent mógł sprawdzić jak jest w innych miastach i odwołać się od tej decyzji, a nie posłusznie wykonywać zupełnie idiotyczne i przesadzone wytyczne. A proszę powiedzieć - czy zamknięcie cmentarzy było potrzebne? NIE, a z pewnością zaszkodzi nie tylko osobom je odwiedzającym ale co najmniej kilku małym kwiaciarniom które żyją TYLKO z odwiedzających cmentarze. Tam gdzie chodzi o interes miasta - np. opłaty za parkowanie i walka z nielegalnie parkującymi, takiej gorliwości władz miasta nie ma, pojawia się za to tam gdzie... jest zbędna lub nawet szkodliwa.

  48 15
 • ~Barbara Kr 2020-04-10 16:17:03

  Zgadzam się z ~Arteks. Dodatkowo jeśli wykończy się sprzedających na targowisku, to kto na tym zyska? Do kogo należy ten drogi teren???

  39 7
 • ~niwa 2020-04-10 16:32:33

  Urząd niech też OTWORZĄ

  38 4
 • ~Lateks 2020-04-10 16:36:37

  Pierwszy raz Arteks napisał coś z czym się można zgodzić.
  Swoją drogą pan Knesz jeśli pisze prawdę to by się nie chwalił takimi rewelacjami. W innych miastach targowiska już dawno otwarte, w naszym mieście również tak by być mogło. I jeszcze jedno sprzedaż zakazano sprzedaży na straganach. Co jest absurdem. A pawilony są cały czas otwarte, tylko klienci o tym nie są poinformowani.

  41 4
 • ~radoslaw.knesz@gmail.com 2020-04-10 16:46:59

  Arteks byliśmy jednym z pierwszych miast gdzie wykryto przypadek koronawirusa i zamknięto szkoły. Z tego powodu obawiano się wzrostu zakażeń w naszym mieście / regionie. W drugiej połowie marca jeszcze nikt z nas nie widział jaki będzie rozwój wydarzeń, ale zlecenia dotyczące zgromadzeń i unikania bezpośredniego kontaktu były jasne, a wydarzenie we Włoszech czy Hiszpanii nie napawały optymizmem. Sanepid Województwa Śląskiego też wydał w tej sprawie stanowisko. Do tej pory policja zamknęła już kilka targowisk i wlepiła mandaty ponieważ nie spełniały nowych norm. Ostania taka interwencja miała miejsce m.in na targowiskach w Gdańsku. Jestem przekonany, że nasze targowisko będzie takie normy spełniało.

  Arteks nie miałem wpływu na decyzję o zamknięciu, ale w tamtym momencie też bym taką podjął. Miałem za to wpływ na decyzję o ponownym otwarciu tego miejsca dla mieszkańców Rybnika i okolic oraz kupców i handlarzy - złożyłem w tej sprawie interpelację 1 kwietnia czyli 9 dni temu. Też liczyłem, że będzie ono otwarte przed świętami. Dla mnie ważne jest to, że władze centralne, wojewódzkie jak i samorządowe mówią o odmrażaniu gospodarki. Już czas.

  15 23
 • ~Lateks 2020-04-10 17:04:31

  Panie Knesz czy masz pan pojęcie o czym pan piszesz?
  Jest zakaz sprzedaży na straganach, ale targowiska są otwarte, tak samo jak pawilony które są na targowiskach. Więc wymyślanie cudów jest bez sensu. Należało ograniczyć ilość klientów a nie zakazywać, chociaż ma pan rację, tak najłatwiej dla całej urzędniczej maszyny, zamknąć i czekać w swoich biurach na rozwój wydarzeń. Przykre, że tak prosta decyzja trwa tyle czasu.

  28 5
 • ~radoslaw.knesz@gmail.com 2020-04-10 17:34:59

  Lateks nie ma zakazu sprzedaż na straganach czy stoiskach, przy straganie mogą być 3 osoby więc jak miałby być zamknięte? Sanepid w Polsce nakazywał natomiast zamykanie targowisk jako całych obiektów, aczkolwiek masz rację, że w niektórych miastach zamykano przestrzeń pod stargany, ale handel w pawilonach był dozwolony.
  Tak przy okazji Lateks osobiście interweniowałem za tym, żeby jak najszybciej otwarto nasze targowisku więc po prostu odpuść, bo jesteśmy po tej samej stronie. Są tacy, którzy moją interpelację uważają za niepoważną, a mimo to postawiłem na sowim i cieszę się, że kupcy i mieszkańcy Rybnika oraz okolicy wrócą na zakupy do miejsca, które zostało dla nich stworzone. Pozdrawiam i do zobaczenia na rybnickim targowisku Lateks.

  13 13
 • ~arszenik 2020-04-10 18:30:52

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 1
 • ~arszenik 2020-04-10 18:47:49

  Witam serdecznie.Przepraszam,ze administrator usunął mój post.Chciałem tylko panu Arteksowi pogratulować pozytywnej odmienności w swoim rozumowaniu,a tu taki ZONK.Pozdrawiam i zdrówka życzę.

  9 4
 • ~orka 2020-04-10 19:03:59

  ZUS taka decyzja cieszy, zapraszamy na targowisko szczególnie osoby starsze (tylko takie tam chyba chodzą bo w sumie po co tam chodzić) jak się to teraz mówi z chorobami współistniejącymi

  10 9
 • ~tf2 2020-04-10 21:25:42

  Panie Knesz, to półprawda:

  "Arteks byliśmy jednym z pierwszych miast gdzie wykryto przypadek koronawirusa i zamknięto szkoły. "

  Zamknięto tylko TRZY szkoły, w których wasz nieodpowiedzialny pracownik naraził dzieci w nich uczące na potencjalne zakażenie.
  W pozostałych szkołach pomimo zagrożenia w Rybniku dzieci uczestniczyły w zajęciach.

  18 5
 • ~marys76 2020-04-11 06:51:26

  Zła decyzja. Mohery nie będą respektować wytycznych w zakresie ilości osób przy straganach oraz zachowania bezpiecznej odległości. Oby były tam osoby z RSK, które będą pilnować porządku i pałować niesfornych.

  11 14
 • ~ 2020-04-11 09:34:20

  Marys, fakt. Jesli widze gdzies zle zachowanie: wpychanie sie, chodzenie do sklepu bez potrzeby, brak odstepu, to to zawsze sa seniorzy

  10 4
 • ~dante1234 2020-04-12 12:03:02

  A co z częścią przemysłowa handlująca na straganach,kiedy będą mogli powrócić ????,zakaz handlu dalej ich obowiazuje?

  3 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Przepisy dotyczące aborcji w Polsce:

Oddanych głosów: 963