zamknij

Wiadomości

Sytuacja w straży miejskiej jest katastrofalna? „Sprawę zgłosiliśmy do prokuratury”

2021-05-10, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Strażnicy miejscy są poniżani, płacą z własnej kieszeni za szkody, istnieje także lista osób, którym nie wystawia się mandatu – te i inne zarzuty zawarto w anonimowym mailu, wysłanym do naszej redakcji. Wiele z nich brzmi bardzo poważnie. Jak odnosi się do nich kierownictwo Straży Miejskiej w Rybniku?

Reklama

Źle się dzieje w straży miejskiej?

W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy anonimowego maila z 9 zarzutami pod adresem kierownictwa Straży Miejskiej w Rybniku. Autorzy listu podający się za byłych i obecnych pracowników straży. Mają dość milczenia.

- Wysyłamy tego maila alby zrobić porządek z kierownictwem komendy. Boli nas, gdy widzimy co się dzieje i jak jesteśmy oraz byliśmy traktowani – informują.

Przede wszystkim zwracają uwagę na kierowniczkę SM, która ich zdaniem poniża ludzi.

- Głównie zdarzało się to na odprawach. Krzyki, odpytywanie strażników z przepisów jak w szkole, a gdy ktoś dłużej myślał stwierdzanie, że się nie nadają. Gdy na jednej zmianie nie udało się wypełnić interwencji (np. dzikie wysypisko, czyli interwencja, która nie jest stanem zagrożenia życia) ze względu na kilka wyjazdów na izbę wytrzeźwień do Chorzowa (ok. 3h patrol jest poza miastem) stwierdzanie, że są niekompetentni. Odgadywanie pracowników z innymi pracownikami – wymieniają autorzy.

Drugi punkt dotyczy samochodów służbowych. Nadawcy wskazują, że gdy podczas interwencji strażnik uszkodzi samochód w większości przypadków płaci z własnej kieszeni i jest pozbawiany premii.

Jak dalej się dowiadujemy, istnieje lista osób, którym nie można wystawić mandatu. Wystawienie go kończy się rozmową u komendanta.

- Na liście znajdują się głównie bezdomni. Zarówno ci, którzy są „niewypłacalni” jak ci którzy mają emerytury czy renty. Na pytanie dlaczego usłyszeliśmy, że „nikt ich ścigał nie będzie". Była sytuacja, gdy pewien strażnik wystawił mandat za parkowanie na ul. Zamkowej (notoryczne) panu Ch****e. Od komendanta usłyszeliśmy, iż na niego nie wolno nakładać mandatów ani pouczeń, najlepiej „nie widzieć” wykroczenia a tamten mandat „jest już załatwiony” cokolwiek to miało znaczyć – dowiadujemy się.

Kolejny zarzut dotyczy nagan za podanie dłoni koledze na komendzie w czasie pandemii. Autorzy maila wskazują również zatajanie zachorowań na COVID u pracowników. Kierownictwo miało nie podejmować decyzji o jakiejkolwiek dezynfekcji.

- Na komendzie zachorowały 3 osoby. 2 strażników i sprzątaczka. Po zachorowaniu jednej strażniczki szatnia była „dezynfekowana” płynem do odkażania rąk przez sprzątaczki a strażnicy, którzy mieli z nią bezpośrednio służbę usłyszeli że jeśli się zarazi to ich wina – słyszymy.

Ich wątpliwości budzi też czas noszenia masek podczas pandemii.

- Przy pierwszej fali koronawirusa strażnik dostawał dwie maseczki (na całą falę, a nie na dzień) na osobę w których należy chodzić przez 12 godzin.

Im więcej mandatów, tym pewniejsza premia

Z maila dowiadujemy się, że ludzie wolą zwalniać się i płacić „lojalkę”, niż prasować w straży miejskiej. Stąd ciągła rotacja.

- Lojalka jest podpisywana przed skierowaniem strażnika na kurs podstawowy strażników miejskich. Koszt lojalki waha się pomiędzy 1500 a 3000 w zależności gdzie strażnik zostaje na ten kurs skierowany i czy jest tam skoszarowany. Trwa 3 lata – dodają nadawcy.

Co więcej przez dłuższy czas tylko 4 strażników mogło pochwalić się uprawnieniami. Może on wtedy prowadzić interwencje, wystawiać mandaty i nosić oraz używać środków przymusu bezpośredniego tj. gaz pieprzowy, tonfa, kajdanki.

- Strażnik bez uprawnień jest tak naprawdę tylko dodatkową osobą, która po prostu „stoi i patrzy”, nie może sam podejmować interwencji.

Anonimowi nadawcy wskazują również, że „im więcej wypisujesz mandatów, tym większe szanse, że dostaniesz premię”.

---

Zapytaliśmy Straż Miejską w Rybniku o listę zarzutów. Odpowiedź Dawida Błatonia, rzecznika SM jest krótka.

- Sprawę zgłosiliśmy do prokuratury, jako naruszenie artykułu 212 Kodeksu karnego. Mail ten godzi w dobre imię naszej jednostki i pracujących w niej strażników – zauważa.

A Wy co o tym sądzicie?

Oceń publikację: + 1 + 170 - 1 - 13

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (28):
 • ~Kśek 2021-05-10
  15:14:27

  159 4

  "Jak dalej się dowiadujemy, istnieje lista osób, którym nie można wystawić mandatu."
  nr.1 na tej liście to pan Adam W. To ten pan, który bardzo często podchodzi do ludzi i wciska kity, że jego ojciec lub brat miał wypadek i czy mógłbym mu dać z 2 złote bo chce jechać do szpitala do orzepowic.
  Kilka razy dzwoniłem do straży miejskiej w sprawie żebrania w miejscu publicznym i olaliście temat.

 • ~j-u 2021-05-10
  15:28:46

  Przykład idzie z góry.
  Co ludzie wybrali to mają.

 • ~ 2021-05-10
  15:43:55

  169 8

  Niestety obawiam sie ze to wszystko prawda.
  Jestem osoba niepelnosprawna.
  Bylem na strazy prosic o anulowanie mandatu gdyz miejsce w jakim parkuje nie posiada dostatecznej ilosci dla osob niepelnosprawnych.
  Zamiast zrozumienia otrzymalem wniosek do sadu gdyz nie zgodzilem sie przyjecia mandatu.
  Dobrze ze predzej problem zglosilem na komende ktora calkiem inaczej podeszla do sytuacji i uznala ze w miejscu jakim otrzymalem mandat jest zle oznakowanie.
  Czekam na sad i kolejne zmarnowane pieniadze ktore bedzie musiala pokryc straz miejska a co za tym idzie pieniadze podatnika.

 • ~exx 2021-05-10
  16:25:40

  171 2

  I tu szacun dla redakcji za opublikowanie sprawy.

 • ~Longina b 2021-05-10
  17:14:06

  103 8

  Do tego bagna mam na myśli SM, to już po pracę złaszają się tylko desperaci.

 • ~Longina b 2021-05-10
  17:18:31

  Zlikwidować straż miejską w Rybniku i po kłopocie.W wielu miastach w Polsce już dawno to zrobiono.W Rybniku Błatoń trzyma się mocno.

 • ~Arteks 2021-05-10
  18:28:15

  @longina b - zlikwidowano tylko... w małych miasteczkach. Nie znam dużego miasta w Polsce którego władze doszłyby do przekonania, że SM jest niepotrzebna. Kto sprawdzałby kopcące chałupy w kontekście czy nie spala się tam śmieci? Kto zajmowałby się źle zaparkowanymi autami lub pilnował miejskiego porządku? Aby pracować w Straży Miejskiej trzeba coś umieć, wykazać się sprawnością fizyczną i intelektualną. Desperaci szukają pracy tam gdzie nie trzeba niczego umieć czyli np. na taśmie w hangarach strefowych.

 • ~Longina b 2021-05-10
  18:42:48

  100 3

  Arteks -Za fachowość,sprawność fizyczną i intelekktualną trzeba godnie płacić.

 • ~Piotr Czaja 2021-05-10
  18:49:10

  105 8

  Arteks-To ty na tym portalu kreujesz się na intelektualistę więc do roboty.Środek lokomocji posiadasz tylko ścigać przestępców.

 • ~Piotr Czaja 2021-05-10
  18:52:56

  51 3

  SM - cytując Wyspiańskiego"miała złoty róg,ostał jej się tylko sznur".

 • ~rybnikus 2021-05-10
  19:55:38

  3 5

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Arteks 2021-05-10
  20:39:10

  16 76

  @PiotrCzaja - ty za to kreujesz się na osobę wiecznie pretensjonalną i trochę niezadowoloną ze swojej pozycji, nie tylko na tym portalu. ;) Kieruj do roboty leni i osoby nieporadne, które ciągle narzekają, a nie tych którzy są zadowoleni ze swojego status-quo. :D Do SM leń się nie dostanie bo odpadnie już na wstępie na teście sprawnościowym.

 • ~Franek7 2021-05-10
  20:41:14

  65 49

  To jest nic. Prywatna firma ochroniarska o nazwie Policja, w liczbie 40 patroli każdej doby pilnuje dom Kaczyńskiego. Wszystko za nasze pieniądze...Paranoja...

 • ~*Forum* 2021-05-10
  20:56:49

  66 4

  Takie pisma z zarzutami kieruje się do instancji zwierzchniej, która w ramach wyjaśnienia powinna przeprowadzić wnikliwa kontrolę. SM i jej rzecznik odgrywają rolę "obrażonej księżnej" która jedyną drogę widzi w odegraniu się wysyłając wniosek do prokuratury. Mam nadzieję, że ta (jeżeli podejmie sprawę) wyjaśni to rzetelnie. Takie zarzuty nie wzięły się znikąd...

 • ~HixRadzio 2021-05-10
  21:17:16

  6 4

  Ha ha

 • ~tf2 2021-05-10
  21:33:20

  44 37

  Uważam, że święte krowy są faktem a samorządy powinny być zlikwidowane, bo to źródło największej patologii.
  Nie zdziwiłbym się gdyby była lista świętych krów, którym mandatów nie wolno wręczać. Normalny obywatel ukarany bez dyskusji a koleś łamiący prawo regularnie jest bezkarny, bo z PO.

 • ~mokujin 2021-05-10
  22:55:42

  26 36

  Podobne wspomnianemu kolesiostwu które PiS otwarcie, nie usuwając Obajtka i chyba już dziesiątek jemu podobnych, promuje, niestety napotykając na entuzjazm jednej trzeciej narodu, sprawia że ludzie muszą pisać anonimy do redakcji stron internetowych własnych miast o pomoc, kierują sprawę do prokuratury która wewnątrz własnego teatrzyku oceni na ile PiSowskie jest miasto z którego ludzie zwracają się o pomoc, następnie na ile PiSowski jest szef straży miejskiej, po czym możliwe że dostaną odpowiedź: brak znamion czynu zabronionego. A ludzie tacy jak każdy z nas tu przeglądających komentarze, niezależnie o jakiej partii myślą gdy płacą takie same, wypracowane pieniądze za takie same mięso czy warzywa w Carrefourze czy Biedronce, będą cierpieć podczas wykonywania jednej trzeciej swojego życia - czyli swojej pracy.

  Ludzie muszą zobaczyć że zło jakie Kaczyński wylewa z siebie na nas, mniej więcej za każdym razem gdy ktoś wspomni o jego homoseksualiźmie, jest bardzo dopasowane do naszego codziennego życia, którego on sam przecież, całe życie na garnuszku jednej czy drugiej partii, nie zna. Naprawdę musimy być narodem który widzi to wszystko i nic nie robi bo "lepiej jest się dostosować, a najważniejsze to przetrwać"?

 • ~Lateks 2021-05-10
  23:08:11

  42 3

  Ha, też mi sensacja, anonimy pisać... jest kilku ratowników medycznych którzy przez pewien okres pracowali w SM, może warto ich zapytać dlaczego zrezygnowali z tak "odpowiedzialnej" i "potrzebnej" pracy. Przecież o tym to zainteresowani już mówią od czasów śp. Fudalego...
  Nic się nie zmieniło na lepsze po zmianie prezydenta. Liczą się wpływy z mandatów na konto UM, gdy nie ma widoków na taki zastrzyk gotówki do kasy UM to SM nic nie może... Wcale mnie nie dziwią te zakazy wystawiania mandatów na bezdomnych - bo jak z nich ściągnąć pieniądze... a użerać się trzeba... wycieczki na izbę wytrzeźwień też są hitem... Cóż, ryba psuje się od głowy, gdy utrudnia się życie kierowcom to potem nie dziwota że liczą się mandaty, cóż cała filozofia UM utrudniać życie i wydawać pieniądze na głupoty.

 • ~ 2021-05-10
  23:21:08

  32 9

  "Z maila dowiadujemy się, że ludzie wolą zwalniać się i płacić „lojalkę”, niż prasować w straży miejskiej. Stąd ciągła rotacja."

  A co oni tam tak prasują? To jakieś nowe zadanie SM o którym powszechnie nic nie wiadomo?

  @Arteks,
  Z tym zajmowaniem się źle zaparkowanymi autami, paleniem śmieci czy choćby egzekwowaniem odśnieżania chodników to pojechałeś...
  Skomentuje to jakże znanymi słowami "ja, yhm"

 • ~ 2021-05-10
  23:24:20

  23 8

  A swoją drogą. Skoro ktoś czuje się poniżany to o ile wiem zalicza się to do mobbingu. A to jest karalne. Zostało to zgłoszone odpowiednim służbom? Bo pisanie anonimów w takiej sytuacji jest dla mnie niezrozumiałe.

  Masz dowody to zgłaszasz sprawę i je przedstawiasz. Nie masz a wysyłasz anonim to faktycznie podpada pod pomówienie.

  A i jeszcze jedno: jak się wysyła anonimowo e-mail? Bo o ile wiem kazdy ma nadawcę więc nijak to anonim nie jest ;-)

 • ~mordarscy77 2021-05-11
  08:42:25

  32 4

  Dawno te towarzystwo należało rozgonić a instytucję zlikwidować. Żory zlikwidowały i nie mają problemu. Kasę przeznaczoną na finansowanie przekazali na policję. A teraz jeszcze będą odszkodowania za mobbing. Ciekawe czy regresem obciążą szefostwo.
  W tym mieście wszystko jest problemem.

 • ~zxr9 2021-05-11
  10:01:33

  8 22

  ~kulfoniasty - mam wrażenie że jakiś niekumaty jesteś. Cieżko takich komentować. A poza tym SM jest bardzo potrzebna pod kątem kontroli pieców po 31 grudnia AD 2021. Tak więc zdrowa atmosfera w tej organizacji jest w naszym interesie. Nie likwidować a po prostu wywalić szefostwo - tyle i aż tyle.

  PS macie na wymianych pieca przeszło jeszcze pół roku :) Śpieszcie się.

 • ~Arteks 2021-05-11
  10:30:17

  8 31

  @mordarscy77 - co to znaczy, że "nie mają problemu"? Żory zlikwidowały SM, głównie z powodów finansowych bo to dość biedne miasto. Natomiast mają problem i to bardzo poważny bo tam nie ma możliwości kontroli i egzekwowania chociażby Uchwały Antysmogowej! Wcale mnie nie dziwi, że największe nielegalne składowisko chemikaliów w ostatnich latach na Śląsku - ulokowano właśnie w Żorach, miejscu pozbawionym odpowiedniej kontroli. Nie można przez pryzmat jakiegoś jednego listu czy jednego zdarzenia kwestionować potrzeby funkcjonowania całej służby, która wykonuje na tyle sensowną pracę, że nie słyszałem aby jakiekolwiek duże, zdrowe ekonomiczne miasto je likwidowało. Mobbingi i inne skandale to niestety problem nie tylko Straży Miejskiej ale wielu instytucji.

 • ~ 2021-05-11
  11:02:19

  12 1

  @zxr9,
  Jak ci ciężko to nie komentuj.

  Poza tym napisałem swoje odczucia. W mojej okolicy o jakiejkolwiek kontroli spalania odpadów przez SM nie słyszałem. O kontroli nieprawidłowego notorycznego parkowania także.

  Nie zmienia to faktu że anonimami się sytuacji nie uzdrowi. Idziesz z mobbingiem do sądu i wtedy sąd może wymierzyć karę a tak to dla mnie mało wiarygodna informacja.

  A skoro tam tak źle to wystarczy tam nie iść do pracy. Wiele firm przyjmuje do pracy każdego od ręki.

  A to przypomina nauczyciela. Mało płacą, narzekają ale wszyscy się trzymają posady bo kto jak nie oni będzie uczył...
  Serio?

 • ~ 2021-05-11
  11:05:04

  17 1

  @zxr9,
  Pieców?
  To ci co mają kotły mogą spać spokojnie :-)

 • ~Adam72 2021-05-11
  14:58:14

  20 4

  Witam. Po co komu ta instytucja? W mieście ościennym czyli Żory od lat nie funkcjonuje taka instytucja i jakoś nikt nie płacze i nie żąda aby powstała. Można? Można.... Zlikwidujcie ten niepotrzebny twór i nie będzie problemu jak również opłat na ich utrzymanie ( miasto zaoszczędzi). A w zamian za to zróbcie darmowe autobusy, które też jeżdżą po Żorach. Pozdrawiam tych którzy dają teraz -1. Mimo to warto przemyśleć.

 • ~Adas Poland 2021-05-11
  16:30:38

  16 4

  powiem tylko tyle komu jest potrzebna ta straż miejska w rybniku Żory nie mają straży miejskiej i wszystko funkcjonuje a podatki my płacimy mam wrażenie jak za komuny było ORMO POZDRAWIAM

 • ~Cas64ju... 2021-05-12
  03:37:35

  1 2

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy udzieliłbyś absolutorium prezydentowi Piotrowi Kuczerze?
Oddanych głosów: 259