zamknij

Wiadomości

Kopalnia „Paruszowiec”: co o niej sądzą politycy PiS?

2019-05-17, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Wypowiedzieli się mieszkańcy Rybnika, prezydent Piotr Kuczera, a także politycy Platformy Obywatelskiej. Czas na przedstawicieli partii rządzącej. Co na temat budowy kopalni „Paruszowiec” sądzą politycy Prawa i Sprawiedliwości?

Reklama

Trzy lata temu poseł Czesław Sobierajski w dosadny sposób określił plany spółki Bapro jako „science fiction”. - Nie ma zgody rządu, by podejmować tak strategiczne decyzje. Gdybyśmy zgodzili się na nowy zakład, to jako konkurencja wyeliminowałby automatycznie np. kopalnię Chwałowice. Poza tym, gdybyśmy chcieli wybudować nową kopalnię, to zrobiłby to rząd, który zabezpieczy mieszkańców pod każdym względem – mówił wtedy polityk Prawa i Sprawiedliwości >>Poseł PiS stanowczo o kopalni „Paruszowiec”: to science fiction. Nie ma zgody ministra na inwestycję<<

A jakie jest jego zdanie dzisiaj, gdy o budowie kopalni ponownie jest głośno? - Mówiąc trzy lata temu o science fiction miałem na myśli powstanie kopalni i elektrowni przy działającym od dawna już zakładzie. Wtedy to były wizje jak z księżyca. Dzisiaj pojawiła się natomiast nowa koncepcja, nowy projekt. Ma to ręce i nogi – wyjaśnia.

Zaznacza jednak, że nie można robić coś wbrew ludziom. - Czekam na wynik konsultacji społecznych. Jak wyjdą one negatywnie, to nie będzie kopalni i koniec – dodaje Czesław Sobierajski. Nasz rozmówca zauważa też, że zanim inwestor uzyska koncesję na wydobycie, musi przejść pierwszy etap. - A on jest trudny. Dlatego teraz nikt z rządu nie będzie się angażował w ten temat.

Poseł PiS jest zdania, by przenosić wydobycie na wschód – w stronę województwa lubelskiego. - Tam są przecież potężne pokłady węgla. Mało tego – na niezamieszkałych terenach. Po co się kłócić tutaj z ludźmi, jak tam bez problemu można się budować? Tego nie rozumiem – mówi Czesław Sobierajski.

Entuzjazmu z powstania kopalni nie przejawiał też w 2016 roku poseł Grzegorz Janik. - Wiemy, że jak coś się pod ziemią robi, to jest to wyczuwalne na powierzchni. Na dzisiaj ja, jak i rząd, nie jesteśmy zainteresowani budową kopalni Paruszowiec – mówił kilka lat temu >>Rybniczanie chcieli od ministra deklaracji ws. kopalni Paruszowiec. Co usłyszeli?<<

Dzisiaj Grzegorz Janik ma podobne poglądy. - Bez zgody mieszkańców nic nie powstanie ani nie powinno powstać, zwłaszcza jak mówimy o tak dużej inwestycji – mówi wprost. Jak przypomina, kiedyś spółka Bapro prowadziła rozmowy z zarządzającym elektrownię EDF-em. Teraz już takich rozmów nie prowadzi. - Dzisiaj wystąpię do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego z interpelacją i pytaniem na ten temat. Sprawa powinna być w miarę szybko załatwiona – dodaje poseł PiS.

Grzegorz Janik zamierza też przedstawić ministrowi całą sytuację, jaka ma miejsce w Rybniku. - Dzisiaj węgla mamy za dużo, ale co będzie za 10 lat? Budowa kopalni nie trwa rok ani dwa. Musielibyśmy poznać szczegółowe dane. Wiem, że Paruszowiec-Piaski i Wielopole są najbardziej zagrożone i nie dziwię się mieszkańcom, że protestują. Nie wiadomo, czy ten węgiel będzie nam w ogóle potrzebny – zauważa.

Z kolei senator Wojciech Piecha nie jest ani za, ani przeciw nowej inwestycji. - Zobaczymy jak się wypowie RDOŚ. Proponuję ostudzić emocje i rozmawiać merytorycznie. Tu trzeba mieć pieniądze na poziomie 2 – 2,5 mld złotych, by w ogóle mówić o budowie. Nie wiem, czy ta spółka ma w ogóle ma takie pieniądze – zauważa.

Senator w tej sytuacji stawia na rozmowy. - Trzeba sprawdzić, z czym przychodzi inwestor. Dlatego spółka powinna rozmawiać ze społeczeństwem. Wiadomo, że nikt nie chce mieć w sąsiedztwie kopalni. Może jednak okazać się, że ten pomysł nie jest tak dotkliwy. Przypominam, że za 15-20 lat będziemy borykali się z brakiem pracy. Wtedy kopalnie Marcel i Rydułtowy będą kończyły powoli działalność – dodaje Wojciech Piecha.

Oceń publikację: + 1 + 34 - 1 - 65

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (32):
 • ~ŁS 2019-05-17
  15:39:14

  Panie senatorze Piecha, oczywiście, że ta spółka nie ma środków na uruchomienie kopalni. Chce tylko uzyskać koncesję, żeby się sprzedać wraz z nią. Wtedy już nikt nie będzie miał nad tym kontroli. Może to kupić chińska spółka, zatrudnić swoich pracowników, maksymalnie wyeksploatować co się da, przy najniższych możliwych kosztach, bez patrzenia na szkody dla miasta i mieszkańców, a na koniec zniknąć bez śladu. Skutki będą się pojawiały przez dziesięciolecia!

 • ~artefaks 2019-05-17
  16:27:18

  44 29

  Dziwne jest że nie wypowiedział się tu jeszcze na ten temat superkazo który mieszka w obszarze górniczym planowanej szachty . Kazimierzu nie warto rozpaczać nad spadającymi gwałtownie słupkami poparcia. Teraz to będzie już tylko gorzej... To znaczy oczywiście że dla Polski i Polaków lepiej.....

 • ~stanislaw_paluch 2019-05-17
  16:28:00

  92 15

  Pofedrują pod Rybnikiem. Jakieś domy się rozpadną, jakieś ściany popękają (może wasze). Zapadnie się jakaś linia kolejowa i jakaś droga. Jakieś cwane tluste szuje, kosztem przyszłości miasta, napakują sobie kieszenie. Komentarz reprezentanta rybniczan: „Ma to ręce i nogi”.

 • ~artefaks 2019-05-17
  16:39:34

  44 35

  Jacek Czaputowicz i Siergiej Ławrow są zgodni co do dalszego śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej. Zarówno dla strony polskiej jak i rosyjskiej istotne jest m.in. zapewnienie równego dostępu obu stronom do wraku Tu-154M.

  Widać że z odsieczą dla swoich pupilów przychodzą nawet posiłki z zaprzyjaźnionego kraju ze wschodu. Które przedtem wprowadziły na tron jedyną słuszną partię ,przy pomocy studia nagrań prowadzonego przez biznesmena handlującego rosyjskim węglem.Teraz stołek zaczyna się chwiać i towarzyszy należy znów wspomóc....

 • ~Monia2002 2019-05-17
  16:46:57

  97 23

  Chciałabym poznać jasne i ostateczne stanowisko przedstawicieli PiS w tej sprawie. Stwierdzenie "nie jest ani za, ani przeciw" jest absolutnie niedopuszczalne i skreśla kogoś takiego w moich oczach!

 • ~zak 2019-05-17
  17:38:04

  70 57

  Ciekawe od kiedy PIS rządzi w Rybniku ? dlaczego nie wypowiedzą się też politycy POKO ? no... pewnie dlatego , że obojętnie co powiedzą i tak skłamią .

 • ~Jan R. 2019-05-17
  18:45:40

  50 19

  Najważniejsze jest to, że wypowiedzi przedstawicieli opcji rządzącej nie są spójne. Panie senatorze Piecha i panie pośle Sobierajski węgiel się kończy czas na inne technologie. Proszę jedynie o to byście bez opamiętania przestali wyrzynać lasy, bo za niedługo w wersji pesymistycznej będziemy pustynią a w wersji optymistycznej jednym wielkim młodnikiem.

 • ~Jan R. 2019-05-17
  18:56:01

  40 16

  Artefaks należy z dużym prawdopodobieństwem założyć, że ostatnia rozmowa bliźniaków jest ich kompromitacją. Ten kto zna jej treść może z JK zrobić wszystko a JK z nami. Przedstawiam fragment książki Anatomia katastrofy smoleńskiej wyd. Prószyński & SKA. "Wśród najwyższych rangą wojskowych krąży informacja, że rozmowę braci nagrały co najmniej trzy ośrodki wywiadu.
  Było to zresztą zadanie dość łatwe, bez względu na to, czy w telefonie w samolocie był moduł szyfrujący, czy nie. Rozmówca prezydenta miał bowiem zwykły aparat, bez możliwości szyfrowania i deszyfrowania danych. Nagraniem niemal na pewno dysponują Amerykanie, Brytyjczycy oraz Rosjanie. Niewykluczone, że zapis mają Białorusini, a także polska Służba Kontrwywiadu.
  Rozmawiając z przedstawicielami polskiej generalicji, mieliśmy nieodparte wrażenie, że znają oni treść tej rozmowy. "

 • ~donia96 2019-05-17
  19:07:26

  64 24

  No nie wierzę pan senator Piecha jest za i przeciw kopalni paruszowiec , i takie coś mówi przed wyborami. To się senator strzelił kulkę w plecy bo już mojego głosu nie dostanie, a zagłosuje na listę nr ? ale nie już na PIS jak i moja cała rodzina. Zamiast senator pokazać nam mieszkańcom Rybnika ze niech się ta spółka z głowy wybije kopalne, bo ja jako senator będę bronił z całych sił mieszkańców paruszowca a tu nici WSTYD PIS

 • ~tf2 2019-05-17
  19:26:41

  25 46

  "uzyskać koncesję, żeby się sprzedać wraz z nią. Wtedy już nikt nie będzie miał nad tym kontroli. Może to kupić chińska spółka, zatrudnić swoich pracowników, maksymalnie wyeksploatować"

  Podaj jakieś przykłady chińskiej kopalni z koncesją na wydobycie w Polsce? A może w UE?
  Rozumiem, że ktoś jest w stanie odlecieć ze swoim pomysłem, ale nie rozumiem jak ktoś w taką bajkę uwierzy. Zresztą po co? Przecież "węgiel to przeżytek i jego wydobycie jest nieopłacalne".

 • ~Barakuda 2019-05-17
  20:23:59

  50 13

  Kolego Żak gdybyś miał choć blade pojęcie o realizacji takich inwestycji to byś wiedział, że władze miasta mają żaden wpływ na decyzję o jego powstaniu. A dlatego, że takiego pojęcia nie masz to ci powiem, że decyzję w tej sprawie podejmuje się na poziomie ministerstwa. Dlatego pytamy posłów PiSu. A odpowiedź w stylu "nie jestem ani za ani przeciw" da się przetłumaczyć na nasze : "jak przyjdzie ktoś i położy walizkę z pieniędzmi na moim stole to będę za a jak nie położy to będę przeciw". Inaczej się tego wytłumaczyć nie da.

 • ~Robin Tell 2019-05-17
  20:26:33

  33 7

  Nie łudźcie się. Protesty mieszkańców niewiele dają, bo organ koncesyjny może ale nie musi brać pod uwagę głosu mieszkańców. Jeżeli dokumentacja spełni wymogi prawa organ ją wyda i koniec. Dlatego tak ważne są działania obecnego rządu, który może jej nie udzielić. Lub tak zmienić otoczenie prawne, by tej koncesji nie udzielić - nikt inny, a przedstawiciele opcji rządzącej widać nie uzgodnili stanowiska ze swoją władzą.

 • ~bartezz 2019-05-18
  00:10:49

  24 9

  ~donia96 - ile ty masz twarzy??? dzień wcześniej wychwalałaś jeszcze PIS w komentarzach i wyzywałaś od lewaków naraz dzień później już nie chcesz głosować na PIS??? tak ci się już odmieniło w ciągu jednego dnia?.

 • ~artefaks 2019-05-18
  00:36:17

  12 17

  ~bartezz 2019-05-18 00:10:49
  ~donia96 - ile ty masz twarzy??? dzień wcześniej wychwalałaś jeszcze PIS w komentarzach i wyzywałaś od lewaków naraz dzień później już nie chcesz głosować na PIS??? tak ci się już odmieniło w ciągu jednego dnia?

  Lepiej późno niż wcale.Jak to mawiają. Tylko krowa nie zmienia poglądów


  ~kazo64 2019-05-17 21:54:44
  Artefaksie Ty przbij sobie żółwika z Tobie POdobnym nitrasem,bo pewnie tyle samo w główkach macie.

  Nitras ma bardzo wyraziste poglądy. Które nie zawsze mnie przekonują. Żółwika to raczej powinien przybić z nim Kazimierz. Bo Kazimierz też ma wyraziste , choć diametralnie inne poglądy.
  Zresztą ja też wolałbym sobie przybić z Kazimierzem niż z Nitrasem :)

 • ~pomdro 2019-05-18
  07:15:18

  8 3

  każdy może się mylić , wielkością jest to że się ktoś przyznaje że się mylił !

 • ~jarozet 2019-05-18
  08:29:07

  20 9

  Jak mamy węgla za dużo? To po co go sprowadzamy ze wschodu? Dębieńsko zamknęli a teraz sie o nią biją, Nie dla kopalni w centrum miast.

 • ~siarzewski 2019-05-18
  10:57:52

  20 11

  ~jarozet 2019-05-18 08:29:07
  Jak mamy węgla za dużo? To po co go sprowadzamy ze wschodu?

  Bo ten wschodni jest zwyczajnie sporo tańszy niż krajowy. Proste.

  Nawet pisowcy są tego świadomi i po cichu akceptują ten proceder.

  Polskie górnictwo jako tako funkcjonuje tylko i wyłącznie dzięki wydobyciu węgla koksującego.

  Wydobycie węgla energetycznego jest aktualnie całkowicie nieopłacalne i przynosi kopalniom straty. W prywatnych rozmowach sami górnicy to często przyznają.

  Warto przypomnieć że ostatnio pisowcy postawili krzyżyk nad kopalnią Piekary - kolejna do likwidacji.

 • ~siarzewski 2019-05-18
  13:00:51

  27 10

  Oj Kaziku.

  Ale siejesz propagandę. Mogłeś jeszcze dopisać nieukończoną KWK Warszowice. Skopiowałeś na żywca listę kopalń z wikipedii i nawet nie wiesz co wkleiłeś.

  Na podanej liście znalazły się m.in archaiczne przedwojenne zakłady, które tylko w realiach komuny mogły być sztucznie podtrzymywane przy życiu. W latach 90-tych pierwsze poszły do likwidacji.

  Sporo kopalń poszło do likwidacji bo ich pola wydobywcze były pod centrum aglomeracji górnośląskiej (Kleofas, Sosnowiec i wiele innych). Działały głównie w oparciu o podsadkę, co niestety było mało efektywne i drogie.

  Nie chce już mi się opisywać błędów i przekłamań. Przypomnę Ci tylko, że Twoi mocodawcy mieniący się obrońcami górnictwa ostatnio zamknęli:

  KWK Makoszowy
  KWK Jas-Mos
  KWK Anna
  KWK Śląsk
  KWK Krupiński
  KWK Centrum
  KWK Pokój
  KWK Wieczorek
  KWK Murcki/Boże Dary
  KWK Piekary/Julian (wkrótce)

  Zapomniałem o czymś ??

 • ~siarzewski 2019-05-18
  13:06:07

  15 9

  Druga sprawa - mówi Ci coś takie zagadnienie jak dostosowanie podaży do popytu ??

  Dla kogo oni mieli fedrować ?? Tylko po to aby sypać hałdy węgla pod kopalniami którego nikt nie chce kupić ??

 • ~zak 2019-05-18
  13:15:08

  14 11

  Całkiem obojętne będzie dla Rybnika wybudowanie jednej , czy nawet dwóch kopalń. Przy obecnej polityce mieszkaniowej , budowaniu przez deweloperów gdzie i jak się chce ,wprowadzaniu całego handlu do centrum miasta za 2-5 lat nie da się w Rybniku mieszkać . I proszę pamiętać , ze gro podatkow Rybnik ma obecnie fedrujących kopalń.

 • ~ŁS 2019-05-18
  14:49:30

  7 5

  "Podaj jakieś przykłady chińskiej kopalni z koncesją na wydobycie w Polsce? A może w UE?" - to, że na dziś czegoś nie ma, nie znaczy, że nie będzie w przyszłości
  Rozmowy są prowadzone z firmami z USA, Czech, może jeszcze z kimś innym

  "Rozumiem, że ktoś jest w stanie odlecieć ze swoim pomysłem, ale nie rozumiem jak ktoś w taką bajkę uwierzy." - chyba większą bajką jest to, że firemka z Dąbrowy Górniczej z kapitałem 10 tys. zł. jest w stanie uruchomić kopalnię, na co trzeba wydać około 2 miliardy zł.

  "Zresztą po co? Przecież "węgiel to przeżytek i jego wydobycie jest nieopłacalne"." - zgadza się, przy aktualnych realiach rynkowych, czyli kosztu pracowników z wszystkimi dodatkami, wypłaci odszkodowań za wyrządzone szkody na powierzchni itp. Jeśli za to się weźmie spółka, która z góry założy sobie, że nie będzie pokrywała szkód, które się pojawią po jej likwidacji, zatrudni na śmieciowych warunkach tanich pracowników z zagranicy, będzie prowadziła maksymalnie rabunkową gospodarkę, to może się to okazać całkiem opłacalne. Oczywiście nie wiemy, jaki ma plany ta spółka i to tylko dywagacje, ale czy chcemy się przekonać na własnej skórze?

 • ~artefaks 2019-05-18
  15:02:43

  10 6

  ~kazo64 2019-05-18 13:44:57
  "W sobotę przed godz. 13 z pl. Bankowego na pl. Konstytucji wyruszył w Warszawie marsz9 pod hasłem "Polska w Europie". Na czele manifestacji idą m.in. szef Rady Europejskiej Donald Tusk, liderzy Koalicji Europejskiej, b. prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski".

  Kazimierzu Pamięć Was zawodzi ? Wielki wódz co miesiąc wchodzi na drabinkę próbując dojść prawdy. I jakoś dojść nie może. Tylko jedna piynta doszła doszła w czasie męczennicy do orgazmu. Ale skandalu nie było , bo zrobił to z babom , a niy z chopem

 • ~artefaks 2019-05-18
  15:09:06

  13 6

  Kazimierzu. W czasie rządów AWS . Czyli to nie wasi zoolidarni towarzysze ? ( znak interpunkcyjny). w Rybniku zastawiono kopalnię Ignacy . Czyli macie coś tam albo przykrótką pamięć. Albo nie znacie po prostu historii najbliższej okolicy. Czy to nie wstyd ? mentor pis . A taki obciach ?

 • ~artefaks 2019-05-18
  15:43:09

  12 8

  ~kazo64 2019-05-18 15:16:30

  Artefaksie~Czyżby Buzek NIE należał do AWSu i NIE był Premierem w koalicji ze "zbrodniczą"UW tow.Tuska?
  Kazimierzu .Pomieszanie z poplątaniem faktów i półprawd
  Dzisiejszy Przewodniczący Parlamentu UE do 1994 roku był w KLD.
  Buzek był kandydatek AWS. Rozwijam ten skrót Akcja Wyborcza Solidarność. Czy Pis nie idzie do dziś pod rękę z Solidarnością ? w pisie nie ma światłych posłów którzy byli przewodniczącymi solidarności, a dzisiaj pląsaja u rydzyka ?
  Co się zaś tyczy słowo zbrodnicza. To się zastanów . Masz wyrok ? Takie słowa są karalne.Chcesz się włóczyć po sądach?

 • ~tf2 2019-05-18
  16:59:12

  5 5

  Czyli wszyscy się zgadzamy, pomysł nierealny. Nikt nie uwierzy, że taka inwestycja jest możliwa w Polsce z wyprzedanym majątkiem, rozdanymi za złotówkę dobrze prosperującymi firmami, systemem bankowym i kluczowymi dla polskiej energetyki zakładami. Do tej pory nawet w przypadku prywatnej kopalni była mowa tylko o przejęciu istniejącego majątku - zmianie właściciela.
  Jedyne co jest jeszcze możliwe to likwidacja, tylko na to jeszcze stać nasz kraj.

 • ~artefaks 2019-05-19
  07:33:38

  5 6

  ~kazo64 2019-05-19 07:07:54
  .........................................A jak już mnie straszysz sądem z Panem Buzkiem to go nie musisz chyba wyreczać ,sam dostatecznie jest kumaty i rozumie ile ZŁEGO zrobił dla Śląska i nie tylko.

  Panie Kazimierzu mój Drogi.
  Nie straszę Was sądem:) Bo to również nie moja opcja polityczna ( zdziwienie co ?)
  Nie chcę Wam też dolewać wody sodowej...Ale takiej kawy czy kakao to bym się z Wami napił. O ile Was oczywiście nie mierzi moja osoba?
  Chciałem wam jedynie podpowiedzieć że stąpacie po cienkim lodzie.
  Waląc inwektywami po nazwisku. Czy chcecie się spotkać w sadzie z kuniem (jak wy to uroczo mówicie). Który będzie reprezentował stronę poszkodowanego ?
  Wybór oczywiście należy do Was samych.

 • ~artefaks 2019-05-19
  07:38:18

  4 4

  Kazimierzu
  Korzystając z okazji chciałem powiedzieć że w zakładce biznes/ elektrownia . jest dla Was korespondencja. Widżę że nawet żeście nie czytali. Bo minusow nie ma...
  Milego Dnia

 • ~artefaks 2019-05-19
  08:08:29

  9 4

  ~kazo64 2019-05-19 07:49:09

  Artefaksie a Ty i reszta waszej kliki co prawym i uczciwym czkowieku o.Tadeuszu Rydzyku jakie łgarstwai bluzgi i kłamstwa wypisywaliście ?
  Nas różni to że Ty lubisz ludzi którzy burzą i niszczą a ja wolę po 100kroć jak ktoś cokolwiek wybuduje ,stworzy a nie niszczy.
  Pozdrawiam.

  Kazimierzu :)
  Wasz problem polega na tym że nie potraficie rozdzielić rzeczy dobrych od złych. Tak samo jak deprecjonowanie pedofili w kościele nie jest atakiem na kościół. Tak samo w osobie rydzyka zapewne jest i coś dobrego. Ale jest również tam wiele zła (zdaniem większości więcej zła niż dobrego). Poza tym duchowny ten sam wykorzystuje swoje media do propagowania bardzo brudnej kontrowersyjnej polityki. Nie wiem czy osoba ta nie uczyniła kościołowi więcej szkody ,niż pedofilia. Jeżeli kościół będzie miał trudności z rozdzieleniem tych spraw to nie czeka go świetlana przyszłość. Lepiej by było żeby kościół wyprał swoje brudy sam. Niż zrobiłby to np. Biedroń..

 • ~artefaks 2019-05-19
  09:10:28

  7 5

  ~kazo64 2019-05-19 08:28:52

  Artegaksie~Deprecjonowanie PEDOFILII POkazali POKOmony podczas nie glosowania dla zaostrzenia kar i co NAJWAŻNIEJSZE BEZ "ZAWIASOW".

  Kochany Panie Kazimierzu. Ale macie krótką pamięć :)
  Prezes powiedział tydzień temu ,, Kto wyciąga rękę na kosciół , ten wyciaga rekę na Polskę !" Nawiązując oczywiście bezpośrednio do znanego cytatu ,, Kto wyciąga rękę na Polske , to ta ręka zostanie mu odrąbana" ( cyrankiewicz).
  Chcecie powiedzieć że prezes kłamał ?
  Niby ta szybka nowelizacja przepisów ( wrzucona jak psu ochłap) . Oprócz działań PR miała na celu tak PRZY OKAZJI dopchnąć kolanem około 100 zmian mających na celu przybliżenie naszego ustawodastwa do wzorców białoruskich....
  Więc Kazimierzu :
  Kiedy prezes kłamał teraz ? czy tydzień temu ? Bo stwierdzenia prezesa się wzajemnie wykluczają? A może kłamał w obu przypadkach ? Tak to jest jak imperium zbudowane na kłamstwie i oszustwie zaczyna się chwiać. Teraz nawet nie wiadomo z której strony podeprzeć kołem walące się srebrne wieże... A wierzący w kłamstwa wodza lud ciągle chce wiecej ( aleluja i do przodu)
  Jak to spiewał Tilt ?
  ......
  Ciemny tłum kłębił się i wyciągał ręce
  Wciąż było mało i ciągle chciał więcej
  I wciąż nie starczało, ciągle było brak
  Ciągle bolało, że ciągle jest tak
  .......

 • ~artefaks 2019-05-19
  10:06:46

  5 4

  ~kazo64 2019-05-19 09:41:02

  Artefaksie dobra ok.ja już się Tobie (narazie)POddaję,bo po prostu nie będę kopał się z koniem, przepraszam i dla ciebie dobre rano a dla mnie dobrou noc.

  Kazimierzu,Przyjacielu . Nie musicie się poddawać .Bo nie jesteście moim wrogiem.Nie kopiecie się ze mną . Ale używacie ( po co?)argumentów które trudno obronić. Zycie jest takie krótkie i mogłoby być piękne gdybyśmy nie naskakiwali na siebie .Jak sie z kimś kopiecie , to raczej nie ze mną a z rzeczywistością. Próbujecie bronić czegoś co jest nie do obrony( takie Westerplatte). Za co was szczerze podziwiam . Mam jednak dzieci i rodzinę. Chciałbym , aby oni nadal żyli jak do tej pory w wolnym kraju... Czy to tak trudno zrozumieć. Macie zapewne swoje bogate doświadczenie życiowe.Które moglibyście przekazywać przy całym dla was szacunku pokoleniu młodszemu. Ale nie ( to teraz nie akurat do Was). Do władzy udało sie dorwać osobom które po przegrały kolejno 8 wyborów. Osobą które za wszelką cenę chcą przy użyciu różnych środków ( nie zawsze przyzwoitych) chcą ta władzę utrzymać. Osoby starsze , bez rodziny , bez przyszłości, by się dowartościować. Zrobią wszystko (nawet przy sprzeciwie rodzin bezczeszcząc groby ?) by to dowartościowanie znaleźć w polityce. ( zauważ że nie wymieniłem tu żadnego nazwiska , a wszelkie podobieństwa są jedynie przypadkowe). Kazimierzu. Szkoda Waszego zdrowia , szkoda mojego.
  Zyczę Zdrowia

 • ~rob78 2019-05-19
  10:18:01

  11 3

  Kazo64, jeśli mieszkasz na innym kontynencie, to po jaką cholere, mieszasz się do polskiej polityki która Cie nie dotyczy? I jeszcze bombardujesz na miejskim portalu setkami wpisów wychwalających PIS + Rydzyka i kościół. Tu każdy rozum swój ma i nikogo nie przekonasz co do wyborów. Jedni zagłosują na PIS inni na POKO, a jeszcze inni w ogóle oleją wybory lub zagłosują na reszte. Każdy temat zostaje sprowadzony do polityki, głównie za twoją sprawą. Odpuść prosza Cie.

 • ~artefaks 2019-05-19
  11:04:35

  4 6

  ~rob78 2019-05-19 10:18:01

  Kazo64, jeśli mieszkasz na innym kontynencie, to po jaką cholere, mieszasz się do polskiej polityki która Cie nie dotyczy?

  Muszę stanąć w obronie Naszego Kazimierza. Nie powiedział że mieszka na innym kontynencie. Ale że u niego jest jeszcze fizjologicznie noc. Prezes śpi do południa ( nawet 13 grudnia).
  Jego zwolennicy siłą rzeczy dostosowali się do tego. I Panu Kazimierzowi bym tego nie miał akurat za złe.
  Ja tu widzę inne zagrożenie. Co się stanie jak wcześnie rano nastąpi atak na prezesa ( będą go chcieli np. odsunąć). Przecież ,,wrogowie polski" o tym wiedzą że przekaz dnia z nowogrodzkiej będzie dopiero około południa :) W partiach wodzowskich tak już jest. Że bez wodza ani rusz.W czasie lądowania w Normandii tamtejszy wódz dysponował dywizjami pancernymi.Które mogły by z powodzeniem zepchnąć desant do morza.... Ale dywizje pancerne były w osobistej dyspozycji wodza. A wódz spał i nikt nie miał odwagi go obudzić...
  Gdy się już wyspał, desant na tyle się już rozwinął by przeciwdziałanie okazało się skuteczne.
  U nas też jest też zasadne postawienie pytania. Jak Polska jest zabezpieczona w okresie gdy wódz śpi ?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2454