zamknij

Wiadomości

Rybniczanie chcieli od ministra deklaracji ws. kopalni Paruszowiec. Co usłyszeli?

2017-03-09, Autor: bf

Do takich wydarzeń rzadko dochodzi w Rybniku. W miniony wtorek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski spotkał się z mieszkańcami Wielopola. Rybniczanie chcieli uzyskać od niego zapewnienie, że nie powstanie kopalnia Paruszowiec. Co im odpowiedział?

Reklama

Wiceminister energii przyjechał do Rybnika na zaproszenie posła Grzegorza Janika i senatora Wojciecha Piechy. Politycy Prawa i Sprawiedliwości chcieli w ten sposób uspokoić mieszkańców Wielopola, że budowa kopalni Paruszowiec nie dojdzie do skutku.

Przypomnijmy, znaczna większość mieszkańców miasta sprzeciwia się planom powstania nowego zakładu w pobliżu rybnickiej elektrowni. >>NIE dla kopalni „Paruszowiec”. Oburzeni mieszkańcy piszą list do prezydenta<< Głos w tej sprawie zajęła spółka Bapro, która próbowała wyjaśnić rybniczanom na czym polegają ich plany. Protestujących poparł prezydent Piotr Kuczera, dołączyła też rada miasta.

Pod koniec listopada 2016 roku poseł PiS – Czesław Sobierajski porównał plany powstania kopalni jako science fiction - Nie było i nie będzie zgody, mojej na pewno, a z tego co wiem to i ministra środowiska. Nie ma o czym gadać, to science fiction. Ten plan jest od początku nierealny – mówił wtedy stanowczo Czesław Sobierajski. >>Poseł PiS stanowczo o kopalni „Paruszowiec”: to science fiction. Nie ma zgody ministra na inwestycję<<

W tym tygodniu głos zabrał też poseł Grzegorz Janik, który spotkał się z mieszkańcami Wielopola w Zespole Szkolno-Przedszkolnym. - Nie widzimy dzisiaj potrzeby budowania kolejnego podmiotu w Rybniku. Trzeba wziąć jeszcze pod uwagę aspekt, że główna droga, tzw. upadowa, ma iść przez dzielnicę Wielopole. Drogi nie są przygotowane. Wiemy, że jak coś się pod ziemią robi, to jest to wyczuwalne na powierzchni. Na dzisiaj ja jak i rząd, nie jesteśmy zainteresowani budową kopalni Paruszowiec. To doprowadziłoby do zachwiania cen węgla. Dzisiaj mamy je ustabilizowane – zwrócił się do zgromadzonych.

Mieszkańcy chcieli jednak usłyszeć deklarację z ust samego wiceministra Grzegorza Tobiszewskiego, który brał udział w spotkaniu. - Nie umniejszając żadnemu inwestorowi, bo mi nie wypada - koszt wybudowania kopalni to poważne pieniądze. To nie jest miliard złotych, to zdecydowanie więcej. Pojawia się tutaj pytanie o inwestora, jego wiarygodność, który chce się budować – zwrócił się do rybniczan, nie zajmując konkretnego stanowiska.

Wiceminister energii zdawał sobie sprawę, że jego odpowiedź może nie zadowalać mieszkańców. - Przyjmuję państwa głos jako jasny i czytelny. Pytałem mojego doradcę, na jakim etapie jest ta inwestycja, na ile jest on realny, bo jak na razie dużo raczej w nim marketingu. Na pewno podzielę się z tą troską z panem Orionem Jędryskiem – z ministerstwa środowiska. Dopilnujemy wraz z panem posłem i senatorem, by przekazać państwu jakąś realną informację na temat tej inwestycji – wyjaśnił Grzegorz Tobiszowski.

Oceń publikację: + 1 + 25 - 1 - 21

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~norton 2017-03-09
  13:18:37

  51 11

  Niestety kopalnia powstanie - czy dojdzie do wydobycia węgla tego nie wiem. Pewnemu posłowi z Rybnika, który ma posłuch na Nowogrodzkiej z jakiś przyczyn bardzo zależy na tym zakładzie. Bo jeśli nie miałby powstać to minister już dzisiaj powiedziałby głośne VETO!
  Szykuje się długa wojna..

 • ~Stanisław Nowak 2017-03-09
  13:44:20

  31 24

  Problem jest złożony , racje każdej ze stron stron są równoważne. Dziwi mnie jednoznaczne NIE. Może do pomysłu w zmodyfikowanej formie wrócić jak wyczerpią się najlepsze części złoża kopalń Jankowice i Chwałowice . Paruszowiec byłby swoistym polem rezerwowym . Spółka BAPRO wykazała opłacalność przedsięwzięcia dotyczącego budowy kopalni wraz z elektrociepłownią . Mit o deficytowości na produkcji węgla legł w gruzach . Wiadomo ,że każda tona sprzedanego węgla to około 100 zł do budżetu , a będzie więcej bo cena węgla już niedawno poszła w górę, a sam VAT to 23 procent Dla jednych deficytowość dla drugich zyskowność w warunkach gospodarki wolnorynkowej . Kiedy władze miasta zaczną walczyć o stworzenie jednego podmiotu gospodarczego składającego się z naszej elektrowni Rybnik oraz kopalń rybnickich . Taki układ gwarantowałby pomyślność miasta na kilkanaście - kilkadziesiąt lat.

 • ~ 2017-03-09
  14:24:43

  39 6

  Piecha przeciwny?!? Żałuję, że screena jego strony nie zrobiłem - na swojej poselskiej stronie jak wół stało, ze ma nadzieję, iż do budowy kopalni dojdzie (teraz po kliknięciu w link jest błąd 404 - strony nie znaleziono). Na swoim portalu wprost mówi o wspieraniu węgla.

  Poważnie? Jeszcze jedna kopalnia? Wolne żarty.

 • ~panoczek 2017-03-09
  14:35:08

  43 15

  Cywilizowany świat rezygnuje z węgla, a u nas powstanie kopalnia eksploatowana po barbarzyńsku. Sami sobie odpowiedzcie co to o nas, jako o mieście, świadczy.

 • ~Lateks 2017-03-09
  15:17:13

  8 5

  Polecam do obejrzenia program p. Anity Gargas z 8.03.2017 roku....
  Reszta bez komentarza ;)

 • ~peha 2017-03-09
  15:21:12

  49 25

  Jak każdy z PISu albo kłamie albo kręci.

 • ~ 2017-03-09
  15:48:40

  27 6

  Umowa CETA przyjęta ( 15 lutego 2017 ) .
  jeszcze zatwierdzi Parlament Europejski i parlamenty państw członkowskich UE.
  I Rybnik wraz z mieszkańcami nie mają nic do gadania w sprawie Kopalni.
  liczyć się będzie wola koncesjonariusza :)

 • ~exx 2017-03-09
  16:24:34

  26 3

  Grzegorz coś pościemniał, chodził wkoło tematu jak pies koło jeża. Niczego nie obiecał i nikomu się nie naraził, ot zwyczajna polityka. Puki co może dalej być na stanowisku.

 • ~ 2017-03-09
  19:03:18

  11 1

  a mam pytanie bo wpadło mi w uszy ( ziarno ) że Gliwickie złoto ( pokłady) już koncesje kupiła na wydobycie korporacja Kanadyjska.

 • ~Pan Parasol 2017-03-09
  20:03:20

  27 4

  Bardzo ciekawe zdanie Pana Ministra:
  "Na dzisiaj ja jak i rząd, nie jesteśmy zainteresowani budową kopalni Paruszowiec. To doprowadziłoby do zachwiania cen węgla. Dzisiaj mamy je ustabilizowane – zwrócił się do zgromadzonych."
  Rozumiem, że jest zmowa cenowa a "głupki" z Polski płacą po 600zł/t?

 • ~THE Bill 2017-03-10
  07:14:14

  17 8

  Jak tu zabraknie węgla to jak Waszym zdaniem Śląsk się utrzyma? Takie miasta jak Jastrzębie, Wodzisław, Rybnik, Cz-Leszczyny, Knurów - przecież to wszystko funkcjonuje dzięki kopalniom. Na jednego górnika pewnie przypada z 10 innych, którzy dzięki niemu żyją (kierowcy, sklepy, stacje benzynowe, lekarze, itp). Rozumiem protesty, też jestem przeciw, ale bez węgla nasze miasta popadną w ruinę. I niech nikt nie zaprzecza - na pewno każdy zna kogoś, związanego z kopalnią - ile osób w sklepach płaci bonami, albo opowieści jak to po Barbórce wzrasta sprzedaż nowych aut. Węgiel = czarne złoto. Pytanie czemu trzeba budować nowe szyby zamiast drążyć z już istniejących typu Chwałowice? Przecież to nie aż tak daleko.

 • ~Robin Tell 2017-03-12
  12:43:43

  7 3

  By powstała kopalnia "Paruszowiec" należy głównemu posłowi z Nowogrodzkiej podsunąć myśl, że w wyniku tego posunięcia zlikwidowane zostaną dwie poniemieckie kopalnie "Chwałowice" czyli "Donnersmarck-Grube" i "Jankowice" czyli "Blücher-Schächte". Pokaże wtedy prezio - nieustanny żałobnik smoleński zakamuflowanej opcji niemieckiej kto tu rządzi.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 582