zamknij

Wiadomości

Przez kopalnię Paruszowiec Rybnik straci miliony złotych. P. Kuczera apeluje do premiera

2021-06-10, Autor: 

Prezydent Piotr Kuczera apeluje do premiera Morawieckiego i parlamentarzystów. Władze miasta chcą jasnego komunikatu ws. koncesji dla kopalni Paruszowiec. Liczą też, że rząd powie nowemu zakładowi stanowcze „nie”. W przeciwnym razie Rybnik i subregion straci miliony złotych z Unii Europejskiej.

Reklama

Dzisiaj rano w rybnickim magistracie odbyła się specjalna konferencja prasowa prezydenta Rybnika. Sprawa dotyczyła ogromnych pieniędzy, które przeznaczy UE w ramach Sprawiedliwej Transformacji – programu, który ma zrestrukturyzować regiony górnicze.

- Chciałem poinformować opinię publiczną, a także zaapelować do wszystkich, którzy spełniają funkcję parlamentarną, funkcjonują w rządzie, aby zwrócili uwagę na niepokojące informacje, które do mnie dotarły z Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Po spotkaniu z Dyrekcją Departamentu Rozwoju Regionalnego otrzymaliśmy informację, że Komisja Europejska wskazuje na bardzo niepokojący fakt dla samorządowców subregionu. Gminy, na których planuje, zamierza się wybudować kopalnię – będą wykluczone z finansowania programu Sprawiedliwej Transformacji – wyjaśnił Piotr Kuczera.

Kurek zostanie zakręcony też w przypadku, gdy podmiot ubiega się o koncesję lub zamierza to zrobić.

- To by oznaczało, że Rybnik nie pozyska potężnych środków na ten proces. To oznacza, że cały subregion może nie pozyskać pieniędzy – dodał prezydent.

Piotr Kuczera postanowił zaapelować do premiera, polskich i unijnych parlamentarzystów.

- Zależy mi na prostym komunikacie – jakie będzie postępowanie Ministerstwa Klimatu i Środowiska? Myślę, że dobrze dobry by był jasny komunikat. Zwraca uwagę, bo to istotny moment, bo za niedługo może być już za późno – wyjaśnił.

Dlaczego Rybnik i region mogłyby stracić miliardy złotych? Chodzi o plany budowy kopalni Paruszowiec. Temat nadal nie został zakończony.

- Sama intencja czy zamiar ubiegania się o koncesję spowoduje zablokowanie środków. Samorząd rybnicki zrobił już wiele, by ta kopalnia nie powstała. Jednakże to nie samorząd odpowiada za cały proces inwestycyjny, to nie samorząd wydaje koncesję. Ten zakład idzie wbrew polityce unijnej – podkreślił Kuczera.

Magistrat czeka na decyzję Naczelnego Sądu Administracyjnego, który ma orzec co do zmiany zagospodarowania przestrzennego przy ul. Golejowskiej. To tam – wg spółki Bapro - miałaby powstać kopalnia.

- Czekamy na jak najszybsze rozstrzygnięcie, jesteśmy przygotowani na inne warianty. Zrobimy wszystko jako samorząd, aby pieniądze nie przeszły nam obok nosa – oznajmił prezydent.

Oto pismo, które wysłał Piotr Kuczera do Mateusza Morawieckiego:

Transmitowaliśmy konferencję online. Zobaczcie:

Oceń publikację: + 1 + 37 - 1 - 37

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (27):
 • ~Longina b 2021-06-10
  10:37:00

  Panie prezydencie Kuczera,do kogo ta mowa,do tępych PiSirów ?Kaczyland rządzi się swoimi prawami,których cały świat nie może zrozumieć.

 • ~Bonifacy Onufrewicz 2021-06-10
  10:57:24

  76 30

  Ta kopalnia nigdy nie powstanie. Ważniejszy problem to realizowany po cichu plan likwidacji WSS nr 3 i tym należałoby się zająć.

 • ~MatiW 2021-06-10
  11:11:15

  96 62

  Bardzo dobrze! Panie prezydencie niech pan walczy z tymi pisowskimi bzdurnymi pomysłami. Wszystko za co się wzięli to spieprzyli: kopalnie, szpital, reforma edukacji. I to samorząd za to wszystko płaci.

 • ~ 2021-06-10
  13:07:26

  53 87

  Typowa POwska tandetna hipokryzja.
  Apeluj lepiej do swojej partii i obłąkanych z nienawiści, którzy żądają pozbawienia tych funduszy dla całej Polski, na podstawie urojeń i szkalujących nas kłamstw.
  Nie powinniście za to dostać ani grosza.

 • ~extraliga_2 2021-06-10
  13:56:07

  49 22

  "Program Sprawiedliwej Transformacji " - a dla kogo to będzie. W Rybniku za kilka lat pozostaną emeryci i ewentualnie ich dzieci, które będą jeździć do pracy w Gliwicach, Żorach albo Katowicach. Z programu wybuduje się tężnie i place zabaw.

 • ~ 2021-06-10
  14:37:15

  66 13

  ~Bonifacy Onufrewicz niech likwidują. To żaden problem. Koniec z butą i chamstwem ze strony "elyty" narodu. Pieniądze tak skutecznie zasłoniły lekarzom oczy że traktują pacjenta jak śmiecia. Jak to jest że w szpitalu lekarz traktuje cię jak gówno a ten sam lekarz 3 godziny później w prywatnym gabinecie częstuje cię kawą i zapewnia że na wizytę nie trzeba będzie czekać do 2076 roku lecz najdłużej tydzień? O pielęgniarkach nie wspomnę. "Czego chce?", "Nie widzi?", "Niech nie marudzi" ale po podwyżkę pierwsze stare prukwy.

 • ~ 2021-06-10
  14:42:42

  70 8

  Ostatnio w tym szpitalu dziewczynę że zmiażdżoną tętnicą czyli stanem zagrażającym życiu odesłali do domu. Poszła prywatnie do lekarza i kilka godzin później leżała na stole operacyjnym tego samego szpitala który odesłał ja do domu. Oczywiście lekarze nie mają sobie nic do zarzucenia bo na chwilę wypisu nie było do tego przesłanek, było wszystko w porządku. Pewnie tętnice sobie zmiażdżyła podczas kąpieli w wannie nie? Jak wam nie wstyd gnoje?jak możecie sobie spojrzeć w twarz? Proponuję żebyście zmienili przysięgę Hipokratesa na przysięgę hipokryty.

 • ~takiuj 2021-06-10
  15:38:26

  7 29

  Noooo, w końcu wracamy do normalności. Jeszcze pół roku temu daliby sobie tutaj jaja na sucho ogolić za naszą służbę zdrowia a tu proszę.
  Od samego początku całej pseudo pandemii wiedziałem że hejt na służbę zdrowia wróci.

 • ~artefaks 2021-06-10
  16:02:06

  33 25

  Totalnie Zakute łby z jedynie słusznej partii uparły się aby szkodzić Rybnikowi i regionowi. Szkodząc lokalnym samorządom , szkodzą w ten sposób Polsce i Polakom

 • ~artefaks 2021-06-10
  16:07:22

  27 21

  @Bonifacy Onufrewicz.
  Wiadomo że kopalni nie będzie , ale straty samorządu są realne. Za chwilę będzie sprawa o odszkodowanie tak jak za Karskiego i Dębieńsko. Ale na niczym tak dojnej nie zależy jak na zaszkodzeniu samorządom , zaszkodzeniu Polsce. Jak wiadomo po trupach do celu. Totalna nie ma odwrotu. Mogą jedynie stworzyć realną dyktaturę. Lub iść siedzieć. Innego rozwiązania nie ma

 • ~ 2021-06-10
  16:26:54

  33 50

  @artefaks - jak trwoga , to POwcy z prośbami do Morawieckiego ? no przecież w Tusku wasza nadzieja i on to rządzi w największej frakcji w PE do niego skargi , że takie głupie prawa wprowadzają . Już biały koń na granicy na Tuska czeka :)))on was uratuje :)

 • ~artefaks 2021-06-10
  16:51:14

  37 21

  @zak nie jestem i nigdy nie byłem zwolennikiem PO. Tusk też nie jest w moim typie .Jestem zwolennikiem przywrócenia prawa i sprawiedliwości w dosłownym tego znaczeniu. Nie mylić z cyniczną parodią jedynie słusznej.

 • ~znawca again 2021-06-10
  17:21:08

  37 27

  Ha! A nie mówiłem?
  Pisałem o tym tu w komentarzach chyba ze 2 miesiące temu. Kolega Arteks miał wątpliwości, a tu proszę -w Urzędzie Marszałkowskim już pomrukują że tak ma się to właśnie odbyć.
  Dostaliście ojcowie gwarancję pracy na grubie a za to zostawicie synom i wnukom zapadające się miasto bez grosza.
  A teraz Bytom, Chorzów i Bielsko Biała z Częstochową za naszą pulę będą sobie latarnie uliczne pozłacać.
  Ten PiS to jest najgorsze co tej Polsce mogło się trafić! I to akurat w takim momencie.

 • ~Arteks 2021-06-10
  18:00:00

  26 23

  @znawca again - PiS przy władzy w województwie i Polsce to najgorsza rzecz jaka mogła się przytrafić Śląskowi i Rybnikowi... Ale w tej sprawie bądźmy dobrej myśli. Na razie nikt nas z listy miast transformacyjnych nie wyoutował. Może to element gry politycznej ze strony PO? Jak można karać mieszkańców którzy wyraźnie nie chcą tej nowej kopalni? Jak można karać władze miasta które również nie chcą tej kopalni? Kawałek od Rybnika jest Dębieńsko i Suszec - tam inwestorów górniczych przyjęto by z otwartymi rękoma, a jakoś ze strony państwa nie było zaangażowania aby oddać te złoża zagranicznemu kapitałowi. @artefaks - do tego dojdzie totalna ignorancja Polski na arenie międzynarodowej. Do niedawna wielu polityków PiS utrzymywało, że mamy świetne relacje z sąsiadami, UE nic nam nie może zrobić, USA jest naszym strategicznym partnerem i takie inne dyrdymałki. Teraz wszystko się posypało, a dla ekipy Bidena jesteśmy... dyktaturą.

 • ~Franek 7 2021-06-10
  19:25:27

  28 22

  Najgorszym możliwym zarzutem dla polityka jest marnotrastwo publicznych pieniędzy. Nikt w historii nie zmarnotrawił ich tyle co politycy PiS. Za taką rozbieraną Ostrołękę czy wydane miliony na respiratory, których do dziś nie ma w normalnym kraju upadają rządy. U nas już wszyscy się przyzwyczaili to takich afer i nikogo to nie dziwi, że publiczne pieniądze przelatują przez PiS jak gó.no przez jelita gęsi.

 • ~ 2021-06-10
  20:26:33

  27 13

  @Franek - w Rybniku też PIS rządzi ? no weż :))) ja bym ci tylko przypomniał wykończonych 200 wykończonych przedsiębiorców przy budowie słynnych POwskich autostrad

 • ~artefaks 2021-06-10
  20:29:59

  15 14

  ,,Najgorszym możliwym zarzutem dla polityka jest marnotrastwo publicznych pieniędzy."
  @Franek. Z przykrością muszę Cię poinformować że się tu z Tobą nie zgadzam. Nie dotyczy to jedynej słusznej partii. Onym się ta kasa po prostu należy. Jak zmarnuje , a jeszcze lepiej jak przywłaszczy. To wystawia na siebie kwity, które sa deponowane u wielkiego wodza. Towarzysza na którego są kwity można łatwo kontrolować i przywrócić do dyscypliny. Polityk dojnej jak coś zdefrauduje ,wstępuje więc na ścieżkę przyśpieszonej kariery

 • ~rybnikus 2021-06-10
  20:35:45

  22 17

  ~artefaks masz rację, fachowiec Nowak nawet na Ukrainę pojechał.

 • ~artefaks 2021-06-10
  20:36:25

  18 21

  ,, ja bym ci tylko przypomniał wykończonych 200 wykończonych przedsiębiorców przy budowie słynnych POwskich autostrad"

  @Klaudiusz. Za Po powstały jakieś autostrady? Podobno zostawili w Polskę w ruinie ? Dla porównania ile autostrad wybudował PIS ?
  Z tego co wiem nie wybudował nic , a jedynie wykończył inwestycje które zostawił poprzedni rząd na wysokim etapie realizacji.
  Więc jak to było ?
  Chyba nie jest za PiS z autostradami lepiej niż z stadniną w Janowie ?

 • ~artefaks 2021-06-10
  20:39:30

  16 18

  Nowaka obrabiają służby od kilku lat i nic namotać nie mogą.
  Mistrz intelektu się odezwał ....

 • ~Tadeusz Kiełkowski 2021-06-10
  20:45:44

  26 12

  Wystarczyło wcześniej wystąpić o zmiany zagospodarowania przestrzennego przy ul. Golejowskiej. Ale obecne władze parę lat temu zacierały ręce i kibicowały nowej kopalni, która miała przynieść dochody do miejskiej kasy.

 • ~rybnikus 2021-06-10
  20:56:17

  16 19

  ~artefaks w Janowie odbywają się aukcje i Czempionaty a drogi które miały być na EURO 2012 to kończył PIS na EURO 2016. Przypomnieć ci mówili ministrowie Tusk o jego rządach?

 • ~artefaks 2021-06-10
  21:01:25

  11 19

  Przecież PISałem wyraźnie .Że jedyne drogi szybkiego ruchu jakie wybudował PIS to te które zastał na wysokim poziome realizacji inwestycji po poprzednim rządzie. Więc Rybnikus potwierdzasz to co jest faktem. Gdyby nie musiał ,,wykańczać po poprzednikach" to PiS nie zbudował by nic.
  Amen

 • ~artefaks 2021-06-10
  21:05:09

  10 15

  Coś tam Rybnikus gadałeś o Janowie. Jakaś mizerna aukcja tam była. Nie wiem co sprzedawali? Osły , czy farbowane słonie ?
  Na szczęście przyszły rząd nie będzie musiał odbudowywać tego od zera. Ale tak trwać to będzie latami

 • ~ 2021-06-10
  21:08:32

  17 15

  @artefaks - masz rację , bo to będzie znowu rząd PISu :)))

 • ~artefaks 2021-06-10
  21:16:00

  12 19

  Zak . W Rzeszowie kandydat demokratycznej opozycji przejdzie w I turze ?
  Czy w drugiej turze po starciu z Warchołem ?

  Wpierw Rzeszów ,a potem cała Polska
  A podobno nie mieliście z kim przegrać?
  Pycha kroczy tuż przed upadkiem.
  To co opowiadasz to fantasmagorie . Łupaszenka też wygrał w ,,demokratycznych " wyborach

 • ~Ja_2 2021-06-13
  08:11:11

  7 1

  artefaks - krótka pamięć? Już zapomniałeś, kto lansował na początku budowę Kopalnii Paruszowiec?? Przypomnę Ci - Twój prezydent :)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4027