zamknij

Wiadomości

Wyłudzenie danych i busy z pełnomocnikami? Spółdzielcy oskarżają o „brudne” wybory w RSM

2023-01-14, Autor: 

Już dawno nie było takich emocji wśród spółdzielców Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Grupa mieszkańców alarmuje, że podczas wyborów do Rady Nadzorczej RSM dochodziło do nieprawidłowości, a nawet fałszowania wyników. Szukają osób poszkodowanych. Z kolei władze spółdzielni nie mają sobie nic do zarzucenia.

Reklama

Wybory nie zmieniły władz RSM

Grudzień 2022 był dosyć napięty w Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Przypomnijmy, kilkaset osób podpisało się pod wnioskiem o zwołaniu walnego zgromadzenia, która miał wyłonić nową radę nadzorczą, a następnie zarząd RSM. Mieszkańcy zarzucali zarządowi spółdzielni, że ten wnioskował o przydzielenie sobie sowitych podwyżek. Pytali się też o pełnomocników przywożonych autobusami na walne zebrania. Mieli oni nie znać nawet nazwisk swoich mocodawców. Do sprawy odniosły się wtedy władze RSM, które odparły zarzuty »Podwyżki, busy z głosującymi i zepsuta winda. Członkowie RSM piszą list otwarty do zarządu«

Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków RSM zakończyło się 19 grudnia. W wyniku kilku spotkań wybrano 15 członków Rady Nadzorczej na kadencję 2023-2025:

1. Groniak Feliks
2. Klimek Henryk
3. Knesz Radosław
4. Miczajka-Kosińska Hanna
5. Moszyński Stanisław
6. Pachucki Ryszard
7. Perenc Eugeniusz
8. Pierchała Jolanta
9. Rojkiewicz Zdzisław
10. Rupiński Bartosz
11. Sopel Dominik
12. Szof Marek
13. Waluś Tadeusz
14. Wilim Zofia
15. Woźniak Ryszard
Skład Zarządu RSM pozostał bez zmian.

Wątpią w uczciwość wyborów. Padł zarzut o wyłudzenie danych

Temat ucichł na niecały miesiąc, by wybrzmieć ponownie w apelu niezadowolonych spółdzielców. Podpisało się pod nim 9 osób, reprezentowanych przez Marcina Wójcika i Zbigniewa Gruźlewskiego.

Obserwując szczegółowo przebieg wyborów oraz posiadając dużą wiedzę w tej materii, wyrażamy ogromną wątpliwość odnośnie uczciwości tych wyborów. Zgłaszają się do nas ludzie, którzy przekazują nam informacje o sposobach "zdobywania" pełnomocnictw przez pracowników RSM w sposób według nas niezgodny z prawem. Docierają do nas również informacje o skali tego procederu, który w zdecydowany sposób wg nas zmienił w sposób nieuprawniony wynik wyborczy. Według naszych obliczeń, do RN w ten sposób dostanie się grupa byłych pracowników i rodzina pracownika (7 osób z 15) – czytamy w przesłanym do nas piśmie.

Wg obliczeń mieszkańców, było 55-75% pełnomocnictw wszystkich uprawnionych do głosowania (rozbieżność zależna od części walnego zebrania, a było ich 7).

Z prostego rachunku wynika, że faktycznych członków RSM podczas walnego...była ledwie garstka! Podczas wielu części NWZCzł RSM, dochodziło do przypadków, gdzie pełnomocnicy nie znali nazwisk swoich mocodawców (osób udzielających pełnomocnictw), przykładowo w Niedobczycach było to około 30 osób! - dowiadujemy się.

Jak zapewniają spółdzielcy, są w kontakcie z osobami, które mogą potwierdzić swoje zeznania w sądzie. Padł bowiem zarzut dotyczący wyłudzenia danych.

Jest pani, która kilka dni temu w obecności świadków opisała przypadek pracownika, który poprosił o podpis pod... petycją „by nie zwolnili pracowników”, a wyłudził pełnomocnictwo. Ta pani, gdy przyszła głosować, dowiedziała się, że wydała już komuś pełnomocnictwo i ... nie może głosować – czytamy w apelu.

Spółdzielcy zarzucają też, że na wybory docierały busy z pracownikami firm, świadczących usługi na rzecz RSM. Zaraz po oddaniu głosu mieli wychodzić ze spotkań.

Mamy wiele istotnych faktów i argumentów, pokazujących w naszej ocenie skalę nieprawidłowości podczas Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków RSM w 2022 roku. Całość dokumentacji zostanie złożona w KRS w Gliwicach oraz do prokuratury jako zawiadomienie o możliwości w naszej ocenie popełnienia przestępstwa przez organizatora NWZCzł RSM, czyli Zarząd RSM – mówi Marcin Wójcik, reprezentujący grupę spółdzielców.

Zdaniem grupy grudniowe wybory były „brudne”.

Pracownicy dostali polecenie obklejenia swoimi informacjami drzwi i tablice budynków, jednocześnie zrywając wszystko, co przedstawiała druga strona. Mało tego następowały publiczne ataki i oskarżenia o łamanie regulaminu porządku, choć RSM obkleiła wszystkie możliwe miejsca... Tak, to były BRUDNE WYBORY! Taka jest nasza opinia – zaznaczają.

Mieszkańcy proszą o kontakt wszystkich tych, którzy czują się oszukani lub zaniepokojeni sytuacją. Więcej w skanie apelu:Spółdzielnia: to są subiektywne odczucia

O komentarz do tej sprawy poprosiliśmy Marka Gruszczyka, prezesa Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Jego odpowiedź jest krótka.

Każdemu członkowi spółdzielni przysługuje prawo zaskarżenia uchwał, które jego zdaniem zostały podjęte z naruszeniem przepisów prawa. Jak do tej pory - bo konflikt z grupą członków trwa od sierpnia 2021 roku - nie zostały wskazane żadne przepisy, które rzekomo spółdzielnia narusza. Wręcz przeciwnie, wszystkie odbywające się regularnie działania kontrolne (coroczne badanie sprawozdania finansowego przez niezależnych biegłych, przeprowadzana co trzy lata lustracja całości działalności spółdzielni) nie stwierdziły nigdy złamania przepisów – zauważa.

Dodaje jeszcze:

Nie chciałbym prowadzić polemiki za pośrednictwem mediów z osobami, które powołują się tylko na swoje subiektywne odczucia, ewentualnie na mylne interpretacje obowiązujących przepisów – mówi.

Co Wy o tym sądzicie?

Oceń publikację: + 1 + 54 - 1 - 20

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (27):
 • ~Lateks 2023-01-14
  13:03:04

  72 12

  Naiwne jest myślenie że tak łatwo oderwią ich od koryta. Swoją drogą fajny przekręt z pełnomocnictwem. Jest to w ogóle legalne?

 • ~kawomatik 2023-01-14
  13:07:32

  62 4

  Ludzie się budzą widzą że coś jest nie tak jak w słynnym filmie " Dzień Świra" Moja jest Mojasza

 • ~pawlmesten 2023-01-14
  13:26:25

  75 11

  Ktoś jeszcze potrzebuje takich tworów jak spółdzielnia mieszkaniowa?
  W nowych budynkach są wspólnoty, które wybierają firmę do utrzymania budynku i wszystko jest 50% tańsze. Nie ma rady nadzorczej, nie ma prezesów i administracji.

 • ~Karolina# 2023-01-14
  15:19:03

  58 8

  komunistyczna ustawa do dzisiaj aktualna dobrze służy

 • ~WebAdmin 2023-01-14
  16:09:29

  64 7

  Największy problem tej "spoldzielni", że nie służy interesom mieszkańców, no chyba że jest to mieszkaniec z róznych powodów uprzywilejowany...

 • ~timnet 2023-01-14
  17:00:12

  63 10

  Radosław Knesz? Ten Knesz? Ten radny? Ten co to chciał kominka przerobić? To on na blokach mieszka?

 • ~rzyt 2023-01-14
  17:46:44

  51 10

  Ciche uwłaszczenie na państwowym majątku, by wypłata pasowała także firmom współpracującym...
  A mieszkańcy... kogo to obchodzi. Prawo spółdzielcze chroni "prawdziwych spółdzielców" z Zarządu i RN. Jest parę firm co nie splamiły się nigdzie robotą poza Spóldzienią z Wyzwolenia. Bo taki mamy klimat?

 • ~MArudzia 2023-01-14
  19:18:56

  57 11

  Radosław Radny/nieporadny -
  kolejny stołek do przytulenia ???
  kolejna kasa do przytulenia ???
  tylko nie realizuj poniższego
  " Co by tu jeszcze spieprzyć"
  A wiem że jesteś do tego zdolny

 • ~Franek Dolas 2023-01-14
  23:04:42

  38 11

  No nieźle, jeśli to wszystko. potwierdzi dochodzenie prokuratorskie, to może wreszcie na Wyzwolenia będzie normalnie, Może wszystkie sługusy wreszcie się stamtąd stracą. Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie...

 • ~Mikołaj Świety 2023-01-15
  00:08:39

  31 6

  Kurna, teraz jest szansa to poukładać tak jak to powinno być. Mam nadzieję, że zgłosi się dużo osób pod podane numery telefonów. Przecież takie rozdawanie danych, to duże ryzyko dla tych starszych mieszkańców. Tym powinni się już zająć ich dzieci i wnuki!

 • ~ 2023-01-15
  08:06:07

  38 8

  W spoldzielni dokonuje sie nie tylko to co panstwo opisali ale takze oszczerstw i pomowien.Omija sie przepisy a ludzi skloca wzajemnie.
  Mam nadzieje ze prawda wyjdzie na jaw i wrescie zrobi sie porzadek z tymi ludzmi.
  Nie tylko na szczeblu prezesow ale kierownikow bo to szajka ktora dawno powinien sie zajac prokurator.

 • ~pablo2402 2023-01-15
  12:46:35

  34 8

  Najwyższa pora wyprowadzić stamtąd komunę a wprawdzić rozwój i młodych!
  Skończyć to złodziejstwo i kolesiostwo za nasze pieniądze. Przecież oni dzielą się naszymi pieniędzmi w milionach. A my szarzaki nawet nie jesteśmy tego świadomi.
  Przecież to Państwo w Państwie...
  Oni robią bezkarnie co chcą i zawsze się im to udaje... bo ludzie odpuszczają.
  Weźcie się ludzie w garść i zróbcie z tym porządek. Nas są dziesiątki tysięcy w spółdzielni jest ich dużo dużo mniej.
  A tylko w "kupie" jest siła!! Gdyby tak każdy poświęcił godzinę/dwie to byłaby to duża inwestycja.

 • ~Mikołaj Świety 2023-01-15
  14:00:44

  21 5

  Dlatego też, Pablo i pozostali, skorzystajmy z tej szansy i rozsylajmy wici. Tam są podane 2 numery telefonów (w tym piśmie) i trzeba ludziom to rozsyłać przez FB, żeby zgłaszali się świadkowie do sprawy. Piszą, że już ktoś się zgłosił, ale na pewno jak będzie więcej zgłoszeń. Może się okazać, że np. również członkowie poprzedniej RN zbierali jeszcze w trakcie swojej kadencji na rzecz Zarządu pełnomocnictwa. Podaję za pismem osoby i nr telefonów do kontaktu: Marcin Wójcik 794 120 918, Zbigniew Gruźlewski

 • ~Mikołaj Świety 2023-01-15
  14:06:36

  25 4

  Zbigniew Gruźlewski 502 834 440. Nie dopisało się;) To są numery do kontaktu na temat ewentualnego hurtowego zbierania pełnomocnictw. Bez informowania, kto będzie reprezentował te osoby, czyli w ciemno dając komuś obcemu moje dane wrażliwe. Mało tego, jak doczytałem, mogły być również przypadki oszustw!

 • ~ 2023-01-15
  16:16:47

  5 23

  na ich miejscu robilibyście to samo : )

 • ~NOWY02017 2023-01-15
  16:51:51

  27 7

  Zbyszku, Marcinie, może założyć jakąś stronę lub w mediach społecznościowych opisywać sytuacje patologiczne które dzieją się w RSM - niech ludzie się dowiedzą i zaczną przeglądać na oczy.

 • ~1floyd 2023-01-15
  17:50:18

  16 11

  Nasuwa mi się kilka pytań. Kto zwołał te Nadzwyczajne Walne? Czy te osoby wzięły w nim udział? I jakiej ilości? Przeczytałem statut RSM. By zwołać takie walne, trzeba zebrać podpisy min10% członków RSM. Czyli coś ponad 1tys. podpisów. Do mnie też trafił Pan zbierający podpisy. Mówił że nadszedł czas na zmiany, że obecna RN dała zarządowi po prawie 9 tys. podwyżki. Zapytałem go, gdzie mogę znaleźć i zweryfikować, te informacje. Tu pan się zawiesił. Po chwili powiedział że, tak mu kolega z osiedla powiedział. To jedno. Z tego co wiem, na każdym walnym krążyły listy z nazwiskami kandydatów, na które należy oddać głos. Trafiły one też do dużej ilości skrzynek pocztowych. Czyli to nie było nic nadzwyczajnego. Cały zamęt spowodowało zawieszenie Rad Osiedli, przez ustawę Covidovą. Wielu ich członkom, krew się zagotowała. Bo jakaś kasa im uciekła. Jest wiele SM w kraju które świetnie działają bez tego organu. W naszym przypadku, to koszt ok 500tys zł rocznie. Potrzebny? Jak chyba, trzy walne temu, poruszyłem temat pełnomocnictw, proponując by tylko członkowie spółdzielni mogli się nimi posługiwać, temat przeszedł bez echa. Widać są osoby, którym to pasowało i pasuje.

 • ~Ja_2 2023-01-15
  18:56:09

  23 1

  1floyd...coś słyszałeś coś wiesz. Tematem kluczowym była lista i pełnomocnictwa. Jeżeli taką listę tworzą po prostu wyborcy, to mają do tego prawo i stąd takie przesłanie i.propozycja w skrzynkach Dlaczego wg Ciebie druga strona nie wrzucała swojej listy do skrzynek?? Bo nie mogła! Jeżeli jednak okazałoby się np. że prezes zrobił zebranie z pracownikami i potencjalnie powiedział- idźcie i nie wracajcie bez minimum 5 pełnomocnictw każdy? Byłoby to wałkiem, czy nie?? Zarząd jest stroną w sprawie, jego zadaniem jest zorganizować wybory... I to tyle Każda ingerencja w wynik byłaby nieuprawniona, gdyż Zarząd jako strona, może sobie wówczas sam wybrać RN, czyli organ, który teoretycznie powinien tenże Zarząd NADZOROWAĆ. Przeczytaj proszę, ja to zrobiłem, pismo 9 odważnych, tam jest wszystko czarno na białym!.

 • ~Ja_2 2023-01-15
  19:03:18

  20 3

  1floyd, w sprawie przytoczonych przez Ciebie.podwyzek dla Zarządu, sprawa jest prosta, poszukaj proszę, List Otwarty (pewnie tych samych 9 ludzi,), zamieszczony w tym samym.portalu gdzieś miesiąc wstecz. Ta znajdziesz potwierdzenie. Jeśli chodzi o to. Czemu był problem wówczas z potwierdzeniem, to dzisiaj już wiem, Zarząd zablokował publikację dokumentów typu sprawozdania z RN czy Zarządu ba wiele miesięcy przed wyborami. Dla mnie jest to podstawa do anulowania wyborów u walnego, gdyludzie, nie mieli celowo dostępu fo informacji przed wyborami, a mogłoby to mieć istotny wpływ na ich decyzję. Dość proste!

 • ~Ja_2 2023-01-15
  19:16:16

  22 2

  W sprawie podwyżek jednak zweryfikuję. Padły takie wnioski! Jednak.ostatecznie przy chyba 1 głosie różnicy zostały zmiejszone 2 tyś na osobę. Pierwotnie chyba miało być po 7 tyś na osobę. Jednak zapędy były. Koniec kadencji RN, okazja do podwyżki. . Ok. Niekoniecznie od razu może takiej... Żeby wyprzedzić odpowiedź, nikomu niczego nie zazdroszczę i nigdy nie zazdrościłem, jednak umiar trzeba mieć. To Rybnik nie Katowice, czy Warszawa. Poza tym pycha kroczy przed upadkiem. Zmiany też są potrzebne! Zbyt długie przyssanie się do takiego stołka może stwarzać różne pokusy, dlatego, też jestem za zmianami. Oczywiście nie.wszystkiego i.wszystkich, jednak.Pana Prezesa bym wymienił...

 • ~Ja_2 2023-01-15
  19:18:58

  18 3

  Zostały zmniejszone NA 2 tysiące na osobę!;)

 • ~Ja_2 2023-01-15
  19:35:38

  26 3

  1floyd, a to, że tych 1200 członków, którzy podpisali się pod wnioskiem o walne nie dotarło w większości na wybory, wynika prawdopodobnie z tego, że po 30 latach, akurat teraz, zmieniono skutecznie miejsca walnych, tak to widzę. Kto z tych seniorów umiał sam.dostac się na elektrownię (Fundacja ER)???

 • ~Franek Dolas 2023-01-15
  22:18:06

  10 1

  escape
  Każdy sądzi według siebie!

 • ~1floyd 2023-01-15
  22:45:46

  5 13

  ~Ja_2. Czuję że, będziesz musiał zweryfikować i kolejne swoje tezy. Bo tak się składa że, ostatnio gdzieś w papierach, które segregowałem jak przystało na prawego obywatela wpadła mi owa lista ze skrzynki pocztowej. Porównałem ją z listą tu opublikowaną. Nazwiska się nie pokrywają. Czyli krążyły różne listy. Z tego co na razie tu przeczytałem, to większość tu piszących coś tam słyszała. Bo jeżeli ktoś ma twarde dowody to powinien je osobiście przekazać do prokuratury. Bo nie wiadomo, czy panowie do których podano namiary, mają jakieś prawne umocowanie. Ci co zbierali pełnomocnictwa byli źli. A ci będą dobrzy? Jedni i drudzy, będą mieli dostęp do wrażliwych danych. Warto pomyśleć. Na mój rozum ta sprawa drugie dno. Przez ostatnie dwie kadencje, RN swoimi działaniami,wstrzymała sprzedaż kliku działek czy ograniczyła pośrednikom, wynajem kilku lokali użytkowych. To popsuło działający przez lata układ. Do tego kilka firm, odsunięto od źródełka i zaczęto weryfikować ich prace. I to jest prawdopodobnie przyczyna rewolucji. Bo tak naprawdę, spójrzmy na nasze osiedla. Ostatnie 8-10 lat, przyniosły widoczne zmiany na lepsze. Ja mieszkając prawie 40 lat, na zasobach RSM widzę je. Bo przez pierwsze 20 lat nie działo się nic. Wiadomo wzrosły nam koszty, ale coś za coś. A na koniec. Chętnie przeczytam propozycję zmian, które mają przynieść ewentualne nowe władze. Nie takie, jakie serwują od lat nasze różne grupy parlamentarne. Ale konkretne przykłady. Bo już kiedyś, gdzieś padło zadanie, po wygranych wyborach: Teraz qwa my.

 • ~Ja_2 2023-01-15
  23:03:44

  14 3

  1floyd... widzisz... właśnie tutaj wyszło... że nie zrozumiałeś tezy. 1 lista to ta nazwijmy ją Komitetu Wyborczego Członkowie RSM Razem do Wyborów 2022. I to ta, którą zapewne znalazłeś w skrzynce. Zgodnie z moją tezą powinni być tam 2 panowie z tego artykulu. Proste w weryfikacji. Druga lista, to nazwijmy ją Komitet Wyborczy ".Królik i przyjaciele" to lista nieoficjalna, która nigdy nie powinna legalnie powstać, a prawdopodobnie ełaśbie była! dokładnie w 100% pokrywająca się z Nową 15 RN. Podane różnicę 350-450 głosów mogą być dla Ciebie podpowiedzią, łącznie z pełnomocnikami i pełnomocnictwami, co do tego co mogło zadecydować o wyniku tych.wyborów. Przeczytałem ze zrozumieniem to pismo i to tyle. Pozdrawiam. Rano czeka praca

 • ~Ja_2 2023-01-15
  23:09:40

  18 4

  A jeszcze jedno, co do.zmian które widzisz, to musisz wiedzieć, że jest to efekt działań RN. Ok, ale tej wcześniejazej.przede wszystkim. RN 2014-2017 wypracowała model inwestycyjny, ekonomiczny i techniczny, który zapoczątkował to wszystko co widzisz. W tych.latach wykonano też już lwią część.tych prac. RN.2017-2022 kontynuowała te prace, jadąc już wybudowaną autostradą. Musisz mieć większą wiedzę do dyskusji. Pozdrawiam, dobranoc!:)

 • ~Subiektywnie 2023-01-21
  10:48:23

  10 0

  Moim zdaniem należy przygotować kilka uchwał na najbliższe walne RSM:
  1. Ograniczenie ilości członków RN do maksymalnie 10( od następnej kadencji)
  2) Zmniejszenia wynagrodzenia członkom RN
  3) Otwarty konkurs na członków Zarządu po upływie kadencji( rozstrzyga RN)
  4) Opracować regulamin wynagradzania Zarządu, w którym między innymi powinien znaleźć się zapis : płace powinny składać się z dwóch części : stałej i zmiennej zależnej od wykonania zadań ( np kwartalnie) - wymagana stosowna uchwala Rady nadzorczej.
  5) Zobowiązać Zarząd i RN do obligatoryjnego obowiązku przekazywania informacji spółdzielcom , które są dostarczane RN przez ebok RSM
  I jeszcze kilka innych.

  To na szybko i skrótowo. Do przemyślenia.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1803