zamknij

Wiadomości

Kiedy będą grzać w rybnickich blokach?

2021-08-31, Autor: am, ww

Tegoroczne lato nie rozpieszcza. Od kilku dni lokatorzy mieszkań zarządzanych przez Rybnicką Spółdzielnię Mieszkaniową po prostu marzną. Niestety, ciepło popłynie w ich kaloryferach najwcześniej za kilka dni. Podobnie wygląda sytuacja w blokach należących do ZGM-u.

Reklama

Tak sytuację opisuje w liście do redakcji mieszkanka osiedla przy ul. Raciborskiej.

- Mogliby już grzać. Jest chłodno, ciepłe skarpety poszły w ruch. Zawsze jest informacja na klatce schodowej, żeby kończyć remonty wodno - kanalizacyjne, bo zacznie się napełnianie grzejników, a teraz cisza. Nic nie piszą.

Marek Newe, zastępca prezesa Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej przyznaje, że spółdzielnia nie jest jeszcze gotowa na ogrzewanie swoich zasobów.

- Nie wszystkie mieszkania są gotowe, mieszkańcy prowadzą remonty, przez co niemożliwe jest puszczenie wody, ponieważ zalałoby mieszkania.

I dodaje, że przygotowania do rozpoczęcia ogrzewania rozpoczną się od 1 września.

- Postaramy się przygotować wszystko jak najszybciej, by włączyć je na przestrzeni kilku pierwszych wrześniowych dni, a wiem że tego mieszkańcy oczekują – zapewnia Marek Newe.

Podobnie wygląda sytuacja w blokach należących do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku. Andrzej Waliszewski – zastępca dyrektora ZGM-u podkreśla jednak, że część budynków, na przykład na osiedlu w Boguszowicach, ma własne źródła ciepła i mieszkańcy mogą włączyć ogrzewanie w dowolnym momencie.

- Zdajemy sobie sprawę, że obecnie temperatura w mieszkaniach nie jest komfortowa. Myślę jednak, że w najbliższych dniach pogoda zmieni się, powróci lato i komfort termiczny znacząco się poprawi – dodaje Andrzej Waliszewski.

Dodajmy, że Spółdzielnia Mieszkaniowa "ROW" - największa spółdzielnia mieszkaniowa w powiecie wodzisławskim rozpocznie napełnianie kaloryferów już 1 września:

Jak wygląda sytuacja na Waszych osiedlach? Czy również doskwiera Wam zimno?

Oceń publikację: + 1 + 16 - 1 - 26

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (22):
 • ~spirit-of-the-town 2021-08-31
  14:03:07

  84 22

  Jak można marznąć przy plus piętnastu stopniach na zewnątrz?

 • ~Franz Kawka 2021-08-31
  14:33:00

  69 17

  Przy 15 stopniach to w Jakucji wyłączają klimatyzację a ci już kurna marzną.

 • ~Arteks 2021-08-31
  16:16:03

  18 51

  @FranzKawka @spirit-of-the-town - to jakieś przewrażliwienie bo podróżnicy wiedzą, że są kraje cieplejsze od Polski gdzie jednak noce są porównywalne z temperaturą u nas, a w budynkach się w ogóle nie ogrzewa. Nie ma nawet kaloryferów. Sezon grzewczy w południowej Polsce powinien się zaczynać dopiero od 1 X. Wiem, że niektórzy są bardziej ciepłolubni, inni mniej. Ci bardziej zwyczajnie mogą ubrać sweterek i zaopatrzyć się w cieplejszą kołdrę. ;) Z pewnością zimniej jest też w tych blokach które nie są ocieplone - ale z roku na rok ich ubywa.

 • ~Stasek 2021-08-31
  18:18:25

  55 11

  Oj jak zimno - napiszę skargę do gazet. Oj, sąsiad w domku już grzeje - zadzwonię na SM...

 • ~Jan Krupa 2021-08-31
  21:34:35

  13 10

  Cały rok niech grzeją paranoja .

 • ~stam55 2021-08-31
  22:34:40

  12 12

  akteks piszesz bzdury,pewnie ogrzewasz się tanim piwem,mieszkańcy "apartamentów"powinni mieć wybór,zimno odkęcasz i masz ciepło,jest rozwiązanie- piece gazowe 2 funkcyjne w apartamentach

 • ~Arteks 2021-08-31
  22:42:13

  8 35

  @stam55 - w sezonie grzewczym mają taki wybór. W biednej wersji chałupy trzeba rozpalać piec aby mieć ciepło i dokładać do pieca. A wcześniej zamówić auto z węglem i go zładować do piwnicy. W blokach wszystko zastąpiło pokrętło termostatu - którym można dowolnie sobie regulować poziom ciepła w każdym pomieszczeniu. :))) Za taką wygodę naprawdę warto płacić duże pieniądze. Ci którzy mają piece w piwnicach - żyją trochę jak dzikusy...

 • ~stam55 2021-08-31
  23:36:59

  9 2

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Kurt_Wallander 2021-09-01
  08:22:38

  22 1

  @ Arteks, nie wiem czy wiesz ale na wielu domkach (tych "starych pieczkach") jest już ogrzewanie gazowe (albo inna forma ogrzewania): podchodzisz do kotła, wciskasz jeden przycisk, dzieje się magia i zaczynasz się śmiać z ludzi z króliczoków, bo oni jeszcze marzną :))) Ustawiasz wybraną temperaturę albo jak chciało się błysnąć to dorobiło się zdalną obsługę - na blokach tego nie potrafią :)))

  U mnie w okolicy coraz więcej chałup ma ogrzewanie gazowe i chwała im za to. Faktem jest, że jeszcze można poczuć, komu zmarzła rzić :)))

 • ~Arteks 2021-09-01
  11:44:52

  4 11

  @Kurt - niestety to zdecydowana mniejszość. W naszym regionie są całe miejscowości do których w ogóle nie dotarł jeszcze gazociąg. Niestety w Rybniku też jeszcze są takie dzielnice. Pomyśleć, że w miastach gaz pojawił się w XIX wieku... Wiele wiosek postpegerowskich na północy Polski ma gaz. U nas ludzie jacyś tak zaściankowi i zacofani, że woleli brudny węgiel "bo tani".

 • ~ 2021-09-01
  13:32:29

  11 0

  @Kurt_Wallander,
  Arteks nie ogarnia przycisków tylko pokrętła dlatego woli płacić 2x więcej za ogrzewania swojego apartamentu ciepłownią opalaną węglem niż właściciel domu zbudowanego według WT ~2000 który ogrzewa go gazem ziemnym a przy tym może sobie to ogrzewanie uruchomić kiedy mu się podoba.

  Tak za wygodę posiadania jedynie pokrętła płaci się naprawdę duże pieniądze (chyba że ktoś ma ciepło z ER to wtedy mniej więcej porównywalne).

 • ~Arteks 2021-09-01
  13:40:47

  1 11

  @kulfoniasty - wiele rzeczy na tym świecie kosztuje dużo - ale życie przemija, czas biegnie szybko. Czy warto oszczędzać na wygodzie i komforcie? Akurat ty nie masz ani pokrętła, ani przycisku tylko brudny piecyk w piwnicy - o którym kiedyś się "chwaliłeś" jeszcze w innym wcieleniu. Z @Kurtem współczujemy. Co to za życie... :/

 • ~ 2021-09-01
  13:48:53

  9 0

  @Arteks,
  "Czy warto oszczędzać na wygodzie i komforcie?"
  Nie, dlatego od wielu lat ogrzewam dom gazem ziemnym.

  "Akurat ty nie masz ani pokrętła, ani przycisku tylko brudny piecyk w piwnicy - o którym kiedyś się "chwaliłeś" jeszcze w innym wcieleniu. "
  I tutaj się mylisz. Mam przycisk i pokrętło (nawet dwa) co jest typowe dla kotła gazowego CO.

  I coś ci się poważnie w głowie pomyliło bo ja nigdy kotła węglowego nie miałem - od zawsze był to kocioł gazowy. O tych wcieleniach nawet się nie wypowiem bo to już urojenia są.

  "Z @Kurtem współczujemy. Co to za życie... :/""
  Podejrzewam że ja i @Kurt mamy dokładnie takie samo ogrzewanie. Póki co z naszej trójki to jednym użytkownikiem węgla jesteś ty :D

  A za mój komfort (który i tak jest większy niż twój) płacę połowę tego co ty. A i jeszcze nie emituje pyłów :D

 • ~Kurt_Wallander 2021-09-01
  15:21:23

  10 0

  Arteks, ode mnie wara - ja mam ogrzewanie gazowe i se chwalę (choć gdybym to ja miał uprawnienia, zrobiłbym sobie to trochę inaczej, niż fachowcy wymyślili) :D Chałup ocieplanych gazem jest coraz więcej a z gazem w Rybniku nie jest nawet tak źle.

  Czasem mam wrażenie, że blokersi zachowują się jak dzieci, które myślą że mleko bierze się ze sklepu a nie od krowy i Arteks właśnie dziś sprawił takie wrażenie :-)))

 • ~Arteks 2021-09-01
  18:54:02

  3 7

  @Kurt - a ja ci wierzę, że ogrzewasz gazem i dobrze robisz. Natomiast @kulfoniastemu nie wierzę po tym jak przez lata bronił pieców, smrodzenia, występował przeciwko uchwale antysmogowej i zachwalał swój "nowoczesny" piec z podajnikiem jaki założył kilka lat temu. Nie sądzę aby tak do końca się tego wstydził, skoro pod innym nickiem założył sobie avatar z kopcącymi kominami. Może to dwubiegunowość??? Któż to wie. A ty przynajmniej nie należysz do większości brudasów którym poza brakiem wygody nie przeszkadza dyskomfort jakim jest mieszkanie pod jednym dachem z piecem, opałem i popiołami. Co do infantylności odnoszę inne wrażenie niż ty. Bo jak blokers ma za małe mieszkanie to kupuje sobie większe, jeśli ma za duże, to kupuje mniejsze. Tak samo jak mu coś nie pasuje. Natomiast jak chałupowcom zwraca się uwagę na to, żeby nie smrodzili to jedyne ich tłumaczenia to: "bieda", "brak gazu", "niech nam dopłacą", "co ja mogę za to" itp. Zero refleksji, dużego rodzaju nieporadność i aspołeczność jednocześnie...

 • ~artefaks 2021-09-01
  21:12:52

  4 0

  @Arteks pomyśl o sobie. Borsigom zostało 16 mc. życia i przestaną nam smrodzić......

 • ~ 2021-09-01
  21:49:56

  5 0

  @Arteks,
  po Twoim ostatnim komentarzu odnoszę wrażenie że masz urojenia.

  Twierdzisz że:
  - wystepuję tutaj pod jeszcze jednym nickiem co nie jest prawdą.
  - posiadam kocioł węglowy którego nigdy w domu nie miałem.
  - jestem przeciwko uchwale antysmogowej co także nie jest prawdą gdyż bardzo ją popieram.
  - zachwalam swój nowoczeny piec z podajnikiem co oprócz tego że jest nieprawdą bo takiego nie posiadam ani nie posiadałem to jest dodatkowo niemożliwe bo nie ma czegoś takiego jak piec centralnego ogrzewania - istnieje tylko kocioł centralnego ogrzewania.
  - mam dwubiegunowość co także nie jest prawdą.

  Jeszcze brakuje żebyś stwierdził że mieszkam na wsi pod rybnikiem...

  Ale wiesz co? Wierz i myśl sobie w co chcesz. Mam to głęboko gdzieś.
  Ja nie mam w zwyczaju udowadniać że nie jestem wielbłądem skoro i tak wiesz lepiej, jak zawsze zresztą, kim jestem, co posiadam i jakie mam zdanie w danym temacie.

 • ~Arteks 2021-09-01
  22:10:59

  1 6

  @kulfoniasty - przeważnie osoby które mają urojenia czy jakieś psychiczne problemy, widzą to w innych, nie u siebie. A to, że świetnie rozpoznaję twoje wpisy - obrońco smrodu - obojętnie czy piszesz je jako @ursus @pasażer czy @kulfoniasty to nie jest jakimś wielkim wyczynem. Łatwo je rozpoznać bo to przeważnie takie nugel-wykłady, długie, nudne ze słabą polemiką. Nie ma w nich nic odkrywczego i ciekawego. Kłamiesz lub... cierpisz na dwubiegunowość. Raz bronisz pieców i stylu życia jaki dla ciebie jest normalny, w innej postaci wydaje ci się, że żyjesz normalnie i używasz gazu. Wolę cię w tej drugiej - ale nawet w tej drugiej ostatnio wyraziłeś żal z powodu piętnowania palących węglem na tym portalu. Istotnie potwierdzam, że palący/smrodzący nie są tu najlepiej oceniani. @artefaks - ciepłownie nie smrodzą, co najwyżej przyczyniają się do emisji CO2, a to nie to samo co PM10 i PM2.5 (inaczej pył i smród) z chałup. Ciekawy news ale czy taki dobry? Za 16 miesięcy skończy się emisja CO2 z naszej ciepłowni, a ostatnie kopciuchy w chałupach będą nam smrodzić jeszcze lata.

 • ~palaczzasypowy 2021-09-01
  22:54:36

  7 1

  arteks,trafiłeś w sedno,znasz to z autopsji,chodzi o urojenia psychiczne

 • ~Arteks 2021-09-01
  23:01:23

  1 7

  @palaczzasypowy - nie znam, moje poglądy są stałe, nie odbiegają od tych jakie prezentują rządzący krajem, inni normalni ludzie którzy chcą żyć bez smrodu i nie wstydzić się za swój region. Zawsze piszę pod swoim wymyślonym kilkanaście lat temu nickiem. Do ciebie mam sentyment bo swoim avatarem strasznie kompromitowałeś palenie węglem jako czymś brudnym, odpychającym. I nadal to robisz. ;)

 • ~ 2021-09-01
  23:54:47

  5 1

  @Arteks,
  "przeważnie osoby które mają urojenia czy jakieś psychiczne problemy, widzą to w innych, nie u siebie. A to, że świetnie rozpoznaję twoje wpisy - obrońco smrodu - obojętnie czy piszesz je jako @ursus @pasażer czy @kulfoniasty to nie jest jakimś wielkim wyczynem. "

  Definitywnie masz urojenia, w dodatku coraz większe. Nigdy nie pisałem jako @ursus, @pasażer czy ktokolwiek inny. Ale ciekaw jestem czyją łatkę mi jeszcze przypniesz :D
  Skoro widzisz nieistniejący problem u mnie to tym samym potwierdzasz to co sam napisałeś :) Ja nie odczuwam potrzeby żeby pisać z więcej niż jednego nicka, no ale skoro wiesz lepiej to co najwyżej wpisujesz się w zachowanie wielu osób które także tak uważają ;)

  Ale chętnie zobaczę gdzie nasze (tzn ja, ursus oraz pasażer) poglądy są zbieżne że takie urojenia cię naszły. Chociaż zamiast odpowiedz pewnie napiszesz "sam sobie znajdź" - to takie w Twoim stylu :)

  "@artefaks - ciepłownie nie smrodzą, co najwyżej przyczyniają się do emisji CO2,"
  Jeszcze przyczyniają się do emisji tlenków azotu, siarki, chloru oraz pyłów.

  "a to nie to samo co PM10 i PM2.5 (inaczej pył i smród) z chałup. "
  Pył emitowany z ciepłowni działa na zdrowie człowieka w ten sam sposób co ten emitowany z "chałupy".

  "Ciekawy news ale czy taki dobry? Za 16 miesięcy skończy się emisja CO2 z naszej ciepłowni, a ostatnie kopciuchy w chałupach będą nam smrodzić jeszcze lata."
  czyli co będzie tam ciepłownia jądrowa? na biomasę (według prawa emisja CO2 wtedy wynosi 0) ? czy na prąd?

  Bo jeśli będzie na gaz ziemny to nijak emisja CO2 się nie skończy. Także nie trafiłeś, znowu, panie "ekspert" :D

 • ~Arteks 2021-09-02
  11:31:27

  0 6

  @kulfoniasty - tylko jedna osoba byłaby w stanie pisać o północy takie nugel-elaboraty - nawiedzony obrońca smrodu kryjący się pod różnymi nickami. ;P

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 551