Salka w Radzie Dzielnicy Chwałowice z trudem pomieściła wczoraj wszystkich uczestników spotkania. Lokatorzy mieszkający na zasobach Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej nie kryli zdenerwowania z powodu wysokich rachunków za ogrzewanie. Zarzucali zarządowi, że ten nie jest transparenty w swoim działaniu. Z kolei prezesi Marek Newe i Grzegorz Byczek zrzucali winę na rząd, który dokręca śrubę polskim spółdzielniom. Czego się dowiedzieliśmy? Jakie wnioski płyną ze spotkania?
To już wiecie, w tym tygodniu pisaliśmy o rachunkach za ogrzewanie, które otrzymali mieszkańcy RSM. Nie rzadko są one horrendalnie wysokie. Sięgają nawet kilkuset, czy kilku tysięcy złotych. Mało tego, istnieje realna obawa, że w przyszłości mogą być one jeszcze większe »Horrendalne podwyżki za ogrzewanie dla mieszkańców spółdzielni. RSM załamuje ręce: może być jeszcze drożej«
Wczoraj w siedzibie Rady Dzielnicy Chwałowice odbyło się spotkanie. Zostało zorganizowane oddolnie przez pana Zenona z Chwałowic, który musi zapłacić około 5 tys. złotych za ogrzewanie! Przyjechali mieszkańcy innych dzielnic Rybnika, radni, a także zarząd RSM. Salka ledwo wszystkich pomieściła, wiele osób musiało stać.
Jako pierwsza głos zabrała Stefania Forreiter, przewodnicząca Rybnickiej Rady Seniorów. Ją również dotknął problem drogiego ogrzewania. Miała kilka pytań do zarządu spółdzielni.
Czy rozliczenia są prowadzone prawidłowo wg regulaminu? Dlaczego w dokumentach, które dostajemy, nie ma podzielonego rozliczenia? Dlaczego spółdzielnia przed każdą podwyżką nie informuje o tym mieszkańców i nie odpisuje liczników, by część była w innej cenie? Zamiast tego płacimy wszystko chaotycznie - za całość. Mieliśmy budynki docieplone, za które płaciliśmy ciężkie pieniądze. W tym czasie ceny powinny spaść, a nie wzrosnąć. Wiem, że ceny rosną, ale gdyby systematycznie były liczniki odpisywane to ludzie inaczej by podchodzili do sprawy. Dlaczego budynki nie są sprawdzane przez pracowników spółdzielni, by można było zaoszczędzić gdzie się da? Po co są ocieplane piwnice, suszarnie? - pytała.
W podobnej sprawie głos zabrał Marcin Wójcik. Miał pretensje do zarządu o to, że RSM nie podaje istotnych informacji.
Istota rzecz, która nas interesuje, to transparentność działania spółdzielni. Od lat usiłujemy dowiedzieć się o istotnych sprawach dotyczących rozliczeń mediów i nie tylko. Do końca nie wiemy, co gdzie wchodzi, jaki jest podział kosztów. Nie jesteśmy podmiotem w sprawie, a „przy okazji”. To nie może być tak, że ktoś coś zleca, a my o tym nie wiemy. To są grube pieniądze. Co robimy, kiedy mamy problemy finansowe? Ucinamy wydatki, zaczynamy oszczędzać. W tym przypadku pytanie, gdzie można przyciąć, by płacić mniej za ogrzewanie? - zapytał.
Marek Newe, prezes RSM wyjaśnił zebranym, że spółdzielnia za miniony sezon grzewczy zapłaciła 900 tys. złotych. Przyznał, że elementem skłócającym mieszkańców są podzielniki. Czy da się zastosować inną metodę naliczania opłat za ciepło jak np. za metr kwadratowy mieszkania? Marek Newe wyjaśnił, że nie.
Rozporządzenie ministra zobligowało nas do zamontowania podzielników i rozliczania na tej podstawie. Możemy z tym dyskutować, psioczyć, narzekać, natomiast do zapisów prawnych musimy się stosować. Wpływ spółdzielni na ceny ciepła są żadne. Podobnie jest z kierowcami, którzy nie mają wpływu na kształtowanie cen paliw. Gdyby rozliczenie odbywało się za metr kwadratowy, to te koszty byłyby w miarę wyrównane. Przy podzielnikach rozbieżności są gigantyczne. Wynika to z tego, że są mieszkania, gdzie osoby wcześnie wychodzą z domu, a wracają po południu, wieczorem. Przez 12 godzin nie używają ciepła. Są mieszkańcy, którzy przez cały dzień są w domu i potrzebują ciepła – argumentował Marek Newe.
Dodał, że cena ciepła z maja 2022 roku do maja 2023 wrosła o 60%, a w niektórych budynkach nawet o 100 procent.
Prawdopodobnie większość z państwa była rozliczana nie z podzielników, a z metra w budynkach gdzie większość miała zamontowane podzielniki. To sytuacja skrajnie niekorzystna. Współczuję państwu, ale decyzja o niemontowaniu podzielników była nieodpowiedzialna, bo ona na 100% musiała wygenerować niedopłaty – dodał.
Marcin Wójcik zapytał się prezesów, jaki procent rachunku stanowią koszty stałe w stosunku do faktycznego zużycia ciepła (zapamiętajcie to, o ten wątek jeszcze będzie poruszony). Grzegorz Byczek odpowiedział mieszkańcowi, że koszty stałe zależą od mocy zamówionej w budynku.
Co roku robione są analizy i wynikają z zamówionej mocy. Na każdy budynku mogą być inne. Koszty zmienne zależą od licznika głównego, zamontowanego w piwnicy, czy węźle cieplnym. Te liczniki odczytywane są co miesiąc, są do wglądu – wyjaśnił.
Dodał też, że moc zamówiona może zostać zmieniona tylko raz – w przypadku obniżenia wartości. Z kolei wielokrotnie moc może być podwyższana.
Główna przyczyna nie leży w podzielnikach. Bilanse ogrzewania na budynkach są ujemne bez względu na to, a koszty ogrzewania i tak wzrosły. Zużycie ciepła było mniejsze, a koszty były dużo wyższe – oznajmił Grzegorz Byczek.
Dostało się też rządowi.
Wyszła ustawa ograniczająca wzrosty kosztów do 40 procent netto, ale te wzrosty są w odniesieniu do cen, które obowiązywały we wrześniu 2022. Dostawcy ciepła zrobili największe podwyżki przed tą datą, a potem już było gorzej. Rybnik został ostatnio wyposażony w kotłownie gazowe i od września weszliśmy w nowe taryfy, które są o 30 procent wyższe. Te 30 proc. podwyżki niestety nas czeka. Odwołaliśmy się do ministerstwa i URE, czekamy na odpowiedź, ale możemy spodziewać się negatywnej odpowiedzi – usłyszeliśmy.
Tu do głosu doszedł radny Karol Szymura (PiS).
Nieładnie został tu zaatakowany rząd. Rzeczywiście kwota wzrosła, ale po prostu UE nie pozwoliła na to, by była obniżona. To nie jest tak, że rząd nie działa na niekorzyść mieszkańców – odparł radny w obronie rządzących.
Jego zdaniem zabrakło transparentności po stronie zarządu RSM.
Mimo że nie uważam się najgłupszego człowieka, ale i nie najmądrzejszego, nie jestem w stanie wskazać co z czego wynika. Domyślam się, że większość ma podobnie. Proponuję, by każdy, kto chce zweryfikować informacje, powinien to zrobić – przynajmniej raz do roku. Będziemy wiedzieli, czy moc zamówiona pokrywa się z mocą wykorzystaną – dodał.
Marek Newe zapewnił, że spółdzielnia analizuje każdą skargę indywidualnie. Dopuścił też możliwość, że w rozliczeniach mogły pojawić się błędy.
Zawsze jest tak, że, jak ktoś czegoś nie wie, nie rozumie, może się pofatygować, przyjść, wszystko zostanie mu wyjaśnione – oznajmił.
Ciekawą kwestię poruszył Marcin Wójcik.
Po usłyszeniu tego wszystkiego zrozumiałem, że sprawa polega na tym, by podnosić kilka razy w roku moc zamówioną, a nie ustalać od razu określoną wartość, która później nie będzie w pełni wykorzystana (a za którą trzeba zapłacić). Oczywiście to generuje mnóstwo problemów dla spółdzielni, ale w przeciwnym razie otrzymujemy takie wysokie rachunki. To jest kluczowe. Jest z tym kupa roboty, ale z zyskiem dla mieszkańców – zauważył.
Dalsza część spotkania dotyczyła indywidualnych problemów lokatorów, nad którymi pochylali się prezesi RSM. Marek Newe zaprosił też wszystkich tych, którzy poczuli się poszkodowani na rozmowy w budynku zarządu spółdzielni. Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, RSM chce rozkładać zobowiązania mieszkańców na raty.
Tagi: RSM, podwyżki RSM, ogrzewanie podwyżki, cena ciepła, Marek Newe, bloki Rybnik, podwyżki ogrzewanie
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
83416Poziom wody w Zalewie Rybnickim zbliża się do krytycznego. PGE GiEK będzie zrzucał do Rudy większe ilości wody
49491„Teresa żyła na własnych zasadach i na własnych zasadach odeszła”. Sąsiedzi mają żal: zrobiono z nas potworów
44960Sytuacja na rzece Ruda poważna. Nocą wylała w Ligockiej Kuźni. Zagrożenie w Niedobczycach (zdjęcia)
30283Za nami ciężka noc. Linia kolejowa i autostrada – zalane (zdjęcia)
29652Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
+340 / -40Starsza kobieta przez tydzień umierała w łazience. Zareagowała kierująca autobusem
+273 / -4Im mniej kontrastu, tym lepiej dla nerek. To pierwszy taki zabieg w rybnickim szpitalu
+88 / -0Poziom wody w Zalewie Rybnickim zbliża się do krytycznego. PGE GiEK będzie zrzucał do Rudy większe ilości wody
+94 / -16Prywatna uczelnia zamierza wystartować w październiku na rybnickim kampusie. Ile osób się zapisało na pielęgniarstwo?
+76 / -12„Dobry jeżu a nasz panie”. Ktoś w urzędzie miasta tym razem przesadził?
28Może zapaść decyzja o ewakuacji mieszkańców dzielnicy Stodoły
27W przedszkolach „dół”, w podstawówkach rekord. Porównujemy liczby w oświacie na przestrzeni lat (infografiki)
23Archidiecezja o grafice z jeżem: jest niestosowna. UM broni pomysłu
16Tajne ustalenia pomiędzy urzędnikami ws. rybnickich nutrii. Znamy kilka nieoficjalnych konkretów
14Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy spółki powinny ponosić większą odpowiedzialność za skutki eksploatacji górniczej?
Oddanych głosów: 469
~ 2023-09-15
15:37:40
Karol Szymura w swojej prostocie i szczerości jest genialny,
PIS nas wszystkich kocha .
A teraz uderzcie się w piersi i szczerze odpowiedzcie.
A czy wy kochacie PIS ? I nie czujecie z tego niezasłużonego traktowania dyskomfortu ?
Je t'aime
~Arteks 2023-09-15
15:41:30
Dlaczego PiS zaoferowało zasiłek węglowy - wszystkim bez względu na kryteria dochodowe, a nie przygotowało realnego programu pomocowego osobom, które kwalifikowałyby się do pomocy mimo, że nie ogrzewają w piecach np. dla rencistów? Czy PiS to partia chaotycznego rozdawnictwa czy też zwykłej niesprawiedliwości?
~ 2023-09-15
16:27:47
Proste pytanie - ile kosztuje ogrzanie 1 m2 w RSM? Porównajmy to z kosztami w innych spółdzielniach, mieszkaniach z ogrzewaniem własnym : węglowym, gazowym i pompą ciepła. Okaże się, wtedy czy koszty są zawyżone, niższe a może takie same jak płacą inni.
Nie ściemniajmy kwotą jaką ktoś ma "zaległej dopłaty", bo to jakaś manipulacja. Mogę przez 30 lat nie płacić i dostać do zapłaty za ten okres taki rachunek grozy, że trzeba będzie "winić" wiele rządów.
~corona 2023-09-15
16:57:37
Hola hola, Wy nie porównujcie blokersowej wygody z ogrzewaniem na własną rękę domów czy nowych mieszkań gazem czy pompą ciepła. U Was jak kaloryfer jest zimny to dzwonicie i przychodzi „Henio złota rączka” z RSM. A w domu ludzie muszą się liczyć z awarią pieca, wyciekiem z rur. Was takie rzeczy nie interesują. Wy naprawde myślicie że płacicie tylko za ciepło? A kto płaci za straty w tych starych ciepłociągach? Kto płaci za tych fachowców którzy to wszystko naprawiają? Za wygodę się płaci. Biegać do redakcji że kaloryfery macie zimne a na dworze jest 12 stopni to umiecie. Ale zapłacić za naprawianie tego to ni ma komu.
~anettk 2023-09-15
20:08:13
-Webadmin...Jak czytam,takie wypociny jak Twoje,to mi od razu ciepło bez wł.jeszcze kaloryferów.Po 1e) wzrosły ceny (czyt.p.Moskwa) o 60% ,zmieniła się cena vatu z 5%na 23% (czyt.rząd) więc tu już się robią kolosalne koszty. Po 2e) blok ocieplony,wymienione okna i balkony na plastik (czyt.kredyt 7lat spłacany przez mieszkańców owego bloku) I co?! 80%mieszkańców bloku niedopłaty średnio o ok.400zł.Następna sytuacja ul.Kościuszki mały 4piętrowy blok,większość ludzi,to emeryci,renciści (pierwsze co,to zawsze mają opłacone czynsz,media)dla tych ludzi,to priorytet i co?! 100% niedopłaty (wszystkie mieszkania) Więc radzę Ci,wybrać się na takie zebranie (posłuchać z jakimi problemami mierzą się ludzie i w czym problem) a później dopiero komentuj z sensem.Obrażać ludzi,że sami są sobie winni albo,że sami mają długi po parę lat,to mega NADUŻYCIE z Twojej strony!!
~pawlmesten 2023-09-15
20:51:49
Dlaczego jest drogo? Bo jest inflacja. A dlaczego jest inflacja? Bo skorumpowana organizacja drukuje puste miliardy ponieważ chce wygrać wybory za wszelką cenę, żeby nie iść pierdla.
~ 2023-09-15
20:59:24
Adminku.Czy to prawda że możemy iść do pierdla ?
~Franek 7 2023-09-15
21:01:33
PiS podniósł ceny węgla o 500% bo podobno im UE kazała. A oni tak posłusznie robią wszystko co im UE kazała poza prześladowaniem sędziów i dewastacją sądów przez co mamy zablokowane setki miliardów euro z KPO.
Przygotujcie się też na wzrost rachunków za prąd:
„Opłata mocowa w górę. Urząd Regulacji Energetyki (URE) w piątek podał wysokość stawek na 2024 rok. Miesięczna opłata wyniesie od 2,66 zł do 14,90 zł netto w zależności od poziomu zużycia energii elektrycznej. Opłata mocowa stanowi jeden z elementów składowych rachunku za prąd.
Opłata mocowa na rachunkach za prąd pojawiła się w styczniu 2021 roku. Opłata mocowa jest też nazywana opłatą za utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego.
Wynika ona z przyjętej w 2017 roku ustawy o rynku mocy, która wprowadziła mechanizm wynagradzania wytwórców energii za gotowość dostarczania energii do sieci. Głównym uzasadnieniem wdrożenia nowych przepisów była potrzeba zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej" - wyjaśnił URE.”
~Franek 7 2023-09-15
21:05:29
A słyszeliście newsa, że Wawrzyk podciął sobie żyły i trafił do szpitala ? Ten z PiSu od afery wizowej. Wydoili ludzi na 2 mld $ i nie wiadomo gdzie są te pieniądze. Takiego złodziejstwa jak za PiSu to nigdy jeszcze nie było.
~deuter 2023-09-15
22:20:14
Po średniej wieku zebranych na sali śmiem twierdzić że w większości to elektorat jedynie słusznej partii, więc niech nie płaczą, mają czego chcieli.... a będzie jeszcze gorzej. Nawet 20 emerytury może braknąć. Byłbym zapomniał to oczywiście wina Putina, Merkel i Tuska....
~ 2023-09-15
23:07:19
Mam pytanie. Czy w czasach odkąd rządzi PIS czy coś potaniało?
~Franek 7 2023-09-16
07:41:56
Wxploriurbex- tak, potaniał honor, uczciwość dotrzymywanie danego słowa i jeszcze kilka zasad przyzwoitości.
~polk 2023-09-16
10:07:49
Webadmin Ty sam jesteś jedną wielką manipulacją. Dwa lata temu miałem zaliczkę miesięczną w wysokości 2,75zł/m2, czyli 154zł na miesiąc. W zeszłym roku 4,50zł/m2, czyli 252zł na miesiąc. W tym roku to już jest 7,95/m2, czyli miesięcznie 445zł na miesiąc i to tylko za samo ogrzewanie. Całość czynszu to 900zł bez gazu i prądu za 56m2. Blok ocieplony. Nieodpłatny mam 994zł przy płaceniu wszystkiego na czas.
Koszt dostawcy ciepła liczony od m2 tak samo jak koszt ogrzewanie klatki schodowej i korytarzy to odpowiednio 880zł i 730zł. Koszt ogrzewania z podzielników 2100zł razem 3640zł.
~antezak 2023-09-16
13:52:41
W wyniku manipulacji Rada Nadzorcza nie reprezentuje naszych interesow a tylko zarzadu i nie mamy zadnej kontroli ani wplywu na dzialania zarzadu.
~antezak 2023-09-17
13:55:13
Na stronie Rybnik.com.pl jest hostoria szwindlu z wyborami do RN spoldzielni.Mozecie sie spodziewac do nastepnego Walnego niejednej niekonstytucyjnj decyzji na szkode jej czlonków.
~rhilstus 2023-09-17
22:14:53
Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.
~grzegorz410 2023-09-18
07:51:25
Przed czytaniem założyłem się ze sobą że pan Szymura udowodni nam że to wina Unii Tuska i Putina - wygrałem