zamknij

Wiadomości

Wycinka drzew przy bazylice. Mieszkańcy nie chcą mieć w centrum „betonowej pustyni”

2014-03-05, Autor: Dominika Kuśka
Wokół bazyliki kilka dni temu wycięto wysokie, stare drzewa. Według władz miasta wycinka była konieczna do przebudowy ciągu komunikacyjnego, zaś dla tamtejszych mieszkańców to prawdziwa „rzeź” drzew, dzięki którym to miejsce miało swój urok.

Reklama

Choć rewitalizacja ulic Powstańców i Sobieskiego dopiero się rozpoczęła, już pojawiają się głosy protestu. Jednym z pierwszych działań w ramach inwestycji była wycinka drzew przy ulicy Powstańców i Mikołowskiej.


Dla mieszkańców dzielnicy Śródmieście wycinanie starych, ogromnych drzew to prawdziwa „rzeź”. – To był taki zielony, spokojny zakątek w centrum. Lubimy tędy spacerować. Aż łza się w oku kręci, że teraz tu tak pusto. Nie chcemy mieć w Rybniku „betonowej pustyni”, a wszystko wskazuje na to, że tak będzie – mówi jeden z mieszkańców Śródmieścia, który dodaje, że trzeba będzie jeszcze wiele lat poczekać zanim urosną nowe, tak okazałe drzewa.

Władze miasta twierdzą jednak, że wycinka drzew była konieczna i nikt nikomu nie chciał zrobić na złość. – Czasami trzeba podjąć taką decyzję, by zrobić krok do przodu. Sami bardzo zwracamy uwagę na zieleń w naszym mieście, więc nie chcieliśmy zrobić mieszkańcom na złość. Decyzja o wycince została podjęta zgodnie z prawem. Będziemy oczywiście sadzić nowe drzewa, ekwiwalent tych wyciętych – uspokaja prezydent Adam Fudali.

Prezydent tłumaczy, że wycinka drzew była konieczna z powodu przebudowy ciągu komunikacyjnego. – W tym rejonie całkowicie zmieni się organizacja ruchu, a drogi muszą być poszerzone. Przykładowo ulica Byłych Więźniów Politycznych będzie dwukierunkowa, a ruchem będzie kierować sygnalizacja. Poza tym drogi muszą być odwodnione – mówi Adam Fudali.

Oceń publikację: + 1 + 7 - 1 - 11

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (41):
 • ~ 2014-03-05 07:41:23

  Obawiam się, że czeka nas betonowy Czarnobyl rodem z Placu Wolności. Jak zniszczycie ten wręcz historyczny park betonując ten teren jakimś szalonym projektem, to nikt wam już tego nigdy nie wybaczy.

  40 0
 • ~THE Bill 2014-03-05 07:59:37

  W Rybniku od dłuższego czasu trwa rabunkowe wycinanie drzew, gałęzi, itp. A ile zasadzono nowych drzew? W mieście w lecie nie da się wytrzymać, a po wycięciu takiej ilości drzew będzie jeszcze gorzej!!! Za chwilę nie bedzie cienia na osiedlach, gdzie można by usiąść z dzieckiem. Czemu to ma służyć? Rozumiałem jak wycinali topole, ale jak biorą się za wszystkie drzewa pokolei jak leci to już tego nie rozumiem. Rybnik od zawsze słynął z dużej procentowo ilości zieleni na terenie miasta, a od kilku lat ten procent drastycznie maleje!! Nawet park nad Nacyną nie uratuje sytuacji bo tam nie ma drzew a jedynie podmokła łąka. Drzewa będą tam za naszych wnuków, a my do tej pory będziemy się smażyć na betonowej patelni. POPIERAM protest.

  45 0
 • ~common 2014-03-05 08:05:44

  Panie Prezydencie a może trochę więcej pogłówkować i zrobić renowację tego terenu nie wycinając tylu drzew? Idziecie po najmniejszej linii oporu. Co do Byłych więźniów to ok, droga będzie poszerzana i drzewa należało usunąć, ale wycinanie drzew na skwerze przed bazyliką to profanacja idei rewitalizacji. Na całym świecie tendencja projektowania jest taka że człowiek nagina się do przyrody a nie odwrotnie..
  I zgodzę się z przedmówcami: to co jest na Placu Wolności to jest żenada i wszechobecny beton. Aż żal tamtędy chodzić i to oglądać...

  35 0
 • ~superelektro 2014-03-05 08:17:32

  Możemy sobie pogadać, ale niestety " już je po fertiku ". Zostały wyciete i nikt ich już na powrót tam nie zasadzi. Jak zobaczyłem tę goliznę to myślałem że mnie coś trafi z bezsilnej złości.

  23 0
 • ~Maniak 2014-03-05 08:35:09

  Tak wg "pracowni architektonicznej" powinno wygladac nowoczesne miasto, zabetonowane, tak jak teraz plac wolnosci jest bez wyrazu i wrecz odpycha swoim zimnem, tak samo bedzie z okolicami bazyliki. Do wiadomosci wladz miasta, ludzie tego nie lubia, wrecz nienawidza kiedy cos sie robi bez konsultacji spolecznych i robi ludzi w balona. Z pieknego zielonego Rybnika robi sie betonowe cmentarzysko. to Naprawde "poprawi" samopoczucie mieszkancow, gwarantuje.

  29 0
 • ~ 2014-03-05 09:00:22

  Zapewne chodzi o to , że te drzewa rosną na chodniku i w przyszłości korzenie mogą naruszyć nowy chodnik. Między chodnikiem a murem bazyliki jest kawałek zieleni , może ktoś bardziej odpowiedzialny zdecyduje aby tam posadzić jakieś ładne ozdobne krzewy lub mniejsze drzewa. Nad placem wolności też ubolewam , w miejsce starych drzewek można było posadzić inne , ozdobne , nie rosnące zbyt wysoko , na rynku jest spory wybór takiej roślinności. Prędzej czy później natura upomni się o swoje.

  18 0
 • ~Andricko 2014-03-05 09:03:54

  A czemu na osiedlu Dworek zostało wyciętych tyle drzew?

  20 0
 • ~spirit-of-the-town 2014-03-05 09:05:37

  Zapytam wprost: kto potrzebował cennego jesionowego drewna? Na boguszowickiej nie udało się parę lat temu wyciąć do końca starych jesionów, to teraz można było zgodnie z prawem kraść te z centrum. Jako nowe drzewa radzę posadzić jakieś bez wartościowego drewna, aby ktoś za kolejne 100 lat nie musiał ich wycinać "w związku z niezbędną modernizacją terenu". Stare drzewo przetrwało 1. wojnę, 2. wojnę, ale nie udało mu się przetrwać ślepej ignorancji i pazerności odpowiedzialnych za to władz! Dla przykładu: stare buki przy nowym sądzie przy ulicy Piłsudskiego przetrwały. Bo ktoś pomyślał. Tutaj widocznie konstruktywne myślenie okazało się towarem deficytowym. Pozdrawiam człowieka odpowiedzialnego za wycinkę, oby na zawsze stracił uprawnienia do podejmowania takich decyzji.

  20 0
 • ~minowa 2014-03-05 09:21:28

  A jak pisałem kilka miesięcy temu, że ten projekt z fontannami i granitowymi płytami to kicz i bezsens, że kamieniczki należałoby utrzymać w "starym stylu" a ulice i ich wystrój również dostosować do tego klimatu, to wielu mnie zrugało. oczywiście z Arteksem, tubą "miejskich" na czele. No cóż, jedni wtedy już wiedzieli, co ten projekt przewiduje, inni nie - oglądali tylko obrazek fontanny przed Bazyliką.

  15 0
 • ~Jacco 2014-03-05 09:45:38

  i dobrze....przecież nie trzeba czekac az urosna nowe...pod Gliwicami jest szkółka drzew..można kupic już duże drzewa i już :)

  0 10
 • ~rodzyn 2014-03-05 09:48:57

  Chciałbym poprosić, aby na skrzyżowaniu ulic Łony i Kraszewskiego zniknęła podwójna ciągła. Jadąc od Gliwickiej nie da się dostać na ulicę Kościuszki w normalny sposób. Wiecie jak to jest ze starymi drzewami w centrum miasta i przy głównych drogach. Tu chodzi też o bezpieczeństwo. Podobają mi się drzewa pomiędzy pl. Wolności i Rynkiem.

  0 6
 • ~roger 2014-03-05 09:48:59

  Urząd Miasta Rybnika niszczy wszystko i wszystkich. Nie dba o nic i o nikogo. A cały czas jak by nie było żyją z podatników pieniędzy. Pewnie Artex zaraz wyskoczy z swoimi filozofiami jaki to Rybnik jest super. Ceny najmu z kosmosu, woda masakra, komunikacja szkoda gadać, bezrobocie ciągle rośnie. Bałagan w modernizacji miasta widać gołym okiem. Mieszkam prawie 40 lat w tym mieście i obserwuję regularny jego upadek. Trzeba nam mieszkańcom świeżej krwi w magistracie bo ta co płynie teraz do przetoczenia się na pewno nie nadaje.

  19 0
 • ~wojto 2014-03-05 09:54:22

  Takie biadolenie nic nie daje. Jako społeczeństwo nie istniejemy. W grupie siła ale my, nie potrafimy się zorganizować. Miasto od lat zmierza w złym kierunku a ta rewitalizacja jest jego bzdurnym zwieńczeniem. Czarnobyl z Placu Wolności się rozprzestrzenia. Miasto nie jest kompletnie przyjazne dla pieszych, dla rowerzystów. Niestety rządzą nami stare, schorowane dziadki, które spoza szyb samochodu nie widzą kompletnie nic! Jeśli zaś chodzi o wycinkę, to przy Świerklańskiej i Zwycięstwa też tną na potęgę, tak jakby miała tu przebiegać co najmniej ekspresówka, a skończy się na drodze o szerokości jak była do tej pory bez ciągu rowerowo- pieszego.

  11 0
 • ~Grisza 2014-03-05 10:16:20

  do rodzyna - wjazd w ul. Łony i Kraszewskiego jest możliwy poprzez zawrócenie w zatoczce przy Focus Mall - taką odpowiedź otrzymałem z Urzędu Miasta, nie planuje się umożliwienia skrętu w lewo od strony ul. Gliwickiej w ul. Łony i Kraszewskiego

  4 0
 • ~ 2014-03-05 10:55:38

  ten cały projekt przy bazylice jest bezsensu... miasto wyda miliony a i tak to nie podniesie atrakcyjności handlowej tamtych okolic. trzeba było myśleć o tej ulicy zanim ktoś wziął mega łapówkę i postawił dwa molochy w centrum miasta, które zniszczyły handel w mieście.

  12 0
 • ~Arteks 2014-03-05 11:18:12

  Najbardziej przeżywa to @roger - mieszkaniec Jastrzębia w którym nie ma w ogóle centrum i UM w zasadzie musi dbać tylko o przyblokowe chodniki które są jastrzębskimi "deptakami" hehehe. Ty chcesz coś pisać o komunikacji kiedy każda rozsądna gmina opuszcza jastrzębski MZK - najgorszego organizatora komunikacji na Śląsku?! Ty chcesz pisać coś o upadku kiedy Rybnik jest jednym z najbardziej progresywnych miast na Śląsku, a Jastrzębie po upadku PRL nie ma żadnego znaczenia? Twój radny Tarasiewicz jednym tchem wymienia wszystkie instytucje które po 1989 roku opuściły Jastrzębie. A to świadczy o wybitnym upadku miasta. W tym roku opuści was nawet BOK gazowni... :/ Po prostu nic już nie znaczycie w naszym regionie stąd te hejterskie frustracje. Sam sobie strzelasz w nogę pisząc o upadku miasta które cały czas jest progresywne, myśląc że nikt nie skojarzy i nie połączy twoich różnych wypowiedzi ;). Rogera i superelektro mogę jeszcze zrozumieć bo oni jako mieszkańcy okolicznych miast po prostu zazdroszczą wielu rzeczy jakie posiada Rybnik. Ale ty @minowa masz pretensje o wycięcie paru drzew? Ty który z przekonaniem i całej siły broniłeś palenia mułem i obwieszczałeś nam swoje ludowe mądrości o tym, że muł nie powoduje smogu? Zwykły wiochmen z ciebie któremu do szczęścia wystarczy auto, piwo, telewizor i flota w piwnicy twojej postperelowskiejkostki. @superelektro - a jak twoja burmistrz wycinała drzewa pod plac zabaw w Rydułtowach to było to ok?

  0 28
 • ~jaro_t 2014-03-05 11:20:47

  Bardzo dobrze. Rżnąć stare drzewska do korzeni. Tylko stanowią niebezpieczeństwo, niszczą chodniki i są potężnym ograniczeniem dla nowych pomysłów urbanizacyjnych. Sadzić nowe i pilnować żeby zbytnio nie urosły. Popieram decyzję.

  0 10
 • ~akronaut 2014-03-05 11:25:05

  do ~Grisza
  właśnie z takiego rozwiązania korzystam kilka razy dziennie
  moim zdaniem zawracanie jest niebezpieczniejsze niż skręt w lewo i generuje niepotrzebny ruch przez 2 a nawet 3 przejścia dla pieszych

  0 4
 • ~Arteks 2014-03-05 11:29:51

  @The Bill - jestem przeciwnikiem niepotrzebnego wycinania drzew i ubolewam nad tym co się stało w okolicy bazyliki ;(. Ktoś jednak urzędnikom musiał wydać zgodę na to bo podobno władze miasta nie mogą sobie same wydać zgody na wycięcie drzew! Warto o to zapytać redakcję. Dziwne, że radni śródmieścia nic o tym nie wiedziele, a może po prostu nie interesowało ich to. Bardzo mocno włączyłem się w protest przeciwko drodze łączącej Kamień z Golejowem która przecięłaby bardzo atrakcyjne połacie lasu. Również tej wycinki nie popieram. Ale chciałbym zwrócić uwagę tym którzy nie rozumieją do dzisiaj co to znaczy zrównoważony transport, że w Rybniku króluje moto-terroryzm. Drzewa wycięto nie z powodu deptaku i pieszych bo im one w ogóle by nie przeszkadzały. Drzewa wycięto z powodu poszerzenia ulic i świateł jakie mają powstać na skrzyżowaniach. Po raz kolejny zwyciężył "kult moto" który w Rybniku święci triumfy i paradoksalnie jest popierany przez sporą część ludzi z tego forum. Nie dziwię się bo świadomość ekologiczna jeszcze w Polsce nie jest zbyt duża. Gdyby zapytać się motocyklistów to większość byłaby za usunięciem wszystkich drzew które rosną wzdłuż dróg. :[ Jeszcze jedna uwaga - czasami drzewa mimo że są niezwykle ważnym elementem naszego miasta to jednak mogą też zasłaniać jakąś przestrzeń. Pamiętacie może jak kilka lat temu remontowano budynek starostwa i przy okazji wycięto kilka drzew tam rosnących co przy okazji odsłoniło ten pięknie zrewitalizowany budynek?

  0 11
 • ~karolVTEC 2014-03-05 11:49:53

  Na ulicy powstańców od MOSIRu do ronda wycinka jest jak najbardziej potrzebna. A to dlatego, że droga jest tam strasznie wąska, a korzenie też zrobiły swoje z jej jakością. I np. gdy jakiekolwiek nieco większe auto chce skręcić ze środkowego pasa, to któryś z bocznych pasów zostaje zablokowane. A wycinka pomoże temu, że będzie możliwość poszerzenia tejże jezdni, co wpłynie także na zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa.

  5 0
 • ~ 2014-03-05 11:53:46

  Plotka gminna niesie, że drzewa na zasobach Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej są przycinane bo kierownik osiedla pali sobie nimi w kominku ;)

  5 0
 • ~wojto 2014-03-05 12:09:04

  Arteks "Po raz kolejny zwyciężył "kult moto" który w Rybniku święci triumfy i paradoksalnie jest popierany przez sporą część ludzi z tego forum"
  Po Rybniku nie da się inaczej poruszać niż samochodem stąd ten kult. W miastach na zachodzie, które przeszły ścieżkę od terroru samochodowego do zrównoważonego transportu również większości to z początku nie odpowiadało. Inicjatywa wyszła ze światłych ludzi, którzy danym miastem rządzili. U nas niestety panuje ciemnogród i zacofanie w tym temacie. Dodatkowo prowadzona jest u nas propaganda, że jakoby u nas było dużo ścieżek rowerowych - ludzie w to wierzą, policja w to wierzy...

  7 0
 • ~Tuuniaa 2014-03-05 12:52:55

  W 2012 wycięto drzewa na ul. Ogródki. Jako mieszkańcy pisaliśmy pismo za pośrednictwem Rady Dzielnicy aby w miejsce wyciętych drzew nasadzic nowe. Do dziś nic nie nasadzono.

  9 0
 • ~THE Bill 2014-03-05 13:34:37

  Zgadzam się Arteks, że pewnie nikt na to nie zwrócił uwagi. Drzewa są stare i są zagrożeniem? Ok wytnijmy je, ale w ich miejsce (lub okolicy) trzeba zasadzić nowe. I to nawet nie 1:1 ale za każde wycięte drzewo powinno się zasadzić 10 nowych. Inaczej smog z naszego miasta nigdy nie zniknie. I masz rację, że Rybnik stawia na motoryzację jak i cała Polska bo to jest medialne. Bo widać efekty, które doceni większa ilość społeczeństwa od staruszek i matek z dziećmi, które mogły by spacerować w cieniu wyciętych drzew. I obawiam się, że batalia o drogę do Golejowa będzie prędzej czy później przegrana, bo korki w mieście zmuszą do takich działań. Podobnie droga Pszczyna - Racibórz, przechodząca w okolicy stacji Rybnik Towarowy przetnie tereny zielone naszego miasta. Wybory już niedługo więc po raz kolejny uważam, że obecna władza miała już swoje 5 minut. Pora na nowych ludzi z nowymi pomysłami!! Oby lepszymi.

  2 0
 • ~roger 2014-03-05 14:47:48

  Artex dla Twojej wiadomości nie mieszkam i nigdy nie mieszkałem w Jastrzębiu. Twoje wypowiedzi są pozbawione sensu co widać po tym jak je czytający oceniają. Po prostu żal mi Cię fanatyku .

  5 0
 • ~eloo 2014-03-05 15:26:34

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  4 0
 • ~superelektro 2014-03-05 16:08:16

  Zwisa mi to kalafiorem czy burmistrz Rydułtów albo prezydent Rybnika " wycinają " drzewa. Nie mój cyrk, nie moje małpy. Mieszkam na wsi i jak kiedyś mi to nie odpowiadało tak teraz cieszę się z tego. Dodatkowo chałupę podarowałem dziecku więc teraz już nic mnie nie obchodzi. Mieszka mi się lepiej niż w blokach bo nie muszę nawet płacić czynszu a od wiosny do jesieni budzą mnie ptaki a nie chałas samochodów i motocykli.

  Pamiętać należało by że drzewo rośnie wolno, a wycina się go w kilka minut. Będąc jakiś czas temu bodaj w okolicach Bordeaux, widziałem potężne drzewa pozostawione w środkowym pasie zieleni rozdzielającym jezdnie. Jak widać nikt się nie przejmował kretynami w pudełkach czy na 2 kółkach którzy koniecznie chcą się rozwalić na którymś jak ci, http://www.augsburger-allgemeine.de/augsburg-land/Zwei-junge-Menschen-sterben-bei-Unfall-zu-schnell-unterwegs-id28822297.html w okolicy Augsburga. Więc można ? Można, tylko trzeba chcieć.

  1 0
 • ~Teddy 2014-03-05 17:05:09

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  10 0
 • ~qwer 2014-03-05 20:11:50

  Najbardziej rozbawił mnie tekst ,, ulica Byłych Więźniów Politycznych będzie dwukierunkowa, a ruchem będzie kierować sygnalizacja,, Na takie rozwiązanie mógł wpaść tylko człowiek niespełna rozumu.

  7 0
 • ~ 2014-03-05 20:47:34

  Jeśli komuś przeszkadzają inwestycje w centrum miasta które szkodzą kilku krzakom to śmiało można wyprowadzić się na wieś. Tam zieleni aż nadto. :)

  0 10
 • ~slmen 2014-03-05 20:57:53

  Wycinka była ujęta jak pamiętam w projekcie/pozwoleniu na rewitalizację. Drzewa w pasie drogowym zlokalizowane bardzo blisko jezdni są sporym zagrożeniem, ograniczają widoczność, korzenie drzew powodują uszkodzenia podbudowy jezdni oraz chodnika, opadające liście jesienią zwiększają ryzyko poślizgu oraz kolizji z przydrożnym drzewem. Ponadto chyba głównym celem tej rewitalizacji jest wprowadzenie jak największej ilości wszelakiego rodzaju nawierzchni z kamienia typu granit czy też marmur dodatkowo betonu, jakoś projekty rewitalizacji nie wskazywały nowych nasadzeń i rozbudowy zieleni miejskiej.

  0 0
 • ~amiplay 2014-03-05 21:02:09

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  4 0
 • ~Arteks 2014-03-05 21:37:38

  @wojto - ponieważ napisałeś jeden z ciekawszych komentarzy - muszę się do niego odnieść bo widzę że mamy dość zbliżone poglądy, a ty chyba trochę Europy zach. łyknąłeś tak jak i ja i widziałeś pewnie jak tam miasta nie dają terroryzować się przez motoryzację. A przecież ich władze prawie na pewno też korzystają z aut bo auto to w gruncie rzeczy rewelacyjny wynalazek tylko trzeba wiedzieć kiedy i gdzie można z niego korzystać. Zgadzam się z tym ciemnogrodem dotyczącym polityki transportowej miasta i województwa ale jest pewien pozytywny wyjątek na Śląsku. Miasto które wprowadza w życie od lat zasady zrównoważonego transportu. To Tychy! Inni mogliby się naprawdę wiele dobrego nauczyć od Tychów (rozwój komunikacji trolejbusowej, wspólny bilet z pociągami, rozwój kolei aglomeracyjnej łącznie z budową nowych przystanków, plany związane z budową parkingów park & ride, rozwój ścieżek rowerowych, atrakcyjne taryfy komunikacji miejskiej). Nie wiem czy widziałeś strategię rozwoju transportu naszego województwa. Był to tak słaby dokument że teoretycznie możnaby to wyrzucić do kosza i opracowywać od nowa - niestety ale władze województwa nie chcą wdrażać zachodnich wzorców lub kompletnie się na tym nie znają. A to psuje morale wszystkich miast i gmin naszego regionu. Pozytywny przykład nie idzie nawet z Katowic - które zamiast stworzyć nowoczesne centrum przesiadkowe przy dworcu głównym PKP - pozwoliły na zmniejszenia dawnego dworca autobusowego do roli ...przystanka autobusowego ;)))

  0 4
 • ~Arteks 2014-03-05 21:52:41

  @roger - wstydzisz się teraz że jako mieszkaniec Jastrzębia od dawna hejtujesz Rybnik na rybnickim forum i zostało ci to teraz publicznie zarzucone? Nie musisz... Przynajmniej ja to jestem w stanie wybaczyć bo kompleksy i frustracje wielu okolicznych mieszkańców śledzę i "badam" od lat. Przy czym twoje teksty są dość prostackie - tak jak i całe Jastrzębie w którym dominuje dzikość obyczajów i "wsiorstwo" ;)

  0 5
 • ~crafter800 2014-03-05 22:44:06

  Jak można robic w tym mieście to na co ma się ochotę..? otóż u nas wszystko jest możliwe jak widać!! te wycięte drzewa pamiętają jeszcze czasy starego Prl-u, miały swój urok i efekt teraz wygląda tam jak pobojowisku.

  3 0
 • ~hartom 2014-03-05 23:53:03

  Konieczna to jest ale zmiana prezydenta. Podejrzewam, że było tak jak na Raszowcu i UM po cichu już miał kupców na te drzewa. Zawsze w Rybniku najpierw bez ostrzeżenia robi się wycinkę a potem budzą się mieszkańcy i media. I pomyśleć, że Ci co narzekają na wysokie podatki (szczególnie wodę), bezmyślne zabetonowywanie miasta, nieład architektoniczny, brak większych przedsiębiorstw, ciągłą budowę "blaszaków", bezmyślną sprzedaż miejskich gruntów pod markety, wycinkę drzew i zbyt nowoczesny projekt przebudowy ul. Sobieskiego i Powstańców, niepasującą do obecnego stylu architektonicznego, na jesień albo nie pójdą na wybory, albo pójdą i zagłosują na prezydenta Fudalego i BSR. Tak Wy mieszkańcy sami jesteście sobie winni i sami niszczycie to miasto!!!

  7 0
 • ~crafter800 2014-03-06 00:02:40

  ~hartom - masz całkowitą rację, ludzie są sobie sami winni tu narzekają na poczynania naszego włodarza a tu sami na niego głosują!! albo wóż albo przewóz!!!

  4 0
 • ~roger 2014-03-06 09:33:52

  Artex ja mam dla Ciebie tylko dwie rady: zmień dealera lub bierz połowę tego co bierzesz, lub dla dobra wszystkich rozpędź się ulicą kościuszki i nie hamuj :)

  2 0
 • ~adam5 2014-03-06 09:59:50

  Jaka szkoda, że między Mikołowską a Powstańców stoi Bazylika-niestety zabytek. A tak można byłoby po cichutku wyrównać i szczelić piękne trzy lub nawet czteropasmowe rondo albo jakiś granitowy plac ku czci...

  2 0
 • ~hardmark 2014-03-06 23:33:27

  Proboszczowi bazyliki cień przeszkadzał i liście na jesień i pąki na wiosnę. Ciągle sprzątać.A tak jedno słówko do Prezydenta i Rady i załatwione.Przed wyborami proboszcz pochwali i znowu miejsca w Radzie zapewnione.A mieszkańcy mordy w kubeł bo pleban z wójtem się dogadał.

  1 0
 • ~ 2014-03-20 19:35:43

  Podzielam opinię przedmówców. Jak można wyciąć tyle starych, pięknych drzew!!!!Czy nikt z urzędników, a zwłaszcza z Ochrony Środowiska nie mógł temu zapobiec??? Czy ludzie pracujący w Urzędzie nie wiedzą, że każde drzewo emituje nam darmowy tlen i schładza miasto w upalne lato???. Czy Wy tego nie wiecie!!!!To skandal. Na cały cywilizowanym świecie sadzi się drzewa, a stare otacza wielką opieką . Leczy się je i ratuje. Czy ktoś z Naszegu Urzędu konsultował się ze zwykłymi mieszkancami? Nie . Tylko ludzie o "ograniczonym rozumku" tak postępują. Czy droga jest ważniejsza niż zdrowie mieszkaNców.????

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 318