zamknij

Wiadomości

Trudny początek rozmów o przyszłości PGG i górnictwa

2020-08-12, Autor: tora

To były bardzo trudne rozmowy – ocenił Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności pierwsze spotkanie zespołu, który ma wyciągnąć na prostą górnictwo. Według wicepremiera Sasina rozmowy były merytoryczne.

Reklama

11 sierpnia w Warszawie, w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” zebrał się po raz pierwszy zespół, którego zadaniem jest opracowanie zasad transformacji sektora górniczego w korelacji z transformacją energetyki w Polsce.

– Spotkanie trwało pięć godzin. To były bardzo trudne rozmowy. Obszar zagadnień jest szeroki. Przed nami ciężka praca – powiedział po zakończeniu spotkania Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.

 

- Najwłaściwszym komentarzem do przebiegu spotkania może być jedno słowo: "rozmawiamy". Mogło być dużo gorzej – powiedział z kolei Bogusław Ziętek, przewodniczący "Sierpnia 80.

Z kolei minister aktywów państwowych był zadowolony z przebiegu rozmówi.

- To było bardzo dobre, merytoryczne spotkanie. Mam nadzieję, że jesteśmy krok bliżej do opracowania realnego planu działań, opartego na twardych przesłankach ekonomicznych. Powinny one zapewnić branży górnictwa węgla kamiennego stabilizację ekonomiczną i podstawy funkcjonowania w kolejnych latach – podkreślił wicepremier Jacek Sasin, szef resortu aktywów państwowych.

Zespół do spraw transformacji górnictwa ma za zadanie wypracowanie szerokiego konsensusu społecznego dla koniecznych zmian w sektorze wydobywczym węgla kamiennego. Taki plan, z uwzględnieniem uwarunkowań sektora energetycznego, ma być opracowany do końca września.

– Z jednej strony stoimy przed wyzwaniem jak najszybszego uruchomienia produkcji energii z węgla w taki sposób, a wrócić do poziomu sprzed pandemii. Jednak najwięcej czasu poświęciliśmy problemowi systemowych działań średnio- i długoterminowych związanych z funkcjonowaniem i transformacją sektora węglowego w korelacji z transformacją energetyki. M.in. chodzi o inwestycje związane z nowoczesnymi technologiami węglowymi, technologiami niskoemisyjnymi – powiedział Dominik Kolorz.

– Jako reprezentanci strony społecznej przedstawiliśmy własne propozycje dotyczące ograniczenia importu węgla i importu energii. Wydaje się, że spotkały się one ze zrozumieniem. Uzgodniliśmy, że strony wspólnie przeanalizują przedstawione propozycje. Sytuacja jest bardzo trudna, a czas nagli – dodał przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.

W skład zespołu pracującego nad zasadami transformacji polskiego sektora węglowo-energetycznego wchodzą: wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, wicepremier Jadwiga Emilewicz, minister klimatu Michał Kurtyka, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, przedstawiciele spółek węglowych, reprezentanci strony społecznej oraz eksperci.

Związkowcy zauważają, że od tego, jakie założenia transformacji wypracuje zespół, zależy kształt działań i podstawy programów naprawczych w polskim górnictwie, w tym m.in. w Polskiej Grupie Górniczej, największej rodzimej spółce produkującej węgiel energetyczny, którą skutki pandemii COVID-19 postawiły w dramatycznej sytuacji ekonomicznej.

Jacek Sasin zapytany przez dziennikarzy, czy podczas spotkania poruszono temat likwidacji kopalń, odparł, że taki wątek się nie pojawił. Dodał jednak, że "kiedyś likwidacja kopalń nastąpi".

Kolejne spotkanie odbędzie się 18 sierpnia w Katowicach.

Oceń publikację: + 1 + 33 - 1 - 18

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (23):
 • ~predkront 2020-08-12 09:06:19

  Przykro mi bardzo, ale dopoki gornicy beda otrzymywac rocznie 16 pensji (lekko liczac) dopoty trudno bedzie o rentownosc branzy. Malo jest firm na swiecie ktore bylyby w stanie wytrzymac takie koszty.

 • ~dr_Moriarty 2020-08-12 09:20:53

  Ile już było tych umorzeń, oddłużeń, programów naprawczych i restrukturyzacji? Wszystko to woda w piach. W polskim górnictwie po staremu. Ile za chwilę szary Polak będzie płacił za prąd produkowany z najdroższego na świecie węgla? Jeśli elektrowniom opłaca się sprowadzać o jedną trzecią tańszy surowiec z Kolumbii czy Australii, to naprawdę wiem o czym Sasin chce jeszcze rozmawiać.

 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-08-12 09:41:54

  Gornik powinien dostawac minimalne wynagrodzenie + reszta „pensji” w weglu.

  Niech gornicy sobie sorzedaja wegiel sami - wtedy sie naucza, ze Polska i swiat ich nie potrzebuje.

  Gornicy - odwalcie sie od podatkow Polakow.

  siepomaga.pl - nasze podatki powinny isc na pomoc dla tych ludzi, a nie na wasze utrzymanie.

 • ~entropia 2020-08-12 10:29:06

  "Jako reprezentanci strony społecznej przedstawiliśmy własne propozycje dotyczące ograniczenia importu węgla i importu energii."

  tzn. będziemy drogo fedrować koniec i kropka a rząd ma zmusić elektrownie do odbioru tego naszego drogiego węgla bo tak, zaś rachunek konsumenta energii elektrycznej to nie nasza broszka niech tam rząd dodrukuje pieniędzy albo pożyczy żeby ewentualnie było taniej, zresztą najbliższe wybory dopiero za 3 lata więc czego się tam przejmować , niech płacą, najważniejsze żeby nam było dobrze

  79 15
 • ~Onyx01 2020-08-12 10:39:45

  Zawód górnika to wspaniały zawód. Pojawia się w pracy o 5:40, przebiera i idzie na odprawę. Po niej pobiera lampę, aparat ucieczkowy, wodę i czeka na szolę. Często zjazd jest o 6:20. Na dole w zależności od tego gdzie został oddelegowany idzie na piechotę lub czeka na szarfa (kolejka podwieszana). Trwa to od 10 do nawet 40 minut. Często w kolejce śpi. Na swoim stanowisku jest o godzinie 7:00. Rozeznanie, śniadanie i można się brać za robotę. Czyli mamy godzinę 7:30 (przypominam że prace zaczął o 6:00). Sama praca nie trwa nigdy dłużej niż 2-3 godziny. Cokolwiek by nie robił. Ciekawą pracę mają na odstawach. Siedzą na ławeczkach i pilnują urobku na taśmie. Całymi dniami nic się nie dzieje. Czasem zaklinuje się większą bryła więc musi taśmę zatrzymać, usunąć zator i znów ja załączyć a to co spadnie wrzucić z powrotem na taśmę - to jest cała jego robota. Inni noszą obudowy. Żeby było szybciej każdy bierze na ramię jedna choć powinni nosić we dwóch ale... Jak to we dwóch? Piz.da jesteś czy co? Resztę szychty siedzą. Ci co je zabudowują mają do wykonania dziennie załóżmy dwa metry. Często zajmuje im to maksymalnie godzinę, dwie resztę czasu siedzą. Sztygar im nic nie powie bo plan wykonali. Teraz powrót. Jak wyjeżdża z ciepłota (ciepłota paradokslanie wcale nie oznacza wysokiej temperatury bo wyjeżdżają z ciepłota nawet jak jest zimno jak diabli). O 12:30-12:50 jest pod szolą więc o 11:50 -12:00 musi opuścić swoje stanowisko. O 13:00 na powierzchni. Prysznic i za murami gruby jest już o 13.15. za tą pracę dostaje wysoką pensję i masę dodatków. Kolegom, rodzinie mówi że panujące tam warunki to piekło, że ciemno że zapylenie a sam na dole robi bez maseczki bo ta mu przeszkadza. Teraz wiecie dlaczego jak prywaciarz przejmie kopalnie, redukuje załogę o 1/3 i dalej mu się opłaca? Bo u prywaciarza się robi dlatego górnicy nie chcą na takie przejęcia pozwolić. Na 1000 górników tak na prawdę bardzo ciężko pracuje tam 50-60 chłopa. Reszta... No cóż.

 • ~joszkobroda 2020-08-12 10:40:04

  jako Górnik muszę stwierdzić że podobają mi się te rozmowy.tylko żeby jeszcze jakoś płacili.te 4500 na ręke to co to jest? u prywaciaza zarobisz tyle.a dodatki to zalosne - kartki 450 na miesiac i raz w roku wczasy pod grusza(nigdy nie korzystam bo na ogrodzie same jablonie a klamac nie moge)

  22 64
 • ~master4k 2020-08-12 10:42:40

  Aaaaaaa. Więc po to były te bułki w kamapanii. W sensie na osłodę, bo jak widać idą chude lata. Taka Kuroniówka w wersji light. Swoją drogą jak muszą czuć się ludzie, którzy głosowali na własnych grabarzy?

  47 8
 • ~joszkobroda 2020-08-12 10:50:42

  bedzie dobrze zobaczycie

  14 20
 • ~swistak 2020-08-12 13:11:54

  Jeszcze Wam ten jad , ta zawiść i szczucie na drugiego ,często sąsiada to bokiem wyjdzie.... Pamiętajcie że życie sprawiedliwie poczeka i Was nagrodzi za bycie takim "życzliwym " .Podejrzewam że Was w kościele tego uczą. Ale mniejsza o to. Przyjdzie czas i na Was... Sami to sobie budujecie mędrcy.

  23 32
 • ~internauta 2020-08-12 13:35:49

  Dokładnie jak wyżej "onyx" opisał sytuację może 20% załogi odwala czarną robotę żeby reszta słonecznik dłubała byłem pracowałem widziałem , niech ten bal na titaniku trwa orkiestra gra

  32 10
 • ~corona 2020-08-12 14:25:04

  Onyx1, tekst skopiowany. Fajnie. Tylko tak było 20-30 lat temu. Odstawa ? Mówisz fajnie ? Ciekawe jakby Cię kozaku posadzili na odstawie ze ściany z mokrego rejonu. Stałbyś pod wysięgiem na schylonym krzyżu i czerpaczkiem masełko byś przelewał. Zresztą co Wam będę boroki opowiadał. Wiecie ile zjecie, w dup*e byliście, gówno widzieli. A te opowiadania snują Wam nie robisze które z boku zaglądały na tych co siedzili na „łatwej taśmie” i się zwolnili bo jak to on musi tak jeb*ć a inny ma lage. Ale ten chłop 23 lata siedział na tych zaje**nych taśmach a teraz takie internetowce, że odrazu by chcieli uja robić. Żelazo ponosi i szychta ? Teraz te chłopy noszą żelazo za szychty poza przodkowe a później jeszcze obsługują taśmy z przygotówek które są w stanie agonalnym. Dychają tym samym luftem co Ci z przodka a mają mniej za to płacone. Za Gierka na grubie może i laga była bo zamiast 2500 ludzi na kopalni robiło 5-6 tysięcy.

  21 33
 • ~imrahil 2020-08-12 14:31:06

  ~corona, to jak jest tak ciężko, to się zwolnij :). są zawody lżejsze za znacznie lepsze pieniądze, w dodatku w firmach, które od każdej faktury płacą VAT a za pracowników ZUS, w przeciwieństwie do takiej PGG.

  32 12
 • ~corona 2020-08-12 14:48:54

  Chłopie, ja nie długo będę w okresie chronionym. A jestem tu by Wam wszystkim tutaj zgromadzonym uświadomić że to miejsce jest „ścianą płaczu” , możecie tutaj się zalogować, poczytać, ponarzekać. Bo kto Was tak nie wysłucha jak inni tutaj zgromadzeni. Ktoś tutaj już komuś proponował spotkanie, tak się polubili. Może jakiś swing ogarną. Kto wie. Widzisz jak tutaj można znaleźć bratnią dusze? Dziennie tak w domu żonie i dzieciom przy śniadaniu narzekać ? Nieee. Ale tutaj, czemu nie. To co tutaj piszecie, to tutaj zostaje. Możecie tu wracać i rozkoszować się tymi niektórymi monologami. Ilości plusików, minusików, ja plusiki osobiście nawet pogromcy daje żeby lepiej na duszyczce mu było.

  15 31
 • ~imrahil 2020-08-12 15:29:14

  ~corona i co? wydaje ci się że jesteś lepszy od narzekaczy forumowych? mnie wyglądasz na gościa co się próbuje tutaj dowartościować. a forumowi narzekacze płacą ZUS, ich firmy rozliczają się z VAT i finalnie nawet jeśli któryś z nich zarabia mniej niż Ty, to dorzuca ze swoim pracodawcą do budżetu i twojej dziury w przeciwieństwie do ciebie. z dźwigania żelaza zysków nie ma, jak ktoś to lubi to na siłownię :)

  21 7
 • ~Onyx01 2020-08-12 15:35:11

  Skopiowany tekst powiadasz? :) Robię na dole i wiem doskonale jak to wygląda. Pomimo tego że tam pracuje uważam że powinni kopalnie pozamykać. Wszystkim wyszłoby na dobre.

  27 6
 • ~corona 2020-08-12 15:46:49

  Imrahil, co nie zmienia faktu że nadal próbujesz się tutaj wypłakać. A Ty Onyx, robisz na dole i taki kit ciśniesz. Ciekawe.

  11 23
 • ~piotruos 2020-08-12 18:01:21

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 3
 • ~piotruos 2020-08-12 19:12:46

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 4
 • ~piotruos 2020-08-12 20:06:57

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 1
 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-08-12 20:55:11

  corona,

  przy zwolnieniach grupowych - okres ochronny nie obowiazuje.

  trzymam kciuki, zebys j..bal do 65 :)

  12 6
 • ~corona 2020-08-12 21:47:59

  Owszem, ale są urlopy górnicze. I można iść na urlop mając 38-39 lat. Pozdrowionka. W górniczej szkole są wieczorówki otwarte. Może łapniesz się na grube. Pozdrowienia od całej rylskiej braci.

  4 13
 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-08-12 22:33:47

  corona,

  dobrze wiedziec - kolejny „przywilej”, za ktory Polacy wam napluja w gebe :)

  trzeba to tylko odpowiednio naglosnic :)

  mozecie sie z Polakow nabijac - potem sa wasze zaplakane geby na onecie i w tv, ze Polacy was nienawidza :)

  a mamy was za co nienawidziec :) PiS sie grubo przejedzie na zasypywaniu kopaln miliardami z podatkow Polakow - oj grubo sie przejedzie :)

  bo wnioski z tego takie - ze wystarczy kaczynskiego postraszyc, ze sie pojedzie na warszawe i sie ja spali :)) a takie, rzeczy potrafi zrobic nawet i gej :)

  7 4
 • ~corona 2020-08-13 08:30:27

  Co to za przywilej jak nie ma:
  13
  14
  15
  16
  Kartek
  Wczasów pod gruszą
  Itd.

  Poza tym co Ci to przeszkadza. Na urlopy górnicze odchodzą ludzie z zamykanych kopalń. Wiec co za problem. Chcesz żeby to pozamykali czy nie? Ty już sam nie wiesz czego chcesz. Żony zapytaj. Może Ci doradzi.

  3 5

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 822