zamknij

Wiadomości

To nie koniec śmieciowego problemu. Przy osiedlach brakuje pojemników na segregowane odpady

2013-07-05, Autor: Dominika Kuśka
Przy wdrażaniu „ustawy śmieciowej” w naszym mieście pojawił się kolejny problem. Brakuje nie tylko worków na odpady, ale jak się okazuje na osiedlach jest za mało kontenerów na śmieci. Mieszkańcy, choć segregują odpady, nie mają ich gdzie wyrzucać.

Reklama

Wczoraj pisaliśmy o tym, że w naszym mieście brakuje worków na śmieci (czytaj więcej). Jak się okazuje, nie tylko brak worków stanowi problem dla rybniczan. Mieszkańcy osiedli zarządzanych przez Rybnicką Spółdzielnię Mieszkaniową nie mają, gdzie wyrzucać swoich posegregowanych już odpadów.

O braku pojemników na segregowane odpady na rybnickich osiedlach poinformowali nas nasi czytelnicy. – Od mieszkańców pobierane są wysokie opłaty za wywóz śmieci, a nie ma możliwości ich prawidłowego segregowania z powodu braku odpowiednich kontenerów na osiedlach – pisze jeden z rybniczan.

 

Jak potwierdza Lucyna Tyl, rzecznik prasowa rybnickiego magistratu, za pojemniki na odpady komunalne odpowiada właściciel danej nieruchomości, czyli w tym przypadku Rybnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa. – Zobowiązaliśmy naszym mieszkańców do segregowania śmieci, jednak musimy je mieć gdzie wyrzucać. Uważam, że to taka „niedoróbka legislacyjna”, bo mogło to wszystko wyjść lepiej, gdyby  przykładowo za dostarczenie pojemników na śmieci odpowiadały gminy za pośrednictwem firm – sugeruje Stanisław Jaszczuk, prezes RSM.

Prezes Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej zapewnia jednak, że spółdzielnia przygotowała się do wdrożenia nowych przepisów jak najlepiej mogła. – Problemem jest to, że tych pojemników w ogóle nie ma na rynku, więc nawet gdybyśmy chcieli, nie możemy ich zakupić – tłumaczy Stanisław Jaszczuk.

Inny z czytelników pisze, że jeśli kontenery już są na osiedlach, to zajmują miejsca parkingowe mieszkańców. Jak twierdzi prezes RSM, innego wyjścia nie było. – Kontenery muszą być tak zlokalizowane, by był możliwy dojazd do nich. Może trochę ograniczają przestrzeń do parkowania, ale innej możliwości nie było – mówi Stanisław Jaszczuk.

 

Przypomnijmy, od 1 lipca obowiązuje nowa „ustawa śmieciowa”. Jej główne założenie polega na tym, że za wywóz odpadów będą teraz odpowiadać gminy. Mieszkańcy nie będą już płacić od ilości oddanych śmieci, ale od ilości osób zamieszkujących gospodarstwo domowe. Dodatkowo będą musieli segregować śmieci do specjalnych worków (czytaj więcej), a odpady będą wywożone według ustalonych harmonogramów (czytaj więcej).

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (24):
 • ~id 2013-07-05 09:05:25

  a ja mam pytanie? co nas - opłacających wywóz śmieci - obchodzi to, że spółdzielnia nie ma gdzie kupić kubłów i nie wie gdzie je postawić? Czy RSM o ustawie wie od miesiąca? NIE. Mieli czas na zakupienie wszystkiego. Teraz jest tak, ze na Wawelskiej pojemnikó do segregacji nie ma wcale, ludzie są zmuszeni albo wrzucać posegregowane worki do ogólnego kubła, albo zostawic je obok. Kilka tych pożal sie pojemników na innych ulicach jest tak pełnych , że obok nich piętrzą się smieci.
  Może zaczniemy wysyłać zdjęcia tych smieci do TV i moze to kogoś zmobilizuje ???
  Jedna wielka porażka!

  28 0
 • ~ 2013-07-05 09:23:37

  Gdzie się podziało 600 tys zł miesięcznie? Skoro kontrakt z firmami na wywóz śmieci opiewa na 24 mln zł do końca 2015r (czyli 30 miesięcy) co daje kwotę 800 tys zł/m-c a opłata z tytułu wywozu śmieci daje przychód na poziomie 1 400 tys zł (140 tys mieszkańców x 10zł/os) gdzie się podziało 600 tys zł miesięcznie? Czy ktoś to wytłumaczy??

  17 0
 • ~kawa76 2013-07-05 09:32:26

  art 3 ustę 2 p1 2. Gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania, a w szczególności: 1) tworzą warunki do wykonywania prac związanych z utrzymaniem czystości i porządku na terenie gminy lub zapewniają wykonanie tych prac przez tworzenie odpowiednich jednostek organizacyjnych.
  Tworzenie warunków do segregacji śmieci jest dostarczenie lub wskazanie gdzie takie worki można dostac , ale nie za dwa miesiące tylko teraz! Koniec Kropka !

  3 0
 • ~igoola 2013-07-05 09:38:47

  diunaseger: przeciez jeszcze są inne koszty związane z tym tematem... np. kwestia prac sortowni odpadów do których zawożone mają być posegregowane śmieci. Nie siej populistycznych haseł - rozliczać będziemy mogli dopiero po przynajmniej pełnym roku działalności ustawy i zestawieniu wszystkich kosztów z tym związanych, a ni na zasadzie 2+2...

  0 4
 • ~dadon 2013-07-05 09:47:55

  igoola a kogo obchodzą koszty ? po pierwsze płacimy dużo więcej niż przedtem kiedy odbierały to bezpośrednio firmy , po drugie jeśli spóźnisz się z zapłata za cokolwiek dla miasta od razu płacisz odsetki, a zarząd miasta nie wywiązał się za swojego obowiązku zapewnienia worków na odpady , SM nie wywiązała się z obowiązku dostarczenia kubłów i gdzie odpowiedzialność ? gdzie kary dla tych którzy niedopilnowali ? oni mają tylko gładkie słówka i wymówki. Powinni dostać kary pieniężne i to konkretne osoby a wtedy urzędnicy ruszyliby tyłki i zaczęli się przykładać do pracy. A swoją droga "dziennikarzx" który pisał ten artykuł i rozmawiał z tymi osobami powinien od razu zadać pytanie kto był odpowiedzialny, ile miał czasu ( od ponad roku wiadomo było , że ustawa wejdzie w życie ) i kto został ukarany za niedopatrzenie i niekompetencje. A tak jak zwykle zostali ukarani mieszkańcy którzy muszą zapłacić i mimo dobrej woli nie moga segregowac odpadów i jeszcze muszą patrzeć na pełne kosze

  22 0
 • ~igoola 2013-07-05 10:02:49

  nie wiem ile płaciliście wczesniej i czemu teraz więcej... ja osobiści na starych zasadach płaciłem 102 ł/kwartał (wywóz co 2 tygodnie pojemnika 120l) i 2 zł za worek na segregowane odpady, aktualnie bedę płacił 90 zł/kwartał a worki po 60 gr... nigdy nie wyrzuciłem odpadów do lasu, nie wrzuciłem ich do pieca, nie chciałem jednego wywozu w miesiącu żeby nie śmierdziało... dla mnie osobiście zmienia się na plus, przynajmniej w końcu pojawiły się worki na trawę

  0 6
 • ~dadon 2013-07-05 10:09:43

  igoola małe rodziny ( 2-3 osoby) płaciły więcej, większe teraz zapłącą więcej i to czasami drastycznie więcej ( w ramach polityki prorodzinnej miasta ) w moim przypadku przedtem było ok 30 zł ( z workami ) a teraz 40 + worki . inna miasta mają taniej, worki za darmo itp, itd

  7 0
 • ~igoola 2013-07-05 10:26:37

  jeszcze tylko jeden komentarz dla oburzonych, którzy będa mieli problem z przetrzymywaniem zbyt długo śmieci pod domem... logicznie patrząc: płacimy wszyscy zryczałtowaną jednakową stawkę za wywóz śmieci, więc w każdej chwili możemy wywieźć śmieci do kubłów pod blokami i nikt nie może nam nic powiedzieć... tylko muszą się pojawić odpowiednie pojemniki pod blokami i po problemie...

  0 5
 • ~dadon 2013-07-05 10:54:46

  igoola po takiej odpowiedzi to rece opadaja, równie dobrze możesz napisać , żeby wywieźć do lasu :) , totalnie nie rozumiesz o co tutaj chodzi, po pierwsze przeczytaj jeszcze raz artykuł, jest napisane, że pod blokami kosze są przepełnione, po drugie główny problem to , że ktoś znowu czegoś nie dopilnował, nie zorganizował i się smieje, a szary mieszkaniec jest pokrzywdzony i się denerwuje ( żeby nie napisać niecenzuralnie ) , na dodatek za tej cały bałagan musi płacić

  5 0
 • ~igoola 2013-07-05 11:07:40

  dpa: przecież napisałem żeby poczekać az się pojawią pojemniki pod blokami..

  0 4
 • ~cleanserwis 2013-07-05 11:51:59

  A ja jestem ciekawa, dlaczego Spółdzielnia mimo, iż nie zapewniła pojemników od razu wrzuciła w koszta w czynsz "opłata za wynajem pojemników" ?? Skoro ich nie ma to dlaczego mam płacić?! Czy też ktoś ma tak samo?

  6 0
 • ~adam5 2013-07-05 12:13:33

  Nam wczoraj wywieszono informacje iz przy naszych blokach pojemników do segregacji nie ma ale za to mamy wspólny z innym osiedlem. Droga RSM po co nas tak rozpieszczać? Cóż to jest 0,5km dla prawdziwie ekologicznie nastawionego europejczyka. Rano przebieżka po śmietnikach w okolicy i sprawa załatwiona. Może zróbmy jeden wspólny na dzielnice to się i kondycja rybnicznom poporawi?

  10 0
 • ~orient 2013-07-05 12:52:14

  W Polsce nie da się żadnej reformy wprowadzić w normalny sposób. Informacje o segregacji też są żałosne. Do którego pojemnika mam np. wrzucać puszki po konserwach skoro są tylko trzy: papier, szkło i plastik??? Gdzie wrzucać zużyte pampersy czy gliniane doniczki? Gdzie można wyrzucać baterie?

  4 0
 • ~roger 2013-07-05 14:17:41

  Czy zna ktoś odpowiedź dlaczego skoro w Rybniku obsługuje wywóz śmieci ta sama firma koszt na osobę z 7,50 poszedł 100% do góry czyli na 15 zł za osobę. Czyżby Urząd Miasta 100% podwyżki chciał sobie dziury połatać w budżecie???

  6 0
 • ~PAT 2013-07-05 14:43:42

  Dlaczego mieszkańców domów jednorodzinnych nie poinformowano z ODPOWIEDNIM wyprzedzeniem o planowanych zmianach? Nie wszyscy mają dostęp do netu, nie wszyscy czytają miejscowe periodyki i nie wszyscy uczestniczą w sąsiedzkim obiegu informacji! Dowiaduję się, że mój rejon obsługuje Transgór. Ale ja pytam: DLACZEGO? Poprzednio - zgodnie z prawami rynku - wybrałem EKO. I generalnie było dobrze. Ale teraz ktoś za mnie podjął decyzję, ale to ja będę musiał zapłacić! No niech szlag trafi! Dlaczego ktoś nakazuje mi rozwiązanie umowy z dotychczasową firmą, skoro to ustawodawca narzucił nowe reguły? Co to w ogóle ma wspólnego z WOLNYM RYNKIEM? O kulturze prawnej i organizacyjnej nie wspomnę... Wiem, wiem... Wszystko można zrzucić na ustawodawcę. I słusznie! Bo ta ustawa to klasyczny bubel prawny. Tyle tylko, że władza samorządowa znowu nie stanęła na wysokości zadania. Dla przypomnienia: UM w piątek pracuje do 13-tej... Choć sprawa ze śmieciami ma charakter kryzysowy, urzędnicy rozpoczęli weekend! Czyli dzwońcie na Berdyczów. A w Transgórze nie nadążają z odbieraniem telefonów.

  1 0
 • ~sonia020477 2013-07-05 14:54:56

  Hmmm a ja to się zastanawiam gdzie w tym roku spędzić zasłużony urlop :-).....

  0 0
 • ~Dador 2013-07-05 15:42:17

  "Na szczęście" Jejkowice obsługuje firma z Rudy Śląskiej. 2 tygodnie temu dostaliśmy zestaw worków wraz z instrukcją, co gdzie wrzucać. Za worki brak ekstra dopłaty. W tym tygodniu przyszła książeczka z drukami do wpłat za śmieci. Dziś, tj. w piątek, odbył się zgodnie z harmonogramem pierwszy wywóz śmieci komunalnych. Kubeł pusty, zero problemów. Za tydzień odbiór odpadów segregowanych.

  4 0
 • ~frees 2013-07-05 16:00:29

  Spółdzielnia Centrum ma ten sam "problem". Na ul Górniczej dalej brakuje kubłów na śmieci posegregowane. Oczywiście opłata za wynajem kubłów pobrana za cały miesiąc :/

  3 0
 • ~ariss19 2013-07-05 16:19:21

  ja mam pytanie ????? w klatce mi pisze ze jak segregujesz śmieci to płacisz 7 zł a jak nie to 10 zł za osobę i teraz mi powiedzcie jak do tego dojdą kto segreguje a kto nie a z tego wynika że każdy będzie płacić 10 zł czy segreguje czy nie

  0 0
 • ~Fiodore 2013-07-05 16:43:20

  igoola a z jakiej paki, to mieszkancy bloku maja placic za twoje nieposegregowane smieci? Nie stac Cie na kubnel i worek, to sprzedaj chalupe.

  3 0
 • ~Fiodore 2013-07-05 16:46:53

  Swoja droga ciekawe kto notorycznie psuje zamki w zamykanych hasiokach RSM, skoro kazdy z mieszkancow blokow ma swoje klucze, a jak nei ma to moze je dostac w spoldzielni, hm?

  3 0
 • ~ 2013-07-05 17:14:55

  Ludzie wy to macie dopiero problemy , najlepiej wszyscy pier....cie się w łeb czymś ciężkim

  0 6
 • ~igoola 2013-07-05 19:25:47

  fiodore: nie chodzi o ty czy mnie stać czy nie... tak jak psąlem wczesniej akurat ta ustawa wychodzi mi na plus... chodzi o sam fakt dziury w tej ustawie... juz widzę jak mieszkancy blokow będa musieli ze spokojem patrzyć na pielgrzymki tych "domkowych" ze smieciami..:) o mnie sie nie martw:)

  0 2
 • ~IS 2013-07-06 11:22:35

  Działacz Związkowy Jaszczuk do kosza!!! Tylko którego???

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3592