zamknij

Wiadomości

Pierwsza ofiara cięć w sporcie. TS ROW Rybnik kończy z grą w hali

2020-10-21, Autor:  Bartłomiej Furmanowicz

Źle się dzieje u Mistrza Polski w futsalu – TS ROW Rybnik. Klub zrezygnował z uczestnictwa w rozgrywkach halowych. Główny powód? Zapowiedź miasta o cięciu wydatków na sport. - Wali się to, co budowaliśmy przez lata, ale nie mamy wyjścia – tłumaczy Tomasz Kieczka, prezes TS ROW Rybnik.

Reklama

Wygląda na to, że TS ROW Rybnik jest pierwszą ofiarą cięć w sporcie. Przypomnijmy, na początku października wiceprezydent Piotr Masłowski zapowiedział, że w 2021 Miasto nie przeznaczy ani złotówki na dotacje dla organizacji pozarządowych. Powodem jest dramatyczna sytuacja finansowa miasta.

Wyjątkiem mają być tylko i wyłącznie stowarzyszenia prowadzące całoroczne placówki, takie jak świetlice środowiskowe. A to oznacza, że Miasto Rybnik nie zamierza już dotować na przykład działalności klubów sportowych. Przypomnijmy, w budżecie na 2020 rok Miasto przeznaczyło na ten cel 3 miliony złotych >>Wiceprezydent Piotr Masłowski: w 2021 roku nie będzie grantów dla stowarzyszeń<<

Dzisiaj dobrych wieści nie przekazuje TS ROW Rybnik – utytułowany klub z naszego miasta, którego piłkarki sięgnęły już nie po jedno trofeum. Tomasz Kieczka, prezes klubu informuje, że zespół nie pojawi się już w tym sezonie na hali.

- Serce krwawi, ale w aktualnej sytuacji jest to po prostu nierealne. Od lat borykaliśmy się z dostępem do sali. Jedyna pełnowymiarowe szkolna hala w mieście jest tak obłożona, że trenujemy tam w sezonie raz w tygodniu późnym wieczorem. Mimo że dwa lata temu zdobyliśmy Mistrzostwo Polski (jako jedyny zespół w historii naszego Miasta), mimo licznych monitów, nie ma woli na budowę obiektu – pisze w komunikacie na Facebooku.

Jednak jego zdaniem, powyższy fakt nie był głównym powodem rezygnacji.

- Zdobyliśmy 3 medale mistrzostw Polski oraz kilka miejsc punktowanych w tak trudnych warunkach, więc z tym dalibyśmy jakoś radę. Od kilkunastu dni szukamy oszczędności. Powód jest znany - zapowiedź zakończenia finansowania przez Miasto sportu. Choć futsal w znacznym procencie był finansowany z pieniędzy z innych źródeł, musimy oszczędzać – dowiadujemy się.

Tomasz Kieczka wyjaśnia, że walka o byt przeniesie się wiosną na boiska trawiaste.

- Chcemy walczyć o najwyższy poziom piłki w Rybniku. Będziemy walczyć o przetrwanie. Po to od początku szkolimy młodzież, żeby miały gdzie grać w przyszłości. Tak rozumiemy sport dzieci i wyczynowy sport młodzieżowy. Na tym polega ścieżka rozwoju. Stoimy w trudnej sytuacji, wali się to co budowaliśmy przez lata, ale nie mamy wyjścia. Przepraszamy – czytamy w komunikacie.

O cięciach w dotacjach dla organizacji pozarządowych rozmawialiśmy niedawno z wiceprezydentem Piotrem Masłowskim. Oglądajcie cały wywiad:

Czy Miasto Rybnik powinno zrezygnować z udzielania dotacji organizacjom pozarządowym?
Oddanych głosów: 754

Oceń publikację: + 1 + 21 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (26):
 • ~MatiW 2020-10-21
  12:15:04

  66 44

  Oczywiście szkoda młodzieży, ale...te cięcia były potrzebne. Bo miasto ma inne obowiązki niż dopłacanie do każdego sportu. A teraz wyszło do ilu klubów i stowarzyszeń dopłaca Rybnik. To też pokazuje, że bez wsparcia miasta te kluby nie potrafią sobie poradzić, a nie o to w tym chodzi. Miasto powinno wesprzeć na starcie i na tym koniec, potem trzeba radzić sobie samemu lub ze składek.

 • ~rosthost1 2020-10-21
  12:20:21

  43 49

  Przez ciecia na sport bedziemy mieli najbardziej schorowane miasto w Polsce. Teraz dzieci sikaja weglem a za pare lat aby sikać będą potrzebować podporek.

 • ~Lokalny 2020-10-21
  12:34:49

  74 20

  Miasto woli dotować i sprowadzać bezdomnych na socjal do Rybnika niż wspierać rozwój sportowy naszych dzieci. Niezrozumiała to dla mnie polityka.

 • ~jajko 2020-10-21
  12:52:07

  74 11

  Najgorsze jest to że takimi ruchami dobija się własnych mieszkancow, przedsiębiorców, bo nawet za takich należy uznać NGO. Zamiast uciąć bzdurne wydatki na pomniki, kamienie, ulotki w skrzynkach o smogu, opłacanie zagranicznych zawodników w klubie żużlowym tniemy koszty na mieszkańcach Rybnika. Smutno się robi. Mówienie o problemach budżetowych spowodowanych decyzjamin rządu, zwrotem podatku itp. OK. Ale dlaczego w dobrych latach nie przygotowaliśmy się na to? Wydawanie milionów na niepotrzebne inwestycje (ogrzewalnie z kontenerów, finansowanie zewnętrznych teatrów) sprawia że nikt nie myśli długofalowo. Tak walczymy o rybnickie firmy i rybniczan że większość rzeczy dla Rybnika robią firmy spoza miasta. Uwalić wszystko. W przyszlym roku zrezygnujmy że wszystkiego: zamknijmy stadion, zwolniony nauczycieli, zlikwidujmy MOSiR, baseny tylko w połowie napełniamy wodą, zamiast Dni Rybnika zorganizujmy przemówienie prezydenta na rynku. Dodatkowo sprzedajemy fontanny i tężnie. Za oszczędności oddajemy miliony za podatek górniczy, stawiamy pomniki, finansujemy nieopłacalną spółkę Hossa, nie egzekwujemy prawidłowości i jakości wykonanych robót budowlanych itp.

 • ~absurdalny 2020-10-21
  12:53:38

  64 13

  Przecież mamy 10 stacji naprawczych rowerów, po jednym na zawodnika. Miasto doprowadzone do ruiny, czas jeszcze na kluby sportowe.

 • ~jajko 2020-10-21
  12:55:20

  61 7

  Jak mówimy o kosztach to dlaczego nikt z miasta nie zainteresował się bublem na deptaku kiedy był on jeszcze na gwarancji? Przecież to powinna naprawić firma która to spartaczyła. Tak samo teraz miasto zachowuje się w przypadku bubla w Kamieniu. Tam po roku wszystko się rozpada, a naprawy gwarancyjne wykonywane są metodą na "posklejamy to taśmą i jakoś to będzie".

 • ~MatiW 2020-10-21
  13:40:35

  28 18

  Czy jajko to profil któregoś z byłych radnych, który nie dostał się do rady? Bo straszne głupoty ten ktoś pisze. Jakie wspieranie dzieci z Rybnika? Przecież w tych kluczowych nie działają rybniczanie? Te dziewczyny z TS Row są z innych miast, podobnie w innych klubach. Mnie się akurat takie czyszczenie podoba.

 • ~frbro 2020-10-21
  13:58:14

  30 15

  Pan Kieczka mówi o budowie hali, która będzie przecież generować potężne koszty jakby to było coś oczywistego. A z tego co kojarzę to jedna nowa hala powstaje przy liceum na nowinach. Kolejna rzecz, to ciekawe skąd to wynika że grupa musi trenować w późnych godzinach, a innym udało się porezerwowac wcześniej? Może faktycznie pech, a może błąd organizacyjny? Wygląda mi na to że sporo tu dramatyzowania.

  Niemniej jednak akurat tego typu kluby, które dużo pracują z młodzieżą, moim zdaniem na wsparcie zasługują. Mam nadzieję że pieniądze dla dziewczyn się znajdą.

 • ~Tomek Kieczka 2020-10-21
  14:02:15

  48 21

  W pierwszej kolejności trzeba walczyć o świadome społeczeństwo. Tak się dzieje, bo decydenci czytają komentarze internautów, że miasto dopłaca do sportu. NIe miasto a my wszyscy i nie dopłaca a wspiera tak jak kulturę, biblioteki inne NGO i muzeum. Rybnickie muzeum kosztuje nas więcej niż sport kwalifikowany i młodzieżowy razem wzięty. 3,8 mln. Czy ktoś przeczytał gdzieś komentarz, że miasto utrzymuje muzeum ?? O tym jak wygląda wydatkowanie na sportowe NGO w innych miastach nie będę znowu pisał, bo nikt na górze nie chce tego słuchać. Panie MatiW. Tak sie dzieje w każdym miescie, w kazdym sporcie, że wspiera się osobami z zewnątrz. Trudno żeby wynik robily same wychowanki, Nasze najstarsze maja teraz 14 lat. Co nie zmienia faktu ze esktralidze graja 3 rybniczanki z urodzenia. Co zaś do dzieci. Proszę sprawdzić ile w przeciagu 5 lat zdobylismy medali w dzieciach i młodzieży. Fakt , że jestesmy najlepiej szkolącym klubem w slasku i 6 w Polsce , rozumiem, że tez Pan przeoczył . Nie przeszkadza Panu za to , ilu ludzi w urzędzie pracuje z poza miasta, o tym że na imprezach kulturalnych występują inne osoby niż Rybniczanie. Świadome społeczeństwo

 • ~mariusz64 2020-10-21
  14:06:03

  32 31

  Prezes Tomasz zamiast szukać sponsorów i źródła finansowania,
  Jako pierwszy pokazał focha.
  Prezesie, trzeba się troszkę wysilić!

 • ~Tomek Kieczka 2020-10-21
  14:07:58

  39 13

  ~frbro przy szkole powstaje balon piłkarski, nie hala. Rozumiem, że w innych miastach Magistrat buduje hale, bo są niepowazni, bo przeciez to generuje koszty. Co do korzystania z hali. Ekonomik do 17 zajmuja uczniowie, po 17 gra tam i trenuje MKKS , koszykarze. Powtarzam to jedyna hala ktore jest pelnowymiarowa, na ktorej da sie grac w futsal. Tak dla przypomnienia, bo o tym juz pisałem. Jestesmy jedynym miastem ktory nie ma hali z widomnia o pelnych wymiarach z wszystkich miast powyzej 100 tys. Jest takich miast 37. Żory maja takie hale od niedzieli 4 ( powstala teraz przy LO Miarki) budzet miast 3 razy mniejszy od nas.

 • ~Tomek Kieczka 2020-10-21
  14:11:26

  38 14

  ~mariusz64 ilosc sponsorów ktorych pozyskujemy do klubu jest do znalezienia w BiP. , a że jest to informacja jawna a my jestesmy transparentni, to powiem Od czasu powstanie klubu koszty utrzymanie to srednio 500 tys zl rocznie. Wydalismy wiec przeszlo 2 mln zl. Sprawdził Pan ile w miedzyczasie otrzymalismy w ramach dotacji na dzialanosc NGO ? 500 tys. Pan to nazywa fochem, ja umiejetnoscią liczenia. Rezygnujemy z czegoś , zeby przetrwac mogło coś.

 • ~Anna Ryż 2020-10-21
  14:20:13

  13 36

  Może ktoś wyjaśni co to za dyscyplina sportowa ten futsal. Chyba jestem niedokształcona.

 • ~pprywatne 2020-10-21
  14:54:42

  21 7

  Sportowcy i kibice nie chcą uwierzyć, że to będzie koniec wszelkich sportów, taki powolny wprowadzany etapami. To będzie koniec sportu, tak jak koniec kin, teatrów i w dalszym czasie innych dziedzin. Ludzie odrzucają rzeczywistość i nie chcą tego widzieć, ale to się dzieje i dzieje się na całym Świecie. No oczywiście to wszystko w trosce o nasze zdrowie. To będzie nie tylko tymczasowe zamknięcie lecz powolna likwidacja na zawsze.

 • ~gruba 2020-10-21
  15:18:45

  32 7

  panie prezydencie kuczera......jest pan wielki.....sport,fontanny itp. likwidlacje. Brawo Rybniczanie którzy go wybraliście

 • ~Anna Ryż 2020-10-21
  15:35:25

  15 18

  Zamiast wyjaśnienia same minusy. To jest poziom tego portalu. Przynajmniej ktoś z redakcji by wyjaśnił. Ja ze swojej branży mogę napisać kilka słów i nie wierzę żeby wszyscy zrozumieli. Pozdrawiam REDAKCJĘ.

 • ~pprywatne 2020-10-21
  15:48:18

  12 9

  ~Anna Ryż - Ja też nie wiem, ale ze zdjęcia wnioskuję, że chodzi o to, kto wyżej wyrzuci te złotka czy confetti.

 • ~ 2020-10-21
  16:54:01

  17 23

  To nie są "cięcia" tylko ograniczanie marnotrawstwa, które jak widać było na ogromną skalę.. Zwłaszcza teraz, w sytuacji gdy wiele firm musi się mierzyć z problemami samodzielnie, finansowanie wybranych biznesów z kasy miasta byłoby skandalem.
  Trzeba być bezczelnym i rozpuszczonym przez lata żeby się o to upominać. Jeżeli kogoś działalność tego typu klubików bawi, to niech otworzy SWÓJ portfel i zapłaci. Niestety, okaże się, że na wolnym rynku ta firma nie przetrwa, dlatego że zainteresowanych jej usługami jest naprawdę niewielki procent mieszkańców.

 • ~Tomek Kieczka 2020-10-21
  17:25:04

  36 18

  Tf2 panie tchorz. Może pan się pidpiszesz zanim zaczniesz obrażać innych. Może otworzysz BIP i sprawdzisz ile klub pozyskał pieniędzy, ile tam jest z tzw swojego portfela. Tam są wszystkie przelewy. Może jednak nie wiesz o czym pisze bo nie wiesz jak to sprawdzić. Siedzisz w swojej piwnicy i jedyne co potrafisz to ublizac innym. Jeśli nie robisz niczego dla innych i jesteś skończonym tchorzem, to zamilcz. Jak masz jaja przyjdź na trening dzieci jutro o 16.00 na paeuszowiec powiedz to mi, dzieciom i zadowolonym rodzicom. Mały człowieku

 • ~cyd 2020-10-21
  19:01:52

  18 12

  Proszę się nie przejmować wpisami cymbałów na tym portalu Panie Tomku. Tu są znawcy od wszystkiego z ego wielkości Ewerestu. Nie mają pojęcia, że praca z dziećmi to walka o człowieka, samo trenowanie dzieciaków i zapełnianie im czasu, odciąganie od dragów, alkoholu i innych głupot jest na wagę złota, a Pan przecież ma wyniki! Nie znam pana i nie mam nic wspólnego z drużyną ale sam mam dzieci i wiem jak trudno jest je wychować.
  Z przerażeniem patrzę jak to miasto staje się wrogiem ludzi - wydaje kasę na parking, który straszy pustkami A nie ma kasy na sport, szkolnictwo, lekarzy. Prezydentowi zabrali prawko wiadomo za co i co? Nic - dalej "daje przykład". Tylko polityka, partyjniactwo i wojna po-pis.

 • ~ 2020-10-21
  19:27:16

  12 20

  Nie interesuje mnie Pana firma i to co i od kogo pozyskuje, interesuje mnie dlaczego chce kasę z budżetu miasta.
  A to gdzie siedzę i jak się nazywam to moja prywatna sprawa. W każdym razie gdyby miasto mi płaciło, to pewnie też bym łaskawie "zrobił coś dla innych", nawet gdy większość obywateli tego nie potrzebuje i nie chce.

 • ~Arteks 2020-10-21
  19:31:49

  13 23

  Mam kompromisową propozycję dla Tomasza Kieczki korzystną dla wszystkich. :))) Proszę przenieść swój klub do Żor! :) Na mapie żorskiej sportowej pustyni pojawiłby się nowy klub, w dodatku miałby gdzie grać. A w Rybniku nikt by nie płakał ani za wiecznie niezadowolonym prezesem klubu, ani za rozgrywkami które nie budzą większego zainteresowania. Mamy w Rybniku bardzo dużo klubów, klubików, prezesów i różnych działaczy. Wszyscy wołają "jeść". Czy koniecznie miasto musi utrzymywać wszystko?

 • ~Tomek Kieczka 2020-10-21
  20:04:58

  27 10

  Panie Arturze. Siedzi pan na tych nowinach, ma dużo czasu , to wpadłby pan czasami sprawdzic czy kogos to interesuje czy nie. Zapewniam że ludzie tego chcą. Skąd ma pan to wiedziec jak pan tylko klepie te komentarze dla Wacka.Pana nie doczekania jesli chodzi o przeprawadzanie. Rybnicznie z dziada pradziada są zawzięci. Dążą do celu.

 • ~ 2020-10-22
  07:37:13

  5 7

  Poprzyjeżdżali na burakach z polski, siedzą w tych króliczokach i próbują na siłę zmieniać nasze tradycje. Kiedyś jeden Pan powiedział taką gorzką prawdę, „...jak by gorole nie wjechali na Śląsk, to każdy hanys ma jeden blok i czerwony autobus dla siebie.....”dalej już obowiązuje cenzura.
  Niestety 4m2 odbijają piętno na psychice, zazdroszczą nam, dlatego tak ciężko im pojąć pewne sprawy.
  Panie Tomaszu wiem, ze to za mało ale trzymam kciuki.!!!

 • ~ 2020-10-22
  09:33:26

  4 5

  Niestety przy okazji wyszedł także na jaw Pana niski poziom kultury: wycieczki personalne, chamskie odzywki.

 • ~Tomek Kieczka 2020-10-22
  11:52:25

  6 3

  Panie tf2. Mój poziom kultury? szanowny panie wiem kim jest rozmówca, mimo ze się nie podpisuje. Czas poswiecacie na trolowanie, a pan oburzyło, że skierowalem zdanie piersolanie ? jak jeździcie sobie w tym wypadku po mnie nie znając kompletnie tematyki, to pana oburzyło, że napisałem, że Artex jest z nowin. Bo jest. Oburza was, ze miasto wydaje 3 mln na sport, a nie oburz a za 3,8 mln na muzeum. To nie jest z pana pieniedzy? tutaj pan nie żaluje? . Powtarzam, wyjdź pan z tej nory , ujawnij sie pan. pokaze panu cale raporty klubu. Tylko pan woli skakac, bo na nic więcej nie ma pan odwagi. i przestan pan klub nazywać firmą, bo bladego pojęcia pan o tym nie ma.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

MEN powinno wprowadzić zakaz wyjazdów dziecka na wakacje w trakcie roku szkolnego?
Oddanych głosów: 866