zamknij

Wiadomości

Wiceprezydent Piotr Masłowski: w 2021 roku nie będzie grantów dla stowarzyszeń

2020-10-08, Autor: Wacław Wrana

Wiceprezydent Rybnika Piotr Masłowski zapowiedział, że w 2021 Miasto nie przeznaczy ani złotówki na dotacje dla organizacji pozarządowych. Powodem jest dramatyczna sytuacja finansowa miasta.

Reklama

W 2021 roku w Rybniku nie będzie dotacji dla stowarzyszeń

Piotr Masłowski był w środę wieczorem gościem V Międzysektorowej Kolacji organizowanej przez Centrum Organizacji Pozarządowych w Rybniku. Swoje wystąpienie skierowane do przedstawicieli stowarzyszeń rozpoczął od "mocnego uderzenia".

- Niestety, mam dla Państwa hiobowe wieści. Z powodu trudnej sytuacji finansowej miasta w budżecie miasta na 2021 rok nie będzie pieniędzy na granty dla organizacji pozarządowych. Nożyce przychodów i wydatków miasta coraz bardziej się rozwierają – powiedział wiceprezydent Rybnika.

Wyjątkiem mają być tylko i wyłącznie stowarzyszenia prowadzące całoroczne placówki, takie jak świetlice środowiskowe. A to oznacza, że Miasto Rybnik nie zamierza już dotować na przykład działalności klubów sportowych. Przypomnijmy, w budżecie na 2020 rok Miasto przeznaczyło na ten cel 3 miliony złotych.

Masłowski: tarcza samorządowa niewiele zmienia

Masłowski tłumaczy, że głównymi powodami złej sytuacji finansowej Rybnika są: spadek przychodów z tytułu podatku dochodowego, rosnące koszty utrzymania oświaty, wzrost płacy minimalnej i konieczność zwrotu wielomilionowych kwot nadpłaconego przez spółki wydobywcze tzw. podatku od wyrobisk górniczych.

Zdaniem Piotra Masłowskiego, w trudnej sytuacji samorządów niewiele zmienia wprowadzona w związku z pandemią koronawirusa „tarcza samorządowa”. Zakłada ona poluzowanie reguł fiskalnych i pozwala na większe zadłużanie się samorządów.

- Te długi samorządy prędzej czy później będą musiały spłacić – zauważa Masłowski.

Zdaniem wiceprezydenta Masłowskiego kolejne lata wcale nie zapowiadają się w różowych barwach.

Przewiduję, że w 2022 roku nic się nie zmieni – mówi.

Jest iskierka nadziei

Projekt budżetu miasta Rybnika na 2021 rok musi być gotowy do 15 listopada.

- Pracę nad budżetem trwają. Jest więc cień nadziei, że cięcia budżetowe nie będą musiały być aż tak bolesne – powiedział Masłowski. [cytat edytowany - przyp. red] 

Przypomnijmy, 5 października informowaliśmy Was o planach radykalnych cięć władz Rybnika w wydatkach na oświatę. Ta informacja zszokowała Związek Nauczycielstwa Polskiego. Z kolei 7 października opozycyjny radny – Łukasz Dwornik wezwał prezydenta Rybnika do wyprzedaży zbędnego majątku miasta.

Oceń publikację: + 1 + 33 - 1 - 60

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (34):
 • ~Kurt_Wallander 2020-10-08
  08:22:06

  76 34

  Trza się ewakuować i przenieść z podatkami do innego miasta...

 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-10-08
  08:22:24

  88 98

  Czekamy na styczniowe protesty gornikow, ktorzy beda wydzierac swoje pelne geby.. „albo podwyzka albo pojadymy na stolica”.

  Pozdrowienia dla wszystkich stowarzyszen - pamietajcie tylko PGG jest organizacja non-profit, ktora zawsze dostanie pieniadze podatnikow.

  Nienawisc spoleczenstwa do gornikow sie poglebia, z kazdym dniem - czekam az w koncu zaczna sie protesty Polakow w sprawie zamkniecia gorniczych bankrutow drenujacych nasze kieszenie.

  Pewnie dwornik znow wyjdzie z inicjatywa sprzedawania Polski?

  Ktos z PiS powinien z nim porozmawiac na ten temat - bo mnie krew zalala.

 • ~Barra_cuda 2020-10-08
  08:25:29

  Iskierka nadziei ze cięcia nie będą bolesne dla kogo? Subwencja oświatowa jest przeznaczona na oświatę i ją miasto ma wspierać a nie czekać aż państwo da na oświatę a wy resztę kasy przejecie w Towarzystwie Własnej Adoracji. NGOsy i prywatne klubiki sportowe znowu wyjdą obronna ręką. Kuczera jeśli to czytasz - jesli mojemu dziecku w przedszkolu coś się stanie bo ty stwierdziłeś że najlepszym sposobem na szukanie oszczędności jest zwolnienie pomocy przedszkolnych, to wiedz że pozwę miasto i dorzucę cegiełkę do jego finansowej klapy. To jest skandaliczna decyzja - zostawić wychowawcę samego z 25cioma 3-latkami pod opieką. Cięcia zacznijcie od siebie i tego biurokratycznego przerośniętego tworu zwanego UM zamkniętego przez ostatnie pół roku dla obywateli. A jeśli dalej nie macie pieniędzy to możecie zawsze sprzedać donice z Kościuszki. Kosztowały jeśli dobrze pamiętam ponad 3k każda ale teraz juz nabrały tego rdzawego nalotu nadajacego im niepowtarzalny charakter więc można je sprzedać drożej.

 • ~zbrudzinski 2020-10-08
  08:49:48

  Kryzys się zbliża - ale nie taki kryzys w teorii, o którym się czyta i patrzy na słupki - ale realny - który dotknie każdego z nas. Rekordowy deficit, galopująca inflacja, cięcia - a to dopiero początek. Nie można rozdawać bez końca, przyjdzie czas zapłaty - szybciej niż zadowolona większość podejrzewa.

 • ~Jan R. 2020-10-08
  09:15:10

  42 12

  Zbrudziński, nic dodać nic ująć, niestety tak będzie.

 • ~Leon59 2020-10-08
  09:17:12

  56 50

  ~Kurt_Wallander Do którego miasta chcesz się przenieść?
  PiS Polskę na setki miliardów zadłużył.

 • ~Jan R. 2020-10-08
  09:23:45

  41 26

  Jeżeli chodzi o wyrobiska górnicze, a raczej podziemne budowle górnicze, całe to nieszczęście dla miasta wzięło się ze stwierdzenia jednego prof. od prawa, że nie można opodatkować dziury w górotworze. To jest tak jakby każdy wykop, czy to pod fundamenty domu, czy wykopy pod budowle liniowe nic nie kosztował. Dziwię się, że gminy górnicze odpuściły temat i nie podjęły działań, które doprowadziłyby sprawę nawet do Trybunału Europejskiego. To, że Prawo budowlane nie definiuje budowli górniczej nie świadczy o tym, że nie jest to budowla. Gdyby prof. wydający opinię był prof. od budownictwa pewnie wstydziłby się tej opinii. Jeszcze jedno. Gdyby TE przyznał rację gminom można byłoby również ścigać tego "eksperta", podobny wyrok już w Polsce zapadł. Do dzieła samorządy!

 • ~ 2020-10-08
  09:41:53

  30 53

  do zbrudzinski - powielasz typowe lewackie kłamstwa z tvenu. Może jakieś konkrety? 1. Deficyt jest adekwatny do pkp Polski, to że deficyt wcześniej był niższy, bo pkb był niższy. 2. Inflacja zmienia się w zależności od gospodarki światowej i pandemii. Sprawdź w 2011 roku inflacja była wyższa i wynosiła 5,5%. 3. Największe cięcia już były. Stawka godzinowa 5 zł i zasada "piniendzy nie ma i nie bendzie". Policz ile można kupić np. benzyny za najniższą (średnią) płacę za rządów PO, a ile można teraz kupić (przyjmując uczciwie cenę benzyny 5 zł).

 • ~6Cas4ju 2020-10-08
  09:44:55

  87 26

  1. Biedak pracuje i tylko pracuje
  2. Bogacz wykorzystuje biednych;
  3. Zolnierz ochrania obu;
  4. Podatnik placi na wszystkich trzech;
  5. Bankier okrada wszystkich czterech;
  6. Adwokat wprowadza w blad wszystkich pieciu;
  7. Lekarz wystawia rachunki wszystkim szesciu;
  8. Zloczynca jest postrachem wszystkich siedmiu;
  9. POlityk samorządowy, zyje szczesliwie dzieki wszystkim osmiu.

 • ~znawca 2020-10-08
  09:48:13

  93 15

  Zacznę od tego, że uwielbiam matematykę. Bo jest logiczna i nie populistyczna.
  Deficyt, wynik obliczeń matematycznych budżetu państwa polskiego w latach 2013-2019 (średnio, bez wdawania się w niepotrzebną dyskusję z kategorii: „kto rządził, PO czy PiS?) wynosił: 30 miliardów rocznie.
  W roku 2020 wynosi już około: 110 miliardów. Na rok 2021 rząd pobożnie przewiduje(!) przy założeniu, że gospodarka będzie się rozwijać - prawie 83 miliardy!!!
  Samorząd to też finanse publiczne. Było różnie, będzie skromnie.

  Przez ostatnie lata PiS rozdawał na prawo i lewo. Za chwilę czas zrobi swoje. Prezes będzie miał wylew albo inną przypadłość wieku senioralnego, Ziobro i Morawiecki chwycą się za łby, prezydent Duda będzie za chwilę jednym z kilku byłych prezydentów, po PiSie nie zostanie kamień na kamieniu, w naturalny sposób (jak setki już razy w Polsce i na świecie) dojdzie do zmiany władzy ..... tylko ludzie zostaną z problemami, długami, i świadomością że kiedyś było fajnie.

  No. To miłego dnia.

 • ~ 2020-10-08
  09:49:14

  71 41

  To miasto powoli umiera. Wybrano nauczyciela historii na prezydenta, zgodnie z zasadą i bez zastanowienia: mogą być wszyscy byle nie PIS. Ta sama zasada była przy wyborach na Prezydenta Polski. Polacy lubią mieć gorzej. To taka przyjemność jak się głosuje na złość. A potem płacz i zgrzytanie zębów.

 • ~ 2020-10-08
  09:54:05

  41 60

  do znawcy - twoja obsesyjna nienawiść do pisu, odbiera ci możliwość logicznego myślenia. PIS rozdaje Polakom, co w ten i inny sposób wraca do budżetu. Polakom żyje się lepiej. PIS wskazał skąd są na to środki. Rozumię, że ty z tego "rozdawnictwa" nic nie dostałeś, stąd masz taką nienawiść. Masz rację lepiej wybrać tak: dobrobyt pod znakiem .."piniendzy nie ma i nie bendzie".."zmień pracę i weź kredyt".."emigracja to szansa" (Komorowska) oraz pracuj do 67 l, ma zasiłki dla uchodźców..i to na całe 8 albo i więcej lat..hurra! .....

 • ~Damian Drops 2020-10-08
  10:07:37

  65 27

  Kuczera, Maslowski, jedna i ta sama gadka samorządy są dobijane. Kto tak naprawdę zrujnował to miasto? Przez tyle lat zaniedbywać swoją pracę. Odejdźcie póki jeszcze da się to odratować.

 • ~Fiodore 2020-10-08
  10:17:07

  70 29

  Panie Prezydencie Kuczera, podaj się Pan do dymisji póki nie jest za późno, za moment my Rybniczanie wywieziemy Pana na taczce z Urzędu! Granty dla stowarzyszeń to jedna z najmniejszych składowych naszego budżetu i nie zrobi takiej różnicy jak np obcięcie dotacji dla pewnych klubów sportowych, które już dawno powinny liczyć na prywatnego sponsora!

 • ~Fiodore 2020-10-08
  10:21:03

  44 25

  I nie myślcie o sobie tak, że teraz podejmujecie niepopularne, ale trafne decyzje, które za X lat zaowocują - Nie! podejmujecie błędne decyzje i kierujecie miasto w kierunku, w którym za X staniemy się miasteczkiem.

 • ~ 2020-10-08
  10:27:27

  44 47

  pieniądze które pis rozdaje polakom to są te które kradły mafie vatowskie i o których PO nic nie wiedziała gdyby oni dalej rządzili nadal nie było by wiadomo gdzie są one zakopane jak to Tusk się wyraził

 • ~artefaks 2020-10-08
  10:49:45

  20 21

  ~artefakc 2020-10-08 09:54:05

  do znawcy - twoja obsesyjna nienawiść do pisu, odbiera ci możliwość logicznego myślenia.

  Jak widać wyzna,,f"cy piSS są odporni na wszelkie logiczne argumenty.
  Acquisita cretinism. Po imieniu nabyty kretynizm

 • ~tf2 2020-10-08
  10:54:23

  37 15

  Rzadko chwalę decyzje UM, w tym wypadku w pełni popieram. Nazwałbym to "powrotem do normalności" w której państwo kończy z finansowaniem lokalnych biznesów.

 • ~tf2 2020-10-08
  11:00:55

  26 20

  Nie podniecajcie sie tak lewaki, socjalistyczne Niemcy mają obecnie deficyt w kwocie 218 mld, ale EUR...

 • ~frbro 2020-10-08
  11:03:15

  39 35

  @kocanka123 mafię vatowską zastąpiły niestety znacznie gorsze mafie - mafia rządowa (respiratory, duży samolot, 70milinow na wybory, bezkarność+, rodzina na swoim, umarzarka, itd) i mafia kościelna

 • ~Longina b 2020-10-08
  11:03:31

  30 12

  STOP dla wyrwigroszy!Organizacje pozarządowe pieniądze przeznaczają tylko na swoje utrzymanie.Komu pomogły?Jeśli jest konkretny cel pomocy to jest zrzutka na potrzebującego i tam wpłacam.

 • ~frbro 2020-10-08
  11:04:02

  17 18

  Tzn nie do końca zastąpiły, bo mafia vatowska nadal ma się doskonale

 • ~zbrudzinski 2020-10-08
  11:08:32

  20 12

  ~artefakc - cieżko mi wyczuć czy to Twój brak elementarnej wiedzy o ekonomii czy polityczne zacietrzewienie. Możesz mówić, że kryzysu nie ma i nie będzie - ja wiem, że kłamstwo powtarzane wiele razy staje się prawdą, ale akurat liczb nie oszukasz populistycznymi hasełkami i porównaniami. Możesz się kłocić i obrażać ile chcesz - zwalać winę na PO, COVID, PIS, cokolwiek - to w tej sytuacji nie ma znaczenia - bo czekają nas ciężkie czasy, indywidualnie i jako społeczeństwo.
  Kocham arugment "Polakom żyje się lepiej." - pewnie, że tak - pijaczkowi, który w pierwszym tygodniu przepija wypłatę w tym pierwszym tygodniu też się żyje lepiej - problem w tym, że potem trzeba przeżyć 3 tygodnie bez pieniędzy.

 • ~Pawel Krys 2020-10-08
  11:41:44

  24 14

  ~artefakc ale bzdury o paliwie piszesz!
  dziś baryłka idzie po 40$ a była nawet tańsza!, w 2012 była po 128$
  a teraz pomyśl ile z tych 5 zł bierze Morawiecki?

 • ~rob78 2020-10-08
  12:06:16

  12 19

  ~artefakc, zawsze wypisuje bzdury, albo najzwyczajniej w świecie kłamie jak Morawiecki i reszta pisowskiej świty. Lub wymyśla takie historyjki nt. Koronawirusa cytuję:
  " ~artefakc 2020-07-31 13:57:17
  UWAGA .....UWAGA !!!!! Do Brukseli udała się , pilna delegacja POod sztandarami totalnej opozycji , z protestem i skargą na zbyt małą umieralność Polaków, jak to tak można wyłamywać się z Unijnych standardów? "
  Do teraz nie chce mi napisać kto się znajdował w tej delegacji?

 • ~rybol9999 2020-10-08
  12:06:17

  30 7

  TEARZ POZNAMY PRAWDZIWĄ MOC WIELKIEGO MROZKA.

  KITUŚ , DO DZIEŁA, POKAŻ WSZYSTKIM, JAKIM JESTEŚ MEGA MENADŻEREM I ZBUDUJESZ KLUB ZA PRYWATNE PIENIĄDZE.

  KITUŚ, ŻUZLOWY RYBNIK CZEKA NA TWOJĄ DYMISJĘ!!!

 • ~norton 2020-10-08
  12:31:26

  26 3

  A ZGM zapłacił w końcu za zajęcie pasa drogowego na Chrobrego? To ładne pieniążki dla miasta - ja wiem, że przekładanie z jednej kieszeni do drugiej - ale może ktoś oprzytomnieje.

 • ~goliat 2020-10-08
  12:37:43

  33 10

  Mam nadzieje, ze skasowali go za kolację.
  Pana Masłowskiego poznałem osobiście, mogę stwierdzić, ze jak w UM dalej będą tacy ludzie zatrudniani, to miasto pójdzie z torbami.
  Państwo( PiS) rozdaje, a RybniK (PO) to rozp......la.

 • ~cbabw 2020-10-08
  13:03:52

  25 2

  Oszczędności są jeszcze w klasach sportowych, których jest wysyp w Rybniku w ostatnich latach, a poziom sportowy uczniów z tych klasach w zdecydowanej większości nie kwalifikuje się do sportu kwalifikowanego. Niech stowarzyszenia sportowe zadeklarują się, czy chcą dofinansowania miasta do tych klas, czy dofinansowania do działalności swojego klubu. Wiele klubów brało pieniążki z dotacji miejskich na oświatę/klasy sportowe/i na stowarzyszenia. Teraz w ramach oszczędności powinni mieć do wyboru jedną opcję.

 • ~Forrest Trump 2020-10-08
  13:08:32

  17 7

  Myślę że utrzymanie urzędników i pięknych kwiatów jest droższe niż te 3 miliony. W ostatnich latach wiele się zmieniło w Rybniku na gorsze ale władza i samolubstwo były ważniejsze. Ten wasz plan w niczym nie pomógł prostym biednym ludziom. Wydajecie jak chcecie zacznijcie poluzowywac paski w spodniach bo od tego przejedzenia się unijnymi dodatkami we własne spodnie już nie wchodzicie.

 • ~Dariusz Zawadzki 2020-10-08
  13:45:33

  26 5

  Skoro miasto stać na rozdawanie działek inwestycyjny ch za 1procent wartość 750 tys to nie rozumiem czemu ma nie być kasy na grandy dla stowarzyszeń

 • ~kurma 2020-10-08
  13:55:44

  18 6

  Pan Ł. Dwornik nawołuje do wyprzedaży niepotrzebnego majątku miasta, to może rozpocząć od chyba niepotrzebnego wiaduktu/mostu kończącego drogę Racibórz-Pszczyna w Żorach/ Rowniu. Most posiada oświetlenie, z pewnością jako nieużywany jest w idealnym stanie technicznym i jedyną dla mnie niejasnością jest KTO TO ZLECIŁ, PO CO I ZA ILE?

 • ~Gibon 2020-10-08
  18:17:56

  13 3

  Ile pieniędzy w tym budżecie wyleci z miasta na spłatę kredytu za drogę RDRP?? Ile kolejnych nieprzemyślanych inwestycji drogowych jest w planach? Droga miała być lekarstwem na zakorkowane miasto a jest dwa razy gorzej niż przed jej budową... Ludzie, opamiętajcie się! Wyrzucamy setki milionów w błoto i tylko niszczymy środowisko i nasze sąsiedztwo bezpowrotnie..

 • ~Lateks 2020-10-08
  21:20:15

  13 4

  Jakiś czas temu Masłowski na łamach Nowin pisał że co tam mała pożyczka na wakacje kiedy dostało się podwyżkę. To taka aluzja do budżetu miasta i bzdurnych wydatków na miejskie fanaberie. Miasto mogło mieć jakiekolwiek oszczędności. To jednak ważniejsze było dobieranie kredytów i wydatki zupełnie nie potrzebne. Dziś nagle stwierdza że to nie ich wina że budżet się nie spina. Szkoda że nie widzi w tym ciągu przyczynowo skutkowego.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2317