zamknij

Wiadomości

Powstało ugrupowanie Lepszy Rybnik. „Nie chcemy miasta muzeum”

2021-05-11, Autor: ww

Grupa rybniczan niezadowolona z rządów prezydenta Piotra Kuczery stworzyła nieformalne ugrupowanie „Lepszy Rybnik”. - Nie chcemy miasta muzeum, chcemy miasta do życia – głoszą w swojej deklaracji programowej.

Reklama

Co przelało czarę goryczy?

Za powstaniem „Lepszego Rybnika” stoją rybniczanie i przedsiębiorcy: Tomasz Kieczka, Mirosław Małek, Marcin Macionczyk i Dariusz Siedlaczek. Kieczka, Małek i Siedlaczek są również silnie związani z rybnickim środowiskiem sportowym.

Mówią otwarcie, że do podjęcia takiego kroku skłoniła ich sytuacja w mieście, z której – mówiąc delikatnie – nie są zadowoleni.

- Od dłuższego czasu obserwujemy coraz większą zapaść kluczowych dla miasta obszarów. Dość wspomnieć ogromne problemy w wydziale architektury lub wydziale komunikacji rybnickiego magistratu, katastrofalną sytuację w Straży Miejskiej, dramatyczną sytuację rybnickiego szpitala, gigantyczne opóźnienia w porównaniu do innych miast w dostawie szczepionek, zupełny brak poprawy związany z transportem miejskim, brak inwestorów zapewniających mieszkańcom pracę i rozwój – wylicza Marcin Macionczyk.

Jak przekonują inicjatorzy powstania Lepszego Rybnika, na poprawę sytuacji w mieście czekali całą poprzednią kadencję ekipy Piotra Kuczery. Ich cierpliwość jednak się skończyła.

- Czarę goryczy przelała oczywiście niesamowicie arogancka postawa władz miasta w sprawie dotacji dla sportu dzieci i młodzieży. Tak absurdalnych tłumaczeń nie słyszeliśmy nigdy wcześniej. Właściwie do dzisiaj nie wiemy, co było faktycznym powodem próby cięcia dotacji do zera. Jesteśmy przekonani, że właściwie tylko dzięki naszemu zaangażowaniu, poruszeniu naprawdę wielu “ważnych strun” i pomocy niektórych radnych, udało się doprowadzić do sytuacji, w której sportowej młodzieży przyznano, skromne bo skromne, ale jednak “jakieś” pieniądze na rozwój. Jest to szalenie przykre, że mieszkańcy muszą w taki sposób dochodzić swoich praw u osób, które z założenia powinny mieszkańcom służyć – mówi Mirosław Małek.

"Nie chcemy miasta muzeum"

Deklaracja programowa Lepszego Rybnika zawiera 8 postulatów:

1. Miasto zarządzane przez kompetentnych fachowców, najlepiej z Rybnika

2. Mniej urzędników, ale za to lepiej wynagradzanych z dodatkowym systemem premiowym za efektywność

3. Transparentny budżet miasta, tak aby mieszkańcy wiedzieli co do złotówki na co są wydawane nasze pieniądze

4. Zrównoważone finansowanie sportu i kultury wraz z mechanizmem rozliczania za efekty.

5. Nacisk na pobudzanie do inwestycji przedsiębiorców lokalnych i zewnętrznych poprzez sprawność działania urzędów i instytucji wokół miasta.

6. Polityka prorodzinna - więcej funduszy na przedszkola i szkoły i ich optymalizacja

7. Pozyskiwanie środków UE na projekty, które w przyszłości przyniosą korzyści mieszkańcom.

8. Budowa wizerunku miasta jako idealnego miejsca do życia i rozwoju.

Swoje credo Lepszy Rybnik kończy hasłem „Nie chcemy miasta muzeum, chcemy miasta do życia”. Dlaczego działacze nowego ugrupowania nie lubią muzeów?

- Bardzo lubimy muzea, jednak uważamy, że w obecnej sytuacji, w której znajduje się nasze miasto, inwestycja w kolejne, trzecie już muzeum jest zupełnie nie na miejscu. Są o wiele pilniejsze sprawy dotyczące mieszkańców niż kolejne muzeum przynoszące większe koszty dla budżetu miasta – Tomasz Kieczka.

Zwraca uwagę, że zapowiadana przed laty rewitalizacja strefy Juliusz miała wyglądać inaczej.

- W planach naprawdę bardzo ciekawe propozycje takie jak Rybnicki Ośrodek Geriatryczny ROGER, Regionalne Centrum Telemedycyny, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, przedszkole, WEBER Park – jedyny w subregionie zachodnim województwa śląskiego biurowiec w standardzie A. W większości były to plany przedsięwzięć do których miasto nie musiałoby dopłacać po ich uruchomieniu, nie generowałyby kosztów a niektóre mogłyby nawet na siebie zarabiać. Co z tych planów zostało? Tylko muzeum – mówi dodaje Tomasz Kieczka.

Lepszy Rybnik. Kto kandydatem na prezydenta?

Inicjatorzy powstania Lepszego Rybnika nie potwierdzają na razie, że wystawią listę wyborczą w wyborach do rady miasta w 2023 roku. Nie chcą też zdradzić, czy będą mieli swojego kandydata na prezydenta Rybnika. Przekonują jednak, że ich działania popiera wiele osób i środowisk.

- Są wśród nas sportowcy, przedsiębiorcy, bardzo młode osoby na początku drogi w dorosłość, ludzie kultury, mediów, radni miejscy, radni dzielnic. Jest cała grupa osób, które angażowały się w życie miasta aktywnie korzystając z propozycji współpracy obecnych władz Rybnika ale współpraca skończyła się źle. Osoby te alergicznie wręcz reagują na hasła dotyczące dialogu, słuchania głosów mieszkańców itp. głoszone przez rybnickie władze. Osoby z nami współpracujące wiedzą już dzisiaj, że te hasła nie mają zupełnie nic wspólnego z rzeczywistością oferowaną przez rybnickie władze – zapowiada Dariusz Siedlaczek.

A co Wy sądzicie o nowej inicjatywie politycznej w mieście? Zgadzacie się z postulatami Lepszego Rybnika? Czy ugrupowanie ma szansę wprowadzić swoich radnych do rady miasta?

Oceń publikację: + 1 + 188 - 1 - 58

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (33):
 • ~Olaf100 2021-05-11
  13:07:17

  Ojajjajjjjaaaaajjjjj brakło pieniędzy dla sportowców to teraz wymyślili buahahahaha
  To jednak jest straszne jak każdy paczy za swoim korytkiem
  Środowisko „emigrantów” wróciło z Teneryfy na łono porzuconego wcześniej Rybnika?

 • ~MatiW 2021-05-11
  13:07:32

  Hahahaha to się uśmiałem teraz. Zebrała się grupa ludzi, którzy zostali oderwani od koryta, albo ładniej mówiąc zostało im zabrane źródełko z pieniędzmi. Ci panowie są niezadowoleni, bo ich życie się pogorszyło. Pieniactwo do potęgi.

 • ~nairuk 2021-05-11
  13:08:25

  jestem za, popieram, kibicuje i będę obserwował poczynania.
  Wreszcie nowe oddolne twarze, bez politycznej przyczepki. I oby tak zostało.

 • ~Werka z Rybnika 2021-05-11
  13:09:54

  Panowie, mniej alkoholu! Od razu będzie Wam lepiej, piszę to ja, kobieta niepijąca.

 • ~znawca again 2021-05-11
  13:12:58

  16 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Lokalny 2021-05-11
  13:17:33

  Super! Lepiej niech za rządzenie miastem wezmą się ludzie, którzy już coś w życiu osiągnęli. Nauczycielowi historii i leśnym dziadkom z rady miasta trzeba podziękować. Czas na ludzi czynu i w dodatku nie obarczonych żadną plakietką partyjną.

 • ~Wielewiedzący 2021-05-11
  13:20:32

  Panowie nie mają nic ciekawego do powiedzenia, po za larmem spowodowanym tym, że jest im gorzej, bo przestała płynąć kasa z miasta. Bo Ci panowie wielokrotnie korzystali z miejskich finansów w postaci umów, grantów itp.

 • ~znawca again 2021-05-11
  13:22:03

  88 31

  No to raz jeszcze:
  Oooooo…. wow! Zaraz skonam!

  A co to znaczy więcej funduszy na przedszkola i szkoły? Z tego co wiem to to miasto już dokłada 60 milionów z podatków mieszkańców bo rząd „kroi” duże miasta bo w nich nie ma elektoratu.
  Małka gwiazdę z igrzysk 30 lat temu znam, Kieczkę też kojarzę a pan z tym charakterystycznym nakryciem głowy to kto bo nie wiem?

 • ~Longina b 2021-05-11
  13:29:20

  Panowie-nie skmleć,nie wymagać,nie żebrać.Wziąć się do roboty,wykazać się jakąś inicjatywą i zaradnością.Żebrać to każy menel potrafi.

 • ~frbro 2021-05-11
  13:35:33

  Powinni się nazwać "Czas Surferów". Ładna sportowa nazwa i nawiązująca do starej, dobrej polskiej komedii. Myślę że realizacja "planów" też byłaby podobna do tej jakiej dokonała ekipa z owego filmu.

  A bardziej poważnie - jak komuś wyschło źródełko na utrzymanie swojej pasji i ze złości zakłada "ruch" to trochę źle to wróży. Sprawny menadżer umie zadbać o dywersyfikacje źródeł przychodu. Natomiast postulaty które panowie proponują, to bardziej narzekactwo, niż jakieś konkretne rozwiązania. Myśle że z "czasem surferów" u władzy trafilibyśmy z deszczu pod rynnę...

 • ~MatiW 2021-05-11
  13:41:57

  Do lokalny: a czym Ci Panowie się zasłużyli, albo co zrobili do tej pory dla miasta ? Bo mi się wydaje, że nic. No po za tym, że często żyli na koszt miasta.

 • ~ada24 2021-05-11
  13:43:15

  96 19

  Z całym szacunkiem ale patrząc na panów ja nie widzę ... ok nie będę oceniać fizjonomii;))
  Poza doskonałym wypunktowaniem wszystkich niedociągnięć obecnej władzy niczego się nie dowiedziałam. Skąd czerpać fundusze, pozyskiwać inwestorów etc. Fakt obecna władza totalnie nie radzi sobie z zarządzaniem tak dużym i prężnym (kiedyś) miastem. Wszystko co robi w oparciu o fundusze europejski (niejako wymuszona działalność) Pan prezydent nie dba zupełnie o szkolnictwo mimo , iż sam się z niego wywodzi. Generalnie nie nadaje się do tej funkcji co już nie raz udowodnił.

 • ~Lokalny 2021-05-11
  14:15:10

  43 68

  MatiW, z tego co wiem to każdy z wymienionych Panów prowadzi swoją firmę. Robią to od wielu lat, z tego żyją, więc inicjatywa jest chyba nie po to żeby dobrać się do koryta, tylko żeby zmienić Rybnik na lepsze. Dla mnie lepiej jak za zarządzanie biorą się przedsiębiorcy, czy ludzie którzy coś już w swoim życiu osiągnęli, a nie nauczyciele historii.

 • ~Septimus 2021-05-11
  14:30:23

  To ja podsumuję program:

  1. Zrobimy tak żeby wszystko było lepsze
  2. Nie powiemy jak to zrobimy (bo nie wiemy)
  3. Sypnąć kasy panu Kieczce bo mo mało
  4. No to już koniec programu

  Jo cię prosza...

 • ~ 2021-05-11
  14:34:16

  58 13

  oczywiście wiadomo że sytuacja w Rybniku pod każdym względem jest katastrofalna i kto mądrzejszy stąd ucieka ale ten gościu protestuje dlatego że musi trochę popracować bo wyje...i im gospodarzy z boisk : )

 • ~hub381 2021-05-11
  14:58:22

  29 30

  Ojojojojojo..... Nazwiska znane, lecz mało komfortable ?
  Założenia dobre ale jak "obalą" PiSiorów wówczas można im cokolwiek zaufać. Jak to mówią po naszymu, "Z d..y Hausback jak nie ma czym ...".
  Oj marzyciele a skąd to brać ?
  POWODZENIA MARZYCIELOM !

 • ~waldus 2021-05-11
  15:16:23

  37 14

  Ciekawe postulaty. Moj wzrok przkuty zostal przez:
  "Miasto zarządzane przez kompetentnych fachowców, najlepiej z Rybnika" , postulat nacjonalistyczny w kierunku "Polska dla Polakow". wstyd ze takie idee sa promowane.

  " Mniej urzędników, ale za to lepiej wynagradzanych z dodatkowym systemem premiowym za efektywność", postulat sluszny aczkolwiek lokalne jednostki urzednicze juz stoja w gotowosci. Oby nie okazalo sie ,ze grupa formujaca "lepszy Rybnik" to alkoholicy, seksisci czy inni dewianci. To mogloby mocno zanegowac wstepna przychylnosc mieszkancow.

  Rybnik jest zarzadzany zle a wizerunek miasta w Polsce jest wrecz groteskowy. Niestety Rybnik to nie jest wyspa. W obecnej i postepujacej beznadziei (na poziomie krajowym i Eurounii) ciezko bedzie zrobic tutaj drugi Singapur.

  Mimo wszystko, nalezy docenic, ze sa ludzie, ktorym sie chce i ktorzy wierza, ze w rybnickim piekielku da sie cokolwiek zmienic.

 • ~rybol9999 2021-05-11
  16:03:01

  36 63

  WIDZĘ, ŻE WIĘKSZOSĆ KOMENTUJĄCYCH TO JANUSZE I SEBUSIE, KTÓRZY W ŻYCIU NIE PROWADZILI ŻADNEGO BIZNESU, SIEDZĄ NA ETATACH LUB EMERYTURKACH I WSZYSTKO IM W ŻYCIU PASUJE. TO SUPER, ŻE MACIE TAKIE ŻYCIE. I NA TYM POPRZSTAŃCE.
  Z LUDZKIEJ UCZCIWOSCI NIE KOMENTUJCIE RZECZY, O KTÓRYCH NIE MACIE ZIELONEGO POJĘCIA.
  JAK JEST W RYBNIKU KAŻDY WIDZI. NA JAKIM POZIOMIE STOI SPORT, TEŻ KAŻDY WIDZI.
  CIESZY TO, ŻE SA LUDZIE, KTÓRZY CHCĄ COŚ ZMIENIĆ, ROZRUSZAĆ, TCHNĄĆ ŚWIEZY POWIEW POWIETRZA.


  P.S. DWA RAZY GŁOSOWAŁEM NA PREZYDENTA KUCZERĘ, TRZECI RAZ BYM TEGO NIE ZROBIŁ.
  JA IM KIBICUJĘ.

 • ~umbrtatacici 2021-05-11
  16:31:48

  1 10

  Aż te wybory ?

 • ~ 2021-05-11
  16:32:30

  34 46

  T role z urzędu miasta rzuciły się jak sępy. Jak plat fusy nie mają nic do zaoferowania ale zniszczyć ludzi z inicjatywą. Panowie trzymam kciuki. Trzeba to wreszcie wymienić. Obojętnie czy mają firmy czy nie ale mają pomysł i chęci. Szkoda tylko że do wyborów tak daleko. Mieszkam w Rybniku od urodzenia i widzę jak to miasto tonie!!!!! Ratujcie go!!

 • ~tf2 2021-05-11
  18:09:59

  33 16

  To byłoby tzw. z deszczu pod rynnę.

 • ~artefaks 2021-05-11
  18:28:57

  46 13

  Już powrócili z Teneryfy ?

 • ~Wacek-Placek 2021-05-11
  18:32:50

  50 10

  Ktoś tu pisze, że Panowie prowadzą działalność gospodarczą. Ok chcecie stworzyć słuszną inicjatywę, ale jak chcecie być wiarygodni pokażcie dane z Krajowego Rejestru Sądowego - Waszych Firm, pokażcie dane z Biura Informacji Gospodarczej, Krajowego Rejestru Długów. Warto wiedzieć, jak zarządzacie swoimi Firmami ( wydaje mi się, że to nie to samo co zarządzanie miastem ) czy spłacacie swoje zobowiązania i wtedy okaże się, czy Wasza inicjatywa to poprawa w zarządzaniu miastem, czy też zwyczajna próba wyciągnięcia kasy, bo jestem niewypłacalny i mi Firma klęka.

 • ~kretek 2021-05-11
  18:48:16

  44 12

  Lokalny a ty się tak fest nie podniecej. Jo pamiyntom, jak tyn Kieczka kandydowoł z PISU i boł na jednej liście z Jaszczukiym. Ciśnie sie kaj sie opłaci. Pogodane

 • ~Piotr Czaja 2021-05-11
  19:20:53

  30 8

  kotlecik-mielony ze starego mięsa i trochę już zalatuje.

 • ~ 2021-05-11
  19:22:49

  48 6

  Nam nie potrzeba do rządzenia żadnych sportowców,przedsiębiorców z wybujałym ego ani młodzieży szkolnej tylko ludzi wysoko wykształconych,kulturalnych,ogolonych, z doświadczeniem i kompetentnych oraz uczciwych,już w sejmie macie piosenkarza,lalkarkę i innych pajacy karierowiczów którzy minęli się z przeznaczeniem to wystarczy

 • ~Arteks 2021-05-11
  19:35:09

  48 15

  Dobrze aby Kuczera i rządzący miastem czuli jakiś powiew konkurencji. ​Ale czy grupa działaczy sportowych którzy chcieliby aby wszystko kręciło się wokół sportu byłaby jakąś alternatywą? Trochę wątpię. Hasło "Nie chcemy miasta muzeum" może się dla kogoś z zewnątrz wydawać dziwne bo muzea to w przeciwieństwie do klubów sportowych magnesy przyciągające rzesze turystów, którzy zostawiają w mieście pieniądze w sklepach, gastronomii czy transporcie. Czy w Krakowie ktoś by się obraził gdyby ktoś powiedział, że to "miasto - muzeum"? Sam niestety również dostrzegam to, że druga kadencja Kuczery jest duża słabsza od pierwszej i można się spodziewać narastającego znużenia jego prezydenturą szczególnie, że nie za bardzo wyciąga wnioski i nie dokonuje w odpowiednim momencie zmian personalnych.

 • ~HajerPrzodowy 2021-05-11
  19:50:17

  26 13

  A ja z dużym bólem serca właśnie zmieniam meldunek jak i miejsce płacenia podatków na Kraków. Przez 15 lat płaciłem duże podatki dla Rybnika. Pozdrawiam wszystkich.

 • ~rzyt 2021-05-11
  22:08:44

  33 12

  Rybnik gnuśnieje, a wielu na tym forum to się podoba. Gospodarcza klapa inwestycyjna, bo inwestycje w kosztotwórcze projekty to problem na przyszłość. Przykład: fontanny; zabrakło na wodę...Dziwny konflikt z Transgórem; nie wiadomo o co poszło, by wykosić lokalną firmę...o pracy urzędu nie wspomnę; dostałem karę dla mojej firmy, która kilkanaście lat nie istnieje. A podobno mamy wszystko tak skomputeryzowane. Czekacie na inwestycje kiedy architektura zasłania się covidem? Dziadki z RM typu J. Mura dalej idą spolegliwie po diety, bo planów na Rybnik to nie mają te maszynki do głosowania. Jedyne co im wychodzi to jednogłośne głosowanie za podwyżką diety. Czy Rada Miasta w dobie kryzysu obniżyła sobie diety? Ale problem nie jest tylko w tych spolegliwych; problemem są młodzi, którzy niczego w życiu nie dokazali, bo dyplom socjologii, politologii, czy historii w tej robocie jest niczym, a są niebezpiecznie bezczelni i arogantcy.

  Każdy ruch by to zmienić będę popierał.

 • ~hub381 2021-05-12
  08:51:18

  9 1

  Ech reformatorzy i przyszli naprawiacze ! Zasoby wasze na stół i pokarzcie co potraficie ,życzę zdrowia i pomyśluków....

 • ~Septimus 2021-05-12
  09:04:22

  21 2

  A jeszcze ciekawostka. Pomyślałem sobie że może źle ich oceniłem, że może mają program i pomysły a dziennikarz spłycił przekaz. Niestety, po wpisaniu frazy "lepszy rybnik" w wyszukiwarkę wyskakuje tylko niniejszy artykuł i NIC WIĘCEJ. Na drugim miejscu jest strona gabinetu psychoterapeutycznego który prowadzi pan Tomasz Lepszy w Rybniku.
  W związku z tym po pierwsze mam wrażenie że to co nazwano tu "ugrupowaniem" zasadniczo formalnie nie istnieje a wbudowane w to słowo "grupa" ogranicza się tylko do tych trzech panów którzy przy piwku doświadczyli erekcji na myśl o władzy (szczególnie perspektywa obdzierania z funduszy pani kustosz żeby za te monety kupić dużo strojów sportowych mrau) . To musiało bez wątpienia być przyjemne, lecz chyba nie wystarczy. Nic bowiem nie wskazuje żeby to "ugrupowanie" miało jakąś formę prawną, jakieś władze lub (to dobre) członków.

  Rozbawił mnie ktoś powyżej, kto chciałby żeby prezydent był ogolony. Nie stawiamy poprzeczki zbyt wysoko, jakiś tam zarost jest OK. Ja jednak chciałbym prezydenta przed którym dzieci nie uciekają z krzykiem a policjanci nie sięgają po broń (lub odwrotnie) a tu jeden z panów tak się wystylizował że wygląda jakby za chwilę zamierzał wyznać wiarę po czym z półprzymkniętymi oczyma zdetonować się ku chwale . No panowie...
  Żeby było jasne. Ja się nie nabijam z fizjonomii bo nie mamy wpływu jak nas genotyp ukształtował. Nabijam się ze stylizacji.

 • ~hanys21219 2021-05-13
  10:44:33

  7 2

  panowie pokory wam brakuje

 • ~Lokalny 2021-05-14
  14:54:36

  3 6

  hanys21219 pokorę mają za to urzędnicy, co widząc ten bałagan w UM Rybnik, kolesiostwo i trwonienie naszych pieniędzy siedzą cicho. Tylko chyba właśnie nie o to chodzi? Brawo Panowie, trzeba nie przejmować się hejterami i przeć dalej. Widać, że chcecie dobrze dla Rybnika.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2317