zamknij

Wiadomości

Na odpowiedzi Bapro nie pozostawiono suchej nitki

2019-11-13, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Nieprecyzyjna, z błędami merytorycznymi i co najważniejsze – w żaden sposób nie uspokaja mieszkańców przed skutkami działalności górniczej. Tak podsumowano odpowiedź spółki Bapro na uwagi mieszkańców dotyczące budowy kopalni „Paruszowiec”. Jedno jest pewne – będzie kontra z ich strony.

Reklama

Dzisiaj informowaliśmy Was o tym, że spółka Bapro po kilku miesiącach oczekiwania przesłała do RDOŚ odpowiedzi na tysiące uwag mieszkańców >>Bapro odpowiada na uwagi mieszkańców i władz miasta<<

Co na ten temat sądzą osoby, które reprezentują protestujących mieszkańców? Zdzisław Kuczma (Rybnicki Alarm Smogowy) nie ma złudzeń – każda eksploatacja górnicza niezależnie od tego, co napisze inwestor, negatywnie wpływa na środowisko i mienie ludzi.

- Nie mam co do tego wątpliwości. Mamy eksploatację górniczą w Rydułtowach czy Szczygłowicach, a w Rybniku czujemy, kiedy tąpnęło. Co będzie się więc działo, kiedy kopalnia zacznie działać w naszym mieście?

- pyta Zdzisław Kuczma.

Nasz rozmóca odnosi się też do punktu dotyczącego tego, że rybnicka bazylika będzie poza strefą wpływów.

- W linii prostej z bazyliki do terenu eksploatacji są 2 kilometry. Tąpnięcia wywołane przez Szczygłowice czuć w dzielnicy północ, choć tamta kopalnia oddalona jest od kilkanaście kilometrów. Co będzie się dziać, gdy ziemi będzie naruszona bardzo blisko bazyliki? Bez żartów! Nie żyjemy od wczoraj, choćby inwestor składał miliony oświadczeń

- dodaje nasz rozmówca.

Zdzisław Kuczma zapowiada, że Rybnicki Alarm Smogowy spotka się z prawnikami z Krakowa i na pewno odniesie się do odpowiedzi spółki Bapro.

Michał Mroszczak z NIE dla eksploatacji złoża „Paruszowiec” zauważa, że w materiale inwestora znajduje się mnóstwo nieprecyzyjnych stwierdzeń.

- Najgorsze, że opracowanie zostało napisane językiem humanistycznym, który w przeciwieństwie do języka inżynierskiego pełen jest słów „prawie”, „niemalże”, „praktycznie”, „możliwe”, „prawdopodobnie” i stwierdzeń takich jak: „Zaplanowane prace prawdopodobnie przyczynią się do poprawy warunków w cieku i zbiorniku Paruszowiec

- pisze.

Michał Mroszczak zwraca uwagę na jeden fragment odpowiedzi, który jest jego zdaniem „zabawny”.

- „W kwestii wpływu przedsięwzięcia na klimat zaznaczyć należy, iż nie jest możliwe, aby spowodowała ona jakiekolwiek znaczący oddziaływanie na klimat, czy topoklimat regionu.(...) Należy spodziewać się jednak wpływu klimatu na inwestycję, poprzez coraz częstsze występowania zjawisk ekstremalnych.”

Pozostawia go bez komentarza.

- Możemy się pastwić nad każdą stroną odpowiedzi Bapro, ale w tej chwili ważniejsze jest wykazanie błędów merytorycznych i formalnych, możliwych do wykorzystania w postępowaniu administracyjnym. Liczymy na dociekliwość mieszkańców

- dodaje.

Z kolei Sebastian Musioł, który również jest zaangażowany w protest przeciwko planom spółki Bapro pisze tak:

Do RDOŚ, na zlecenie BAPRO, firma SEPO Przedsiębiorstwo Badań i Ekspertyz Środowiska w Knurowie, sprokurowało na przykład taką odpowiedź:

 

Zgodność Inwestycji ze strategią „Rybnik 2023+. Wizja polityki miejskiej”:

 

Wątpliwości/uwagi w powyższym zakresie nie mają znaczenia dla środowiskowej oceny planowanego przedsięwzięcia. Inwestor nie jest stroną ani adresatem ww. dokumentów. Wskazana strategia miejska stanowi raczej wyraz wizji rozwoju miasta prezentowany przez organy samorządu miejskiego, ale nie stanowi aktu prawa miejscowego, ani nie została ujęta w jeden kompleksowy i wiążący akt regulacyjny, który wprowadzałby jakiekolwiek ograniczenia albo warunki realizacji przedsięwzięcia. Wizja ta nie wprowadza zakazów lub ograniczeń wydobycia kopalin albo prowadzenia racjonalnej gospodarki zasobami na terenie miasta Rybnik, a z drugiej strony planowane przedsięwzięcie nie jest sprzeczne, ani nie uniemożliwia realizacji wizji samorządowej".

 

Czyli - możecie sobie marzyć o czystym nowoczesnym Rybniku, możecie sobie snuć plany i tworzyć strategie rozwoju, a my (BARPO, wspierane przez SEPO) i tak zdewastujemy miasto. I co nam zrobicie?

- pisze.

W zasadzie protestujący mieszkańcy nie powinni się obawiać. Wszak wiceminister Adam Gawęda zapowiedział, że złoże Paruszowiec pozostanie nietknięte, a Bapro nie dostanie koncesji. Problem jednak w tym, że jesteśmy po wyborach, a Ministerstwo Energii zostanie zlikwidowane. Nie wiadomo, czy Adam Gawęda nadal będzie zajmował się górnictwem z pozycji wiceministra.

A jakie jest Wasze zdanie w tym temacie?

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 30 - 1 - 32

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~sympatykrybnika 2019-11-13 14:43:51

  Adam Gawęda będzie nadal nadzorował górnictwo. Z informacji „Pulsu Biznesu” wynika, że Adam Gawęda będzie wiceministrem w resorcie, którym będzie kierował Jacek Sasin, roboczo nazywany Ministerstwem Nadzoru Właścicielskiego.
  A więc czy zrobi z gęby cholewę (nie dotrzymywać danego słowa)?

  29 13
 • ~rybnikus 2019-11-13 16:30:05

  Natychmiast gdy PIS powie NIE, spółce BABRO, zaczniecie pluć na PIS, że nic nie inwestuje dla Rybnika.

  25 64
 • ~1234onet 2019-11-13 16:42:30

  Prezydent Kuczera na sesji być może i gra w kółko i krzyżyk bo na słowa radnego Szwedy odnośnie tego, że pełnomocnik T.Cioch prowadzi działalność gospodarcza ze swoim podległym pracownikiem ( mają udziały w tej samej spółce , prowadzą działalność z zakresu architektury , czego zabrania im ustawa o pracownikach samorządowych ) udaje , że nie słyszy ). Przyzwoitość nakazuje Prezydentowi zabrać głos w tej sprawie .T ak się bawi władza. Zamiast przygotować zmianę mpzp w rejonie przewidywanej budowy kopalni aby zablokować wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę to produkują kolejne mpzpy , mpzp od mpzp dla 4 działek. To woła o pomstę do nieba. Gospodarza to tam nie ma. Proponuję zlecić zliczenie wydatków na produkcję mpzp -ów oraz wydatków na papier , tusze.... Obudził się pełnomocnik i zmianę mpzp dla rejonu związanego z Bapro będzie wykładał dopiero w styczniu. No chłopina się tak męczy państwową robotą.

  44 9
 • ~szymon088 2019-11-13 16:45:41

  Jak chcą wybudować wiatrak-ludzie płaczą bo chuczy,
  Drogę płacz, bo tam żuczek gnojak mieszka, jak by tam elektrownie atomowa postawić to też byłby lament, Kopalnie płacz - bo zagrożenie dla środowiska, tąpnięcia i inne pierdy.
  a Ciepła woda w kranie to z nieba leci.
  Tak Dla budowy kopalni!

 • ~rzyt 2019-11-13 17:02:02

  @1234onet, 25-30 lat temu też tak było; rybnickiemu urzędnikowi-architektowi podpisywał urzędnik-architekt z Wodzisławia. Oczywiście w drugą stronę też to funkcjonowało. To było warunkiem szybkiego otrzymania pozwolenia na budowę. Prezydenta nie pytaj o takie sprawy, bo on nie ma o tym pojęcia.

  36 5
 • ~ 2019-11-13 17:29:30

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  9 7
 • ~akukuruku 2019-11-13 18:18:30

  @Panie Adamczyk NIE tylko waluta,ale nawet na pieczątce polskich sądów widnieją Gwiazdy Dawida!!!
  Dlaczego NIE mam POjecia!!!
  Pozdrawiam.

  13 22
 • ~ 2019-11-13 18:35:35

  akukuruku
  zaczynam cię lubić :)

  11 13
 • ~arkussinus 2019-11-14 06:50:47

  kukuriku vel kazo vel...(kilka innych nicków)....na każdej POLSKIEJ monecie są dwie pięcioramienne gwiazdy, ruskie gwiazdy- (POkomuchy powiedzą to przecież "ornament") i jakoś ci to rybnicku POkomuchu nijak nie przeszkadza. A co do kopalni, to te co jeszcze są...wystarczą i nowego badziewia nam tu już nie POtrzeba

  10 5
 • ~akukuruku 2019-11-14 08:02:04

  @Panie Arcussinus- z "mala" roznica ze Gwiazda Dawida jest 6cio ramienna i taka jest na pieczątce polskich sądów!
  Chyba nie sądzisz ze to "przypadek",bo np.dlaczego w ornamencie nie ma chinskiego smoka?

  2 6
 • ~rosthost1 2019-11-14 08:05:27

  Jeżeli miasto Rybnik potrzebuje 12 miesięcy na zmianę planu przestrzennego to pewnie minister Gawęda ma na to 3 lata.
  Sami nasi rybniccy urzędasy siedzą w kasie od Bapro.

  9 4
 • ~peha 2019-11-14 19:21:47

  Przecież jeden z wybrańców narodu przed wyborami obiecał że tej kopalni nie będzie, więc o co ten krzyk. Nie wierzycie swojej władzy?

  6 1
 • ~Jerzy Wenglarzy 2019-11-19 16:10:49

  Dyrektorzy bapro srapro chcą chyba kanałami po Rybniku chodzić i to tylko nocą

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy weźmiesz udział w II turze wyborów prezydenckich?
Oddanych głosów: 583