zamknij

Wiadomości

Kopalnia Paruszowiec dalej w grze? Wojewoda chce kasacji wyroku

2021-04-22, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Długo musieliśmy czekać na odpowiedź wojewody śląskiego, a nie jest ona pozytywna dla rybniczan walczących z kopalnią Paruszowiec. Wojewoda wniósł skargę kasacyjną od wyroku ws. zmiany zagospodarowania przestrzennego przy ul. Golejowskiej. Sprawa ponownie trafi na wokandę.

Reklama

Jeszcze w styczniu tego roku była wielka radość. Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał, że zmiana Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla ul. Golejowskiej w Rybniku jest ważna.

Dla tych, którzy się już gubią – przypominamy. Sprawa dotyczy być albo nie być kopalni Pruszowiec w Rybniku, której nie chcą samorządowcy ani mieszkańcy miasta. W kwietniu 2020 roku rada miasta zmieniła MPZP dla terenów przy ul. Golejowskiej. W skrócie – miasto chciało wyłączyć ten obszar z działalności jakiegokolwiek zakładu górniczego.

Dwa miesiące później wojewoda śląski Jarosław Wieczorek unieważnił uchwałę rybnickich radnych. Magistrat od razu zapowiedział, że skieruje skargę na rozstrzygnięcie zastępcze wojewody.

W międzyczasie RDOŚ nie czekał na decyzję sądu i wydał decyzję środowiskową dla wydobycia węgla ze złoża „Paruszowiec” w Rybniku. Jak wykrył mieszkaniec Rybnika - Benedykt Kołodziejczyk, a dowiodła nasza redakcja - jest jedna, poważna przesłanka przeciwko wydaniu decyzji >>RDOŚ zgodził się na budowę kopalni Paruszowiec. Pomimo że Bapro nie ma gwarancji odbioru odpadów!<<

Jak się okazuje, z wyrokiem gliwickiego sądu nie mógł pogodzić się wojewoda śląski. Informuje o tym dzisiaj Wojciech Kiljańczyk – przewodniczący Rady Miasta Rybnika.

- Jak się okazuje, wojewoda wniósł skargę kasacyjną, co oznacza, że czeka nas kolejna rozprawa w obronie tego terenu. Oczywiście chodzi o plan zagospodarowania przestrzennego oraz plany spółki BAPRO. A czy wiecie, że cała ta sytuacja może doprowadzić nie tylko do degradacji środowiska i terenów rekreacyjnych, budynków czy infrastruktury, ale również do utraty dostępu do środków UE z tzw. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Jedno jest pewne. Będziemy dalej walczyć – zapowiada Wojciech Kiljańczyk.

Dla mieszkańców Rybnika decyzja wojewody jest skandaliczna.

- Skandal, skandal, po trzykroć skandal. Jarosław Wieczorek - Wojewoda Śląski zakpił z mieszkańców, z rozsądku i z prawa. Kopalnia i tak nie powstanie, tego pana zapamiętamy – piszą na grupie Nie dla eksploatacji złoża „Paruszowiec”.

Dlaczego wojewoda wykonał taki krok? Wyjaśnia to Alina Kucharzewska, rzecznik Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

- Zakwestionowaliśmy parę rzeczy, m.in. to, że sąd nie odniósł się w ogóle do uchwały rady miasta Rybnika. Wskazywał jedynie na to, co organ nadzoru powinien robić, czyli analizować jakie inwestycje mogą powstać na tym terenie. A to nie jest naszym zadaniem – mówi.

Co na to Urząd Miasta w Rybniku? Wiadomo, że skarga jeszcze tam nie trafiła.

- Odpowiedź jest krótka: o dalszych losach naszej uchwały będzie rozstrzygał Naczelny Sąd Administracyjny. Skarga nie oznacza, że sprawa jest zakończona – zauważa Agnieszka Skupień.

Co dalej ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego i kopalnią Paruszowiec? Będziemy Was informować.

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~Pawel Krys 2021-04-22
  17:38:26

  64 8

  Zah powiedz temu twojemu wojewodzie że ma sie od Rybnila..... wiesz co zrobić

 • ~Longina b 2021-04-22
  17:39:51

  36 6

  Przecież Jarek K.powiedział VOX POPULI VOX DEI.Wię niech tak się stanie.

 • ~artefaks 2021-04-22
  17:47:51

  67 11

  Niech zgadnę. Woziwoda jest z nadania pisu ?
  Dlatego działa na szkodę obywateli będących mieszkańcami miasta Rybnik ? PISomatołki ogarnijcie się wstydu sobie oszczęźcie

 • ~artefaks 2021-04-22
  17:50:41

  60 7

  Przywódcy totalitarni lubią megalomańskie inwestycje. A tym bardziej na takie na które nie muszą wydać grosza

 • ~VeB 2021-04-22
  18:13:38

  16 67

  Niech Stawiają ta kopalnie ale z gwarancją zatrudnienia dla pracowników PGG z kopalni ROW gdy ich kopalnie zostaną zlikwidowane żeby mogli dorobić do emerytury i tyle.

 • ~Piotr Czaja 2021-04-22
  18:24:46

  50 4

  Co na to związkowcy?Tam już nie będzie grzania dupy w fotelach i kasy.

 • ~Pawel Krys 2021-04-22
  19:38:35

  40 5

  Jest b. prawdopodobne, że otwarcie kopalni może wykluczyć miasto i nas mieszkańców z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
  A może o to pisowi chodzi??

 • ~exx 2021-04-22
  20:24:51

  46 5

  A w czyim interesie wojewoda zabiera głos? Mieszkańcy nie chcą tej kopalni, samorząd też nie chce. To jak się pytam jak zostaliśmy potraktowani przez wojewodę? Może złożyć wniosek do prokuratury, niech prześwietli intencje jegomościa.

 • ~77Monia 2021-04-23
  04:32:43

  7 6

  Tu nie chodzi o węgiel, tam znajdują się złoża złota. Wystarczy sprawdzić stare mapy geologiczne. Nikt nie będzie kopał aż do Paruszowca, to tylko pozory z węglem. Tam gdzie postawili Carrefoura i Castoramę, o te tereny chodzi w przybliżeniu.

 • ~entropia 2021-04-23
  08:28:43

  19 0

  Centralne Biuro Antykorupcyjne powinno się zainteresować tą sprawą i sprawdzić czy jego zajadłość pana wojewody w obronie tego szemranego interesu nie ma drugiego dna

 • ~Lateks 2021-04-23
  08:42:15

  15 2

  Redakcja mogłaby nas poinformować gdzie mieszka pan Wojewoda, rolnicy skutecznie zablokowali absurdalną 5 dla zwierząt. Sądzę że tutaj można działać podobnie, skoro wojewoda chce mieszkańcom Rybnika utrudniać życie to mieszkańcy nie mogą być dłużni...

 • ~rzyt 2021-04-23
  08:53:50

  3 4

  Kopalnia węgla otworzą by było co zamykać.
  @77Monia, ja bardziej obawiałbym się eksploatacji czegoś promieniotwórczego.

 • ~anettk 2021-04-23
  11:21:43

  12 0

  Cały pan wojewoda (za nim nim został) był przedsiębiorcą-biznesmenem więc jak"ktoś"wierzy,że owy pan działa na rzecz Nas (mieszkańców) i dla Naszego dobra,to jest niezłym naiwniakiem.Bardzo liczę na to że na nową kadencję ten pan się już nie "załapie"

 • ~Arteks 2021-04-23
  11:41:33

  5 4

  @lateks - można okazywać swoją niechęć dla kopalni która mogłaby zniszczyć zabudowę północnych dzielnic miasta w sposób legalny, a nie przez naruszanie ustawy o ochronie danych osobowych. To nie rolnicy zablokowali "5-kę dla zwierząt" tylko stronnicy Ziobry którzy wchodzą w skład koalicji rządzącej. Prędzej czy później, pewnie w okrojonej formie temat wróci bo za wielu ludzi wkurza traktowanie zwierząt jak produktu.

 • ~hub381 2021-04-23
  15:50:13

  6 4

  Niestety ale mamy takich szkodników. Chcieliście PiS , to go macie.
  PiS ma ma Ślązaków w "perdele". To aroganci, chamowaci a niektórzy obatele - dupoowaci !

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 332