zamknij

Wiadomości

Drzewa w Rybniku nie znikną

2012-04-12, Autor: 
Dyskusja na temat tego, czy wycinka drzew w naszym mieście jest potrzebna, czy nie – trwa. W ubiegłym tygodniu rybniczanie zaprotestowali przeciw znikającym drzewom i w happeningu zapalili znicze w miejscu wyciętych przy ulicy Dworcowej drzew. Okazuje się jednak, że wycinki są nieuniknione – a winna wszystkiemu jest tym razem... topola. Drzewa w naszym mieście mimo to nie znikną.

Reklama

- W przeszłości, kiedy chciano szybko zazielenić miasto, sadzono topole, drzewo, które jak nazwa wskazuje, miało rosnąć w polu. To drzewo nie sprawdza się w miejskiej infrastrukturze, wysadza chodniki, uszkadza budynki – tłumaczył prezydent Adam Fudali, podczas specjalnego spotkania z mieszkańcami miasta, zaniepokojonymi częstymi wycinkami drzew. - My oczywiście jesteśmy po stronie tych, którzy chcieliby te drzewa zaoszczędzić, ale w pewnych sytuacjach to niemożliwe – dodawał prezydent. Winne są korzenie topól, które rozrastając się, uszkadzają chodniki, fundamenty budynków, ale też inne podziemne instalacje, jak wodociągi, linie telekomunikacyjne czy energetyczne.

Pracownicy wydziału ochrony środowiska rybnickiego magistratu przyznają jednak, że czasem pojawiają się prośby mieszkańców, żeby wyciąć drzewo, bo np. zasłania światło. - Nigdy nie wydajemy zgody na wycięcie drzewa na podstawie argumentu, że komuś zasłania światło albo że komuś nie chce się grabić liści – zapewnił naczelnik wydziału ekologii, Jarosław Kuźnik.

 

A gdzie trafia drewno z rybnickich drzew? - Zagospodarowanie drewna przebiega w sposób planowy, część jest zrębkowana, kompostowana, przerabiana i wykorzystywana przez zieleń miejską, a to lepsze służy do wymiany ławek – mówił wiceprezydent, Michał Śmigielski.

 

Rybniczanom, którzy narzekają na brak zielonych miejsc w naszym mieście, prezydent zarekomendował natomiast Park Kozie Górki i park Bukówka, które odwiedza ze swoją rodziną. W Rybniku możemy się też spodziewać nowych zielonych miejsc wypoczynku.

 

>> Więcej o tym jakie jeszcze są powody wycinek i czy w naszym mieście pojawią się nowe zielone miejsca wypoczynku w materiale wideo

 

Dowiedzieliśmy się również, że na Wodzisławskiej w miejscu wyciętych drzew również pojawią się nowe. - Na pewno nie na całej długości ulicy, natomiast będą fragmenty, gdzie będzie można posadzić drzewa – zapewnił Michał Śmigielski.

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (22):
 • ~przemo7 2012-04-12
  11:14:24

  0 0

  super super park kozie górki i park bukówka --jak to dumnie brzmi jeden park brynoli a drugi sztywnych.już się nie mogę doczekać żeby zabrać tam dzieci na spacer a małe marklowice maja plac zabaw o jakim rybniczanom się nawet nie śniło i przy obecnyej władzy jeszcze długo nie przyśni.a pomysł jest prosty .wypieprzyć firmę z budowy wodzisławskiej ,ściągnąć pieniązki za umowne kary za niewywiązanie się z umowy i wybudować fajny funkcjonalny plac zabaw a przetarg na wodzisławską rozpisać jeszcze razale zamiast urzędników mamy tępe pały

 • ~karolVTEC 2012-04-12
  11:20:00

  0 1

  Niech wytną drzewa przy ulicy boguszowickiej! Tam sytuacja jest gorsza niż zrywanie linii energetycznych czy uszkodzenia drogi, tu chodzi o ludzkie życie! Drzewa na tej ulicy rosną dosłownie kilka centymetrów od jezdni i co roku jest co najmniej jeden śmiertelny wypadek. A wystarczy żeby pies czy sarna wyskoczył wyskoczyła na ulicę, aby wpaść w poślizg i uderzyć w jedno z drzew! Niech wytną drzewa najbliżej jezdni po stronie lasu i ustawią tam barierki armco, a bezpieczeństwo wzrośnie kilkukrotnie i nie zginie tam już czyjś ojciec, brat czy mąż. A żeby eko-oszołomy miały spokój to zasadzi się tyle samo drzew ile by się wycięło 20 metrów dalej w lesie.

 • ~spirit-of-the-town 2012-04-12
  12:40:37

  0 0

  karolVTEC, rozumiem że drzewa na Boguszowickiej rosnąc kilka cm od jezdni przeszkadzają gdyż jeździ się po chodniku? A jeśli byłyby wycięte, to wylatująca sarna będzie lepiej widoczna, bo przecież teraz jadąc z PRZEPISOWĄ szybkością niemożliwością jest wyhamowanie? I nie zginie czyjś ojciec czy brat wyprzedzając na trzeciego. Pozdrawiam

 • ~zxr9 2012-04-12
  12:46:57

  0 0

  ~spirit-of-the-town widać że nie masz prawa i w życiu samochodem nie jechałeś :) i nie wiesz co to znaczy szybki manewr żeby coś/kogoś ominąć! Przecież głąbie to może być lód na drodze i jadąc nawet mniej niż przepisowo, wpakujesz się w drzewo to po tobie! I tu nie ma ekologia nic do gadania. Wyciąć wszystkie drzewa przy drogach! wpizdu!

 • ~karolVTEC 2012-04-12
  12:54:15

  0 0

  ~spirit-of-the-town, to wyhamuj jeśli jakiś zwierz Ci wyskoczy 10-15 metrów przed pojazdem, gdy jedziesz przepisowe 50-60 km/h. Poza tym nie tylko o zwierzęta chodzi... był przypadek że ciężarówka wyprzedzała samochód osobowy i zaczepiła o niego tyłem. Samochód wpadł w poślizg, uderzył o drzewa i człowiek zginął. Był niewinny, jechał przepisowo, a przez błąd drugiego stracił życie i bo drzewo stało 10cm od drogi, mimo że za drzewem była polanka. Gdyby drzewa nie było, człowiek by po prostu zjechał na trawę i nic by się nie stało.

 • ~grzesnick 2012-04-12
  14:26:25

  0 0

  a ja dosyć regularnie bywam w Hajdzie i na Kozich górach - stąd moje pytanie do rybnickiej braci. widział kto z Was Fudalego w parku, albo chociaż na spacerze z rodzina? Ja go widziałem z rodziną na przedwyborczych materiałach, ale może jestem niesprawiedliwy - proszę zatem o sprostowanie.

 • ~auralfloat 2012-04-12
  16:29:11

  0 0

  W Rybniku nie ma parku z prawdziwego zdarzenia, takiego gdzie można się położyć na trawie, bo albo gówno, albo puszki. Rozumiem, że dla większości tu piszących wycięcie drzew spowoduje natychmiastowe wyrównanie jezdni i chodników. Mnie bardziej wk... dziury w jezdni, albo wycięty asfalt bez żadnego oznaczenia na pasie o szer 1,5 metra i długości 2,5 jak to ma miejsce na Rudzkiej.

 • ~dominika40 2012-04-12
  16:29:54

  0 0

  Fajnie się czyta,że kierowcom przeszkadzają drzewa rosnące blisko drogi- bo z powodu tych drzew są wypadki. A wystarczy jeździć wolniej i ostrożniej!Mało wam jezdni,za to jest OK jak zaparkujecie auto na chodniku pozostawiając pieszym 30-40 cm na przejście!!!

 • ~minges 2012-04-12
  16:35:18

  0 0

  "Fajnie się czyta,że kierowcom przeszkadzają drzewa rosnące blisko drogi- bo z powodu tych drzew są wypadki. A wystarczy jeździć wolniej i ostrożniej" - domyślam się, że nie masz prawa jazdy. Zapraszam na Raszowiec, na ul. Boguszowicką, gdy nagle zza drzewa wyskoczy Ci dzieciak, zwierzę albo spadnie gałąź, spróbuj zrobić manewr przy przepisowych 50 km/h nie uderzając w drzewo. Tu nie chodzi o wycinanie wszystkich drzew rosnących przy drogach, tylko tych, które stwarzają realne zagrożenie dla ruchu pieszych i samochodów! Na ul. Patriotów w stronę kopalni w Boguszowicach ładnie wycięli topole i posadzili niskopienne, jest widniej i bezpieczniej.

 • ~ 2012-04-12
  17:54:32

  0 0

  Oczywiście, że nawet niedzielny kierowca na prostej drodze wjedzie jak nie w słup to w drzewo. Moto-oszołomów czy raczej nieudaczników, którzy nie potrafią prowadzić samochodu nawet autostrada 6 pasmowa nie uratuje.
  Po pierwsze należy zlikwidować dzikie parkingi w tym mieście, których jest pełno na każdym kroku (przykład - bagno parking Kościuszki, na przeciwko Tygla). Po drugie wprowadzić bezpłatne parkingi w centrum i parkingi pod nowo budowanymi inwestycjami. Zacznijcie wreszcie sadzić w Rybniku jakieś drzewa na Placu Wolności i Rynku (chociaż drzewka), bo od tych sarkofagów i betonowych szarości mi się niedobrze robi.

 • ~gadam63 2012-04-12
  20:00:12

  0 0

  najlepiej wyciąć wszystkie drzewa, trawniki zostawić posiadaczom aut, ul. Boguszowicką przerobić na autostradę,a przy okazji pieszym wydrążyć tunele bo przeszkadzają "kerowcom", drzew niewolno wycinać bez powodu, np. jak na Wyzwolenia 42 wierzbę

 • ~ 2012-04-12
  20:05:41

  0 0

  srb-owcy noga z gazu i bedzie ok,wypadki to wina drew nagle wskakuja przeda auta,wiadomo od dawna ze prezio jest nastawiony anty zieleni nie to co makosz takiego prezydenta jak makosz to juz nie bedzie

 • ~karolVTEC 2012-04-12
  20:40:06

  0 0

  ~stfu1, ja akurat mieszkam na Boguszowickiej, jeżdżę codziennie tą drogą i wiem że ta droga jest po prostu niebezpieczna. Zwłaszcza na zakrętach na Raszowcu gdzie są zapadnięte studzienki i po wjechaniu w nią na zakręcie może samochodem pozamiatać i przy niewielkiej prędkości. Drugie niebezpieczne miejsce to przystanek przy lesie. Czasem taki dzieciak który wychodzi z autobusu potrafi po prostu wejść na drogę jakby to było boisko. Poza tym to nie jest tor wyścigowy, żeby za jeden błąd za kierownicą płacić swoim zdrowiem a nawet życiem.

 • ~auralfloat 2012-04-12
  22:11:08

  0 0

  Do chcących wycinać drzewa - nauczcie się pierw jeździć porządnie i poprawnie. Drzewa same z siebie nie są powodem wypadków.

 • ~karolVTEC 2012-04-12
  22:28:54

  0 0

  ~auralfloat, Robert Kubica potrafi jeździć poprawnie i porządnie, a mimo to miał wypadek, gdyż nawierzchnia była śliska. A tu, w normalnych warunkach, nawet dobry kierowca może przypłacić życiem, gdy mu przed maską wyskoczy np. sarna. Bo gdy po drugiej stronie jezdni będzie sznur aut, to instynktownie skręci w prawo i nadzieje się na drzewo rosnące 10cm od asfaltu, a nie na barierkę armco lub zwykłą siatkę, która mogła by być w tym miejscu zamiast drzew. Przypomnę że kilka lat temu straż pożarna uderzyła w drzewo, z powodu wybuchu opony. Nikt nie zawinił, ale stało drzewo zaraz przy drodze i kilka osób odniosło obrażenia.

 • ~martin75fm 2012-04-12
  23:45:53

  0 0

  Wycinać te TOPOLE i inne drzewa za nim ktoś zginie. Kto to widział że by drzewo rosło w na chodniku i uszkadzało jezdnie jak i chodnik? Fajnie poszła wycinka na ul. Prostej i Świerklańskiej a teraz już zestawy mogą jechać swoim pasmem a nie po środku drogi wbrew przepisom. Ekologia ok ale zdrowy rozsądek i bezpieczeństwo jest ważniejszy! Przydrożne drzewa niosą śmierć i od cała filozofia dla ekologów co martwią się o roślinki a nie ludzi po wypadkach będących w porównywalnym stanie.

 • ~dominika40 2012-04-13
  05:57:43

  0 0

  Co niektórzy kierowcy ( w zasadzie większość!)nie potrafi dostrzec pieszego chcącego na pasach przejść przez ulicę.Dziennie taki jeździ do pracy to na pamięć powinien wiedzieć w którym miejscu zwolnić bo są przejścia.Posiadacze rowerów tak samo- przywłaszczyli sobie chodniki nawet tam gdzie nie ma ścieżki rowerowej-wyznaczonej,a chodnik ma metr szerokości. Jestem mieszkanką ulicy Niedobczyckiej.W godzinach szczytu ruch jak na Marszałkowskiej( bo kierowcom wygodniej jechać tędy niż Wodzisławską ) .Niech ktoś zgadnie ile na tej dość długiej ulicy jest przejść dla pieszych ???? Jest JEDNO na wysokości szkoły w Niedobczycach.Owszem chodnik jest tylko z jednej strony jezdni,ale wypadało by zrobić przejścia przy przystankach autobusowych.Nie wszyscy ludzie wysiadający z autobusu mieszkają po stronie przystanku. Już sobie wyobrażam co się będzie działo jak zamkną Wodzisławską.

 • ~auralfloat 2012-04-13
  08:04:12

  0 0

  ~karolVTEC, wedle twojej logiki więc należy wybić wszystkie sarny (bo jeleni się już nie da, haha). Od kiedy to drzewa stoją przy drodze? Chyba nie w tym kierunku myślisz - drzewa po kilkadziesiąt lub kilkaset lat mają, a drogi mają raptem kilkadziesiąt, jeśli nie kilkanaście. Więc to nie przydrożne drzewa, a drogi biegnące niegdyś przez lasy.

 • ~spirit-of-the-town 2012-04-13
  08:34:36

  0 0

  auralfloat, dokładnie tak jak mówisz. Jesiony na Boguszowickiej rosną około 100 lat, ile w tym czasie przejechało tam samochodów, jaki ich procent miał kolizje. Załóżmy, że 0,001%; warto z tego powodu wyciąć drzewo? zxr9, proszę oświeć mnie po czym poznałeś, iź nie mam prawa jazdy, jestem pod wrażeniem twojej siły dedukcji. Jeżdżę tą drogą kilkanaście lat i jak dotąd w poślizg nie wpadłem, chociaż parę razy było ciekawie, ale to z powodu takich głąbów jak ty właśnie. Drzewa NIE SĄ winne głupoty innych.

 • ~spirit-of-the-town 2012-04-13
  08:40:48

  0 0

  karolVTEC nie mówię, że droga jest bezpieczna. Sam jadąc czasem tamtędy czymś wyższym muszę uważać właśnie na drzewa, zwłaszcza gdy z naprzeciwka jedzie np. autobus. I tak jak mówisz o ciężarówce i samochodzie w którym zginął człowiek, zapewne przeżyłby gdyby nie było drzewa. Ale nie możemy wpadać w paranoję i wycinać lub demontować wszystkiego wokół dróg. Takie rzeczy jak wypadek zdarzają się, chociaż oczywiście to nieszczęście i inaczej na to patrzymy z boku a inaczej gdy nas to spotka, ale trzeba z tym żyć. Pozdrawiam

 • ~zxr9 2012-04-13
  09:10:09

  0 0

  Po co ta gadka! Wyciąć drzewa przy drogach i tyle. W zamian posadzić nowe w bezpiecznych miejscach! Środowisko nie ucierpi a i może więcej ludzi przeżyje wypadki! Nie ma co gaworzyć tylko wycinać! A na tematy jeżdzenia samochodem niech wypowiadają się posiadacze prawka a nie dzieciaki co za kółkiem nie siedziały i wielce sie w ekologów bawią

 • ~Teddy 2012-04-17
  12:50:31

  0 0

  ~zxr9 co ty pier...?? Wiesz ile rośnie drzewo. Zanim kloniik osiągnie zdolność pochłaniania dwutlenku równą 30 letniej topoli to ty już zdechniesz na pylicę. A Fudali niech se da spokój ze swoimi Kozimi Górkami, bo słyszę ten motyw od 4 lat na każdej Radzie Dzielnicy. Co ma to babcia z wnukiem z centrum zapierdalać na Kozie Górki na półtorej godziny?? Czym, może pociągiem podmiejskim??

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5035