zamknij

Wiadomości

Budujemy drogo, sprzedajemy za „grosze”? Awantura o prestiżową kamienicę na rynku w Rybniku

Bartłomiej Furmanowicz 2023-01-27, Autor: 

Jest się z czego cieszyć? Tydzień temu prezydent Piotr Kuczera pochwalił się wyremontowaną z zewnątrz kamienicą. Rzecz w tym, że nie należy już ona do miasta. Została sprzedana prawie 3 lata temu prywatnej firmie za 2 mln 360 tys. złotych. To dużo, czy mało? Pojawiło się sporo wątpliwości w kontekście remontowanego familoka na Paruszowcu za ponad 16 mln złotych, czy ceglanego „klocka” za prawie 6 mln złotych.

Reklama

Post prezydenta wzbudził kontrowersje. Pod nim zniknęło kilka komentarzy

- Wtedy wchodzi ona! Cała na biało! - tak opublikowane na Facebooku zdjęcia opisał tydzień temu prezydent Piotr Kuczera. Widnieje na nich narożna kamienica przy ul. Rynkowej 1. To jeden z najlepszych „kąsków” pod względem prowadzenia biznesu w Rybniku, znajdujący się na trasie Focus-Plaza.

Post prezydenta z jeden strony wywołał zachwyt i wspominki wśród komentujących. Inni zwrócili uwagę na wygląd budynku:

- Chwalenie się białymi, beżowymi i szarymi kamienicami mnie śmieszy. Nic w tym ładnego.

- 2 sezony grzewcze i po bieli zostanie tylko wspomnienie

- Szału nie robi. Ot taka odnowiona płaska deska

Wygląd to kwestia gustu. W samej informacji nie byłoby nic kontrowersyjnego, gdyby nie fakt, że kamienica nie należy do miasta już od 3 lat. Została sprzedana firmie Grani-Tec z Rybnika za 2,36 mln złotych. To właśnie ten wątek budzi największe emocje pod postem prezydenta:

- Ale to jest prywatna kamienica, bo ja po cichu sprzedaliście za 2.36 mln! Co wychodzi tyle co patodeweloperka bierze za m2 stan surowy.

- Nie rozumiem, dlaczego Prezydent się nie chwalił tym, że ta kamienica jest na sprzedaż? I dlaczego miejski majątek jest sprzedawany przez spółki? Za chwilę się okaże, że basen w Boguszowicach jest na sprzedaż…

- Miasto sprzedało a teraz się chwali?

- Jeżeli miasto remontuje obok np. na Chrobrego kamienicę o wiele mniejszą za 6 mln zł, a na rynku sprzedaje za 2,3 mln zł to chyba zdecydowanie za tanio?

- Kamienicę za bardzo przystępną cenę kupiła firma Grani-tec jak widzę. Czy to nie jest ta firma, która stawiała obrzydliwy mostek na Nacynie? Stawiała go chyba rok za prawie pół bańki?

- Na mój chłopski rozum stwierdziłem fakt, iż moja 400 m nieruchomość w Boguszowicach Starych, na dzień dzisiejszy jest warta tyle, co ta kamienica, to żałuję, że nie słyszałem o tym przetargu, bo biorąc pod uwagę mój rodzaj działalności, za tą cenę chętnie bym kupił.

To tylko część krytycznych komentarzy. Ze zdziwieniem zauważyliśmy, że kilka innych równie krytycznych… zniknęło w ciągu tygodnia. Z niedawnej odpowiedzi na interpelację radnego Łukasza Dwornika wynika, że za profil prezydenta odpowiada sam Piotr Kuczera.

Pamiętamy jednak treść usuniętych komentarzy. Ten, który wywołał całą dyskusję brzmiał podobnie, jak ten, który zamieścił na swoim profilu sam autor:

Wiedzieliście, że miasto sprzedało kamienicę na rynku za 2,36 mln zł? Dowiedziałem się przypadkiem, od kolegi którego zdziwił wpis Prezydenta Piotr Kuczera na FB o tej nieruchomości. Rodzi się w związku z tym kilka pytań na które będziemy szukali odpowiedzi. Po co miasto sprzedało tak prestiżową kamienicę? Dlaczego robiło to po cichu, pod osłoną ustawy covidowej? Dlaczego tak tanio?

Z pytaniami kierujemy się zatem do Urzędu Miasta w Rybniku.

Na początku miały być tam apartamenty

Zwróciliśmy się do Agnieszki Skupień, rzeczniczki rybnickiego magistratu o przedstawienie genezy sprzedaży kamienicy. Ta przesłała nam odpowiedzi i poprosiła, by nie wyrywać ich z kontekstu. Przedstawiamy więc całą odpowiedź na pierwsze pytanie:

"Uchwałą nr 217/XV/2019 Rady Miasta Rybnika z dnia 24 października 2019 r. w sprawie wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki „HOSSA” Sp. z o.o. z siedzibą w Rybniku oraz podwyższenia wartości dotychczasowych udziałów, wyrażono zgodę na wniesienie do spółki „HOSSA” Sp. z o.o. z siedzibą w Rybniku wkładu niepieniężnego (aportu) o wartości 1.420.848 złotych w postaci prawa własności gminnej nieruchomości gruntowej położonej przy ulicy Rynkowej 1 w Rybniku, oznaczonej jako działka 4224/176 o powierzchni 0,0263 ha.

Spółka miała dokonać modernizacji budynku z przeznaczeniem na bezobsługowe apartamenty przeznaczone do wynajmu krótkoterminowego. Modernizacja obiektu miała pozwolić na jego bezpieczne użytkowanie oraz w sposób zdecydowany miała poprawić wygląd części pierzei rynku, dając dobry przykład prywatnym właścicielom sąsiadujących nieruchomości.

18 lutego 2020 r. do spółki wpłynęła oferta kupna nieruchomości, która znacznie przewyższała sporządzoną wycenę.

Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Hossa Sp. z o.o. z siedzibą w Rybniku, po pozytywnym zaopiniowaniu przez Radę Nadzorczą Spółki, uchwałą nr 1/03/2020 z dnia 5 marca 2020 r. wyraziło zgodę na zbycie nieruchomości przy ul. Rynkowej 1. W § 1 ust. 2 ww. uchwały wskazano, że wyboru kupującego należy dokonać w oparciu o pisemną ofertę zawierającą najwyższą cenę, nie niższą niż 2.260.000 zł brutto i przeprowadzone negocjacje. Uchwałą wskazano również na zobowiązanie kupującego do przeprowadzenia w terminie 18 miesięcy od dnia jej wydania kupującemu, modernizacji dachu i elewacji budynku wraz z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej w uzgodnieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Na podstawie udzielnej zgody, spółka przeprowadziła postępowanie przetargowe".

Czytaj kolejne strony:

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 130

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (23):
 • ~Arteks 2023-01-27
  17:28:25

  22 96

  Warto zapytać ile inwestor wydał na remont tej kamienicy (poza ceną zakupu). Tanio z pewnością nie było biorąc pod uwagę tak duży budynek. Poza tym jak miasto wyremontowało kamienicę na Chrobrego to niektórym też się to nie podobało. Niestety nie da się zadowolić wszystkich. Za to ważniejsze jest to, że chyba wszystkim podoba się efekt końcowy. :D Kolejny ładny budynek w centrum.

 • ~Fischer 2023-01-27
  17:31:38

  65 11

  Sprytny mechanizm. Czy podana kwota pokryła koszty remontu? Szkoda, że nie wiedziałem o możliwości zakupu. Złożyłbym wyższą ofertę ale nikt mi "nie powiedział". Czy w Rybniku nie ma innych firm?

 • ~rzyt 2023-01-27
  17:39:34

  82 10

  Moja córka sprzedała szeregówkę za 750.000pln. Więc plac z kamienicą na rynku z tą ceną to przekręt grubymi nićmi szyty.

  P.Prezydencie, kawa w Graniteksie jest najlepsza na świecie. A Hossa to sposób na życie niewybranych w sposób quasi legalnej dotacji zjadanej przez pobory "samych swoich".

  ~Arteks, nie broń przegranej sprawy.

 • ~Fischer 2023-01-27
  17:46:53

  61 6

  Gdzie Ci wszyscy urzędnicy znajdą pracę po skończonej kadencji? Może podpowiemy kilka "destynacji"? Przez niedbałość najpierw napisałem "destylacji". Z pełnym uszanowaniem.

 • ~exploriurbex 2023-01-27
  18:10:45

  23 66

  Za Fudalego sprzedano kamienicę koło schodów przy Pl. Wolności. Stoi pusta i bez remontu. Za Kuczery sprzedano kamienicę przy Rynku i jest po remoncie. Bardziej mi odpowiada druga opcja. Nie widzę tu żadnego skandalu. Można sprawdzić w dokumentacji czy był ogłaszany przetarg.

 • ~Dador 2023-01-27
  18:20:58

  79 9

  Znowu Grani Tec? Przecież to już zaczyna śmierdzieć na kilometr jakimś układem zamkniętym. Gdzie tylko pojawiają się miejskie pieniądze, tam i ww. firma. Może to czas zapłaty za 0,49‰, cholera wie.

 • ~Arteks 2023-01-27
  19:30:53

  12 68

  @Dador - nic nie czuje. Za to widzę wyremontowaną mieszczańską kamienicę w modnych obecnie odcieniach szarości. :) Piąta zabytkowa kamienica która wypiękniała w ostatnim czasie (Świerklaniec, Sobieskiego z nową cukiernią, Rynkowa z bankiem, Powstańców czy ta na pl. JPII ze sklepem z "bonbonami").

 • ~WebAdmin 2023-01-27
  21:11:38

  30 8

  Do czego to doszło, w biały dzień?

 • ~ 2023-01-27
  21:23:59

  45 13

  Obudzcie sie ludzie.O to wlasnie chodzi tej kascie z miasta razem z ZGM.

 • ~przykopa 2023-01-27
  21:33:50

  19 45

  piciorki idźcie spać , bo wam ze złości żyłka pęknie

 • ~ 2023-01-27
  23:09:55

  34 5

  Brawo panie redaktorze Furmanowicz widac ze sie pan nakręcił na nowym stanowisku.

 • ~Franek 7 2023-01-28
  06:21:14

  22 48

  A ja z uśmiechem na twarzy czytam te wpisy osób, które jadą po Kuczerze gdy tymczasem PiS rozkrada i wyciąga miliardy z budżetu państwa na jakieś prywatne fundacje przez przyznawanie dotacji „swoim” czyli PiSowskim szwagrom i im to w ogóle nie przeszkadza. Czyli zwyczajnie biorą żywą gotówkę z budżetu państwa do własnych kieszeni. I to jest Ok. A jeśli Kuczera sprzedaje kamienice zgodnie z procedurą i prawem to jest be.
  Niesamowite jest jak głupim jesteśmy społeczeństwem. Niesamowite.

 • ~"MADA" 2023-01-28
  09:31:50

  26 6

  To może jest cichy uklad, oddać trzeba będzie na kampanie wyborczą popleczników i naszego Prezydenta no i ugrupowania
  z którego ostatecznie wystartuje, kto wie, może już w tym roku w parlamentarnych.
  To chyba ta sama firma co remontuje kolejny już rok amfiteatr w Parku przy Domu Kultury w Niedobczycach.

 • ~Fischer 2023-01-28
  09:50:02

  23 4

  Nieruchomości to temat rzeka. Stoją długo, popadają w ruinę, nikt ich nie chce kupić a potem są sprzedawane za bezcen i od razu stają się atrakcyjne, ktoś ma pomysł na dochodową działalność. Żeby nie było nie mam nic konkretnego na myśli. To takie moje wnioski po obserwacjach w wielu miastach...

 • ~Lateks 2023-01-28
  12:29:05

  23 8

  ~Franek 7 litości to że ktoś nie cierpi złodziejstwa po nie oznacza że popiera złodziejstwo pisu. Dla mnie popis to jedno i to samo, a licytowanie się kto więcej nakradł czy kto ma większe układy to tragedia dzisiejszej Polski, gdzie historia się powtarza jak przed rozbiorami. Jak nie widzisz że istnieje życie poza popisem to łaskawie zamilcz.

 • ~Arteks 2023-01-28
  15:34:40

  9 27

  @Lateks - kiedyś też tak uważałem (pewnie pamiętasz moje wpisy o POPiS) ale jednak z perspektywy czasu uważam, że PiS znacznie bardziej marnotrawi środki i w dodatku jest bardzo niesprawiedliwe.
  Odbiera należne samorządom wpływy by potem próbować to równoważyć dofinansowaniami. Tylko, że nie są one ani sprawiedliwe ani proporcjonalne. Jedni dostają więcej, inni mniej, niektórzy wcale.
  Wczoraj podałem przykłady nawet w skali naszego województwa jak inne miasta dostały pełne sfinansowanie różnych inwestycji. Rybnik dostał coś na odczepnego, a przecież można było dopisać II etap obwodnicy do inwestycji centralnej. Mógł to przeforsować poseł Piecha - gdyby chciał. A co do kamienic to należy się zastanowić czy je sprzedawać prywatnemu biznesowi czy je remontować. Obie opcje mają swoich zwolenników i przeciwników co widać w tej dyskusji jak i w dyskusji o remoncie kamienicy miejskiej na Chrobrego.

 • ~Franek 7 2023-01-29
  05:02:43

  7 17

  Lateksie- zgadzam się z Arteksem. Złodziejstwa PiSu nie da się porównać z żadnym innym dotychczasowym w tym kraju. Można je porównywać tylko do złodziejstwa ruskiego. Tam również władza uznaje pieniądze państwowe za swoje prywatne i korzysta jak z prywatnych.

  A co do kamienic w Rybniku. Jedyne rozsądne rozwiązanie na zapuszczone kamienice na których remonty nie stać miasta to sprzedać je w prywatne ręce. Oczywiście za rozsądne pieniądze. Szczególnie, że budżety miast zostały na różne sposoby okrojone i okradzione przez władze centralną. Miastu schodzi z garbu ciężar i jeszcze na tym zarabia a prywatny inwestor robi z takiej kamienicy perełkę. Idealne rozwiązanie.
  Takie nieruchomosci sprzedawane są w przetargach publicznych- wystarczy wejść na stronę UM w Rybniku. Wcześniej robiony jest zapewne operat szacunkowy. To jest wyjątkowo przejrzysta procedura.

 • ~Bernard Jona 2023-01-29
  09:19:05

  21 3

  Jakby tak wszystkie te fakty zwiazane z kupnem i sprzedażą nieruchomości dokonywanych przez miasto zebrać do kupy to wyglądają one na bardzo podejrzanie.

 • ~ 2023-01-29
  10:20:02

  22 4

  FRANEK7 I ARTEKS jestescie pracownikami urzedu albo co z tego macie ze bez przerwy bronicie urzad miasta ?
  Wystarczy sie przejsc przez Rybnik i zobaczyc ile jest takich zapuszczonych kamienic.
  Dlaczego jezeli twierdzicie ze urzad nie ma pieniedzy na ich remonty to nie przekaza do zgm rybnik pod mieszkania do remontu dla mieszkancow?
  Lepiej doprowadzic do ruiny a pozniej sprzedac za grosze?Bo tak to wyglada niestety.Ewentualnie wyremontowac u kuzyna bo niektore remonty sa oplacalne.

 • ~dasio7 2023-01-29
  18:44:56

  15 2

  ~exploriurbex Zrozum jedno, to, że był zorganizowany przetarg, który może nawet wypełnił minimalne prawne wymogi, to nie znaczy, że nie doszło do przekrętu. Bo jeśli ktoś chce sprzedać za maksymalną cenę taki obiekt, to robi jego odpowiednią reklamę. Robi dni otwarte, żeby inwestorzy mogli dokładnie się z nim zapoznać. Wysyła informacje do biur pośrednictwa. wywiesz duży baner na sprzedawanym budynku, wykupuje ogłoszenie w portalach ogólnopolskich, zajmujących się nieruchomościami. Daje kilka miesięcy czasu, na składanie ofert /bo poważny inwestor musi zrobić kosztorys remontu, analizę opłacalności, może zorganizować finansowanie/. Znając lokalny rynek nieruchomości, z dużą dozą pewności mogę napisać, że ta kamienica, w transparentnym przetargu , sprzedałaby się za ok. 4,5 mil zł

 • ~dasio7 2023-01-29
  18:48:00

  10 1

  ~Arteks Dobrze, że wspomniałeś o "Sobieskiego z nową cukiernią". Wiesz za jaką kwotę została sprzedana ta kamieniczka /malutka, w dużo gorszej lokalizacji, będąca w chwili zakupu, w dużo gorszym stanie/? Podpowiem, że dużo drożej za m2, niż ta miejska.

 • ~Fischer 2023-01-29
  19:18:47

  12 1

  ... a może dodać do programu halo!RYBNIK zakładkę informującą o takich nieciekawych przetargach/ofertach skoro zainteresowanie takie niskie? Czy coś przeoczyłem i już jest taka opcja. ;)
  A co z budynkami starej garbarni Haasego?

 • ~Franek 7 2023-01-30
  12:17:11

  5 4

  Kaczyński przegrał proces z Sikorskim o zniesławienie i oszczerstwa. Sąd zasadził obowiązek przeproszenia na Onecie. Co zrobił Kaczyński? Przeprosił? Zapłacił? Nie- zmienił prawo tak żaby nie musiał ani przepraszać ani płacić.

  Bananas Republice of Poland.


  Ten przepis robiony jest absolutnie pod Jarosława Kaczyńskiego - ocenił poseł Koalicji Obywatelskiej Robert Kropiwnicki, odnosząc się do przyjętych przez Sejm zmian w Kodeksie postępowania cywilnego. - Zawsze, kiedy ma kłopot jakiś ważniak PiS-owski, to zmieniają ustawę tak, żeby mu pomóc - dodał. Zdaniem rzecznika PSL Miłosza Motyki "celowo wrzuca się bez żadnych konsultacji projekty poselskie, żeby nie było wobec nich żadnych dyskusji"
  Sejm uchwalił zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego. Dotyczą między innymi spraw o naruszenie dóbr osobistych. W artykule 1050 został dodany paragraf 4, zgodnie z którym "jeżeli w sprawach o naruszenie dóbr osobistych dłużnik nie składa oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie, pomimo wyznaczenia terminu do jego złożenia i zagrożenia mu grzywną, sąd wymierzy dłużnikowi grzywnę do piętnastu tysięcy złotych i nakaże zamieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym na koszt dłużnika ogłoszenia odpowiadającego treści wymaganego oświadczenia i we właściwej dla niego formie".

  Kolejny raz kiedy PiS zmienia prawo pod siebie. Zmieniali już pod Ziobrę i jego proces w sprawie rzekomego błędu medycznego na jego ojcu. Zmieniali Obajtkowi, żeby nie odpowiedział za złodziejstwo i mógł zostać prezesem Orlenu i nas okradać. Teraz zmienili pod Kaczyńskiego.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1645