zamknij

Wiadomości

Znika rusztowanie przy Świerklańcu. „Katedra Notre-Dame się odbudowuje, nasza kamienica też”

Bartłomiej Furmanowicz 2021-10-21, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

- Katedra Notre-Dame się odbudowuje, nasz Świerklaniec również – cieszy się właściciel zabytkowej kamienicy przy rybnickim deptaku. Prace przebiegają bardzo szybko, do połowy listopada ukończona będzie elewacja. Co dalej?

Reklama

Jeszcze w marcu tego roku był strach o jedną z najstarszych kamienic w naszym mieście. Dzisiaj już praktycznie zniknął na rzecz nadziei i radości. Nie ma już śladu po olbrzymiej wyrwie w ścianie budynku, jest za to nowa elewacja, którą widać już końca ulicy Sobieskiego.

Powiedziałem, że zrobię wszystko, by przywrócić Świerklaniec i robię wszystko, by kamienica wyglądała jak należy – mówi nam dzisiaj Grzegorz Piechaczek, właściciel Świerklańca.

Prace zmierzają już ku końcowi. Ekipa remontowo-budowlana ściągnęła połowę rusztowania z budynku. Pracuje jeszcze na niższych kondygnacjach. Równocześnie roboty trwają też wewnątrz kamienicy.

Wydaje mi się, że tempo prac jest w porządku. Elewacja powinna być skończona do połowy listopada. Później wykończenie w środku, a aranżację zrobi sobie właściciel restauracji. Poczuję prawdziwą ulgę podczas otwarcia Świerklańca, z kieliszkiem wina w ręku – cieszy się nasz rozmówca.

Grzegorz Piechaczek nie chce mówić o tym, ile pieniędzy pochłonęło postawienie kamienicy „na nogi”.

Mogę powiedzieć, że katastrofa pochłonęła przede wszystkim moje zdrowie i czas. Nie chcę mówić o pieniądzach, dla mnie ten budynek musi istnieć. To priorytet, to serce Rybnika, jedna z lepszych kamienic w mieście. Katedra Notre-Dame się odbudowuje, nasz Świerklaniec też – zaznacza z uśmiechem.

Zobaczcie na zdjęciach, jak prezentuje się dzisiaj Świerklaniec. Nie możecie też doczekać się otwarcia?

---

Przypomnijmy, do zawalenia się Świerklańca doszło 18 marca 2021 roku około godz. 12:00. Mimo dużej skali katastrofy nikt nie zginął ani nie odniósł obrażeń.

Następnego dnia po katastrofie pojawiły się pierwsze informacje rybnickiej policji o tym, że w momencie zawalenia się budynku, część robotników budowlanych była po wpływem alkoholu.

Po katastrofie na temat stanu technicznego budynku wypowiedział Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Rybniku.

Pomimo katastrofy i ogromnych strat właściciel kamienicy podjął decyzję o odbudowie Świerklańca. Grzegorz Piechaczek o swoich planach opowiedział nam w specjalnym wywiadzie.

Kamienica „Świerklaniec” zostałą wybudowana w XIX wieku i przez dziesiątki lat była jednym z najbardziej rozpoznawalnym obiektem rybnickiej starówki. O historii Świerklańca barwnie pisze m.in. miłośniczka historii Małgorzata Płoszaj.

Oceń publikację: + 1 + 60 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~Kwinto 2021-10-21
  17:42:12

  14 1

  Szczęście w nieszczęściu że ostatecznie:
  1-nikt nie zginął
  2-mamy kolejną odnowioną elewację
  Jak na tak rozległą katastrofę, odbudowa została przeprowadzona błyskawicznie, widać że tu pracowali fachowcy a nie emeryci pewnej słabo opłacanej branży.

 • ~Mateus4 2021-10-22
  09:43:40

  5 4

  Chciałem tylko napisać że właścicielowi nalezą sie brawa że tak szybko i z tak dobrym rezultatem sprawę doprowadził do końca. Wyrazu uznania!

 • ~Arteks 2021-10-22
  10:12:48

  6 4

  Tempo odbudowy błyskawiczne. W Katowicach po zawaleniu się kamienicy niedaleko dworca do dzisiaj jest pusta działka. Brawa dla właściciela tym bardziej, że zadanie wcale nie było łatwe ze względu na różnorakie zdobienia.

 • ~rzyt 2021-10-22
  11:05:37

  5 2

  Przykład remontu Świerklańca pasuje do powiedzenia, że jak chcesz coś taniego i dobrego to musisz to robić dwa razy; raz tanio /katastrofa/, a drugi raz dobrze, co po doświadczeniach właściciela obecnie obserwujemy.

  Jednak nie zapominajmy co mogło się wtedy stać.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 332