zamknij

Wiadomości

Program Czyste Powietrze trafi do kosza? Unia nie chce go finansować

2019-01-09, Autor: 

Jaka przyszłość czeka rządowy program Czyste Powietrze? Wczoraj gruchnęła wiadomość od wiceprezesa NFOŚiGW Piotra Woźnego, że Unia Europejska nie zamierza przykładać ręki do dopłat na wymianę źródeł ciepła na paliwa stałe jak węgiel czy gaz. Z kolei Ministerstwo Środowiska nie komentuje w ogóle tego tematu.

Reklama

Ważą się losy rządowego i priorytetowego programu Czyste Powietrze. Przypomnijmy, wg ustaleń rządu w ciągu 10 lat ma być prowadzona wymiana przestarzałych źródeł ciepła na nowe piece węglowe albo gazowe. Pieniądze przeznaczone na ten cel są niebagatelne, chodzi o 103 mln złotych! Wg rządu finansowanie programu pochodzi z kilku źródeł – opłaty paliwowej, przychodów z handlu uprawnieniami do emisji CO2, budżetu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i unijnych dotacji.

Problem w tym, że UE niekoniecznie podchodzi entuzjastycznie do rządowego pomysłu. – Podczas wstępnych rozmów otrzymaliśmy jasną informację z Komisji Europejskiej, że w przyszłej perspektywie finansowej Unia Europejska nie zamierza finansować i dotować wymian domowych kotłów na takie, które korzystać będą z paliw kopalnych, to znaczy zarówno z węgla, jak i z gazu – mówi Gazecie Wyborczej Piotr Woźny, wiceprezes NFOŚiGW.

Węgiel, gaz czy inne paliwa kopalniane są bowiem zasobami nieodnawialnymi, a finansowanie programu Czyste Powietrze byłoby sprzeczne z unijną dyrektywą o efektywności energetycznej budynków.

Piotr Woźny przyznaje, że brak pomocy Unii Europejskiej utrudnia walkę ze smogiem w Polsce. Dodał, że negocjacje trwają. Co ciekawe, UE mogłaby wyrazić zgodę na dotację, ale na ogrzewanie gazowe. Zdaniem Gazety Wyborczej szczególny nacisk kładzie na opcji wyboru pompy ciepła.

Wypowiedzi Piotra Woźnego nie komentuje Ministerstwo Środowiska. Zamiast tego tamtejsze biuro prasowe informuje, że możliwość dofinansowania dotychczasowych źródeł ciepła nie ulega zmianie. - Nadal będzie można wnioskować o zastąpienie nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe niskoemisyjnymi źródłami ciepła w istniejących budynkach oraz montaż niskoemisyjnych źródeł ciepła w budynkach nowo powstających – czytamy w przesłanej do naszej redakcji odpowiedzi.

Ministerstwu chodzi o następujące urządzenia i materiały:

- węzły cieplne z programatorem temperatury wraz z wykonaniem usługi montażu;
- pompy ciepła z osprzętem wraz z wykonaniem usługi montażu;
- kocioł gazowy kondensacyjny ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą, układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin, zbiornikiem na gaz oraz z wykonaniem usługi montażu;
- kocioł olejowy kondensacyjny ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą, układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin, zbiornikiem na olej oraz z wykonaniem usługi montażu;
- materiały budowlane wchodzące w skład systemu ogrzewania elektrycznego wraz z wykonaniem usługi montażu;
- kocioł na paliwo stałe spełniający co najmniej wymagania określone w rozporządzeniu Komisji (UE) w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwa stałe wraz z wykonaniem usługi demontażu nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz montażem nowego źródła ciepła;
- przyłącze do sieci ciepłowniczej, gazowej, elektroenergetycznej w przypadku podłączenia nowego źródła ciepła.

- Do 31 grudnia 2018 r. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej łącznie w całym kraju przyjęły formalnie ponad 22 tysiące wniosków, które podlegają obecnie weryfikacji przez WFOŚiGW i są już podpisywane umowy z beneficjentami. Największe zainteresowanie programem Czyste Powietrze notuje się na Śląsku, gdzie złożono ponad 3,5 tys. wniosków oraz na Mazowszu – ponad 2,3 tys. wniosków – czytamy w odpowiedzi Ministerstwa Środowiska.

Jak zapewnia resort, wojewódzkie fundusze wznowią nabór wniosków o dofinansowanie niezwłocznie po przeprowadzeniu niezbędnej aktualizacji programu priorytetowego Czyste Powietrze oraz po dostosowaniu systemów informatycznych do zmian w prawie powszechnie obowiązującym.

- Zmiany te wynikają z wejścia w życie ustawy wprowadzającej termomodernizacyjną ulgę podatkową, czyli ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – dowiadujemy się.

Przypomnijmy, że NFOSiGW zawiesił niedawno przyjmowanie wniosków o dotację. Tymczasem rybnicki magistrat poinformował wczoraj, że otworzył punkt konsultacyjny dotyczący programu Czyste Powietrze.

Oceń publikację: + 1 + 22 - 1 - 35

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (43):
  • ~wojto 2019-01-09
    08:00:09

    93 56

    Jeśli ktokolwiek liczy że PiSlam cokolwiek zrobi dobrego, by było czystsze powietrze to jest naiwniakiem do kwadratu. Przy okazji tej wiadomości warto by jeszcze dopowiedzieć, że przed świętami wyrzucili do kosza, całkiem już gotową ustawę, zwalczającą masowe wycinanie DPF-ów.

  • ~Tomek_81 2019-01-09
    08:00:44

    Europa już dawno pożegnała ten XlX przemysł i nie ma nic dziwnego w tym ze nie chce na to marnować pieniędzy. Węgiel to przeżytek i im szybciej ten fakt dotrze do naszego czarnego zaścianka tym lepiej. Trzeba stopniowo i konsekwentnie odchodzić od węgla. Wszytkim płaczącym ze ich nie stać przypominam ze trzeba było o tym myśleć jak sie stawiało te swoje 200 m2

  • ~wojto 2019-01-09
    08:01:32

    52 28

    A dziś Rybnik najbardziej syfiatym miastem w PL. U mnie akurat na podwórku 230 µg/m³ PM2.5 choć wskaźnik przy domu kultury pokazuje 29 µg/m³ ...

  • ~palaczzasypowy 2019-01-09
    08:11:06

    78 58

    No nic trza dociepać bo pizga,chciałem przejsc na gaz ale jak unia twierdzi że jest be to zostoł ino wungiel,pyrsk

  • ~Foxy_02 2019-01-09
    08:18:54

    97 57

    Ja powtórzę swoje, jak przy escape roomach.
    Mamy państwo teoretyczne, jak mawiał swego czasu PiS.
    Bez myślenia systemowego i nastawionego na przyszłość jak np. Niemcy.

    Poza za tym PiS to ewidentnie partia anty-ekologiczna i pro-węglowa, także w najbliższych latach moje dzieci nadal będą trute smrodem z kominów, choć ja już od 15 lat lecę tylko na gazie, choć czasami nie jest tanio.

    Żeby sobie niektórzy ludzie chociaż wymienili piece na lepsze i palili lepszym węglem, ale dobry Polak-katolik woli w niedzielę w kościele w pierwszym rzędzie na klęczkach, a wieczorem syfem palić i hodować raka i choroby płuc bliźnim (oczywiście dotyczy tych, który taki bandytyzm uprawiają, pomijam tych normalnych).

  • ~master4k 2019-01-09
    08:43:44

    40 44

    @ Foxy_02

    Nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że PiS to w 100% partia anty-ekologiczna. Z tym, że jest pro-węglowa również bym polemizował, bo w końcu zamykają po cichu kopalnie przy milczącej zgodzie związków zawodowych. Po prostu stali się zakładnikiem własnego elektoratu i nie potrafią podjąć żadnych działań służących całemu społeczeństwu kosztem trucicieli. Nikt nie lubi trudnych i niepopularnych decyzji, co nie? No bo weź teraz wytłumacz Sebie i Karynie, że Brajanek z powodu ograniczeń w paleniu węglem będzie się musiał dogrzewać prądem, który akurat zdrożał. Gdyby popatrzeć na sprawę z szerszej perspektywy, to taka polityka ma głębszy sens. Mniej ludzi dożyje wieku emerytalnego, co wiąże się ze znacznymi oszczędnościami dla ZUS, jednocześnie nikt normalny nie będzie się chciał tu osiedlać, co rozwiązuje problem niechcianej migracji, a inne problemy Polaków schodzą na drugi plan.

  • ~moratorek 2019-01-09
    08:49:23

    45 18

    Rząd znalazł inne rozwiązanie. Pan Premier widział w tv reklamę jednej z marek pojazdów opatrzoną hasłem: "STOP Smog. Go Hybrid". Prace nad programem: "Wymiana kotła na samochód+ " już trwają. Dofinansowanie dostaną osoby , których miesięczny przychód nie przekracza 500 zł/osobę i nie korzystają z żadnych innych form wsparcia. Ma to być w okolicach 27 PLN.

  • ~wojto 2019-01-09
    09:11:14

    59 33

    PiS - to partia POPULISTYCZNA konserwatywno rydzykowa ludzi pełnych nienawiści do wszystkiego co inne, obce i niezrozumiałe wynikające z poczucia braku własnej wartości (wzorzec PAD i prezez). Z jednym wyłącznie tylko celem TKM czyli - 50 000+ dla swoich na ciepłych posadkach. Nie są w żadnym stopniu proekologiczni. Ba, nienawidzą nic co naturalne - puszcza, lex szyszko, rowerzyści i veganie.

  • ~Kwinto 2019-01-09
    09:27:20

    57 27

    Tego się należało spodziewać, tam w unii nie siedzą takie tępaki jak w Polskim rządzie. Skoro Duda chce inwestować w węgiel to jasne że za pieniądze z unii na ochronę powietrza. Tak więc aktualnie rząd ma problem, jak ten fakt ukryć do wyborów, ale pewnie niedługo poznamy fenomenalną ripostę Kaczyńskiego na pasku w TVP

  • ~pprywatne 2019-01-09
    09:35:52

    29 14

    Unia nam nie smrodzi.

  • ~hajdamen 2019-01-09
    10:25:36

    36 17

    Jeśli Rząd stanowczo popiera eksploatację węgla, to nie ma się co dziwić że obcinają nam ogromne dofinansowania. Teraz jeszcze dostaniemy karę za wysoką emisję CO2

  • ~2018 2019-01-09
    11:31:47

    49 12

    Do wszystkich palaczyzasypowych..
    We wrześniu zeszłego roku wymieniałem kocioł gazowy
    na kondensacyjny.Poprzedni był z otwartą komorą spalania.
    Piec Junkers 24 kW z materiałami i robocizną 7225 ,-brutto.
    Oczywiście na żadną dotację nie mogę liczyć ponieważ przeszedłem
    z gazu na gaz.Ale jest pytanie -czy powyższa kwota jest rzeczywiście
    nie do przyjęcia ? W sytuacji gdy ludzie wydają krocie na kute balustrady ,ogrodzenia i inne duperele.Chyba czyste powietrze
    powinno mieć jakąś wartość ?

  • ~waldus 2019-01-09
    12:04:40

    29 37

    Czy ktos tu jeszcze ma zludzenia apropo Unii?
    A moze chodzi o to zeby ludnosc tubylcza podtruc? Jak zaczniemy przyjmowac wyznawcow religii milosci to moze i kasa sie na czyste powietrze znajdzie. ... Stara zasada umiesz liczyc licz na siebie ... nie na jakas unie ktora defacto lezy i kwiczy.

  • ~siarzewski 2019-01-09
    12:13:48

    26 6

    ~2018

    Koszt wraz z montażem rozsądnego pieca na groszek z podajnikiem o podobnej mocy jest ponad dwa razy wyższy.

  • ~waldus 2019-01-09
    12:14:14

    29 31

    i jeszcze jedno przeciez jakby Unii zalezalo na ekologii to pieniadze by dala. Widac wyraznie ze chodzi o co innego.

  • ~Kwinto 2019-01-09
    12:36:04

    27 25

    ~waldus napisać ci to zrozumiale jak to jest z tą unią?? bo widzę że masz jakieś problemy z myśleniem. Chcę ci dać 20tys na piec gazowy żebyś nie smrodził, a ty powiesz super kupie sobie za to całą piwnicę węgla. Ot prosta filozofia naszego pseudo prezydenta Dudy. Tak więc nie pisz bzdur jaka to unia jest zła bo nam się należy a nie chcą dać kasy.

  • ~waldus 2019-01-09
    12:48:17

    23 20

    ~Kwinto, Panie ogarnij sie. napisalem przeciez umiesz liczyc licz na siebie nie na jakas unie. Nam sie nic nie nalezy ale widac ze unii nie chodzi o czyste poweitrze tylko o jakies brudne interesy. ... apropo pesudoprezydenta to masz racje. Mamy,mielismy i bedziemy miec w przyszlosci takiego prezydenta jak na zainstaluja czyli jak to ujalaes "pseudo". Widocznie na takich zaslugujemy ... Co do nieszczesnego programu ... to chyba kompletnie nie zrozumiales. Chodzi o docieplanie budynkow, zmiane okien, wymiane zrodel ciepla ... tak wiec nie o zaden wegiel! Powyzsze dzialania moglyby zminejszyc zuycie energii jak i ograniczyc spalanie wegla. Dlatego tak jak pisalem wczesniej ... unia ma to gdzies, bo sa inne interesy.

  • ~rekin59 2019-01-09
    12:53:24

    16 22

    waldusizm podstawą pisizmu

  • ~Antyk 2019-01-09
    12:59:16

    29 4

    " rządowy program Czyste Powietrze"....a może UE chciałaby naprawdę czystego powietrza, a nie finansowania kolejnych cwaniaków podpinających się pod ten program w różnych fundacjach lub stowarzyszeniach i potem na czyste powietrze już nie ma pieniędzy??

  • ~Kwinto 2019-01-09
    13:04:55

    11 18

    No niestety ~waldus ale drugiego posta też widzę nie rozumiesz trudno.
    Polsce (rządzącym) nie zależy na czystym powietrzu a unii ma zależeć, no ręce opadają.

  • ~master4k 2019-01-09
    13:20:51

    27 17

    Oj waldus, waldus. Powiem Ci tak między nami, że w ciekawym żyjesz świecie.

    Budżet Unii to nie polski budżet, więc nie możesz w nieskończoność dosypywać pieniędzy na jakieś przedsięwzięcie, chociaż efektów nie widać albo są nieadekwatne do poniesionych wydatków. Niedawno w Katowicach miał miejsce pewien szczyt klimatyczny, kojarzysz? A jeszcze wcześniej był taki jeden w Paryżu. Chyba jednak nie, bo gdybyś znał ustalenia obu tych szczytów, to byś tych swoich frywolnych teorii spiskowych nie wypisywał. Gdybyśmy w Polsce zaczęli budować np. elektrownie wodne lub wiatrowe, czyli odnawialne źródła energii, to kasy z dotacji byłoby więcej, niż w całym Fort Knox. No ale jak mamy dalej fedrować węgiel, a potem nim palić gdzie popadnie i w czym popadnie, to sorry Winnetou.

  • ~Karolina# 2019-01-09
    13:39:19

    24 7

    Unia po prostu rezygnuje z dofinansowania do źródeł kopalnych, których cena uzależniona jest m. in. od wysokości akcyzy i VAT, dochodu Państwa. Dlaczego miałaby pokrywać podatki finanansować rząd?

  • ~ 2019-01-09
    13:48:00

    26 17

    Nie widzę powodu, dla ktorego Unia miałaby doplacac Januszom, żeby oni nadal mieli na samochod, wczasy i ciuchy, bo im sie pieca noe chce wymienic.

  • ~ 2019-01-09
    14:39:27

    22 8

    nie widzę powodów aby Unia miała dopłacać do kolejnych węglowych kopciuchów przecież to nie jest żadne ekologiczne rozwiązanie tylko brnięcie coraz bardziej w gów.o,od węgla należy odejść całkowicie i szukać przyszłościowych rozwiązań każdy widzi że te ekogroszki i nowoczesne piece to pic na wodę

  • ~1floyd 2019-01-09
    16:27:22

    13 12

    Winien być całkowity zakaz instalacji węglowych w nowo budowanych budynkach. Tylko gaz, olej, prąd. Jak cię nie stać na takie ogrzewanie domu, to nie stać cię na własny dom. Jak kupujesz samochód też zwracasz uwagę na koszt jego eksploatacji. Proste. Tak samo wymiany starych źródeł ciepła. Żadnego dotowania dla osób prywatnych. Bo z jakiej racji? Miasto ma dość własnych zasobów do modernizacji, remontów które są w opłakanym stanie. Mieszkańcy spółdzielni sami płacą za termomodernizację swoich budynków. Miasto nie daje im nic. A też płacą spore podatki od gruntów czy nieruchomości. W Niemczech można palić węglem. Tyle że naliczają spory podatek "dymny". To powoduje jest całkowicie nie opłacalne. To samo wprowadzić u nas.

  • ~exx 2019-01-09
    16:55:48

    13 4

    Brak organizacji i myślenia przyszłościowego na to zawsze można liczyć w naszym państwie. Dlatego tyle cwaniaczków nadal może się dorabiać.
    1.Komu było potrzebne wprowadzenie certyfikatow na węgiel?
    2.Możliwość instalacji starych pieców w nowych domach.
    3.Brak dostępu do sieci gazowej.
    4.Dotacja tylko dla najbiedniejszych i to jeszcze wstrzymana.
    5.Nadal można kopcić latem.
    Za to można liczyć na działania pozorowane, jakieś "finktanki" punkty konsultacyjne, ktore nic ważnego nie wprowadzają. Ja tu widzę dwie możliwości albo rządzącym się nie chce albo nie mają kompetencji do rządzenia.

  • ~rosthost1 2019-01-09
    17:26:50

    17 4

    ~pprywatne
    "Unia nam nie smrodzi."
    Chyba zapomniałeś o VW i Audi i milionach silników z pokroczonymi 40 krotnie NOx. Unia smrodzi ale trzeba być z Niemiec?

  • ~rosthost1 2019-01-09
    17:30:30

    11 5

    Czyli spoznilismy się na dotacje. To powinno było już ruszyć za PO I tuska czy kopacza!!!

  • ~ 2019-01-09
    17:52:54

    16 6

    Nasza Pani Angela M nie chce ziemi swoich dziadków, wystarczy je opodatkować :)

  • ~waldus 2019-01-09
    17:58:15

    21 9

    no tutaj to mozna kolami do gory wywalic. jak czytam posty takich jak
    ~Kwinto czy ~master4k. Jak szukac pozytywow w tym ze unia nie da pieniedzy na program cyzste powietrze to tylko to ze mniej sie zadluzymy. To jest kredyt, a nie zadna darowizna! Ten kredyt bylby rozliczony przy naszym wyjsciu z ue lub jej upadku (oby jak najszybciej). Apropo tzw Odnawialnych Zrodel Energii to bajka spiewana od lat.Malo kto wie ale Z wiatrakami emisja jest wieksza jakby ich nie bylo! Na pewno jednak ani ~Kwinto czy ~master4k nie sa w stanie tego pojac. Tak samo z tzw autami elektrycznymi zwanymi ekologicznymi. Produkcja tylko baterii do tego auta pochalnia tyle energii ze emisja jest rownowazna z jezdzeniem dieslem przez 8lat ( ci 100tys km). Nie wspomne juz o ladowaniu. Tak wiec ta cala ekologia to hipokryzja do kwadratu. Liczy sie tylko biznes a tzw eko to tylko narzedzie do jego sprawnego prowadzenia.

  • ~MaciejK 2019-01-09
    18:15:51

    11 18

    Unia nie chce nam płacić, żebyśmy smrodzili z naszych trochę lepszych pieców, a to brzydale! Nie rozumiem: ktoś chce truć ludzi, chce mieć tablet, plazmę i trzy samochody i hajcowac w kotłowni, a Unia nie daje na to?? No doprawdy w głowie się nie mieści. Może jeszcze powinna górnikom piętnastki płacić...

  • ~ 2019-01-09
    18:45:33

    7 16

    Unia słucha polskich ekologów którzy przestrzegają, że sytuacja z powietrzem nie zmieni się jeśli nadal w użyciu będą piece węglowe, choćby te najlepsze. A do właścicieli kopciuchów i domów w których konieczna będzie termomodernizacja, załatwiajcie sobie już terminy bo firmy budowlane na brak pracy nie narzekają. A czym później tym będzie drożej.

  • ~master4k 2019-01-09
    19:34:20

    11 15

    @ waldus

    Jak Bóg chce kogoś ukarać, to mu rozum odbiera. Musiałeś sporo nagrzeszyć, bo dawno takich głupot nie czytałem.

    Podaj mi źródła Twoich rewelacji. Od razu mówię, że blogi kolesi wierzących w chemtrailsy i płaską ziemię mnie nie interesują, bo równie dobrze mógłbyś mi bajki powklejać. Zacznij proszę o tego jaki faktycznie charakter miała ta dotacja, potem podaj dane dotyczące dotyczące wzrostu emisji z powodu używania wiatraków (sic!), a zakończ na tych nieszczęsnych bateriach.

    O tym, że nie masz racji i siejesz dezinformację wie nawet średnio rozgarnięte dziecko. Wystarczy tylko, że było za granicą w jakimś rozwiniętym kraju np. gdzieś w Skandynawii.

  • ~waldus 2019-01-09
    20:35:35

    11 10

    a ten ~master4k zas swoje. To tak ... moja wiedze operam na studiach ,na ktorych wiatraki to znaczna czesc. wez se poszukaj, ale podpowiadam ani na łojnecie ani gazecie wybiurczej czy innych mediach podpietych do glownego kanalu nie znajdziesz. Przeczytaj tez ksiazke "the wind farm scam" jak posiadasz zdolnosci jezykowe. Apropo baterii to tak, pracuje w branzy motoryzacyjnej i trzepie temat co drugi dzien, bo raz musze, a dwa jestem żywo zainteresowany. A co do zagranicy, to mieszkam obecnie w jednym z tych tzw rozwinietych krajow. Znam ekologie tubylcow i dlatego moge sie pokusic stwierdzeniem "hipokryzja do kwadratu". I tak np kolega ekolog spod ciemnej gwiazdy co w biurze swiatlo gasi bo trza energie szanowac, jezdzi swiadomie autem bez GPFa (Filtr czastek stalych dla samochodow z silnikiem Otto). Poza tym ma 4 auta w rodzinie i nawet jest z tego dumny. A propo programu to juz mi sie nie chce. Wracajac do stwierdzenia "kraje cywilizowane"(tfu) to łudząco przypomina mi "ludzie na poziomie", ale to już temat na inne pisanie.

  • ~master4k 2019-01-09
    21:15:34

    9 11

    @ waldus

    "moja wiedze operam na studiach ,na ktorych wiatraki to znaczna czesc."

    Mogę wiedzieć co to za studia? Miałeś co prawda napisać coś o dotacjach, które uważasz za pożyczkę, czego ostatecznie nie zrobiłeś, bo wyszłoby na to, że nie masz o tym pojęcia. No ale jak to mawiają grzybiarze - lepszy rydz, niż nic. Ja jakoś nie piszę, jakie mam wykształcenie bo: a) nie jesteś w stanie tego sprawdzić b) nie ma to żadnego związku ze sprawą c) nie odpowiada w żaden sposób na którekolwiek z moich 3 pytań. Równie dobrze mógłbyś napisać, że jesteś nieślubnym synem Marii Skłodowskiej-Curie i Alberta Einsteina, a przez to baraż wiedzy odziedziczyłeś w genach.

    "Apropo baterii to tak, pracuje w branzy motoryzacyjnej i trzepie temat co drugi dzien, bo raz musze, a dwa jestem żywo zainteresowany."

    Nie interesuje mnie jak spędzasz swój wolny lub zawodowy czas tj. co i kiedy sobie trzepiesz, tylko prosiłem o źródła informacji które podałeś dotyczące produkcji baterii. A napisałeś coś dosyć wyraźnie, nieprawdaż? Jeśli coś tak kategorycznie twierdzisz, to powinieneś to udowodnić, a nie odsyłać innych do jakiś mitycznych stron w internecie. Inaczej zyskasz status forumowego bajkopisarza i internetowego fantasty.

    ""the wind farm scam"

    O'rly?

    "‘The Wind Farm Scam – an ecologist’s evaluation’ written by John Etherington in 2009 is often hailed as a definitive text by anti-wind groups and whilst it does raise some important questions, it approaches the topic from a prejudiced perspective and contains significant factual errors. A critique of the book was published by Prof. John Twidell in the peer reviewed journal ‘Wind Engineering’ (Note 1), and this post is a summary of that critique.

    Emotive language
    When dealing with the topic of wind-power many critics, Etherington included, tend to use emotive language in their arguments. This is totally inappropriate in situations where the information provided is supposed to be objective. This style of writing serves to bias the opinion of the reader before they have even had a chance to digest the facts. For instance in ‘The Wind Farm Scam’, Etherington uses expressions such as ‘wind monsters’ and ‘the heroic defenders of the land’. More extremely, he describes himself whilst writing the book as ‘abstracted, even obsessed, by the need to expose the failings of this damaging industry’, not typically considered to be a good state of mind when an academic is trying to write a book grounded in fact and reason.

    Intermittency
    Many groups who are opposed to wind energy developments rightly point out the intermittent nature of the electricity that is produced. There is, however, often an issue regarding how this problem is framed for discussion. For instance in his book, Etherington defines intermittent as ‘unpredictably variable and intermittently available generation’ when in fact the output from wind turbines is predictable with weather forecasting from weeks in advance, and accurately predictable hours in advance. This is information which the National Grid can and do use already to help them plan their interventions to maintain system balance. The second point in this definition ‘intermittently available’ is also deceptive. It implies that wind turbines are either on or off, whereas a more appropriate term would be ‘variable power’, as modern wind turbines are capable of operating in a range of wind speeds, with different power outputs. Naturally when there is no wind, there can be no wind power, but this happens rarely given the distribution of turbines across the entire country – a fact many anti-wind groups somehow fail to point out.

    Subsidies
    Energy subsidies are a highly contentious issue. Those opposed to the development of renewable energy projects are often quick to point to the support given to renewable projects, which is designed to stimulate a market that will eventually be able to survive without subsidy. These subsidies (Renewables Obligation and Feed in Tariffs) amount to approximately £45 of an average £1,400 bill per household per year (Note 2) – across all technologies.
    However, people often fail to acknowledge two important counter-arguments. The first is that as a result of large volumes of renewable electricity being available in the electricity markets with negligible direct costs (the fuel is free) the cost of wholesale electricity was reduced by £1.55 billion in 2014 (Note 3), worth approximately £18 per household. Another oft overlooked fact is the very high, much more disguised, subsidies offered to fossil fuel generation technologies. In the UK these include:

    The basic UK electricity supply infrastructure established by the pre 1989 nationalised industry
    The government owned nuclear industry and the sale at low-cost of capital assets
    Acceptance by government of the costs of treatment and disposal of nuclear waste
    Considerable ‘legacy’ costs from the previously nationalised coal industry
    Significant tax concessions to companies for oil and gas exploration, and for coal extraction
    Beyond these are significant externality costs, such as increased expenditure on healthcare due to pollution.

    The sum of global fossil fuel subsidies was estimated recently by the International Monetary Fund to be approximately £3.4 trillion per year (Note 4). As such it seems that a relatively small short term investment could well be justified by reduced costs, both internal and external, in the coming decades.

    Electricity Grid
    Ohms law
    Some argue that power supplied to the grid at low voltage is never actually used by the system, as the power cannot be pushed back up through the grid. This argument fails to take into account the basic principle of Ohm’s law, which is that current flows down a voltage gradient, hence this principle ensures that electricity enters the grid as there is a voltage gradient from the generator to the grid and then flows out of the grid at the nearest outlet (or load) again down a voltage gradient.

    Grid Synchronicity
    There is some confusion with regards wind turbines meeting the grid frequency of 50Hz. For instance, Etherington believes that turbines have to reach exact synchronism with the grid before a mechanically switched connection is made. Thanks to induction generators and solid-state electronic interfaces wind turbines are capable of operating with grid synchronicity over a range of wind speeds.

    Supply and Demand
    There is often a tendency when discussing our electricity system to focus exclusively on the supply side, with renewable technologies often coming under fire for being inflexible on the demand side. It is important to remember that demand is always changing and supply needs to be changed to match it but also that the demand side has some flexibility of its own. By leveraging the flexible demand side, there is a great opportunity to bring more renewables into our electricity system and we should view this as an opportunity rather than a threat. Additionally, it is important to note that for the National Grid, losing connection unexpectedly to a 2 GW nuclear power plant is a far greater test than the steady and predictable variation from aggregated wind power.

    Notes
    (1) Twidell, J. (2010). Critique of the book ‘The Wind Farm Scam - an ecologist’s evaluation’, (2009), John Etherington, Stacey International, London. Wind Engineering, 335 - 350.

    (2) https://www.gov.uk/guidance/policy-impacts-on-prices-and-bills

    (3) https://www.goodenergy.co.uk/media/W1siZiIsIjU2MjRkMWRkYjBkY2Y3MDAwYzAwMjZkMyJdXQ/WindandsolarreducingconsumerbillsAninvestigationintotheMerit....pdf

    (4) https://www.imf.org/external/pubs/ft/wp/2015/wp15105.pdf

    Jestem ciekam czy też tak będziesz fuczał na Unię, jak Brexit wyjdzie w wersji hard?

  • ~Arteks 2019-01-09
    21:21:17

    9 19

    W Europie niezrozumiałym jest to jak można jeszcze w XXI wieku ogrzewać dom przez własną kotłownię i piec? Nawet nie chodzi o zanieczyszczenie ale zwykłą wygodę.

  • ~KSnake 2019-01-09
    23:07:44

    6 3

    Pracuję w handlu. Sprzedajemy, tam gdzie pracuję, również kotły CO (gazowe, na paliwa stałe: węgiel i pelleciaki). Za każdym razem kiedy kupujący dostają dotacje, od miasta, województwa, etc, to podnoszona jest marża na piecach. Bo i tak kupią. Często podwyżki cen są tak skalkulowane żeby pochłonąć 100%, żeby nie starczyło jej (dotacji) na montaż. To samo dotyczy wszystkich dotacji na solary, pompy ciepła, fotowoltaikę. Wszystko to, co jest dotowane. I tak robi też konkurencja. Więc po co dotacje? To i tak nic nie zmienia. Nabija się jedynie sztucznie kabzy sprzedawcom i pośrednikom hurtowym.

  • ~waldus 2019-01-09
    23:20:04

    7 5

    Z racji ze chyba na rybnik.com nie mozna wklejac linkow podaje tylko strony o ogolne okrelsenia
    polska2041.pl==news-oze-doganiaja-wegiel-pod-wzgledem-kosztow
    forsal.pl==energia-odnawialna-ekologia-koszty-energii-odnawialnej
    stopwiatrakom.eu/stopwiatrakom-tv==2021-niemcy-reporta
    youtube == Mega afera wiatrakowa w Polsce? 16 mld PLN i zagrożenie dla ludzi?
    odkrywamyzakryte.com==elektrowie-wiatrowe/

  • ~waldus 2019-01-09
    23:23:34

    10 5

    coz apropo uni. nie wiem co bedzie przy brexicie. wiem tylko jedno ze do uni mozna latwo, ale przy wyjsciu sa problemy, nie? Czy to nie jest system totalitarny? nie ufam komunistom, alkoholikom i innym degeneratom z ue co leja w gacie jak towarzysz junker. Dlatego wszystko co mowi uniaz samej zasady nalezy odrzucac i nie chodzi tylko o wegiel.

  • ~palaczzasypowy 2019-01-09
    23:23:53

    2 5

    ~KSnake czyli wynika z tego co napisałeś że jesteście zwykłymi ..... każdy wstawi to co sądzi.

  • ~yeti36 2019-01-09
    23:47:55

    8 0

    ~`Arteks Ja też nie rozumie że XXI wieku w blokach komunalnych grzeje się węglem . Co miasto w tym kierunku robi , tam gdzie są wspólnoty bloki są ocieplone . Wszystko w temacie

  • ~master4k 2019-01-10
    10:24:46

    3 6

    @ waldus

    Nie pytałem Cię o to kto i w co leje. Pytałem o coś zupełnie innego, a Ty serwujesz mi swoje poglądy polityczne jaka Unia jest zła jednocześnie siedząc za granicą jako emigrant. Pocieszne. O bateriach nic nie napisałeś. O dotacjach również.

    Z przymusu zostańmy więc przy wiatrakach. Jeśli strony, które mi podałeś stanowią dla Ciebie jedyne wiarygodne źródło informacji, to raczej nie mamy o czym dyskutować. A ta jedyna warta odniesienia mówi coś dokładnie odwrotnego od tego, co próbujesz przekazać.

    odkrywamyzakryte@com - strona na której można przeczytać m.in. o od kryciu gigantów. Poza tym szczepionki zabijają masowo ludzi, reklamy leczenia jakimiś cudownymi specyfikami chorób wszelakich i statki widmo. Serio?

    polska2041@pl - tutaj niespodzianka, bo strona co prawda współfinansowana przez rząd, ale zauważalnie lepsza merytorycznie niż cała reszta. Czytamy na niej m.in. "Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej (IRENA) podsumowała najnowsze trendy dotyczące OZE i ich miejsca na energetycznej mapie świata. Co wynika z podsumowania? Po pierwsze, koszty energii z OZE bardzo szybko spadają. Po drugie – Agencja spodziewa się, że do 2020 r. energia z odnawialnych źródeł energii będzie konkurencyjna cenowo wobec prądu produkowanego w konwencjonalnych elektrowniach."
    Zaskoczony?

    stopwiatrakom@eu - OGÓLNOPOLSKI SERWIS PRZECIWNIKÓW ZBYT BLISKIEJ LOKALIZACJI WIATRAKÓW OD DOMÓW - nawet nie potrafią się zdecydować, czy nie chcą wiatraków wcale, czy tylko zbyt blisko domów. O takich perełkach jak wywiad z Michalkiewiczem, który wedle mojej wiedzy (i wiki) ma dosyć niekompatybilne do zagadnienia wykształcenie: " w 1969 ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a w 1972 – Podyplomowe Studium Dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim." lepiej nie wspominać. Tak samo o artykułach jak "„Debata publiczna na świecie” - USA: Jak zaburzenie tożsamości płciowej u amerykańskiej młodzieży stało się epidemią społeczną?". To jest w końcu strona o wiatrakach czy o gender?

    forsal@pl - 1 (słownie: jeden) artykuł podpierający się tymi samymi założeniami, którymi operowano w "the wind farm scam", a które rozjechały instytucje rządowe i eksperckie różnych krajów w swoich analizach. Jedną laurkę już Ci wkleiłem. Angielski znasz, więc widzisz co się w książce nie zgadza z rzeczywistością. Reszty wklejać nie ma sensu, bo i tak tego nawet nie przeczytasz.

    I na sam koniec moje ulubione wrealu24 - ten kanał na YT to już zupełny odlot. Widziałeś np. ten film " S. Krajski z ks. abp. Lengą o ideologach, którzy niszczą Kościół i wpływie diabła na Lutra", albo "Technologia 5G nas zmasakruje?. Jest wrakiem człowieka pracował przy instalacji anten GSM.". Harry Potter to przy tym kanale niemal film dokumentalny.

    Masz do dyspozycji cały internet, a zaczytujesz się w jakiś pseudonaukowych bzdurach.

  • ~waldus 2019-01-10
    18:19:27

    5 4

    Ja widze ze Ty wielowatkowy jestes. Zostal juz Lutra, Michalkiewicza, szczepionki no i samego diabla juz w spokoju. Co do baterii panie kolego, looknij sobie tu: motofakty.pl==/samochody-elektryczne-nie-sa-ekologiczne-zaskakujace-wyniki-badan. Ale co tam jak kUnia gada ze auta elektryczne sa eko to sa, nie? Co ja sie tu mam tluaczyc? Jak ktos jest kumaty to wie co i jak. Jak ktos sie naogladal tvnu albo nasluchal junkera ... to pewnie i leki nie pomoga.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5319