zamknij

Wiadomości

Program Czyste Powietrze: wstrzymano nabór wniosków

2019-01-03, Autor: bf

Nabór wniosków do priorytetowego programu rządowego Czyste Powietrze został wstrzymany. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapewnia, że sytuacja ma charakter przejściowy. Skąd przerwa w przyjmowaniu wniosków?

Reklama

Informację o tymczasowym wstrzymaniu naboru wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego Czyste Powietrze podaje NFOŚiGW.

Jak czytamy w komunikacie, sytuacja ma charakter przejściowy i wynika ze względów formalno-prawnych oraz technicznych. - WFOŚiGW wznowią nabór wniosków o dofinansowanie niezwłocznie po przeprowadzeniu niezbędnej aktualizacji programu priorytetowego Czyste Powietrze oraz po dostosowaniu systemów informatycznych do zmian w prawie powszechnie obowiązującym – dowiadujemy się.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej tłumaczy, że zmiany wynikają z wejścia w życie ustawy wprowadzającej termomodernizacyjną ulgę podatkową, czyli ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Przypomnijmy, że program Czyste Powietrze był głównym argumentem magistratu, by przesunąć pieniądze na ekodotacje z domów jednorodzinnych na budynki wielorodzinne. Jak uzasadniał prezydent Rybnika Piotr Kuczera i wiceprezydent Janusz Koper, uruchomiony we wrześniu rządowy program „Czyste Powietrze” pokrywał się z regulaminem przyznawania dotacji dla odbiorców indywidualnych >>Miasto chce zlikwidować ponad 2 tys. „kopciuchów”. Prezydent o nowej formie walki ze smogiem<<

Damy Wam znać, kiedy nabór wniosków zostanie wznowiony.

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 73

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
 • ~opeltest 2019-01-03 14:36:04

  Jaki rząd taki program,proszę napisać kto ma szanse skorzystać z tego bubla,żałosne jak cały PIS

 • ~pprywatne 2019-01-03 14:36:42

  Robi się wszystko co nie jest istotne i nie przynosi efektów. Tylko zakaz węgla spowoduje, że nie trzeba będzie robić nic innego bo wtedy już będzie czyste powietrze.

  66 96
 • ~ 2019-01-03 15:12:31

  Opeltest jesteś żałosny. Przypomnij, ile za poprzednich 8 letnich rządów przyjęto wniosków? Faktycznie sam Schetino dzwonił do mnie co roku i chciał mi wymienić stary piec. Nie mogłem się od niego odczepić. Ciągle tłumaczyłem, że nie trzeba, że może inni potrzebują bardziej, że nie mam pieniędzy, a on swoje, że da kredyt, że pożyczy, itd. To były czasy

  82 62
 • ~Antyk 2019-01-03 15:19:28

  pprywatne proponujęci też nic nie chlać i nic nie żreć...nie będzie trzeba zamawiać beczkowozów do nieczystości płynnych

  56 29
 • ~opeltest 2019-01-03 15:26:36

  flaszka 0,49 nie jestem za PO ale przeciw PIS,sprawdz sobie jakie są warunki w tym programie i potem pisz

  56 44
 • ~Kwinto 2019-01-03 15:39:34

  ~~flaszka0.49 ty jesteś kolejnym inteligentem pod tytułem pis nic nie robi, ale PO nie robiło więcej więc ten rząd jest lepszy.
  Przecież Adrian mówił że mamy węgla na 200 lat, więc pewnie te eko-dotacje zlikwidują.

  40 28
 • ~ 2019-01-03 16:24:02

  Każdy Polak chce czystego powietrza, ale musi dobrze zarabiać !!! Od 45 roku do dzisiaj przedsiębiorstwa ,prywaciarze w Polsce , przeznaczają na wypłaty tylko 5% swoich dochodów . Niemcy 50% w zakładzie to koszt pracy . Francja 45% itp.

  55 33
 • ~waldus 2019-01-03 18:28:45

  Tak wiec kochani braci Hanysy ... czysty luf kij strzelil .

  14 15
 • ~exx 2019-01-03 18:34:59

  A kto sie na ten program łapie, tak zeby dostać 50%+ dotacji?
  Lepiej było zrobić 50% dotacji dla wszystkich + niski kredyt. Czy Niemcy odkupując stare diesle robili jakies kombinacje zależne od dochodów ? Ale polaczek "sprytniejszy" tak da żeby nie dać. Przy tym śmiesznym programie widać jasno, dajemy najbiedniejszym, a reszta niech wymienia za swoje. Z takim podejściem jeszcze długo się nic nie zmieni. No można jeszcze wprowadzić zakaz palenia węglem nie dając nic poza terminem do zastosowania się. To takie proste i nic nie kosztuje i nie trzeba wysilać palicy.

  47 4
 • ~orient 2019-01-03 19:01:14

  Pewnie system się zawiesił bo na forach węglarze pyszczą ale w rzeczywistości wiedzą, że czasy dinozaurów węglowych pomału się kończą i lepiej złożyć wniosek bo dotacji może braknąć. Może też zadziałać sąsiedzka zazdrość lub sąsiedzkie ambicje. "Te Antek - a chłop od Bernaty likwiduje piec i bydom se tera żyli jak w Rajhu a my dalij jak ciarachy" - i to może działać. W każdym razie w pracy czy w rozmowach rodzinnych ostatnio zamiast polityki pojawia sie temat smogu i już nikt nie broni starych pieców. Co najwyżej się ludzie zastanawiają co to jest pellet albo co to jest gaz (bo niektórzy nadal nie wiedzą).

  18 33
 • ~opeltest 2019-01-03 19:05:35

  exx nawet najbiedniejsi się nie załapią bo nie mają z czego finansować programu,to jest super program PIS jest dofinansowanie ale nie ma komu przyznać tak to działa
  Jeżeli ktoś ma 600 zł dochodu to nie myśli o ekologii tylko jak przeżyć
  cały miesiąc a tutaj napiszą że jesteś głupi

  65 3
 • ~Antyk 2019-01-04 10:30:19

  "Smog ? zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się mgły z dymem, pyłem i spalinami. 1. Mgła - skąd w Rybniku tyle wilgotnej mgły? Czy ktoś przeprowadził badania w jakim stopniu generatorem tej mgły jest nasz ciepły parujący zimą Zalew? 2. Dym - tu niestety to My jesteśmy jego generatorem. Nie wszędzie jest gaz, nie każdy ma nowoczesną kotłownię. Węzły ciepłownicze też nie wszędzie mają sieci. Odbierzmy ciepło z Elektrowni tak by nie grzała Zalewu . 3. Spaliny - cóż..... niestety Rybnik KORKIEM stoi. Od Chwałowickiej przez Wodzisławską, Raciborską, Kotucza, Gliwicką, Wyzwolenia, Żorską.. itd. Miasto mamy położone w niecce a obwodnic z prawdziwego zdarzenia brak. Cały ruch z kierunku zachód i południowy zachód do węzłów autostrady biegnie przez centrum. Tiry, Tiry i dostawczaki - wszystko w dieselkach i kopci w korkach, a że mgłę podbitą dymem już mamy..... WNIOSEK : maksymalnie ogrzewać miasto ciepłem z Elektrowni, budować przepustowe obwodnice tak ze 2 km od centrum, monitoring z drona i autentyczne kary dla trucicieli, tych prywatnych ale i tych firm które mają lokalizację po obrzeżach centrum i trują na potęgę. Niestety - żadna władza nie uniesie finansowo ani politycznie w/w wniosków. SMUTNE..."....i jeszcze, i jeszcze....

  16 3
 • ~ 2019-01-04 15:16:11

  ~Antyk do źródeł wilgotnej mgły oprócz zalewu należy jeszcze zaliczyć instalacje mokrego odsiarczania spalin, które zbudowano w elektrowni przed kilkoma laty, ze względu na ich stosunkowo niewielką wysokość, uwalniana z nich para tworzy wilgotną "czapę" nad miastem

  4 3
 • ~Arteks 2019-01-04 16:10:24

  @ursus - typowe brednie wymyślane chyba tylko z powodu... poczucia winy właścicieli kopciuchów. W takim Bełchatowie gdzie elektrownia ma większą moc i to w dodatku bazuje na bardziej zanieczyszczonym węglu brunatnym - bardzo rzadko występuje na airly kolor pomarańczowy (także okolica przeważnie na zielono), za to w Tomaszowie Mazowieckim gdzie nie ma elektrowni za to dużo chatek - przeważnie jest na czerwono. Nie wspomnę już o Warszawie która ma mało kopcących chatek, za to aż 4 elektrociepłownie i rzadko się zdarza aby airly wskazywało na przekroczenia większe niż 100% ale już na wsiach i miasteczkach po prawej (biediejszej) stronie Wisły bywa, że pomiary są przekroczone o 400-500% tak jak dzisiaj w Radzyminie. Musisz wziąć pod uwagę to, że powtarzanie takich pierdoł jak mgła nad Smoleńskiem czy para nad Rybnikiem sprawia, że z poważnych tematów niektórzy robią groteskę. ;|

  2 13
 • ~Sosna Mañana Grzegorz 2019-01-04 23:29:01

  adamczykhenryk Nie znasz nawet definicji pojęcia dochód i mylisz go z przychodem i kosztami uzyskania a silisz się na komenty, powołując się w dodatku na dane wyssane z palca. Odpuść sobie i najpierw się dokształć w tym względzie.

  3 0
 • ~Sosna Mañana Grzegorz 2019-01-04 23:56:49

  Antyk jest niestety trudniej niż myślisz.
  Żeby pozbyć się smogu musimy najpierw pozbyć się elektrowni z miasta.
  Oczywiście równocześnie budując sieć ciepłowniczą , gazową i obwodnice skutecznie wyprowadzające ruch samochodowy z miasta.
  Ograniczenie walki do drugiego i trzeciego czynnika jest jedynie plastrem przyklejonym na kończynę z gangreną.
  Dosyć czytelnie przedstawia tę sytuację audycja pt "ekologia po skandynawsku" polecam wszystkim by sobie zobaczyli o co tak naprawdę wszyscy wspólnie powinniśmy walczyć.

  1 2
 • ~ 2019-01-05 00:03:21

  ~Arteks jakie brednie ? tym co napisałeś tylko potwierdzasz to, co napisałem
  w Bełchatowie mamy elektrownię,ale jej otoczenie, to głównie odkrywki, domów tam jest niewiele, dlatego emitowana tam para nie ma wpływu na powstawanie smogu
  "Nie wspomnę już o Warszawie która ma mało kopcących chatek, za to aż 4 elektrociepłownie" przy których nasza jedyna ciepłownia w Chwałowicach, ogrzewająca do tego tylko wielorodzinną zabudowę miasta, to zabytek, ale chyba wyprzedzamy jednak Warszawę, skoro u nas przez cały rok ogrzewamy powietrze i jezioro
  "mgła nad Smoleńskiem czy para nad Rybnikiem" przy takim zestawieniu odpadam...

  7 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Kościół katolicki powinien być opodatkowany?
Oddanych głosów: 1889