zamknij

Wiadomości

PAS ostrzega: jeżeli rząd nie pomoże, program Czyste Powietrze zbankrutuje

2024-01-19, Autor: 

Z programu Czyste Powietrze skorzystało tysiące rybniczan. Nadal składają wnioski o dofinansowanie wymiany na ekologiczne źródła ciepła. Tymczasem Polski Alarm Smogowy i Fundacja Instrat ostrzegają – Czyste Powietrze znalazło się na skraju bankructwa. - Każdego tygodnia zaległości płatnicze rosną o kolejne 100 milionów złotych. Bez natychmiastowej interwencji rządu programowi grozi zapaść – ostrzegają aktywiści i eksperci. Apelują do premiera Donalda Tuska o jak najszybsze przeznaczenie części zaliczki z RePower EU na odzyskanie płynności finansowej Programu.

Reklama

Program Czyste Powietrze (PCZP) jest na skraju bankructwa – ostrzegają Polski Alarm Smogowy i Fundacja Instrat.

W ostatnich dniach dotarły do nas informacje o rosnących zaległościach w wypłatach środków z tego programu – mówi Andrzej Guła, lider PAS.

- Informacje potwierdziło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wiemy, że luka wynosi już ponad 300 milionów złotych i każdego tygodnia rośnie o kolejne 100 milionów. Do końca lutego kwota niewypłaconych pieniędzy wzrośnie do 700 milionów złotych. To sytuacja niedopuszczalna. Mówimy o co najmniej kilkunastu tysiącach rodzin, które poniosły koszty ocieplenia domów i wymiany źródła ciepła i teraz oczekują na refundację – dodaje Guła.

Program Czyste Powietrze, prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udziela dotacji do wymiany starych kotłów i ocieplenia domów od 2018 roku. Popularność Programu powoli rosła: w 2019 roku złożono 85 tysięcy wniosków, w 2023 – już 217 tysięcy. W ciągu pięciu lat programu liczba wniosków sięgnęła 754 000.

Mieszkańcy Rybnika również aktywnie włączyli się do tego programu. Nasze miasto zostało nawet liderem w województwie, jeżeli chodzi o liczbę złożonych wniosków (ponad 6 tys.) i zawartych umów (ponad 5 tys.).

PAS wskazuje jednak, że do wymiany pozostało jeszcze około 2,7 miliona kotłów w Polsce. Sytuacja smogowa z ostatniego tygodnia, kiedy polskie miasta znalazły się na czołowych miejscach najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie pokazuje, że problem zimowego smogu wciąż trwa.

PAS oraz Instrat wskazują, że bez natychmiastowych działań ze strony rządu Programowi Czyste Powietrze grozi wyhamowanie, a realizacja tych obietnic nie będzie możliwa.

Dziwi nas dysproporcja pomiędzy deklaracjami rządu i zapowiedziami przedwyborczymi a mizernym wsparciem, jakie obecnie otrzymuje Program Czyste Powietrze – mówi prezes Fundacji Instrat, Michał Hetmański.

Dodaje, że zaliczka RePower EU, jaką otrzymała Polska wynosi ok. 22 mld zł.

Apelujemy o przeznaczenie 2 mld zł z tych środków na wsparcie PCZP – taki postulat umieściliśmy w naszym wspólnym apelu do premiera Donalda Tuska. Pieniądze w budżecie są, potrzebna jest jednak determinacja rządu by znalazły się w Programie Czyste Powietrze – zaznacza Hetmański.

Polski Alarm Smogowy oraz Fundacja Instrat wystosowały apel do premiera Donalda Tuska w sprawie podjęcia działań usprawniających PCZP i ratujących go przed zapaścią finansową. Organizacje te apelują do premiera przeznaczenie 2 miliardów złotych z RePower Europe na program Czyste Powietrze i pilne działania w kierunku odblokowania środków KPO na ten cel, a w dalszej kolejności środków Funduszu Spójności i innych niezbędnych źródeł finansowania. Jak podkreślają autorzy apelu działania te są konieczne, gdyż Polska jest krajem o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w całej Unii Europejskiej, które przyczynia się każdego roku do ponad 40 tysięcy przedwczesnych zgonów.

Oceń publikację: + 1 + 16 - 1 - 37

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (23):
 • ~MArudzia 2024-01-19
  11:04:11

  61 28

  Gdzie się teraz podziali zwolennicy Je..ć PIS
  A reszta która głosowała na : PSL,2050, Lewicę, nie czujecie się oszukani że w rzeczywistości głosowaliście na PO i Tuska.
  Przed nami wybory Samorządowe i na razie nie będą robić społeczeństwu "pod górę" ale zobaczymy w czerwcu, lipcu jak uwolnią ceny energii, zniosą zerowy vat,

 • ~Arteks 2024-01-19
  11:38:03

  27 55

  @MArudzia - na razie to wielu zwolenników PiS przeciera oczy ze zdumienia jak się dowiaduje ile wypływało kasy na prawo i lewo za PiS nie tylko na niepotrzebne rzeczy ale nawet na... hejt w TVP czy astronomiczne zarobki dla osób niekompetentnych. Uważam program Czyste Powietrze za jeden z nielicznych pozytywnych spadków po PiS i oczywiście powinien być kontynuowany przez następców.

 • ~dr_Moriarty 2024-01-19
  11:54:50

  54 28

  Zły PiS uruchomił program wymiany pieców węglowych, co wszystkie poprzednie rządy kompletnie olewały. Powietrze się poprawiło (choć daleko jeszcze do ideału). No ale "kradli", "byli aroganccy" i "handlowali wizami" (jak się okazało, oficjalne oskarżenie wspomina tylko o dwustu wizach, a nie dwustu tysiącach, ale co tam ***** ***!).

  Co będzie z programem? Stawiam, że to samo co z CPK, portem w Świnoujściu, linią kolejową z Gdańska, ropociągiem Gdańsk-Płock i transportem na Odrze - zapewne upadnie, bo "pieniędzy nie ma i nie będzie". I Niemcy "das nie zulassen".

  Jak znam ryżego z poprzednich rządów, wejdzie w życie dyrektywa unijna o likwidacji palenia węglem, gazem (tu zależy czy się skończy wojna z Rosją, na czym Niemcom bardzo zależy) i wszystkim innym oprócz ogrzewania prądowego. Wymiana we własnym zakresie bez żadnych dopłat, albo horrendalny podatek (już przez UE szykowany). Nie stać cię? Czyściciele kamienic już czekają zapewne.

  Po co nam czyste powietrze skoro jest w Niemczech? Pamiętaj, Polaku, "emigracja to szansa" - dla Ciebie i twoich dzieci. Niemieckie pola i fabryki czekają na tanią siłę roboczą.

  O tym "były te wybory".

  Wasze wnuki za nie zapłacą.

  Nie żal mi was. Zasługujecie na to. Tylko Polski szkoda.

  https://www.farmer.pl/energia/ue-zatwierdzila-nowy-podatek-od-ogrzewania-gazem-weglem-i-ekogroszkiem,134495.html

 • ~igoola 2024-01-19
  13:14:09

  18 34

  ~dr_Moriarty: w temacie afery z kilkoma wizami proponuję wejść na mapy google, ustawić sobie tego żółtego chłopka pod ambasadą Polski w stolicy Nigerii (Abudża), policzyć ludzi w kolejce po wizy, a następnie to samo zrobić ze znajdującymi się w tym mieście ambasadami Niemiec, Szwecji, Danii, itp...

 • ~Franek 7 2024-01-19
  13:35:26

  20 31

  100 mln? To tyle ile dostał słynny już ksiądz egzorcysta wypędzający demony salcesonem od Ziobry i PiSu z budżetu państwa na budowę swojego imperium.

 • ~dr_Moriarty 2024-01-19
  13:52:20

  29 17

  @igoola

  Poważnie? xD xD xD

  To jest argument? Ilość Murzynów stojąca pod ambasadą w kolejce na Google Maps xD xD xD ? Hłe hłe! Gratuluję, Sherlocku. Z tym poszanowaniem dla logiki, strzelam, że głosowałeś na Trzecią Drogę

  Faktycznie z tak oryginalnie łączącymi fakty ludźmi w polskim społeczeństwie niemieccy globaliści mogą być pewni o wpływy w naszym kraju. A będzie jeszcze lepiej, wystarczy poczytać o zmianach, które chce wprowadzić do programu nauczania szkolnego nowa minister edukacji.

  Poczytaj sobie poniższy artykuł PAP (już tej nowej, przejętej przez obecny rząd). Przezornie i wstydliwie na samym końcu, bo mało kto doczyta, stoi napisane, że wydano kilkaset wiz przez okres półtora roku. I o to są zarzuty. Było dwieście tysięcy, jest kilkaset. Za chwilę się okaże, że nie było wcale. Jak zwykle.

  https://www.pap.pl/aktualnosci/szef-kprm-o-zatrzymaniu-piotra-wawrzyka-rozliczamy-stosujac-litere-prawa

 • ~Maksymilian Popeć 2024-01-19
  14:00:58

  18 36

  @MArudzia - teraz już nie trzeba "Je..ć PIS". Teraz trzeba przywrócić prawo i sprawiedliwość a tych wszystkich złodziei trzeba rozliczyć ażeby oddali ukradzioną nasze miliardy i potem zgodnie z prawem ukarać, wszystkich którzy działali poza prawem. Następnie PiS trzeba zdelegalizować jako partię faszystowską.

 • ~Lu_Ke Sky_Walker 2024-01-19
  14:08:44

  20 31

  MArudzia oraz dr_Miriarty,
  Widzę, że już dzisiaj waszym komentarzem zarobiliście swoje 500zł jak wasi koledzy w TVPIS.

  Waszą wiarą jest chciwość.
  Waszym bożkiem jest mamona!

  "Wawrzyk? Tak, teraz już kojarzę.
  Obajtek? Nie znam, pierwsze słyszę"
  Pięknie się nam rozwija program Cela+

 • ~Julka 02 2024-01-19
  14:42:20

  36 18

  Trzeba zniszczyć wszystko co PiSowskie, co Polskie, tak niemoże być, żeby Polska się bardziej rozwijała niż Niemcy. Nie po to usadzili na stołkach Tuska,aby Polakom żyło się lepiej. Wielu się zdziwi ile jeszcze zabierze wam Tusk. Cóż tak się dusiliście w tej zaściankowej, czystej bez smrodu, gwałtów i ataków terrorystycznych Polsce, więc dostaniecie to czego Europa Zachodnia che się pozbyć. Dopiero po wyborach dowiecie się do czego zdolni są ci ludzie.

 • ~lewysierpowy 2024-01-19
  14:50:01

  28 15

  ~Lu_Ke Sky_Walke - ty TVN-owski tłuku tylko tyle zapamiętałeś z ostatnich faktów , jutro będzie kolejna porcja papki do zapamiętania i tak codziennie , jak łatwo takich jak ty trzymać bez końca w tej ciemnocie . Ciebie nawet ja by niemiec kopnął w D to będziesz dziękował , bo to dobry niemiecki but.

 • ~Lu_Ke Sky_Walker 2024-01-19
  15:30:54

  14 29

  Lewysierpowy,

  Tak, Niemiecki but może mnie kopać ale PISowski NIE.
  Dziś za komentarze zarobiłeś już chyba 1000zł czy więcej???

  Julka02,
  Ty dopiero na wypłatę 500zł zaczynasz zarabiać ale ci odpowiem: Tusk i Europa Zachodnia to nasza szansa by pozbyć się ciemnoty i zaścianka z PISu.

  Biedni ludzie, co wam w tym TVPIS zrobili z rozumem? A może nigdy go nie było?

 • ~Franek 7 2024-01-19
  15:34:00

  20 29

  Juleczko- tak jest, trzeba zniszczyć wszystko co PiSowskie bo to sama patologia i złodziejstwo. Każdego dnia wychodzi na jaw skala tego złodziejstwa. Wczoraj informacja o tym, że żona Kurskiego dostała 1,5 mln za rok „ pracy” w TVP a ksiądz od wypędzania demonów salcesonem dostał 100 mln na budowę rzekomego centrum pomocy ofiarom ( w rzeczywistości Ziobro chciał stworzyć konkurencję dla Rydzyka która będzie go kiedyś wspierać ) itd, itp. PiS to większa katastrofa dla tego kraju niż był PRL. Dlatego trzeba to zniszczy tak żeby kamień na kamieniu nie został. A póki co idzie im świetnie i za kilka miesięcy tak będzie.
  A co do tego rzekomego rozwoju kraju za czasów PiS to nie rozśmieszaj ludzi. Nie wybudowano nawet jednego kilometra autostrad. Poza nikomu nie potrzebnym przekopem mierzei nie wybudowano nawet szaletu miejskiego. Zdewastowano służbę zdrowia, sądownictwo, samorządy i wszystko co niezależne. Dokładnie to robili kiedyś komuniści. Choć oni coś przynajmniej zbudowali i coś po sobie pozostawili.

 • ~Julka 02 2024-01-19
  15:58:07

  30 21

  Nie chce mi się czytać waszych wypocin PiSo j€&cy. Jedyne co potraficie,to zrobić, kopiuj, wklej, bez podania źródła. Powiem wam tyle, daliście się ostrzydz jak stado baranów. Nikt z PO wam nie powiedział ,że za ten bilet na spędy Tuska i wożenie do późnej nocy po lokalach wyborczych trzeba będzie Niemcom zapłacić. Teraz dostaniecie oczopląsu od nadmiaru informacji, przez 8 lat mieliście tylko TVN,teraz jeszcze macie Polszmat i TvPO.

 • ~Lu_Ke Sky_Walker 2024-01-19
  18:00:10

  16 31

  Julka02,
  Ja to nawet wolę Niemcom płacić byle nie PISowi.
  Wszystko co PIS stworzył a jest szkodliwe trzeba zaorać, wykorzenić lub do ciupy wsadzić. Już to zresztą robimy. Nawet mózgi trzeba wam uzdrowić chociaż to będzie bolało...
  Słychać wycie? Znakomicie!

 • ~Arteks 2024-01-19
  18:42:09

  19 28

  @Julka02 - nie myl PiSowskości z polskością bo pojęcia całkowicie odmienne. PiS wcale nie dbał o interesy naszego kraju, tylko o interes partii, episkopatu, Rydzka oraz krewnych polityków wstawiając ich do spółek skarbowych. PiS wspierał też samorządowców i swoje południowo-wschodnie bastiony. Inne regiony olewał.

  Przypomnij sobie lockdown i podejście naszego rządu wobec przedsiębiorców. W innych krajach EU ogłoszono stany nadzwyczajne. Tamtejsi przedsiębiorcy otrzymali odszkodowania, a w Polsce dostali... tarcze z dykty i obietnice bez pokrycia od Pinokia...

  Komu rząd PiS sprzedał LOTOS? Arabom i... Węgrom za... "wiadro śliwek". Od kogo PiS kupował węgiel szkodząc polskim kopalniom? Od... Rosjan. Jak Ameryka tupnęła nogami to nasz rezydent tak się wystraszył, że nie podpisał ustawy Lex-TVN... Od kogo PiSowcy kupili system Pegasusa którym inwigilowali przeciwników politycznych? Od Izraela... szkodząc jednocześnie swoim obywatelom.

  Pod płaszczykiem wspaniałej nazwy "polski ład" okradziono polskie miasta... Rybnik stracił na tym 175 milionów zł.

 • ~Arteks 2024-01-19
  18:57:31

  16 29

  @dr Moriarty - do dwustu nielegalnych wiz przyznały się władze PiS, a to nie oznacza, że nie było ich np. kilkadziesiąt tysięcy. Pamiętaj, że o sprawie dowiedzieliśmy się dzięki... celowemu przeciekowi ze strony Amerykanów, a nie samoistnie ze strony... prokuratury Ziobry. Wszystko przed nami. Sam PiS sprawę sprzątnąłby pod dywan tak jak np. nie widzieli nic złego w innym marnotrawstwie np. z respiratorami, 600 milionami na puste szpitale tymczasowe, miliardami na nieudaną inwestycję w Ostrołęce, 70 milionami na wybory kopertowe itd itd.

  Rybnik baaaardzo stracił na tych rządach. Nie tylko chodzi o 175 milionów ale też pomijanie w inwestycjach państwowych. Wspomniałeś o poprzednikach. A jednak w ich czasach udało się przeprowadzić w Rybniku tak spektakularne inwestycje jak np. autostrada A1, remonty linii kolejowych, budowa Sądu Okręgowego, rozbudowa gmachu policji, budowa sieci kanalizacji w mieście. Za PiS NICCC! Popatrz, nawet inwestycja związana z elektrownią przypadnie następcom bo te pisowskie tłumoki zwlekały z decyzjami w nieskończoność. Myślę, że ogólnie na wywaleniu PiS od władzy wszyscy w jakimś sensie skorzystamy. Na pewno będzie większa stabilizacja i sprawiedliwość. Nie sądzę aby PO z Hołownią czy Lewicą nie chciała rozwijać kraju. Może nie będą tak marnotrawić środków jak PiS...

 • ~exx 2024-01-19
  19:01:05

  5 4

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Franek 7 2024-01-19
  19:23:22

  19 24

  Koleżanko Julko- bez pokrycia to są twoje argumenty o tym jak się rozwijaliśmy za PiSu…
  Gdzie ty ten rozwój ( rzekomo zagrażający Niemcom) widziałaś? chyba tylko w TVPiS.

 • ~waria(n)t 64" 2024-01-20
  11:30:13

  13 14

  Marudziu. Jestem rozbawiony. Prezes wybierał się z wizytą do ZK, A tam go nie wpuścili i powiedzieli żeby zaczekał na wyrok .

 • ~MArudzia 2024-01-20
  13:53:02

  18 8

  ~waria(n)t 64"
  Skoro wiesz że prezes poszedł w odwiedziny, to na pewno będziesz wiedział gdzie jest paliwo po 5,19 - nawet dla was którzy głosowali na kłamcę i oszusta - Tuska, a co z 100u obiecankach w które uwierzyli co poniektórzy na tym forum ???

 • ~waria(n)t 64" 2024-01-20
  16:48:21

  5 18

  Droga Marudziu.
  Na pylonie stacji benzynowej pomiędzy makro a pawilonem Agata są już wyświetlone ceny jakie będą obowiązywać po walnym zgromadzeniu w Orlenie. Uzbrój się w cierpliwość to już niedługo

 • ~gen 2024-01-20
  22:22:24

  13 7

  Półtora miesiąca rządzą i już nie mają pieniędzy ? to tylko tuskomatoły potrafią :)

 • ~Lu_Ke Sky_Walker 2024-01-21
  15:11:17

  4 4

  Pytanie do PISu:

  Proszę o komentarz do afery Wiedeńskiej?
  Publiczne pieniądze wydawane w domach publicznych. Gdzie tu afera?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4006