zamknij

Wiadomości

Rybnik bez „autoryzowanego” punktu programu „Czyste Powietrze”. Dlaczego?

2019-09-19, Autor: 

Radni PiS zaapelowali do władz miasta, by Rybnik nawiązał współpracę z WFOŚiGW w Katowicach i stworzył autoryzowany punkt programu „Czyste Powietrze”. Tłumaczą, że w ten sposób mieszkańcy składaliby wnioski o dofinansowanie w naszym mieście, a nie w Katowicach. Co na to rybnicki magistrat?

Reklama

Jak tłumaczą radni Andrzej Sączek i Karol Szymura, Rybnik co prawda ma swój punkt konsultacyjny mieszczący się na kampusie, ale nie jest on „autoryzowany”. Mówiąc inaczej - nie jest punktem partnerskim programu „Czyste Powietrze”, w związku z czym pełni funkcję wyłącznie doradczą i nie może przyjmować wniosków od mieszkańców.

Przedstawiciele PiS w Rybniku zaapelowali do władz miasta, by nawiązać rozmowy w tym temacie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

- W lipcu tego roku minister środowiska Henryk Kowalczyk wystosował pismo do samorządów. Oznajmił, że każda gmina może mieć autoryzowany punkt „Czystego Powietrza”. Wystarczy skontaktować się z WFOSiGW telefonicznie lub złożyć wniosek w tej sprawie i procedura rusza z automatu

- mówi Karol Szymura.

Radni powołują się tutaj na gminę Gaszowice, która w ostatnim czasie powołała do życia autoryzowany punkt.

- Dlaczego więc w Rybniku nie stworzyć twego samego? Koszty utrzymania punktu programu „Czyste Powietrze” są po stronie miasta, ale i tak musi już utrzymywać punkt konsultacyjny, gdzie nie można składać wniosków. Mieszkańcy muszą jeździć do Katowic. Wiemy, że nikt z miasta nie kontaktował się w tej sprawie. Albo ktoś to przeoczył, albo nikt nie jest zainteresowany

- dodaje nasz rozmówca.

Co na to rybnicki magistrat? Ze słów Agnieszki Skupień, rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku wynika, że nie jest zainteresowany otworzeniem autoryzowanego punktu. Tłumaczy, że i tak wnioski przesyłane są poprzez Internet.

- Jakie znaczenie ma czy punkt jest mniej, czy bardziej „autoryzowany”, skoro mieszkańcy uzyskują w nim pomoc merytoryczną dotyczącą programu, a wnioski o dofinansowanie składane się elektronicznie?

- pyta retorycznie Agnieszka Skupień.

Rzecznik magistratu zaznacza, że propozycja współpracy ze strony WFOŚ dotycząca autoryzowanych punktów rządowego programu „Czyste Powietrze” polegała na tym, by całe koszty takiego miejsca (pracownicze, infrastruktury) poniósł samorząd.

- Przypomnę, że Miasto Rybnik uruchomiło punkt konsultacyjny dotyczący programu, który cieszy się ogromną popularnością

- dodaje.

A jak Wy uważacie, czy mimo to w Rybniku powinien powstać autoryzowany punkt programu „Czyste Powietrze”?

Oceń publikację: + 1 + 73 - 1 - 17

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
  • ~exx 2019-09-19
    15:44:41

    84 6

    Czysta porażka!
    Chyba tylko ten opuszczony przez boga naród umie sobie tak komplikować życie. Nie dość że program dla extreme bieda to jeszcze trzeba się bujać. A wystarczyło zrobić program 50% zwrotu kosztów tylko na zmianę źródła ciepła dla kazdego.

  • ~ 2019-09-19
    16:04:03

    79 9

    gdyby byli "autoryzowani" to musieli by być (przynajmniej w teorii) odpowiedzialni za swoje "porady" i działalność
    a obecnie punkt prowadzony jest przez pewną fundację, która za jego prowadzenie dostaje kasę z miasta, ale jej działania nie są w żaden sposób wiążące, do tego nie ma odpowiedzialności za ewentualne błędne działania

  • ~Fiodore 2019-09-19
    17:16:20

    55 14

    ursus - i wszyscy są kryci, miasto i ta organizacja, w momencie gdy ktoś nie dostanie zwrotu albo będzie musiał się tłumaczyć z przedstawionych danych, to miasto umyje ręce. Punkt powinien być oficjalny i tyle.
    Po co niepotrzebnie biegać między urzędami? Yylko po to, żeby złożyć pismo w okienku? Aaa zapomniałem, to program PiS a nie PO, dlatego!

  • ~stanislaw_paluch 2019-09-19
    18:45:06

    35 25

    Andrzeju Sączku! Karolu Szymuro! Nie ma znaczenia czy punkt jest autoryzowany czy nie, bo jak pewnie sami dobrze wiecie rządowy program Czyste Powietrze po prostu nie działa. Do tej pory zrealizowano 0,67% zakładanych dofinansowań, a rząd PiS w najbliższych latach planuje ciąć wydatki na ten cel. W tym tempie program zostanie zakończony sukcesem za 150-200 lat.

  • ~Sebastian Ryszka 2019-09-19
    18:50:57

    36 4

    ~exx Wystarczyło by ,aby każdy miał dostęp do gazu ,rurociągu ciepłowniczego .Ale ja mieszkam w dzielnicy Rybnika ,i dostępu nie ma .A idąc twoim tokiem rozumowania ,to kupił bym sobie gaz w butli 5m3 jak oddają 50%.W piwnicy czysto koszty prawie takie same ,dym z komina do zaakceptowania A oni miliardy wydaja na walkę ze smogiem .Nie walczyć ,a zachęcić do zmiany

  • ~Stanisław Nowak 2019-09-19
    21:14:39

    31 7

    Program "Czyste powietrze" to czyste kpiny z obywatela. Ludzie złożyli wnioski listopad - grudzień i jak ćwierkają wróbelki nie otrzymali jeszcze ani przysłowiowego grosza zwrotu - dotacji. Wybulili różnie , ale dużo co najmniej po 10 tysięcy , a przy termoizolacji kilkadziesiąt tysięcy zł. Państwo zgarnęło z tytułu: VAT , podatku od firm sprzedających materiały i urządzenia oraz firm instalacyjnych kupę forsy , ale pierwotne pieniądze pochodzą od uczestników Programu ... Zaliczenie osób o dochodach 1600 zł/ m-c do tej samej grupy co miliarderów oraz wstrzymanie wypłat mówi wszystko o intencjach władzy.

  • ~cbabw 2019-09-19
    22:39:27

    28 4

    Byłem w tym punkcie konsultacyjnym w Rybniku w czerwcu. Po rezerwacji terminu przyjął mnie starszy gość który nie dość, że był niekompetentny, /mylił piec gazowy jednofunkcyjny z dwufunkcyjnym/ to jeszcze w dodatku był opryskliwy i chciał udawadniać swoją wyższość nade mną. Przecież przy rejestracji powinna być informacja jakie dokumenty należy należy mieć ze sobą, by wypełnić wniosek na miejscu
    z ich pracownikiem Wypełniłem ten wniosek sam i przesłałem podpisem zaufania- epuapem. Ten punkt w tej formie i z tym pracownikiem nadaje się tylko do likwidacji.

  • ~Lateks 2019-09-20
    08:21:41

    9 0

    "„Czyste Powietrze” polegała na tym, by całe koszty takiego miejsca (pracownicze, infrastruktury) poniósł samorząd."
    To kto teraz ponosi te koszty ? Czy UM nic nie płaci ?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5302