zamknij

Wiadomości

Program „Czyste powietrze” na nowych zasadach

2020-05-08, Autor: bf

Dokładnie za tydzień (15 maja) rusza nabór wniosków do zreformowanego w ostatnim czasie programu „Czyste powietrze”. Zapoznajcie się ze zmianami.

Reklama

Rybnicki magistrat informuje, że warto zainteresować się dofinansowaniem, jakie można otrzymać na realizowaną przez siebie, domową inwestycją w nowe źródło ciepła.

Koronawirus nieco zmienił nasze życiowe priorytety, ale możliwość oddychania czystym powietrza pozostaje w Rybniku priorytetem niezmiennym – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

 

– Choć o tej porze roku coraz rzadziej dusi nas smog, to nie możemy o nim tak po prostu zapomnieć. Właśnie teraz jest dobry czas na zajęcie się tematem wymiany swojego kopciucha na ekologiczne źródło ciepła. To zadanie szczególnie mocno powinni wziąć sobie do serca użytkownicy kotłów węglowych starszych niż 10 lat, bo na ich obowiązkową wymianę zostało raptem jakieś 600 dni – przypomina prezydent.

Zgodnie z nowymi zapisami w programie „Czyste Powietrze”, beneficjenci uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania mogą liczyć na wsparcie do kwoty 20 tys. zł. Jeżeli inwestycja obejmuje bardziej efektywne źródło ogrzewania, czyli pompę ciepła – wtedy można dostać do 25 tys. zł, a jeśli do tego instalowane są panele fotowoltaiczne, to łączna wypłata sięgnie nawet 30 tys. zł.

Będzie można finansować przedsięwzięcia rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, przy czym data ich rozpoczęcia nie może być wcześniejsza niż 15 maja br. Zmieniona wersja programu umożliwia także wsparcie inwestycji już zakończonych.

- Wypracowaliśmy uproszczenia w „Czystym Powietrzu”, które otwierają Polakom drzwi do łatwiejszego dofinansowania wymiany nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizacji domów jednorodzinnych. Czeka na to jeszcze prawie trzy miliony domów w Polsce – mówi Piotr Woźny, Pełnomocnik Premiera ds. programu „Czyste Powietrze” i prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dzięki środkom z programu Czyste Powietrze każdy właściciel bądź współwłaściciel budynku jednorodzinnego może uzyskać realne wsparcie finansowe dla swojej inwestycji w ekologiczne i ekonomiczne źródła ciepła. Pamiętajmy, że wymiana pieca i modernizacja budynku to inwestycja w lepsze życie.

Więcej o zmianach w programie Czyste powietrze przeczytać można na stronie NFOSiGWhttp://www.nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,1575,czyste-powietrze-nabor-wnioskow-na-nowych-zasadach-od-15-maja-wspolpraca-z-bankami-i-pgnig-akademia-czystego-powietrza.html

***

Mieszkańcy Rybnika, którzy potrzebują pomocy w przygotowaniu stosownego wniosku o dofinansowanie, uzyskają wsparcie w rybnickim Punkcie konsultacyjnym programu „Czyste powietrze”.

Punkt działa w budynku „D” na terenie kampusu, przy ul. Rudzkiej 13. Do 24 maja br. pracuje jednak w trybie zdalnym – porady są udzielane telefonicznie i mailowo, w godzinach zgodnych z harmonogramem otwarcia. W sytuacji pilnej potrzeby wysłania wniosku, pracownik punktu, po wcześniejszym umówieniu terminu, otworzy jednak punkt i pomoże dopełnić wszelkich formalności z tym związanych.

Zachęcamy do kontaktu: tel. 517 664 090, mail: czystepowietrze@feio.pl

Godziny pracy punktu na stronie http://www.czystepowietrzedlarybnika.pl/

Program „Czyste powietrze”: https://czystepowietrze.gov.pl/

Portal beneficjenta programu: https://portal.wfosigw.katowice.pl/strona-glowna-programu

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach: https://www.wfosigw.katowice.pl/

Oceń publikację: + 1 + 58 - 1 - 35

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~adamczykhenryk1 2020-05-08
  16:25:01

  15 30

  Ile kosztuje walka z koronawirusem ? Premier Mateusz Morawiecki poinformował, iż Polska przekaże 750 tys. euro na opracowanie szczepionki przeciwko COVID-19. Decyzja zapadła podczas konferencji darczyńców, którzy na walkę z wirusem przeznaczą niebagatelne kwoty ( Bill Gates ) . Mogę wróżyć z fusów i na każde pytanie znam odpowiedz .

 • ~ 2020-05-08
  16:39:52

  21 12

  Następny hit

 • ~ 2020-05-08
  16:41:13

  24 6

  Przed następnym artykułem szanowny redaktorze niech się pan do informuje. Pozdrawiam

 • ~Arteks 2020-05-08
  17:09:20

  Dziwi mnie to, że wielu potrzebuje specjalnych programów, apelów czy kampanii medialnych. Naprawdę nie wystarczy zdrowy rozsądek i wstyd z tego, że kopcąc z komina i paląc w piecu takie osoby żyją jak jakieś dziady węglowe? Naprawdę to już nie chodzi o ten produkowany smród. Ale czy nie warto czegoś zmienić aby żyć godniej i bez brudu i pyłowego syfu w mieszkaniu?

 • ~exx 2020-05-08
  18:36:14

  59 45

  Arteks ja myślę, że mentalność tu na Śląsku jest jakaś inna niż w całej Polsce. Jakaś gorsza. Tu jest taki prosty ludek z Mordoru. Niech już nawet palą tym węglem, ale niech się zainteresują jak go spalić bardziej efektywnie, czyściej. Ale nie, wszędzie w tym kraju może być czyściej tylko nie tu. Lepiej było zamienić deputat na flot, bo jeszcze mało kasy. Kupić drugie auto i motur, byle nie piec z podajnikiem. Teraz trza fedrować choćby po trupach na hałda! Na domie panele do grzania wody, dom ocieplony, pomalowany, a z komina je...ie na czarno. No co o takich ludziach myśleć?

 • ~Przyjaciel4567 2020-05-08
  21:43:45

  15 21

  Czym jest najważniejszy korona wirus to dać znaczek + jak jest ważny smog to znak -

 • ~kuratorka 2020-05-08
  22:34:52

  17 21

  Koronawirus jest, ale w końcu przecież minie, a jak jest taka okazja to lepiej skorzystać, bo nie wiadomo co bedzie za rok. Dofinansowanie to dobra rzecz, spory wklad na start zwłaszcza w przypadku droższych inwestycji jak fotowoltaika czy pompa ciepła. Moim zdaniem lepiej postawić na instalacje fotowoltaiczna, która zwróci sie za kilka lat. A z tego co podaja na stronie w Levadzie z czasem instalacja zaczyna sie zwracac a zysk moze wynieść nawet ok 50 tys.

 • ~x.treme 2020-05-09
  08:25:25

  15 11

  Znajomi na wypłatę dofinansowania czekają już prawie rok. Tak to działa. A teraz tym bardziej skąd wfoś kasę weźmie ? Zastanowił się ktoś? Mnie i tak najbardziej rozwalila sytuacja z dachem pełnym paneli fotowoltaicznych i kopcacym na pół wsi kominem. Powiedzcie mi czy taki ktoś też mógł dostać dofinansowanie na fotowoltaikę?

 • ~lok 2020-05-09
  14:44:57

  5 8

  -exx nic dodać nic ująć tak to dokładnie u nas wygląda jeszcze się chwalą że jak z komina się nie kopci to to nie jest ogień.Jedyna nadzieją w zdrowo myślących mieszkańcach i służbach...Po wejściu ustawy nie ma pouczeń, mandaty z górnej półki, wnioski do Sądu...jak obywatel nie potrafi zrozumieć i się wyrobić. Budżet miasta się podreperuje będzie na inwestycje (bo widzę że większość ma to gdzieś nawet nie myślą o wymianach pieców)

 • ~obserwathor 2020-05-09
  18:38:20

  6 2

  a co z mieszkaniami komunalnymi ? miasto jakoś nie bardzo sie kwapi z ich modernizacja, tłumacząc się brakiem środków, a te zmodrernizowane ostatnio głównie za środki zewnętrzne to kropla w morzu potrzeb, dla miasta tez będa restrykcje, których słusznie domaga się ~lok ? czy będą równi i równiejsi ? a ewentualną karę kto będzie płacił, miasto, czyli podatnicy ? bo jakoś nie wierzę, że osoby decyzyjne, które temat "olały"

 • ~Arteks 2020-05-09
  21:28:51

  5 10

  @exx - ale mnie ciekawi co się stało z tą mentalnością? Ludzie na Śląsku kiedyś byli dumni z tego, że żyją na wyższej stopie życiowej. Skąd się wzięła ta obecna degrengolada społeczna? Chciałbym aby tym zajęli się jacyś eksperci badający zmiany społeczne. Jak to jest możliwe, że w biedniejszych regionach Polski płn. ludzie tak chętnie pozbywają się węgla, a u nas nie. Dzisiaj cieplutko, pełno ludzi na rowerach, spacerach - nawet na Pniowcu (mimo, że sezon kąpielowy się nie zaczął), a w takiej dzielnicy Chwałęcice kopciła po południu co czwarta chałupa. Pewnie dzikusy podgrzewały wodę piecami bo przecież nie mogli ogrzewać chałup w tak ciepłe popołudnie. @obserwathor - w przypadku budynków komunalnych, problem dotyczy mniejszości budynków. Sukcesywnie rok do roku słyszymy o kolejnych podłączeniach. Niestety w przypadku jednorodzinnych chałup - większość ma prymitywne kopciuchy i bardzo opornie podchodzi do tematu. To burzy pewien ekonomiczny wizerunek bo kiedyś wydawało się, że w komunalce mieszka najbiedniejsza część społeczeństwa. A jednak nie słyszy się o tym aby sprzeciwiali się temu, że będą płacić więcej za ogrzewanie. Ja się obawiam, że albo się dokonały jakieś zmiany w ostatnich 20-30 latach i najbiedniejsi mieszkańcy to lokatorzy chałup jednorodzinnych, a nie komunalki. Albo ci z chałup wcale nie są tacy biedni tylko są niesamowicie skąpi i niereformowalni.

 • ~Przyjaciel4567 2020-05-09
  21:48:18

  12 1

  u was w RYBNIKU jest najważniejszy smog niż korona wirus i jest w RYBNIKU naj więcej zakażonych korona wirus !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • ~ 2020-05-10
  14:32:33

  3 5

  A mnie najbardziej wq..wia dzisiaj niedziela godz 1030 ,temp 20 st przechodze ulicą Długą w Orzepowicach , a tam kopci debil nr domu 75. Zresztą jest to rejon w którym mieszka najwięcej smrodziarzy w tej dzielnicy. Przypominam wam została wam jeszcze jedna zima bidoki.

 • ~Małgorzata Czer 2020-05-10
  16:22:25

  4 3

  Dokładnie to jest dobry czas na wymianę starego pieca na fajny kocioł ekologiczny . Brew pozorom , to nie jest łatwy sposób ?! Ciężki wybór ... A opinie różne , zachęcam do obejrzenia prezentacji kotłów ,może akurat pomoże w wyborze ?
  https://youtu.be/oehI4vPvhsU

 • ~Artur Kowalski 2020-05-13
  12:08:09

  0 3

  Cieszę się bardzo, że mimo sytuacji panującej na świecie nie zapomina się o problemie smogu i ulepsza program, który skutecznie z tym smogiem walczy. Sam skorzystałem z programu, jak tylko wystartował i dzięki niemu mam w kotłowni zamiast starego pieca węglowego nowoczesny kocioł pelletowy marki Kostrzewa. Jest czysty, bezpieczny i ekologiczny! Polecam : https://www.kostrzewa.com.pl/produkty/eei-pellets

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy udzieliłbyś absolutorium prezydentowi Piotrowi Kuczerze?
Oddanych głosów: 286