zamknij

Wiadomości

Niechlubny ranking Polskiego Alarmu Smogowego. Rybnik nadal jest wysoko w jednej kategorii

2023-11-02, Autor: 

Polski Alarm Smogowy co roku publikuje rankingi najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce. Do tej pory Rybnik był w nich stałym „bywalcem”. Jak to wygląda w najnowszym zestawieniu? Jest pozytywne zaskoczenie, ale jeszcze jeden parametr na pewno musimy poprawić.

Reklama

Polski Alarm Smogowy opublikował niechlubny ranking

W opublikowanym przez PAS tegorocznym rankingu najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce po raz kolejny zwyciężyła Nowa Ruda, zdobywając pierwsze miejsce w trzech kategoriach: liczba dni smogowych, stężenia PM10 oraz stężenia benzo(a)pirenu. W czołówce smogowych rekordzistów znalazły się również Nowy Targ, Sucha Beskidzka, Nowy Sącz czy Żywiec. Wśród najbardziej zanieczyszczonych miejscowości po raz pierwszy pojawiło się Nowe Miasto Lubawskie, w którym zainstalowano stację pomiarową.

Niepokojąca jest wciąż wysoka pozycja Nowej Rudy, która po raz kolejny została smogowym zwycięzcą, w dodatku we wszystkich trzech kategoriach. To właśnie w Nowej Rudzie odnotowano w 2022 roku najwięcej dni smogowych (95 dni), najwyższe stężenie PM10 oraz najwyższe stężenie rakotwórczego benzo[a]pirenu, które wyniosło 9 ng/m3, czyli 900% normy – czytamy w komunikacie przesłanym przez PAS.

Wśród smogowych liderów zastanawia również duża liczba miejscowości z Małopolski (5 miejscowości na 15 o najwyższym stężeniu benzo[a]pirenu). Polski Alarm Smogowy wskazuje, że to w tym województwie na skutek decyzji Sejmiku Województwa zezwolono na wydłużone użytkowanie kopciuchów, czyli kotłów najbardziej zanieczyszczających powietrze.

To pokazuje, że antysmogowe regulacje mają wpływ na to, jakim powietrzem oddychamy – dodają przedstawiciele PAS.

Uwagę zwraca Nowe Miasto Lubawskie. To pierwszy rok, w którym miasto otrzymało nową stację pomiarową Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i od razu pojawiło się w pierwszej dziesiątce najmocniej zanieczyszczonych miejscowości (53 dni smogowe, 700% normy dla stężenia benzo[a]pirenu). Zastanawiająca jest także wysoka pozycja niektórych uzdrowisk rankingu. Szczawnica, Szczawno-Zdrój, Rabka-Zdrój i Jedlina-Zdrój to przekroczenia rakotwórczego BaP od 300 do 600% normy!

Są efekty walki ze smogiem

Aktywiści zauważają, że we wszystkich miejscowościach objętych monitoringiem GIOŚ średnioroczne stężenie pyłów PM10 było w normie - zdarzyło się to pierwszy raz od kiedy PAS zaczął publikację rankingu, czyli od 2015 roku.

Walka ze smogiem zaczyna przynosić efekty - powietrze w Polsce zaczyna się powoli poprawiać czego dowodzi również porównanie smogowych rekordzistów z roku 2014 i 2022. W ciągu dziewięciu lat w Nowej Rudzie średnioroczne stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu zmalało o 47%, liczba dni smogowych zmniejszyła się o 26%, a średnioroczne stężenie PM10 spadło o jedną piątą. Poprawę widać we wszystkich opomiarowanych miejscowościach. W Krakowie i Rybniku średnioroczne stężenie PM10 spadło aż 40%! Największe zmiany widać w liczbie dni smogowych. W ciągu ośmiu lat w Nakle liczba dni z powietrzem nienadającym się do oddychania spadła ponad pięciokrotnie! Lepiej jest również we wciąż bardzo zanieczyszczonej Pszczynie (dwukrotny spadek) czy niewielkim Godowie (trzykrotny spadek) – czytamy.

- To dobre sygnały płynące z zasmogowanej wciąż Polski – podkreśla Piotr Siergiej – rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. – Widzimy, że wdrażane działania, szczególnie likwidacja kopciuchów, zaczynają przynosić rezultaty. Niezmiernie ważne jest jednak, żeby władze rządowe i samorządowe nie spoczęły na laurach i kontynuowały te działania. Nie zapominajmy, że w rekordowej Nowej Rudzie stężenie rakotwórczego BaP to wciąż 900% dopuszczalnej normy, a liczba dni smogowych w najbardziej zanieczyszczonych miejscowościach to wciąż dwa do trzech miesięcy! - dodaje.

Nadal dymi 3 mln „kopciuchów”!

Piotr Siergiej zaznacza, że co prawda powietrze powoli się poprawia, zmniejsza się liczba zgonów wywołanych zanieczyszczeniem, ale sytuacja jest wciąż bardzo zła.

W Polsce wciąż dymi 3 miliony „kopciuchów”. Niestety, widzimy w niektórych województwach próby rozmontowywania uchwał antysmogowych i zezwalania na użytkowanie „kopciuchów”. Kontynuacja, a nawet przyspieszenie działań antysmogowych jest kluczowa dla poprawy jakości powietrza w naszym kraju - dodaje przedstawiciel PAS.

Rybnik w zestawieniach

Jak wygląda Rybnik w rankingu? Nie ma go w kategorii miast z największą liczbą dni smogowych. Jeszcze rok temu znajdował się na 9. miejscu z 72. dniami przekroczonej normy.

Rybnika (podobnie jak rok temu) nie ma też w zestawieniu miast o najwyższym rocznym stężeniu pyłu PM10:

Nasze miasto pojawia się jednak w rankingu miast o najwyższym średniorocznym stężeniu rakotwórczego benzo(A)pirenu. Rybnik zajął 3. miejsce ex aequo z pięcioma innymi miejscowościami. Z jednej strony mieszkańcy Rybnika muszą nad tym jeszcze mocno popracować, z drugiej – w porównaniu z poprzednim rankingiem widać spadek. Rok temu Rybnik również zajmował wysokie 3. miejsce, ale wtedy roczne stężenie wynosiło 10.

Najnowszy ranking został opracowany na podstawie danych Głównego Inspektoratu Ochrony środowiska za rok 2022.

---

Grupa medialna tuPolska prowadzi akcję Karny Kopciuch. Akcję wspierają partnerzy – firmy, samorządy i organizacje społeczne:

Partnerami medialnymi akcji są:

Chcesz dołączyć do akcji? Napisz na adres [email protected]. Możesz też wesprzeć akcję Karny Kopciuch poprzez portal Zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/hmzhpa

Oceń publikację: + 1 + 22 - 1 - 37

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
  • ~Arteks 2023-11-02
    16:08:28

    23 43

    Jak bardzo cieszy to, że Rybnika już nie ma wśród najgorszych! :DDD Nawet bez takiego rankingu chyba każdy poczuł poprawę. Wczoraj na Cmentarnej na szkole wieczorem wskaźnik jakości powietrza - bardzo dobry i to 1 listopada! Kiedyś to było prawie niemożliwe. Wieczorami da się spacerować czy biegać. :)))

    Trzeba przyznać, że ten portal też się przyczynił do zmiany mentalności ludzi. Akcja Karny Kopciuch i nieskończona ilość artykułów sprawiła, że temat stał się uciążliwy i niezręczny dla właścicieli pieców. Władze miasta też na plus, że wreszcie nie punktowo, a naprawdę masowo zaczęły usuwać piece węglowe w swoich obiektach.

  • ~Kwinto 2023-11-02
    17:29:10

    24 32

    Popracują rybniczanie? a czemuż to służby nie popracują nad tymi co smrodzą?. Czemu nie ma informacji ile było interwencji czy mandatów w ostatnim roku? Odkąd Kaczyński stwierdził że można palić wszystkim, cały ten plan z wymianą pieców padł na kolana. Zapraszam w deszczowy dzień do bardziej zabudowanych dzielnic typu Niedobczyce Popielów czy Radziejów ci co smrodzili, smrodzą dalej bo nikt im nic nie zrobi.

  • ~Czerwony88 2023-11-02
    21:28:25

    28 13

    Arteks takie powietrze bo ciepło. I nie pali się narazie na potęgę w piecach. Nie wiem który jesteś rocznik ale za mojego jak w list paliło sie w piecach bo były mrozy, nie to co teraz, to grało się w piłkę ,biegało po podwórku i żyje a smród był niemiłosierny. Nie wiem czy pamiętasz ale większość miała kachloki więc smog był większy niż teraz. Więc kiedyś mogło i się żyło a teraz co? Ludzie są inni czy jak? Dzieci nie mogą iść do szkoły bo zła jakość powietrza. A my byliśmy jacyś gorsi? Czy kiedyś ktoś by pomyślał żeby nie iść do szkoły bo mrozy i w piecach się pali bo smog? Nie wiem ale dla mnie to chore. Fakt, że nie jestem za tym żeby palić śmieciami i byle czym ale weglem, drzewem to już przesada.

  • ~SilesiaRybnik 2023-11-03
    06:04:26

    6 15

    Jedyne co wpłynęło na poprawę jakości powietrza w Rybniku to dotacje na wymianę pieców i termomodernizację budynków.
    Niestety dalej jest kilka miejsc, z których kopci się niemiłosiernie. Jest taki duży budynek/hala na przeciwko urzędu pracy/stacji orlen na ul. Miejskiej, są tam różne usługi i jakiś cross fit czy coś. Zeszłej zimy podczas podczas "spaceru" do urzędu skarbowego nie dało się oddychać jak z tego wielkiego komina wydobywał się gęsty wielokolorowy dym.
    Szkoda, że władze miasta nie potrafią wdrożyć żadnych skutecznych narzędzi do walki z kopciuchami. W Krakowie się udało.

  • ~mariusz mewa 2023-11-03
    06:39:27

    11 3

    Arteks, na razie powietrze jest w miarę ok, bo jest ciepło, więc siłą rzeczy ludzie jeszcze nie palą. Poczekajmy do grudnia, wtedy znowu wszystkie wskaźniki wyskoczą na czerwono. Ale cieszy, że coś ruszyło, świadomość powoli ale wzrasta, do tego mnóstwo założonych pomp ciepła i jakiś efekt jest.

  • ~Arteks 2023-11-03
    10:37:49

    2 8

    Jeśli się coś poprawiło to jednak należy się cieszyć, a nie narzekać. Kiedyś na tej okropnej liście były poza Rybnikiem: Kraków, Zabrze, Katowice, Wałbrzych. Udało się jednak tym miastem przynajmniej zminimalizować zanieczyszczenie. Natomiast oczywiście, że do Tyrolu nam daleko... @mariusz mewa - sezon smrodzenia zaczynał się na Śląsku w połowie września i trwał do połowy maja.

  • ~joszkobroda 2023-11-03
    11:25:07

    6 2

    segregacja przede wszystkim. ja segreguje na te co sie pala w dzien i te co sie pala w nocy. w zimie wiadomo opony zimowe a nie letnie do pieca!na letnich to mozesz sobie w lato wode podgrzac do kapieli

  • ~Wasz Stary 2023-11-03
    12:01:01

    6 4

    Czerwony88, nie wiem który jesteś rocznik ale za mojego jak były kartki na wszystko, to stało się cały dzień w kolejkach w niemiłosiernym mrozie i smrodzie - i żyję.
    Nie wiem, czy pamiętasz, ale niedostatki były znaczące i trzeba się było naprawdę naczekać i nakombinować. Ale ostatecznie dla każdego uczciwie starczyło - i się żyło, a teraz co? Ludzie są inni czy jak? Wszyscy do marketów po 20 różnych części drobiu z wolnego wybiegu albo paróweczki wegańskie. A my byliśmy jacyś gorsi?
    Czy kiedyś ktoś by pomyślał, żeby wprowadzać kapitalizm, sklepy wielkopowierzchniowe, galerie handlowe i wolne wybory, bo komuna? Nie wiem, ale dla mnie to chore. Fakt, że nie jestem za tym, żeby pałować protestujących, prześladować opozycję i tak skrajnie regulować rynek, ale że tych ludzi aż tak wzięło na obalanie normalnie funkcjonującego systemu - to już przesada.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5353