zamknij

Wiadomości

Będą mówili o „Czystym powietrzu” z mieszkańcami Rybnika

2019-09-09, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

Za tydzień (16 września) ruszają spotkania informacyjne dla mieszkańców Rybnika, poświęcone programowi „Czyste Powietrze”. Odbywać się one będą we wszystkich dzielnicach miasta.

Reklama

Pierwsze spotkania zaplanowano we wrześniu w pięciu dzielnicach:

16 września - Ochojec – godz. 17.00 - "Dom Kultury" ul. Rybnicka 23
18 września - Kamień – godz. 18.00 - SP nr 28 ul. A.Szewczyka 6
23 września - Kłokocin – godz. 18.00 - OSP Kłokocin ul. Włościańska 70
25 września - Orzepowice – godz. 17:00 - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7 ul. Borki 37D
30 września - Chwałęcice – godz. 18.00 - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 15 ul. Gzelska 7

Przy współpracy z radami dzielnic kolejne spotkania organizowane będą w najbliższych miesiącach we wszystkich 27 dzielnicach Rybnika.

Organizatorem cyklu spotkań jest Fundacja Ekologiczna „Ekoterm Silesia” przy wsparciu PGE Energia Ciepła i Miasta Rybnika.

- Celem akcji informacyjnej prowadzonej przez Fundację, przy wsparciu PGE Energia Ciepła, jest zapoznanie mieszkańców z wymogami dotyczącymi ubiegania się o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze” – mówi Marek Rojczyk, prezes Fundacji Ekologicznej „Ekoterm Silesia”.

- Na spotkaniach będzie można dowiedzieć się, kto może starać się o dofinansowanie i w jakiej kwocie, jak wypełnić wniosek, gdzie go złożyć i jak rozliczyć. Będzie także możliwość zadania pytań ekspertom, którzy na co dzień dyżurują w punkcie konsultacyjnym, finansowanym ze środków Miasta Rybnika

– mówi prezes.

Rządowy program potrwa do 2029 r. Jego najważniejszym celem jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach. Program oferuje dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy.

Adresatami programu są właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnego budynku mieszkalnego, lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą oraz osoby, które uzyskały zgodę na rozpoczęcie budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego i budynek nie został jeszcze przekazany lub zgłoszony do użytkowania. Mogą oni wnioskować o dotacje lub pożyczki przeznaczone na wymianę źródła ciepła oraz prace związane z termomodernizacją. W zależności od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym beneficjenci programu otrzymają dofinansowanie na pokrycie nawet do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.

- Od początku roku na terenie kampusu przy ul. Rudzkiej działa finansowany przez Miasto punkt konsultacyjny, w którym każdy mieszkaniec Rybnika może uzyskać informację w zakresie Programu „Czyste Powietrze” oraz pomoc przy wypełnianiu wniosku

– przypomina prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

- Teraz we współpracę włącza się PGE Energia Ciepła, która chce wesprzeć miasto w wyjściu z informacją o Programie do mieszkańców każdej dzielnicy Rybnika

– dodaje prezydent.

- PGE Energia Ciepła wspiera Fundację Ekologiczną „Ekoterm Silesia” i mieszkańców Rybnika w działaniach na terenie miasta w celu ograniczenia niskiej emisji

– mówi Wojciech Sobczak, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział w Rybniku.

– Uważamy, że rozpoczęta właśnie akcja informacyjna i edukacyjna skierowana do mieszkańców to ważny element przyszłych zmian w kierunku lepszej jakości powietrza w regionie

- dodaje.

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 37

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~Marcin Dębosz 2019-09-09
  16:04:17

  66 15

  Oni nic nie robią,tylko mówią. A zaczyna się listopad,grudzień i co roku to samo. Za rok znów Będą rozmawiać i tak w kółko. A tu na zimę nie ma czym dychać.

 • ~pprywatne 2019-09-09
  16:43:18

  44 4

  Tylko czekam na kolejną debatę na temat smogu.

 • ~Marcin Wypior 2019-09-09
  16:45:10

  71 5

  Program to czysta....ale porażka. Wniosek złożony, zaznaczam prawidłowo 12 grudnia ...na dzień dzisiejszy brak efektu końcowego. Zero kontaktu, zero informacji. Dla mnie to nie rządowy program a rządowa porażka. I chce napisać że jestem...bardzo ale to bardzo cierpliwy .

 • ~x.treme 2019-09-09
  17:08:28

  49 15

  p. Marcinie- dokładnie. Mało tego, regulamin zmienili niedawno i nie myślcie sobie, że dostaniecie chociaż 1/4 kosztów spowrotem. Jakbym wiedział że mnie tak w konia zrobią, smrodzilbym sropciuchem do oporu. W końcu ten sropciuch też kiedyś kosztował kilka tysiecy.

 • ~Kwinto 2019-09-09
  17:35:00

  35 30

  Dziś już można było zobaczyć w kilkunastu domach jak pięknie kopci świeżutki węgiel 2019. O czym tu rozmawiać skoro chyba nadal nie uregulowano norm sprzedawanego węgla?

 • ~arkussinus 2019-09-09
  18:24:33

  46 2

  Będą mówili, Będą mówili, Będą mówili, Będą mówili....a już za rok znów: Będą mówili,Będą mówili, Będą mówili, Będą mówili, a za dwa dla odmiany: Będą mówili, Będą mówili, Będą mówili, Będą mówili

 • ~Arteks 2019-09-09
  18:36:38

  26 46

  To jest straszne, że otaczają nas ludzie którzy piszą "Jakbym wiedział że mnie tak w konia zrobią, smrodzilbym sropciuchem do oporu"... Przecież kopcąc w takim "sropciuchu" szkodzisz sobie, rodzinie, sąsiadom. Masz niewygodę, produkujesz kłopotliwy popiół, masz w domu więcej pyłu i kurzu... A najgorsze, że taki styl życia w porównaniu dla tych którzy nie mają pieców węglowych to... dziadowanie. @arkussinus - nie musieliby trąbić co chwilę gdybyśmy mieli wokół racjonalnych i rozsądnych ludzi.

 • ~imrahil 2019-09-09
  20:03:58

  16 11

  ~Kwinto - to nie kwestia węgla. najlepszy węgiel w najlepszym kotle będzie kopcił gorzej niż śmieci spalone w najgorszym kotle, jeśli właściciel tego pierwszego nieodpowiednio poprowadzi proces spalania. w nowych domach domach każdy kocioł na paliwo stałe będzie przewymiarowany, dlatego przydałby się na dzień dobry zakaz instalacji kolejnych kotłów na paliwa stałe w całym województwie. już w tej chwili jest ich więcej niż w jakimkolwiek cywilizowanym kraju, po co dokładać kolejne? nawet nie chodzi o jakość powietrza, tylko sens ekonomiczny instalacji kotła na węgiel w nowym domu. podpowiem - sensu takiego nie ma.

 • ~exx 2019-09-09
  20:10:01

  15 11

  Od wczoraj sezon smog 2019/20 uważam za otwarty. Widać niektórym zimno w pięty, bo zaczęło się kopcenie.
  Odnośnie programu "czysta porażka" w skrócie można napisać: "Zapraszamy biedotę z dochodem 500zł na osobę po dofinansowanie 90% kosztów, reszcie dziękujemy." I po co więcej debatować?

 • ~Barakuda 2019-09-10
  17:17:04

  5 5

  Schreiber (PiS) o węglu z Mozambiku: Nie jesteśmy w stanie wydobyć go aż tyle z polskich kopalń
  Sprowadzamy ten węgiel [z Mozambiku - red.] tylko dlatego, że nie jesteśmy w stanie wydobyć go aż tyle z polskich kopalń. To jest jedyny powód
  - powiedział. Dopytywany, czy powodem sprowadzania węgla z Mozambiku nie jest przypadkiem jego niższa cena, odparł: - Nie, nie. To takie opowiadanie rzeczy oderwanych od rzeczywistości (...). Ja nie jestem specjalistą od każdego tematu, żeby znać wszystkie szczegóły.

 • ~Barakuda 2019-09-10
  17:17:56

  3 3

  Robienie ludzi w ch...ińczyka level Master...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy udzieliłbyś absolutorium prezydentowi Piotrowi Kuczerze?
Oddanych głosów: 279