zamknij

Wiadomości

Polski Alarm Smogowy publikuje „listę wstydu”

2021-09-14, Autor: 

Aż 490 gmin z całej Polski nie wyraziło zainteresowania przystąpieniem do Programu Czyste Powietrze – informuje Polski Alarm Smogowy. Co ciekawe, wśród nich jest 36 samorządów z pogrążonego w smogu Śląska. Za wzór mogą uchodzić województwa świętokrzyskie i małopolskie, gdzie do programu przystąpiły wszystkie gminy. Niezdecydowani mają czas na zgłoszenie się do programu do 15 września.

Reklama

Polski Alarm Smogowy opublikował „listę wstydu” gmin, które jak dotąd nie przystąpiły do Programu Czyste Powietrze. To 490 samorządów na 2477 gmin w Polsce. Najmniejsze zainteresowanie programem jest w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim. Procentowo „absencja” gmin, które nie przystąpiły do programu wygląda tak:

 • woj. podlaskie: 50%
 • warmińsko-mazurskie: 43,1%
 • łódzkie: 39,5%
 • lubuskie: 29,3%
 • opolskie: 28,2%
 • lubelskie: 26,3%
 • śląskie: 21,6%
 • kujawsko-pomorskie: 20,1%
 • mazowieckie: 18,2%
 • dolnośląskie: 13,6%
 • wielkopolskie: 12,4%
 • pomorskie: 10,6%
 • podkarpackie: 9,4%
 • zachodniopomorskie: 8,8%.

Co ważne, w zestawieniu nie ma województw małopolskiego i świętokrzyskiego, bo wszystkie gminy z tych regionów przystąpiły do programu.

W ramach programu czyste Powietrze gminy otrzymują szereg bonusów, m.in. 30 tysięcy złotych wsparcia na prowadzenie punktu konsultacyjnego dla mieszkańców oraz premię za każdy złożony wniosek o dofinansowanie.

- Nie boję się stwierdzenia, że bierność włodarzy gmin, które nie przystąpiły do programu to zaniedbanie i działanie na szkodę mieszkańców. Liczę na to, że w wielu gminach nastąpi jeszcze otrzeźwienie i samorządowcy do 15 września zdecydują się wziąć udział w tym przedsięwzięciu – mówi Andrzej Guła, prezes Polskiego Alarmu Smogowego.

Najwyraźniej apele Polskiego Alarmu Smogowego w ostatnich dniach podziałały. Na ostatniej prostej na przystąpienie do Programu Czyste Powietrze zdecydowały się m.in. Tarnowskie Góry i Ustroń.

--

Przypominamy, że w całej Polsce trwa akcja społeczna Karny Kopciuch. To akcja pomocy obywatelom zatruwanym przez swoich sąsiadów. Zgłoszenia kopcących budynków przyjmowane są poprzez formularz na stronie www.karnykopciuch.pl.

Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy, samorządy i organizacje społeczne:

Partnerami medialnymi akcji są:

Chcesz dołączyć do akcji? Napisz na adres [email protected]. Możesz też wesprzeć akcję Karny Kopciuch poprzez portal Zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/hmzhpa

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 28

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~Arteks 2021-09-14
  11:03:50

  13 38

  Zerknąłem na tę listę wstydu i jeśli chodzi o nasz subregion to mamy tylko trzy gminy które olewają walkę ze smogiem: Pawłowice Śląskie, Rudnik i Jejkowice.

 • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2021-09-14
  12:07:15

  30 45

  Powtarzam z postu poniżej.

  Pokutuje polska zaściankowa mentalność.

  W niedzielę do kościółka, po południu węgiel do pieca i zatruwanie własnych dzieci.

  Potem leczenie raka i narzekanie na polski system zdrowia.

  Jakim nieudacznikiem życiowym trzeba być, żeby jeszcze palić węglem i truć swoje dzieci i sąsiadów?

  Aha, sorry, deklaratywnie jesteśmy tacy rodzinni i katoliccy, tylko że w praktyce niewiele z tej miłości do bliźniego i rodziny wychodzi.

  Dom to luksu, jak kogiś nie stać, sprzedaje i kupuje mieszkanie, na które go stac.

 • ~takiuj 2021-09-14
  13:44:11

  37 17

  Jedynie Prawdziwy Polak,

  Trujesz to Ty ludziom dupy takim pierdolamento. Mieszkanie na śląsku to luksus, jak Ci się nie podoba to sprzedaj swoją ziemiankę i wyjazd do zachodnio pomorskiego. Zrób sobie dach z FV, postaw wiatrak na placu, kup se koc grzewczy i siedź pod nim. Tylko jedna rada, nie mów tamtejszym jak mają żyć. Bo później to już tylko wyjazd do Raichu Ci zostanie.

 • ~Zbigniew Martyniak 2021-09-14
  17:27:22

  15 0

  Spytajcie się wszystkich od Wodzisławia po Warszawę dlaczego blokują geotermię i chociażby technologię ER1....wstyd to dla nich.

 • ~Arteks 2021-09-14
  18:36:37

  11 28

  @takiuj - nie wywalaj ludzi ze Śląska z tego powodu, że zwracają uwagę na konsekwencje upartego i nieznośnego palenia w piecach. Palenie w piecach to zapóźnienie cywilizacyjne, nieważne czy dotyczy Śląska czy Pomorza. Wstydem napawa to, że tak dużo ludzi żyje poniżej jakieś godności, babrając się węglem i popiołami, mieszkając pod jednym dachem z... piecami. Jak można z jednej strony używać laptopa by po chwali zakładać brudny dres i gumowce i oporządzać piec w swojej śmierdzącej piwnicy?

 • ~Arteks 2021-09-14
  18:49:37

  5 22

  W Radiu Katowice puszczają ostatnio różne wierszyki zachęcające do korzystania z programu Czyste Powietrze, lekko szydzące ze smrodzących np. "Łatwiej pozbyć się kopciucha niż kilogram zrzucić z brzucha." i wiele innych. To może taki limeryk o Jejkowicach: "Życie marne w Jejkowicach przy kopcących strasznie piecach." albo coś ale pasującego nierymowanego: "W Jejkowicach nie ma Czystego Powietrza". ;)

 • ~ 2021-09-14
  19:35:48

  16 0

  przeczytaj sobie najpierw definicję limeryka, bo kolejny raz udowadniasz że nie wiesz co piszesz, udowadniając że "nie matura lecz chęć szczera..." robi internetowego "eksperta"

 • ~Arteks 2021-09-14
  20:53:20

  3 20

  @pasażer - no ale muszę ci powiedzieć, że nawet rok temu nie spodziewałbym się aby państwowe (PiSowskie) media będą namawiać do Programu Czyste Powietrze lekko szydząc z posiadania kopciuchów... Dosłownie piętnują was ze wszystkich stron. ;)

 • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2021-09-15
  08:51:19

  4 9

  ~takiuj

  Toś teraz dosypał do pieca i mnie rozśmieszył ;-))))

  Człowiek, który prawdopodobnie truje innych, śmie zabierać głos.

  Masz mentalność XIX-wiecznego chłopa pańszczyźnianego człowieku.

  Jak nie potrafisz żyć w społeczeństwie dla dobra ogółu, to ja proponuje się, żebyś może się z tego narodu wypisał, bo nie wnosisz dla niego nic dobrego, tylko bezkarnie trujesz innych i jeszcze o tym trąbisz na lewo i prawo.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1846