zamknij

Wiadomości

Urzędnicy sprawdzą, kto mieszka w gminnych lokalach

2012-11-07, Autor: bm
Pracownicy Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej odwiedzą swoich najemców i  sprawdzą, czy w gminnych lokalach mieszkalnych przebywają osoby do tego uprawnione.

Reklama

To efekt zarządzenia Prezydenta Miasta Rybnika w sprawie przyjęcia programu weryfikacji sposobu wykorzystywania gminnego zasobu lokali mieszkalnych „Poznaj swojego najemcę”.

Celem programu jest odzyskanie wolnych lokali mieszkalnych, używanych niezgodnie z przeznaczeniem lub zamieszkałych przez osoby nieuprawnione, a także aktualizacja kartotek lokali pod kątem ilości mieszkańców. Zebrane dane wykorzystane zostaną ponadto przy opracowywaniu przez gminę wieloletnich programów gospodarowania zasobem mieszkaniowym.

 

Program zakłada przeprowadzenie wizji w lokalach mieszkalnych od 2 listopada tego roku do 31 stycznia 2013 r. przez zespoły powołane Zarządzeniem Dyrektora Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. 

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (65):
 • ~pit75rk 2012-11-07
  10:18:42

  1 0

  „Poznaj swojego najemcę”. "...Celem programu jest odzyskanie wolnych lokali mieszkalnych, używanych niezgodnie z przeznaczeniem lub zamieszkałych przez osoby nieuprawnione..." Czyli jeśli do kogoś przyjechała rodzina lub ktoś przygarnął kogoś na jakiś czas to rozumiem że A.F. nakaże wywalenie na bruk bo to mu się nie podoba? Chore pomysły chorego człowieka. Wracamy do czasów stalinowskich. Znów daje się poznać nasz lokalny Łukaszenka. Ludzie nie dajcie się i nie wpuszczajcie tych popleczników tego pana do swoich mieszkań. Jeśli ktoś płaci regularnie czynsz to ZGM może sobie w nosach dłubać a nie interesować się kto gdzie mieszka. Przypuszczam że zabrakło mieszkań dla rodzin ludzi "na stanowiskach" i teraz trzeba kogoś wyrzucić by ktoś dostał mieszkanko.

 • ~soundkaill 2012-11-07
  10:45:37

  0 0

  ~pit75rk większej głupoty nie słyszałem !! ale tak to jest jak się pieprzy o czymś o czym nie ma się zielonego pojęcia. Z samej definicji ZGM gospodaruje zasobem gminnym czyli komunalnym. Lokale komunalne powinny być przeznaczone dla osób które posiadają odpowiedni dochód (czyt. łapią się w widełki). Czyli taki że nie stać ich na własne M lub dom. Zauważ, że nie jest to mieszkanie własnościowe!!!! Problem polega na tym, że osoby które zarabiają odpowiednio dużo, by było ich stać na własne mieszkanie wciąż zajmują lokal komunalny (bo mu się należy...) a później go wykupują za grosze i sprzedają z zyskiem po 5 latach gdy obowiązek zwrotu bonifikaty minie. To właśnie w takich cwaniaczków skierowane są podobne akcje. Dobrym pomysłem jest podniesienie również czynszu dla osób które zarabiają ponad to co powinni by otrzymać lokal komunalny. Takie osoby powinny płacić tyle co za własne mieszkanie by zmusić ich do opuszczenia gminnego lokalu i udostępnienia go osobom których dochód naprawdę nie upoważnia do własnego M bądź najmu od osoby prywatnej. Więc na przyszłość poczytaj dokładnie choćby UGN albo Ustawę o Własności Lokali lub jakieś specjalistyczne forum, a nie pisz głupot jeśli się nie znasz lub posiadasz jedynie cząstkową wiedzę...

 • ~raffo85 2012-11-07
  10:53:38

  0 0

  ~pit75rk, to jest skierowane też do tych co dostali takie mieszkanie za free, mieszkają gdzieś indziej, np w domu z rodzicami, a to mieszkanie za free wynajmują za kasę. też bym chciał dostać mieszkanie za darmo, które będę wynajmował komuś i parę stówek co miesiąc by mi wpadało :)

 • ~Ksenopita 2012-11-07
  11:01:57

  0 0

  Mieszkania komunalne powinny być bez przerwy monitorowane a nie tylko w czasie jakichś akcji. Znam ludzi, którzy za granicą kupili sobie dom a w Polsce mają mieszkanie komunalne. Jeśli nie stać cię na mieszkanie to nie stać cię na dobre auto, a jakie auta stoją na Kolejowej to każdy sam może zobaczyć. Prawdą jest to, że mieszkańcy komunalek dopingowani zresztą przez UM mogą je wykupić dużo poniżej ceny rynkowej. Uważam to za totalny absurd!!!!! Jeżeli cię stać na wykup mieszkania to stać cię na wynajem na zasadach rynkowych. Won z mieszkania i oddać je potrzebującym. Cały ten system wymaga gruntownej zmiany bo wielką społeczną niesprawiedliwością jest to, że jeden staje na głowie, żeby kupić i lub wynająć mieszkanie a drugi dostaje przydział komunalki (czyli naszego mieszkania, którego my wszyscy rybniczanie w takim samym stopniu jesteśmy właścicielami), a później je wykupuje za grosze...

 • ~pit75rk 2012-11-07
  11:07:15

  1 0

  ~soundkaill czyli mam rozumieć że jeśli dostałem mieszkanie 15 lat temu a wtedy moje dochody były na poziomie najniższej krajowej a teraz mam lepszą pracę, większy dochód, wpakowałem w remont mieszkania około 30tyś to teraz mogą mi wypowiedzieć umowę najmu bo mogę sobie kupić własne M? Co do bonifikaty to ty zastanów się co wypisujesz. TO miasto pozbywa się problemu i namawia do wykupu mieszkań by powołać wspólnoty mieszkaniowe (bardzo dobry pomysł zresztą dla mieszkańców) i wtedy wszystkie remonty i nie tylko są na głowie wspólnot i to też ma swoje plusy bo każda złotówka, która trafia na fundusz remontowy jest przeznaczona na cele wybrane przez mieszkańców a nie na pokrycie innych kosztów lub na premie dla....

 • ~common 2012-11-07
  11:11:21

  0 0

  Pit dobrze rozumujesz...

 • ~Fiodore 2012-11-07
  11:28:04

  0 0

  ~pit75rk - dobrze rozumiesz, wreszcie dotarło jak wykorzystujesz miasto, czyli Nas mieszkańców? Redakcja zaomniała o jeszcze jednym typie oszustów, którzy wynajmują gminny lokal osobom trzecim. Dostają tacy mieszkanie, coś odmalują, zrobią podłogi i od razu wynajmują, oczywiście nielegalnie.

 • ~Arteks 2012-11-07
  12:16:58

  0 0

  Mi bardziej pododbałby się pomysł władz bodajże Prudnika które będą dodawać do lokali które mają zadłużenie - innych lokatorów!!! To jest mega pomysł. Ktoś nie płaci za mieszkanie - dostanie sublokatorów :) To mogłoby spowodować zmniejszenie długów jakie mają lokatorzy mieszkań należących do ZGM.

 • ~werkk 2012-11-07
  12:39:38

  0 0

  Arteks z tym dodawaniem bym nie przesadzał, szczegulnie w Rybniku gdzie ciągle mamy do czynienia z rozwiązywaniem spraw lokali socjalnych w sądach. Np. matka z 3 córkami nie płaci bo nie ma pracy dokopują jej na sile alkoholika "lubiącego sex".

 • ~werkk 2012-11-07
  12:45:39

  0 0

  Sprawdzać ale jak? bez nakazu nikt nie ma prawa bez zgody właściciela wejść do czyjegoś mieszkania nawet socjalnego, Należało by to robić inteligentnie znaczy tak aby kontrolowany nie domyślił się że to kontrola np. hydraulik, elektryk. Bo może tak być że mieszkania sa podnajmowane.

 • ~Tadeusz Dybala 2012-11-07
  12:54:41

  0 0

  Jak to w końcu jest, komisja rewizyjna UM uznaje skargi Stowarzyszenia OPL za bezzasadne od dwóch lat, że figurują w mieszkaniach osoby zameldowane po mimo że na przykład od 10 lat są eksmitowane. Ludzie dostają mieszkania wraz z zamieszkałymi tam ludźmi, ZGM potwierdza, że nikt tam nie jest zameldowany a komisja uznaje skargi za bezzasadne. Zaś teraz przeprowadza się pod pretekstem rewizję. Kłopot jest już u podstaw, czyli w komisji mieszkaniowej, która przyznaje mieszkania. Prezydent rękami i nogami broni się przed tym, aby czasem w komisji nie znaleźli się członkowie Stowarzyszenia OPL. Jednakże to jest nieuchronne. Wtedy wrócimy do spraw przyznania mieszkań urzędnikom. 12 nazwisk kontrowersyjnego przyznania mieszkań mamy i będziemy w najbliższej przyszłości wykazywać, tą patologię.

 • ~ 2012-11-07
  12:56:44

  0 0

  Pan Fuddali zapomniał ,że to nasze mieszkania a do wejścia potrzebny jest nakaz nawet Policji nie mam obowiązku wpuszczać -to tylko moja grzeczność. Myślę,że wiedząc iż nie przejdzie następnej kadencji chce ze swoją elitą zabezpieczyć się przydzielając mieszkanka swoim znajomkom którzy kiedyś się moga przydać.Ostatnio nic nie robią tylko dewastują Rybnik a z miasta chcą zrobić jeden zabetonowany plac.Makosz zazieleniał co się tylko dało a Fudali zabudowuje jakimiś bezsensownymi budowlami Jak długo uda im się robić te przekręty?Czy nie są świadomi tego,że wreszcie za to wszystko zapłacą .Rybniczanie pora się zbuntować -jeden za wszystkich wszyscy za jednego -stare mądre i skuteczne powiedzenie.

 • ~Tadeusz Dybala 2012-11-07
  13:11:48

  0 0

  Przyznanie mieszkania M5 samotnej urzędniczce, jest w moim przekonaniu naruszeniem podstaw ustawy o ochronie praw lokatorów. Ponadto trzeba wiedzieć, że to było tuż przed ślubem tejże urzędniczki.

 • ~jolaw2 2012-11-07
  13:19:03

  0 0

  ciekawa jesteciekawa jestem na jakich zasadach były przyznawane te mieszkania i komu , ponieważ ja będąc w sytuacji zyciowej dosyć trudnej nie załapałam się niestety musiałam czekać 11 lat na mieszkanie ze spóldzielni , które dostałam z listy pzryspieszeń równocześnie na trym samym osiedlu dostawali mieszaknia ludzie , którzy wcale nie mieli książeczek mieszkaniowych . Potem spłącałam kretytu budowlane i odsetki od nich i nie bylo to jak jeden z moich przedmówców pisze 30 tys.. tylko naprawdę sporo wioęcej a na mieszaniach komunalnych siedzi sobie jakis znajomek znajomego zajmuje 120 m i się smieje z idiotów , którzy płacili krocie w spóldzielniach . Dobra miałąm pecha , że otrzymałam mieszkanie w dobie hiper inflacji ale komunalne były przeciez i nadal są dla biednych a jesli kogoś stać na inwestycję w wysokości 30 tys. jakik sposobem go ma

 • ~soundkaill 2012-11-07
  13:19:21

  0 0

  ~werkk zauważ że właścicielem jest Miasto Rybnik wiec Prezydent Miasta jako osoba uprawniona do gospodarowania zasobem gminnych lokali więc odpowiednim upoważnieniem może zezwolić pracownikom gminnym na kontrolę w zasobie. Osoby które zajmują lokale to jedynie najemcy. Więc jeśli chodzi o kontrole to nie ma problemu.
  ~pit75rk niekoniecznie. Pracuje w jednym z ZGM'ów na śląsku i wiem jak to działa. Osoby które naprawdę chcą wykupić mieszkanie z bonifikatą jedynie dla własnych potrzeb mieszkaniowych, stanowią około 50 %, reszta to zwyczajni kanciaże którzy próbóją obejsc system i zarobić na różnicy cen. Z jednej strony zgodzę się, że miasto pozbywa się pewnej części problemów jakim jest ponoszenie kosztów na utrzymanie takiego lokalu jednak wraz z powstaniem wspólnoty pojawia się wręcz ogrom problemów z którymi miasto musi się liczyć. Chociażby brak współpracy prywatnych Właścicieli z Miastem w jednej wspólnocie przez zwykłe widzi mi się właściciela. A jeśli chodzi o zarzut przekładania pieniędzy z czynszów na premię dla urzędników to uwierz mi, że ma nawet takiej możliwości by tego dokonać. Po pierwsze premie są wyznaczane jedynie od zysków, np. mój zakład rocznie ma około 10 mln zysku ze sprzedaży lokali (ni tylko mieszkalnych) ale to od Prezydenta zależy jaka kwota zostanie przeznaczona na dalsze funkcjonowanie zakładu a jaka nie. Z reguły jest to stena część procenta do podziału na wszystkich pracowników u mnie pracuje około (70 osób)

 • ~soundkaill 2012-11-07
  13:22:07

  0 0

  ~jolaw2 mieszkania spółdzielcze rządzą się zupełnie innymi prawami aniżeli mieszkania gminne. To jest kompletnie inny świat tam nikt niczego nie jest pewien ale ten moloch z PRL dalej funkcjonuje o dziwo :) mam jedynie nadzieje że rząd odpowiednią ustawą która jest w sejmie ukróci ich samowolkę.

 • ~ 2012-11-07
  13:22:40

  0 0

  I bardzo dobrze u mnie w bloku mieszka patologia i nie możemy się ich pozbyć już od wielu lat. Wszystkie media mają odcięte i siedzą za darmo , a ostatnio to urządzili sobie noclegownię dla innych meneli bez lokalu(pewnie im płacą piwami). No cóż w naszym kraju eksmitują tylko najczęściej ludzi zazwyczaj normalnych ,ale biednych ,a takim menelom to się żyje za państwowe publiczne pieniądze czyli za nasze!!!!!!

 • ~soundkaill 2012-11-07
  13:27:39

  0 0

  ~Magda53 mylisz się to nie twoje mieszkanie ty jesteś jedynie najemcą. Przeczytaj dokładnie umowę najmu. Miasta z reguły zabezpieczają się w takim wypadku właśnie takim zapisem. Aczkolwiek z takim sposobem który opisałem powyżej również się spotkałem.

 • ~elegant 2012-11-07
  13:29:26

  0 0

  Bardzo dobry pomysł ZGM-u.Jakiś porządek musi być.Mieszkań komunalnych nigdy za dużo.Poza tym ,biorąc pod uwagę nową ustawę o "podatku śmieciowym"pozwoli to zinwentaryzować ilość osób zamieszkujących w zasobach komunalnych .Kurcze, coś przeoczyłem?Czy zbliżają się jakieś wybory?,że lokalny trybun z opl się uaktywnił na forum.Znowu będzie ględzenie o wirtualnych aferach.Masakra!!!
  Szanowna forumowiczko magdo53. Każdy z nas musi prędzej czy póżniej "odejść",ale nie robiłbym z tego większej AFERY.On jest już 16 lat Prezydentem Rybnika i na razie jest bardzo dobrym Prezydentem ,dlatego większość mieszkańców głosuje na niego i zapewne dalej będzie głosować.Jak każdy ma sowich oponentów.Naprawdę Rybnik za jego kadencji wypiękniał i proszę nie przypisywać wszystkiego p.b.Prezydentowi Makoszowi bo to już historia( ale i jemu należy się szacunek za to co zrobił dla Rybnika).Daj Bóg ,żeby znalazł się godny następca Fudalego,chociaż na razie nie widzę.

 • ~soundkaill 2012-11-07
  13:36:03

  0 0

  A tak w ogóle to na kontrolę będą się jedynie sprzeciwiać ci co mają coś do ukrycia i wiedzą, że w sposób nieodpowiedni zajmują lub wykorzystują lokal. Inni nie mają się czego obawiać. Kurde ale się rozpisałem. Normalnie nawet poza pracą nie umie pozostawić tych kwestii bez odpowiedzi. Chyba za dużo już w tym siedzę.

 • ~werkk 2012-11-07
  13:50:07

  0 0

  soundkaill www.prawo.egospodarka.pl/69516,Nienaruszalnosc-mieszkania-kogo-musimy-wpuscic,1,92,1.html

 • ~werkk 2012-11-07
  13:54:56

  0 0

  soundkaill Jak wynajmujesz lokal nie masz prawa bez zgody zameldowanej tam osoby wchodzić, ja bym nie ryzykował bo w opisywanym wypadku mury są własnością miasta ale wszystko co w mieszkaniu już nie.

 • ~werkk 2012-11-07
  13:58:28

  0 0

  www.eduteka.pl/doc/prawo-do-tajemnicy-komunikowania-sie-i-nienaruszalnosc-mieszkania

 • ~soundkaill 2012-11-07
  14:05:07

  0 0

  ~werkk ja tu nie mówię o wyłamywaniu drzwi czy tego typu podobnych rzeczach, chodzi o to że w przypadku posiadania upoważnienia ze strony Prezydenta Miasta, oraz w przypadku gdy w umowie najmu został taki zapis zawarty osoba która najmuje mieszkanie ma obowiązek wpuścić przedstawiciela gminnego do lokalu, wiadomo że jeśli odmówi to sprawa skończy się wezwanie policji i innego typu konsekwencjami. Natomiast pisze to wszystko z wiedzy i praktyki tam gdzie pracuje, aczkolwiek były to w większości sprawy dotyczące przewodów kominowych i remontów mieszkania bez zgody właściciela (i nie mam tu na myśli zwykłego malowania tyko, stawiania ścianek działowych itp.)

 • ~Arteks 2012-11-07
  14:07:40

  0 0

  @werkk - liberałowie z rybnickiej PO zajmują się obroną lokatorów tylko w jednym przypadku - kiedy mogą dokopać Fudalemu. To taka dygresja pod twoim adresem. ;) Co do twojego przykładu to jest on bez sensu bo kto dodałby do samotnej kobiety z trójką dzieci - faceta? Ale już np. inną kobietę która nie płaci - czemu nie. Moim zdaniem pomysł świetny! Osoby które mają problemy finansowe mogą ubiegać się o dodatek mieszkaniowy. Tylko że obawiam się że w większości ci którzy nie płacą to rodziny patologiczne które wolą wydać wszelkie dochody na alkohol. @magda53 - nie wiem czy zdajesz sobie sprawę że tego, że zaległości mieszkańców mieszkań komunalnych w Rybniku to ok. 33 miliony zł. Za tę kwotę możnaby zmodernizować kilka budynków, zrewitalizować kilka parków i być może zostałoby jeszcze na stworzenie "bulwarów nad Nacyną". Przez nierobów którzy wolą bogacić przemysł spiytusowy nasze miasto traci gigantyczne pieniądze jakie możnaby przeznaczyć na jego upiększanie. @dybała - czemu ty zawsze widzisz tylko jakieś problemy po stronie władz miasta, a nie zachęcasz ludzi którzy nie płacą czynszu do tego aby zaczęli to robić? A ZGM stworzył niedawno nawet możliwość odpracowania czynszu. Jestem pewien że skorzystała z tego garstka. Reszcie się nie chciało...

 • ~ 2012-11-07
  14:15:07

  0 0

  ~elegant widać niewiele wiesz o wyborach w Rybniku więc na ten temat lepiej zamilcz -ludzie od kilku lat walczą z naszym Możnowładcą -chcesz sprawdzić wybierz się jutro na spotkanie w UM i przypomnij sobie Likwidację SM .Jeśli chodzi o sformułowanie "jedynie najemcy" to mi osobiście uwłacza -jestem aż najemcom i nikt nie będzie bez powodu i mojej zgody oglądał moich kątów.Kolejna kwestia to MIESZKANIA KOMUNALNE-te na całym świecie są mieszkaniami dla klasy robotniczej a co dzieje sie w Rybniku czynsze rosną i są już większe niż w spółdzielniach a te 50% zajmowane są przez rodzinki których dochód grubo przekracza dochód przeciętnej rodziny -mimo ,że stać ich na wykup mieszkania w spółdzielniach -ludzi pracy za to wywala się do socjalków na pół roku a później na bruk . A Z KOGO ŻYJĄ URZĘDASY CZY TEŻ WŁAŚCICIELE FIRM Z WŁASNEJ PRACY Z PRACY RĄK -WYGINĘLIBY W PÓL ROKU.

 • ~ 2012-11-07
  14:20:42

  0 0

  ~elegant widać niewiele wiesz o wyborach w Rybniku więc na ten temat lepiej zamilcz -ludzie od kilku lat walczą z naszym Możnowładcą -chcesz sprawdzić wybierz się jutro na spotkanie w UM i przypomnij sobie Likwidację SM .Jeśli chodzi o sformułowanie "jedynie najemcy" to mi osobiście uwłacza -jestem aż najemcom i nikt nie będzie bez powodu i mojej zgody oglądał moich kątów.Kolejna kwestia to MIESZKANIA KOMUNALNE-te na całym świecie są mieszkaniami dla klasy robotniczej a co dzieje sie w Rybniku czynsze rosną i są już większe niż w spółdzielniach a te 50% zajmowane są przez rodzinki których dochód grubo przekracza dochód przeciętnej rodziny -mimo ,że stać ich na wykup mieszkania w spółdzielniach -ludzi pracy za to wywala się do socjalków na pół roku a później na bruk . A Z KOGO ŻYJĄ URZĘDASY CZY TEŻ WŁAŚCICIELE FIRM Z WŁASNEJ PRACY Z PRACY RĄK -WYGINĘLIBY W PÓL ROKU.

 • ~visa 2012-11-07
  14:52:17

  0 0

  ...........będą sprawdzać stan lokali oraz tożsamość osób w nim zamieszkujących.Czy będą legitymować mieszkańców w mieszkaniach ? To są jakieś kpiny.

 • ~werkk 2012-11-07
  14:52:17

  0 0

  Arteks alkoholizm to choroba w Polsce się jej nie leczy tylko udaje leczenie ja bym zaczął od przymusowego leczenia a nie od kontroli jego mieszkania. A co do tego kto może i jak dałem już linki wystarczy poczytać. Prezydent nie ma mocy prawnej aby dać nakaz wejścia do czyjegoś mieszkania.

 • ~Arteks 2012-11-07
  14:55:40

  0 0

  @werkk - to nie są czyjeś mieszkania tylko mieszkania ZGM które może sprawdzić (a nawet powinno!) czy nie są dewastowane i czy są zamieszkiwane przez osoby które je otrzymały.

 • ~soundkaill 2012-11-07
  15:00:41

  0 0

  ~Magda53 nie miałem zamiaru nikogo obrazić pisząc "jedynie najemncy" chciałem tylko ukazać różnicę pomiędzy właścicielem a najemcą. Natomiast kwestia niezgodnego użytkowania z umową lokalu komunalnego nie jest byle powodem wręcz przeciwnie jest najlepszym przykładem. Czynsze rosną bo pojawia się zadłużenie najemców którzy nie płacą i tak w koło macieja. dopóki tego procederu nie ukrócą nie spodziewaj się niczego innego. Nie wiem ile kosztuje czynsz za najem w Rybniku ale z pewnością nie więcej niż 5 zł z m2, natomiast patrząc na rynek najem od osoby prywatnej waha się w granicach 25 a może i więcej zł za metr w zależności od miasta. Tego typu działania mają uderzyć w osoby które mogą sobie pozwolić na wynajęcie lokalu od osoby prywatnej przy braku uszczerbku dla budżetu rodzinnego. Tak jak piszesz mieszkania komunalne są przeznaczone dla klasy robotniczej, tylko że dla takiej klasy która posiada odpowiedni dochód (taki który nie pozwoli im zawalczyć o mieszkanie na wolnym rynku). Jeśli takich kontroli nigdy nie było to nie dziw się potem, że czeka się na mieszkanie 10 albo i więcej lat. W przypadku mieszkań komunalnych powinny działać takie same zasady jak w przypadku mieszkań z TBS masz za większy, nie łapiesz się na widełki zarobkowe, płać więcej albo znajdź sobie inne mieszkanie. Proste. Te wszystkie rzeczy jedynie odbierają możliwość otrzymania mieszkania dla młodych osób które właśnie ich potrzebują.

 • ~werkk 2012-11-07
  15:12:16

  0 0

  soundkaill Nie opisywałem wszystkich możliwych sytuacji ale widzę że dla Ciebie muszę niech Ci będzie ze do tej rodziny dokopują kobietę nałogową alkoholiczkę lubiącą równe sobie męskie towarzystwo ma prawo ich zaprosić do tego mieszkania i będą balować całą noc a jak alkohol zacmi im łby wezmą się za dzieci. No ale "Polska to dziki kraj" wiec można się spodziewać wszystkiego. Przecież jak biedny to patologia można z nim robić co się podoba bo gdzie pójdzie się poskarżyć? na adwokata go nie stać. Takie postępowanie doprowadza do tworzenia się patologicznej nędzy a ta prędzej czy później przerodzi się w terroryzm.

 • ~werkk 2012-11-07
  15:19:00

  0 0

  soundkaill i tu się mylisz Ci co maja coś do ukrycia nie wpuszcza żadnej kontroli, a pijani osobnicy bardzo chętnie zaproszą panie z ZGM tylko Te panie będą ich omijać szerokim łukiem. Więc aby się wykazać to kontrolowani będą porządni ludzie których do tych lokali zawiodła bieda, nie bądź naiwny ze będzie inaczej nie w Polsce.

 • ~Tadeusz Dybala 2012-11-07
  15:24:51

  0 0

  Proszę o przeczytanie ustawy o ochronie praw lokatorów, która mówi jednoznacznie kiedy może właściciel wejść do mieszkania, może to nastąpić tylko i wyłącznie z powódek takich jak uzasadnione podejrzenie, że lokator niszczy mieszkanie lub jest awaria. Musi to być w obecności funkcjonariuszy np. policji.Istotne jest to, że upoważnienie do reprezentowania Gminy w tej sprawie, może prezydent udzielić tylko i wyłącznie dyrektorowi ZGM, upoważnienia dyrektorka nie może scedować na inne osoby - pracowników. Sam fakt, że wreszcie po naszych interwencjach w końcu może ZGM się dowie jaki jest stan faktyczny, co do osób niewymeldowanych, a trzeba zaznaczyć, że to jest wieloletnie zadbanie ZGM-u. Przecież gdy ZGM otrzymuje wyrok emisyjny to winien zgodnie z ustawą o ewidencji art. 29 i 30, wysłać do UM wniosek o wymeldowanie tych osób a nie wynajmować mieszkanie innym osobą na którym są zameldowane jeszcze osoby już dawno eksmitowane. Jest to do nowych lokatorów uciążliwe, gdyż niejednokrotnie do mieszkania przychodzi np. komornik w sprawie lokatorów eksmitowanych, tylko z tego powodu że figurują w bazie danych ewidencji UM, jako zamieszkali pod danym adresem. W ten właśnie sposób tworzy się bałagan. Tylko, że StowarzyszenieOPL mówi o tym już bodajże 2 lata. Nawet były kierowane skargi do komisji rewizyjnej UM.

 • ~soundkaill 2012-11-07
  16:43:19

  0 0

  ~werkk no tak ale Ci których zawiała tam bieda nie mają się czego obawiać jeśli użytkują lokal zgodnie z przeznaczneiem. Natomiast jeśli chodzi o te dorzucanie osób do lokalu... raczej nie ja o tym pisałem :P

 • ~ 2012-11-07
  19:19:02

  0 0

  Jednak nadal jesteś wśród nas Tadziu! Widać nie było długo tematów godnych twej osoby. Teraz jest temat gdzie możesz wylewać swoje żale. Z rozkoszą czytam twoje wypociny. Dajesz dalej Tadziu, poniewieraj urzędasów!!!

 • ~Robin Tell 2012-11-07
  20:35:46

  0 0

  Panie/Pani Arteks przed wyremontowaniem parków i bulwarów trzeba w Rybniku wyremontować jeszcze kilkadziesiąt albo nawet kilkaset dróg, bo inaczej rybniczanie nabawią się nerwicy z powodu niszczenia ich samochodów albo pylicy.

 • ~anonymousyuser 2012-11-07
  21:09:45

  0 0

  ~Ksenopita: część z tych "dobrych" aut to służbówki, wiem, bo znam niektórych :)
  ~soundkaill: robisz po prostu prezent dla bliźniego :) Odpicujesz mieszkanko, potem Ci je wezmą, a dadzą pijaczynie, co szybko je zapuści i zadłuży, ale to oczywiście będzie społecznie sprawiedliwe i poprawne :) To takie janosikowe działanie, wezmą temu co ma i dadzą temu, co nie ma. Potem popatrzą się na tego co już nie ma, podrapią po głowie, uznają że mu się należy, więc wezmą temu do wcześniej dali... I tak bez końca :)

  A co w sytuacji, kiedy lokator otrzymał mieszkanie "do remontu"? Nie mógł mieć za niskich dochodów, bo przecież nie stać by go było na remont (w przypadku niektórych mieszkań trzeba było zadeklarować wkład kilkunastu tysięcy, choć faktycznie to trzeba było włożyć więcej), a jednocześnie daleko mu było do zdolności kredytowej na własne eM. Teraz podniesionym czynszem go wykurzą z wyremontowanego pustostanu, dopieszczonego i doinwestowanego gniazdka? Sprawiedliwe to?

  Kolejna sprawa: znam wiele osób, które są w sytuacji takiej jak soundkaill: dostali dawno temu mieszkania, bo spełniali kryteria; przez lata poprawili sobie sytuację finansową (bo np. skończyli studia i znaleźli lepszą pracę, współmałżonek też już pracuje, itp.) na tyle, że już przekraczają kryteria przydziału, ale jednocześnie nie mają zdolności kredytowej (dużo trudniej dziś o taki kredyt, wiem, bo sprawdzałem swoja zdolność). I co z nimi? Wywalić? Sprawiedliwe to?

 • ~anonymousyuser 2012-11-07
  21:12:20

  0 0

  Jeszcze jedno: znam parę osób, co krzyczy, że inni dostali (oczywiście że po znajomościach, to się lepiej sprzedaje), a oni muszą z rodzicami mieszkać, ale jak policzy, to go nie stać na utrzymanie i życie na własne konto. Ot, po prostu by chciał na swoim, z dala od rodziców... Oczywiście nie dotyczy to wszystkich starających się o przydział...

 • ~soundkaill 2012-11-07
  22:11:29

  0 0

  ~anonymousyuser jeśli chodzi o mieszkania które były przeznaczone do remontu, to on się może odbyć jedynie za zgodą właściciela natomiast koszty poczynione na mieszkaniu które polepszą jego stan należą się do zwrotu. Nie mówie, że tak będzie za każdym razem bo wiem, że gminy bronią się przed tym rękami i nogami żeby nie zwracać żadnych kosztów. A jeśli chodzi o system... no cóż żaden nie jest doskonały tylko problem w tym że władza nie ma tyle "jaj" żeby wprowadzić dogłębne zmiany bo wolą ludzi nie denerowować przed jakimi kolwiek wyborami. Niestety demokracja jest takim ustrojem gdzie dwóch żuli spod sklepu ma większą siłę wyborczą niż jeden profesor.

 • ~martin75fm 2012-11-07
  22:57:18

  0 0

  Większość mieszkań np w budynkach ZGM przy kolejowej zamieszkują najemcy z dobra pozycją społeczną a na parkingach faktycznie widuje się co wieczór auta dostępne dla obywateli z nieco zasobniejszym portfelem, ciężko tam spotkać auta za mniej niż 70-80 tyś a sporo z nich to auta z kratkami czyli wykorzystywane do działalności a nie służbówki opisane reklamą firmy będącej właścicielem auta.
  Osoby faktycznie potrzebujące lokali mieszkaniowych są w Rybniku nadal na utrzymaniu rodziny a mieszkania komunalne przydzielono znajomym znajomych kogo to chyba każdy już wie. Wystarczy przeglądać ogłoszenia z działu nieruchomości gdyż tam regularnie pojawiają się oferty na tego typu mieszkania o wysokim standardzie z bardzo niskim czynszem.

 • ~anonymousyuser 2012-11-07
  23:13:23

  0 0

  @martin75fm: wymień chociaż 2-3 auta w cenie powyżej wspomnianej kwoty, to stawiam browara :)

 • ~anonymousyuser 2012-11-07
  23:15:09

  0 0

  @martin75fm: skoro "osoby faktycznie potrzebujące lokali mieszkaniowych są w Rybniku nadal na utrzymaniu rodziny" to kto będzie płacił za czynsz, media, itp.?

 • ~Tadeusz Dybala 2012-11-08
  00:26:47

  0 0

  Stowarzyszenie OPL, już od dawna podaje rozwiązanie aby zatrzymać zadłużanie się lokatorów. Ponoć 3 lata temu to było 25 milionów, tak przynajmniej twierdził Prezydent. Związku z powyższym pytam się, dlaczego ci nasi wspaniali radni nie złozą w końcu projektu uchwały, która będzie obligować ZGM do przesyłania już pierwszego zadłużenia które zostanie zatrzymane poprzez OPS i PUP, lub w ostateczności dodatki mieszkaniowe. Również można mieć pretensje do posłów, dlaczego nie wprowadzą ustawy regulującej, że jak się dostanie dodatek mieszkaniowy, bo każdy może wpaść w kłopoty finansowe na przykład poprzez chorobę, to po polepszeniu się sytuacji materialnej należy uregulować te jakby nie było zadłużenie. W temacie mieszkań można bardzo dużo zrobić, tylko że jest kłopot, że nie ma chęci, lub jak w naszym mieści prezydent wypalony, bez pomysłów. Wiceprezydent mówi, że w 2013 roku już nie będzie mieszkań, radni w tym wszystkim się gubią, lub tylko jak klakierzy przyklepują uchwały Prezydenta bo przecież jak się mu sprzeciwią to .... Mieszkania do remontu to jakaś kpina. Ustawa reguluje kto może dostać mieszkania i nie jest to osoba która musi udowodnić na jednego członka rodziny 1200 zł. Odnosząc się do Kolejowej to już nie jeden raz pisałem na ten temat a mieszka tam nawet córka wiceprezydent. Tak to już jest jak społeczeństwo poprzez wybory daje przyzwolenie na takie sytuacji, jak branie pożyczek socjalnych np. mało zarabiającemu prezydentowi. Czyni poczucie bezkarności władz.

 • ~ 2012-11-08
  02:34:09

  0 0

  ~soundkaill to Ty poczytaj choćby troszkę o Ochronie Praw Lokatora a później zabieraj głos i nie myl pojęć bo zagrożenie innej osoby to nie to samo co goszczenie jej a po za tym zorientuj się ilu ludzi ma podwójne zameldowanie z winy ZGM które otrzymało przydział lokalu z lokatorami nie wiedząc o tym - czyżbyś był jednym z naszych urzędników popierającym bezprawie panujace w naszym mieście?
  ~student widać kiepski z ciebie facet ,sam nic nie potrafisz a czepiasz się innych-gdyby więcej było takich Dybałów to mniej byłoby przekrętów naszych "władz"- zauważ też ,że Pan Dybała reaguje zawsze wtedy kiedy ma możliwość niesienia pomocy i dobrej rady Mieszkańcom Rybnika - jeśli jest to związane z mieszkaniami i jego lokatorami nikomu przez to nie ubliża a jedynie argumentuje przytaczając fakty-Ty również tą wiedzę możesz posiąść o ile wiesz jak to zrobić i o ile potrafisz pomóc innym a nie tylko sobie
  ~visa masz rację są to kpiny z mieszkańców Rybnika i to nie po raz pierwszy -takie cuda wymyślają nasi wykształceni możnowładcy.Osobiście nie zamierzam wpuszczać do swojego mieszkania komunalnego nikogo kogo wcześniej nie zaprosiłam lib kogoś kogo znam i moim skromnym zdaniem tak powinni postąpić wszyscy lokatorzy-najpierw niech Prezydent zrobi porządek na swoim urzędowym podwórku miast udowadniać jaką On to ma władzę - bo to on jest dla nas a nie my dla niego i to on winien liczyć się ze swoimi wyborcami a nie odwrotnie .

 • ~thomas_k7 2012-11-08
  06:58:17

  0 0

  ~soundkaill - bzdury piszesz na temat zwrotu kosztów za remont mieszkania! Piszesz, że "jeśli chodzi o mieszkania które były przeznaczone do remontu, to on się może odbyć jedynie za zgodą właściciela natomiast koszty poczynione na mieszkaniu które polepszą jego stan należą się do zwrotu" - nie wiem skąd amsz takie informację ale może najpierw dowiedz się u źródła a później pisz. Za mieszkanie do remontu ZGM nie zwraca pieniędzy włożonych w remont. Druga sprawa co do kontorli - wiesz co to takiego nienaruszalność mieszkania? Jeżeli nie - poczytaj i później ponownie zabieraj głos. Nie wiem gdzie pracujesz niemniej jednak jeżeli jestes jakimś urzędnikiem i stąd czerpiesz informację - nadajesz się do zwolnienia dyscyplinarnego. Twoje kompetencje nie odpowiadają zajmowanemu stanowisku. Wprowadzasz ludzi w błąd. A jeżeli twierdzisz, że zwrot za remont się należy - podaj podstawę prawną (której oczywiście nie ma) to raz. A dwa - podaj podstawę prawną mówiącą, że mam obowiązek wpuścić kogokolwiek z ZGMu. Dalsza dyskusja z Toba nie ma sensu, nie znasz przepisów. Swoją drogą - sam mam mieszkanie, które było do remontu i wiem jak to działa. I wiesz co? Nie wpuszczam nikogo. Nawet policji. Jeżeli ktoś coś ode mnie chce - jest poczta.

 • ~werkk 2012-11-08
  08:59:11

  0 0

  Problemy mieszkaniowe i czynszowe należało by zmienić uchwałami sejmowymi. A jak to wygląda w innych cywilizowanych krajach www.niewidzialni.eu/niepenosprawni-w-unii-europejskiej/89-pomoc-socjalna-dla-osob-z-niepenosprawnoci-w-krajach-unii-europejskiej.html

 • ~ 2012-11-08
  10:27:50

  0 0

  A niech se przychodzą sprawdzają, przeciez jest wyraźnie napisane sprawdza czy ktos inny tam nie zamieszkuje i czy w mieszkaniu nie ma jakies meliny a nie beda zagladac wam w zarobki!

 • ~visa 2012-11-08
  10:41:50

  0 0

  motolola a po czym poznają że ktoś akurat przyszedł w gości a właściciel akurat wyskoczył do przychodni ?

 • ~visa 2012-11-08
  10:49:12

  0 0

  motorola mój sasiad pracuje w ZGM mieszkal w mieszkaniu komunalnym kilka miesięcy potem wynajął górnikowi , potem talsówkarzowi a teraz facetowi z SWD .Kto mu udowodni że ci panowie nie byli lub nie są jego partnerami i jak mu udowodnią że on sobie bierze odstępne za to mieszkanie?

 • ~ 2012-11-08
  12:02:42

  0 0

  No własnie nie udowodnią tymbardziej ze beda predzej uprzedac kiedy przyjdą, wiec nie wiem po co wszyscy tak sie tym "jarają" i pisza ze teraz wiecej zarabiaja itp. Może im sie nudzi i chcą sobie pochodzić po domach a przy okazji wychaczą jakąs zadłużoną meline i oddadzą ludziom którzy potrzebują mieszkania. Przeciez nikt nikogo nie chce wyżucić z mieszkania jesli płaci sie za czynsz i inne opłaty to po co ich wywalac?

 • ~ 2012-11-08
  12:09:25

  0 0

  http://www.zgm.rybnik.pl/pliki/ProgramPSN.pdf prosze sobie przeczytac.

 • ~Tadeusz Dybala 2012-11-08
  12:24:10

  0 0

  Nie do końca bym się zgodził, że nie wywalają gdy się płaci czynsz. Opisywałem pewnego czasu sprawę 82 letniej kobiety, którą podano do sądu o eksmisję gdyż ma zadłużenie wynosi 15 tysięcy. Myśmy trafili na tą kobietę i skompletowali z jej dokumentów, że nie ma ani jednej złotówki. W sądzie radca ZGM, po zadaniu pytania sędziego dlaczego oddali tą kobietę do sądu, odpowiedział. Chyba chodziło o inną osobę. Sprawa została zmożona. ZGM jednak się nie poddał i oddał sprawę do sądu o eksmisję ze względu na to że osoba ta nie posiada umowy najmu, zaś wcześniej wypowiedziała umowę najmu. Sprawa trwa do teraz. Najgorsze jest w tym wszystkim to, że 82 letnia kobieta w tym czasie dostała do głowy, zaliczyła psychiatryk, ana dziś jest ubezwłasnowolniona. Dobrze że ma przy siebie syna, który nadal walczy o jej prawa. Taka jest rzeczywistość i niemoralność obecnie rządzących. Jak mi powiedziała wiceprezydent 2 lata temu w 2013r. już nie będzie mieszkań, to logicznym jest aby te stare mieszkania odzyskiwać, a najsłabszym ogniwem są starsi ludzie. Nie lubią sądów, nie dają sobie rady, więc atak na nich będzie największy.

 • ~Tadeusz Dybala 2012-11-08
  12:38:22

  0 0

  Zarządzenie prezydenta w moim przekonaniu jest bezprawne. 1. nikt z pracowników ZGM nie ma uprawnień do legitymowania kogokolwiek. 2. Osoba która przychodzi do czyjegoś mieszkania powinna mieć identyfikator, czego nie ma w zarządzeniu. W razie nieprawidłowości nie będzie wiadomo na kogo się skarżyć. 3. Nie jest napisane jacy uprawnieni pracownicy. Jak pisałem wcześniej upoważnić może prezydent dyrektora ZGM, zaś on nie może scedować upoważnienia na żadną osobę, więc i to jest bezprawne.

 • ~Tadeusz Dybala 2012-11-08
  12:46:22

  0 0

  Istotną faktem również jest, że ZGM w czasie podpisywania umowy najmu do tej umowy nie dołącza regulaminu ZGM do którego winni się stosować lokatorzy. Zaś później w sądzie powołuje się na przedmiotowy regulamin, który notabene jest wpisany w umowę najmu lecz nie dołączany. Również nie są za każdym razem prowadzone protokoły zdawczo-odbiorcze.

 • ~ 2012-11-08
  13:38:37

  0 0

  o -jak szybko zniknął artykuł z pierwszej strony.CZYŻBY KTOŚ SIĘ OBAWIAŁ ? Za dużo informacji dla ludzi od ludzi i? i jak strona ma być poczytna?

 • ~ 2012-11-08
  15:58:05

  0 0

  Ależ ty Tadziu potrafisz jednak elaboraty pisać, miód dla mych uszu. Ale co oznacza stwierdzenie, że "SPRAWA ZOSTAŁA ZMOŻONA"??? Może chodziło ci mój kochany dysortografie o wyraz UMORZENIE? "MOŻYĆ" to cię może w kiblu jak się najesz ogórków i popijesz kefirem! Ciekawe jak TADZIU potraktuje urzędasa, który go odwiedzi w ramach programu "poznaj swojego najemcę"? Tadek - nagraj to i dawaj na YouTube!

 • ~anonymousyuser 2012-11-08
  17:51:02

  0 0

  @martin75fm: no i dziś tamtędy specjalnie przejechałem :) Wisisz mi browara :) Twierdzisz, że "ciężko tam spotkać auta za mniej niż 70-80 tyś"? He he he! Przegląd aut od jakiegoś uno (za darmo już je dają), poprzez ople astry/vectry, na nowym mondeo skończywszy (a te mondeo to na blachach katowickich, więc pewnie służbówka, kraty nie widziałem, bo nie mam zwyczaju jak ty komuś do auta zaglądać). Więc co ty chłopie bredzisz? Celowo podsycasz atmosferę? Kurde, jakie to PiS-owskie, takie sianie zamętu, byle krew wzburzyć...

 • ~ 2012-11-08
  23:11:18

  0 0

  ~student- prymitywny z ciebie człowiek choćbym czytała jakiegoś niedouczonego prostackiego urzędasa od kiedy czyta się uszami????? co so wpuszczenia kogoś obcego do mieszkania to tylko ktoś tak niedoinformowany jak Ty to uczyni-ja nie mam najmniejszego zamiaru wpuszczać " nieproszonych gości" .Pani Dyrektor sama namieszała przydzielając mieszkania z zameldowanymi lokatorami a teraz chce nasyłać swoich pracowników by naprawić swoje błędy? Coś tu chyba jest nie tak....Ty natomiast dobrze pomyśl- jeśli potrafisz- zanim coś napiszesz.

 • ~werkk 2012-11-09
  07:34:06

  0 0

  www.zgm.rybnik.pl/pliki/ProgramPSN.pdf

 • ~werkk 2012-11-09
  07:51:58

  0 0

  www.prawo-nieruchomosci.krn.pl/Uprawnienia-wlasciciela-mieszkania-6_2_100_1112.html
  Art. 690 kc Do ochrony praw najemcy do używania lokalu stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie własności.www.prawo-nieruchomosci.krn.pl/Ustawa-o-ochronie-praw-lokatorow-mieszkaniowym-zasobie-gminy-i-o-zmianie-Kodeksu-cywilnego-1_2_10.html

 • ~werkk 2012-11-09
  08:14:07

  0 0

  "Władze publiczne prowadza politykę sprzyjającą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, w szczególności przeciwdziałania bezdomności, wspierają rozwój budownictwa socjalnego oraz popierają działalność obywateli zmierzające do uzyskania własnego mieszkania" Art.75 Rozdział II Konstytucji RP. www.sejm.gov.pl/prawo/konst/polski/2.htm

 • ~ 2012-11-09
  11:23:38

  0 0

  Jedną z najważniejszych zasad i wolności wprowadzonych wraz z wejściem w życie Konstytucji z 1997 roku jest nienaruszalność mieszkania. Artykuł 50. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 roku stanowi „Zapewnia się nienaruszalność mieszkania. Przeszukanie mieszkania, pomieszczenia lub pojazdu może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawie i w sposób w niej określony.”
  Pracownicy administracji mają prawo wykonać pomiar powierzchni naszego mieszkania, ale jedynie wtedy, gdy wcześniej uprzedzą nas o tym i ustalą termin pomiaru.
  Administrator budynku może jednak nawet włamać się do mieszkania, jeśli dojdzie w nim do poważnej awarii takiej jak na przykład pęknięcie rury. Straż pożarna również ma takie uprawnienia w sytuacji gdy zagrożone jest ludzkie życie, zdrowie lub mienie.

  Mir domowy, czyli zamieszkiwanie lokalu mieszkalnego przez osobę do tego uprawnioną (właściciela, najemcę) stanowi w Polsce przedmiot ochrony prawa karnego. Naruszenie miru czyli nieuzasadnione wtargnięcie do mieszkania, domu lub innego lokalu jest karane prawnie. W lipcu br Sąd Najwyższy wydał wyrok, zgodnie z którym właściciel wynajmowanego przez nas mieszkania nie może do niego wchodzić bez pytania. Jeśli wejdzie do mieszkania wbrew woli osoby uprawnionej to popełnia wykroczenie i naraża się na odpowiedzialność karną.
  Powinniśmy pamiętać o tym, kogo musimy wpuszczać do mieszkania, a komu możemy zgodnie z prawem odmówić

 • ~~BG 2012-11-09
  11:56:39

  0 0

  ” Pracownicy administracji mają prawo wykonać pomiar powierzchni naszego mieszkania, ale jedynie wtedy, gdy wcześniej uprzedzą nas o tym i ustalą termin pomiaru." Jest wyraźnie napisane "- Informacja o dokładnym terminie wizji zostanie umieszczona na tablicy ogłoszeń." Nie wiem po co tyle krzyku że się wpuści lub nie, zastanawia mnie jednak to w jaki sposób chcą kontrolować tą tożsamość i po co jak wiadomo że w tym dniu podnajmujący wyjdzie z domu a właściciel sie w nim pojawi od niepamiętnych czasów. Moim zdaniem powinno sie słuchać lokatorów co donoszą na sąsiadów do ADM, czyli kto gdzie mieszka lub nie mieszka, kto zrobił kominek itd o tym najlepiej wie zazdrosny sąsiad

 • ~Kabuz1988 2012-11-28
  18:47:58

  0 0

  Papież kiedy umarł miał 85 lat - 8 5=13 Godzina śmierci: 21:37 - 2 1 3 7=13 Data śmierci: 02.04.2005 - 0 2 0 4 2 0 0 5=13 Postrzelony 13 Maja 9301 dni pontyfikatu - 9 3 0 1=13 Zmarł w 13 tygodniu roku. JAN PAWEŁ DRUGI - 13 liter czy to zbieg okoliczności ? prześlij to dalej niech inni myślą... Sorry, ale musi się spełnić. ... Pomysł sobie życzenie a zobaczysz co sie stanie... Zacznij myśleć o czymś czego naprawdę pragniesz, To funkcjonuje. Osoba, która mi wysłała ta wiadomość powiedziała, ze jej życzenie spełniło sie w 2 dni po odczytaniu tej wiadomości. Wypowiedz życzenie jak skończy sie odliczanie: 10... 09... 08... 07... 06... 05... 04... 03... 02... 01... *Wypowiedz życzenie* Wklej te wiadomość w ciągu 10 minut do 10 komentarzy Jeśli tego nie zrobisz stanie się przeciwność Twojego życzenia

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy z grobu radzieckich żołnierzy (na cmentarzu komunalnym) powinna zniknąć czerwona gwiazda?
Oddanych głosów: 2755