zamknij

Biznes

Tym razem nie Biedronka

2007-07-17, Autor: 
Znamy już koncepcję zagospodarowania gruntów przy ul. Hallera. Jednym z jej głównych celów jest odciążenie i uzupełnienie blisko sąsiadującego Rynku.

Reklama

Wczoraj informowaliśmy o sytuacji przychodni przy ul. Hallera, która została przeznaczona do wyburzenia (czytaj więcej). Co zostanie utworzone na jej miejscu i w jej okolicach? Na działce o powierzchni 12.700 m2 ma powstać plac miejski otoczony zwartą zabudową trzykondygnacyjnych kamienic o charakterze handlowo-usługowo-mieszkaniowym. Projektowana powierzchnia użytkowa budynków wynosi 21.670 m2. W planach jest również podziemny parking, który przejmie funkcję obecnie istniejącego parkingu. Znajdzie się na nim miejsce dla 218
samochodów (w tym 62 miejsca w zamykanych garażach).

 

Zmiany czekają także bulwar przy rzece Nacynie. Zaplanowano tu klasyczny ciąg spacerowo-rowerowy, a także ulicę będącą jego przedłużeniem w kierunku dzielnicy Nowiny.

 

źródło: UM

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (33):
 • ~ 2007-07-17
  08:43:48

  0 0

  To są wizualki sprzed kilku lat wiec i tak na pewno sie zmieni kilka razy chyba ze inwestor faktycznie postawi na coś w tym stylu, a ogólnie to fajnie

 • ~Ozi 2007-07-17
  08:52:28

  0 0

  Już wiem o co chodzi! To nowy plan rozwoju Straży Miejskiej w Rybniku! W końcu tyle o tym ostatnio pisano na rybnik.com.pl. Jako, że stara Straż Miejska ma być (czy też już jest) zlikwidowana i w jej miejsce powstaje całkiem nowa, to muszą być przecież efekty jej pracy. I oto znaleziono doskonały sposób. Wyburzymy największy parking w Rybniku, w jego miejsce postawimy kolejne sklepy, na środku parking na marne 218 samochodów. Pozostałe samochody nie maja gdzie parkować, więc będą robić to gdzie popadnie i tutaj wkracza wspaniała rybnicka Straż Miejska z wypisywaniem mandatów! Panowie ze Straży Miejskiej wtedy opisują na rybnik.com.pl swoje bohaterskie akcje przeciwko kierowcom-przestępcom, którzy zagrażają życiu ludzi parkując w niedozwolonych miejscach! ŻENADA!!! Jestem ciekaw kto za tym stoi? Fudali, na którego głosowałem i już powoli zaczynam żałować?

 • ~Ozi 2007-07-17
  08:57:28

  0 0

  O przepraszam. Jakie 218 samochodów? Z tego 62 w zamykanych garażach, więc zostaje przyprawiająca o zawrót głowy liczba 156! Zamknijcie jeszcze kolejne połączenia komunikacyjne z innymi miastami, jak to ostatnio zrobiliście z Żorami, to wtedy coraz więcej aut będzie jeździło do Rybnika, a co za tym idzie będą większe wpływy z mandatów za złe parkowanie! Powoli wszystko zaczyna się układać w całość :]

 • ~misiaq 2007-07-17
  10:31:20

  0 0

  Z chwałowickiej na Gliwicką - 35 minut - a starałem się unikać korków
  Gliwicka -Częstochowa (centrum) bodaj 1 h

  mam dosyć rybnickich korków:/

 • ~Tomek_TK 2007-07-17
  10:53:54

  0 0

  Sam pomysl popieram, ale co z realizacja? Kiedy cos w koncu ruszy?

 • ~GBB 2007-07-17
  11:11:03

  0 0

  To sie dziennikarze wysilili! Wstyd! Może jakieś konkrety, daty. To co napisaliście wiem od lat.

 • ~Blumenfeld 2007-07-17
  11:53:56

  0 0

  pomysł z bulwarem wzdłuż nacyny jest świetny, ale po co robic konkurencję dla rynku. :/

 • ~alchemik 2007-07-17
  12:25:13

  0 0

  Ależ to odkrywcze !!! hahahahaha!!!
  Na stronie UM wisi to od kilku lat jako plany inwestycyjne miasta: http://www.rybnik.pl/index.php?id=109

 • ~timnet 2007-07-17
  13:18:51

  0 0

  Yaa.. znamy JUŻ... no to często na stronę rybnik.pl nie zaglądacie chłopaki ;) dowiedzcie się czegoś więcej o tej inwestycji, bo to info sprzed lat. a dla panikarzy, ze teraz bedzie mniej miejsc parkingowych to niech najpierw troche pomysla... przeca beda nowe miejsca w focus parku ;) wiec skonczcie sie tak irytowac na wszelkie nowosci, bo jest szansa na normalna srodmiejska zabudowe w centrum

 • ~ravhousen 2007-07-17
  16:49:55

  0 0

  Ozi bardzo mnie rozbawiłeś swoim wpisem. Jak wyobrażasz sobie "wyburzenie" parkingu? :D Przecież tam jest tylko klepisko z piachu i ziemi i nic wiecej. Jak niby oni to mają wyburzyć? :)))))) A co do artykułu że rzeczywiście żenada. Przepisali tylko to co już wiele lat temu zostało opracowane jako koncepcja i wystawione na stronie www.rybnik.pl. Śmieszni są ci dziennikarze z rybnik.com.pl. Mam nadzieję że ta koncepcja jest już dawno nieaktualna, bo to byłoby dobre może dla Pszczyny czy Cieszyna ale nie dla Rybnika!!! Śródmieście powino wyglądać jakoś bardziej nowocześnie, powinny tam się znaleźć wysokie budynki jak ktoś już kiedyś na forum napisał. W żadnym razie nie można tworzyć żadnego drugiego rynku bo to jest bez sensu. Zostało już tylko kilka dobrych terenów wściasłym centrum i dlatego trzeba je wykorzystać jakos bardziej przyszlosciowo czyli wybudować jakiś kompleks budynków za które Rybnik nie bedzie musial sie wstydzic nawet na kilkanascie lat. Już mamy dwa duże place w śródmiesciu czyli rynek i Plac Wolności i to w zupełności wystarcza. Trzeba intensyfikować zabudowę centrum zamiast ją rozdrabniać bo jest pozwolimy na budowe wiejskich chałup to zrobimy z Rybnika prawdziwą wiochę!!!! Nie wolno do tego dopuścić, jeden teren zmarnowany (PKS) wystarczy Należy wreszcie wbić do głowy władzom że centrum miasta musi być repreentacyjnym miejscem a nie wyglądać jak przedmieścia małego miasteczka!!!

 • ~Arteks 2007-07-17
  17:15:11

  0 0

  Najpier do OZI. Na 218 samochodów - to aż za dużo! Niech się wreszcie ludzie nauczą, że Śródmieście nie może być jednym wielkim parkingiem. W latach 90 pojawiło się u nas w związku z wyburzeniami trochę pustych placów zagospodarowanych na parkingi ale to tylko stan przejściowy. Co do Ravhausena którego lubię i szanuję to myślę, że w tym przypadku panikuje. Ten projekt wcale nie jest do jakiegoś małego miasteczka. Ten zespół budynków jest całkiem ciekawy architektonicznie. Natomiast gdyby miasto ogłosiło ogólnopolski konkurs na zabudowę tego kwartału to byłoby co oceniać i w czym wybierać. A tak mamy jeden projekt. Pomysł kolejnego placu wydaje mi się wątpliwy chyba, żeby właśnie na nim urządzić jakieś targowisko na poziomie XXI wieku jakie widziałem w zachodnich miastach, a tak jak cały czas proponuję halę targową wybudować w innym miejscu, a teren obecnego targowiska zabudować eleganckimi kamienicami. Wiem, że to proces długotrwały ale... jest kilka miast w Polsce bynajmniej nie bogatszych od Rybnika gdzie odbudowywuje się obecnie zniszczone w czasie wojny starówki i ooczywiście są chętni na nowoczesne mieszkania w centrach miast! A u nas górę biorą skłóceni handlarze kapustą którzy robią w centrum miasta syf i w dodatku którzy od kilku lat się nie umią dogadać między sobą co do budowy hali targowej. Dodam, że większość z nich nie mieszka w Rybniku i mają gdzieś to, że zostają po nich codziennie całe kontenery pudeł, śmierdzących zgnitych owoców i resztek kwiatów i warzyw.

 • ~ravhousen 2007-07-17
  19:29:13

  0 0

  Nie wiem czy panikuję. Po tym co stało się na PKSie nie mam już za grosz zaufania do obecnych władz. Moim zdaniem osobistą odpowiedzialność za to ponosi prezydent Fudali. Teraz jeszcze próbuje mydlić ludziom oczy, że niby to nie jest wina miasta. Fudali sam uchwalił taki plan a potem rżnie głupa że nic nie mógł zrobić. Czy nie uważacie że w ten sposó próbuje robić z ludzi idiotów? Bo ja tego inaczej nie potrafie nazwać!!! Do jasnej cholery po to właśnie tworzy się plany zagospodarowania przestrzennego, żeby miasto miało realny wpływ na kształt zabudowy w poszczególnych częściach miasta!!! Ja w takim razie można mówić, że "miasto na to nie miało wpływu"????? Przeciez to jest jakaś totalna kpina. Czy oni myslą, żę mieszkańcy są takimi głąbami i że nikt nie orientuje się w tego typu procedurach?? Nie mogę tego znieść!!! Dlaczego nikt z mediów nie zadał Fudalemu właśnie takiego pytania? Tyle mamy mediów a dziwnym trafem nikt o to nie pyta. Czy to nie wydaje się wam dziwne?? A wracająć do Hallera to ja uważam, żę gdyby ta stara koncepcja została zrealizowana, bo trzeba będzie ten teren uznać za zmarnowany. Przede wszystkim dlatego, że niepotrzebnie chcą tworzyć kolejny pusty plac w śrómieściu. Pytam się po co??? Bardzo dobrze, żę rynek czy Plac Wolności są zawsze pełne, bo tak ma właśnie wyglądać centralny plac miasta!!! Nie ma być tak rozdrobniony, żeby za każdym rogiem było puste klepisko. Bo takie puste klepiska są właśnie na wsiach a nie w miastach!!!

 • ~ravhousen 2007-07-17
  19:37:58

  0 0

  I też zgadzam się z Arteksem, że centrum nie jest miejscem by tworzyć parkingi. Jasne, że jakaś określona liczba miejsc parkingowych w centrum musi być bo to jest niezbędne, ale nie można całych atrakcyjnych terenów przeznaczać wyłącznie na nie!!! Powtórzę po raz kolejny. Centrum miasta musi być reprezentacyjnym miejscem, ma się zdecydowanie odróżnicać na plus od pozostałch częśći miasta. Tak jest chyba w każdym rozwiniętym, cywilizowanym mieście. I tak też powinno być w Rybniku.Takie moje marzenie, ale chyba zupełnie nierealne, to łączne zagospodarowanie terenów Hallera i terenu obecnego targowiska. Targowisko niech przeniosą obok Domusu. Tam jest dobre miejsce na taką halę targową. A te dwa tereny mogłyby być połączone np. jakimś nadziemnym przejściem. Całość to mógłby być kompleks usługowo-mieszkaniowy. Nie jest to żadne odkrycie ani nowość. Byłyby to kamienice, na parteracj których znajdowałyby się skpepy, kawiarnie, restauracje itp. Takie duże miejsce gdzie przychodzi się odpocząć, zjeść coś czy się napić. Wtedy w środmiesciu mielibyśmy naprawdę ładnie skomponowane centrum, które ściągałoby ludzi chcących się zabawić (Pplaza, FP) czy pospacerować po eleganckich uliczkach lub wstąpić do klimatycznych knajpek. Coś jak Stodolni w Ostrawie. To wszystko jest do zrealizowania, może nie w rok czy dwa, ale w kilka lat przy odpowiednim zaangażowaniu władz mogłoby być możliwe. Takie "Stodolni" mogłoby też powstać na terenie Ryfamy. Tam też jest wystarczająco dużo miejsca na to.

 • ~Teddy 2007-07-17
  20:59:34

  0 0

  No pięknie, kolejny pasaż handlowo-rozrywkowy się szykuje. Czy naprawdę w Rybniku mieszkają takie barany, że nie widzą jakie łapówy idą w Urzędzie Miasta??? Czy nikt sie nie dobierze Prezydentowi do d.. i nie skończy tej barbarzyńskiej polityki sprzedawania wszystkiego co popadnie ( a zwłaszcza najdroższych terenów w centrum pod bzdurne inwestycje) i przetargów ustawianych pod jeden tylko projekt zaakceptowany przez przepłaconego Prezydenta???
  Czy nikt w tym mieście nie ma na tyle rozumu i odwagi, żeby wypier...tego skorumpowanego Prezydenta, który swoją karierę handlową robił w zakładzie szklarskim w kamienicy na placu Wolności która dziś straszy??? Jakoś dziwne ze na wnioski i problemy mieszkańców prezydent nie potrafi nic poradzić bo nie ma takiej władzy, ale jak realizować swoje pomysły to umie po trupach i z wykorzystaniem luk prawnych!!! Żenada jacy bierni mieszkańcy żyją w tej zapyziałej wsi. Najlepiej żeby biedronki budowali co 100 m bo jak widać 3 w promieniu 1 km to za mało...

 • ~pumeksol 2007-07-17
  22:10:15

  0 0

  ale kapa :/

 • ~Ozi 2007-07-18
  10:01:05

  0 0

  ravhousen nie masz się do czego doczepić to łapiesz za słówka? Słowo "wyburzyć" zmień na "zlikwidować". Już pasuje? Ja się nie czepiam słówek używanych przez innych, mimo że np. z tego co widzę, to modne ostatnio słowo "bynajmniej" jest nierozumiane przez większość internautów, również i użytkowników tego portalu.
  Arteks zacznijmy od tego, że nie 218 tylko 156. Przejdź się teraz na parking przy ulicy Hallera i policz ile obecnie mieści się tam samochodów, następnie odejmij jedną liczbę od drugiej i zastanów się gdzie ta różnica będzie parkowała. Pewnie sam jesteś z centrum lub np,. z Nowin i możesz pieszo chodzić do centrum i dlatego masz do tego taki stosunek. Gdybyś musiał do miasta dojeżdżać samochodem, to byś miał zupełnie inne spojrzenie na ten temat. Zapewniam. Piszesz o planach z lat 90. - od tego czasu liczba samochodów w mieście wzrosła chyba z czterokrotnie więc nie sądzisz, że sprawa nieco się zdezaktualizowała? Powiesz, żeby dojeżdżać autobusami? Nie, dziękuję. Jeździłem nimi kilkanaście lat i mam już dosyć. Państwo w państwie, robią co chcą, fatalna postawa kierowców, fatalne pojazdy, fatalne rozkłady jazdy w dodatku niemal z dnia na dzień zubożane o kolejne kursy, mimo utrzymującego lub wręcz rosnącego popytu na nie.

 • ~Ozi 2007-07-18
  10:01:19

  0 0

  A jak nie chcecie, zeby samochody parkowały w centrum, to wskażcie gdzie mają parkować w jego okolicy. Ja takiego miejsca nie znam. Może by na parking przerobić tereny koło Domusu, które wy widzicie jako miejsce pod potencjalnie nowe targowisko? Wtedy mógłbym się zgodzić, że parking przy ulicy Hallera można wyburz... - o przepraszam panie ravhousen - ZLIKWIDOWAĆ.

 • ~dizers 2007-07-18
  14:38:28

  0 0

  SUPER 218 MIEJSC NAPEWNO ODCIĄŻY RYBNIK ,SUPER !!!!!!!!!! COŻ WIDAC ŻE WŁADZE RYBNIKA SPRZEDAJĄ WSZYSTKO CO SIĘ DA !!!!

  MOJA OPINIA O RYBNIKU:
  "BETONOWY RYBNIK = ZA MAŁO ZIELENI"

  PS.ALE CIESZĘ SIĘ ŻE TO NIE 218 BIEDRONKA W RYBNIKU ,BO JUZ NA ICH WIDOK ...... :/

  JESZCZE CZEKA NAS SPRZEDAŻ KĄPIELISKA RUDA I OŚRODKA W KAMIENIU CHOCIAŻ JEMU TO BY SIĘ PRZYDAŁ INWESTOR !!! BO CHYBA KĄPAĆ SIĘ W PUSZKACH PO PIWIE POMIĘDZY KIJANKAMI TO WSTYD !!!!!!!!!! CIEKAWE CO NA TO SANEPID !!!!!!!!

  CIEKAW JESTEM KIEDY MIASTO WKOŃCU ZAJMIE SIĘ TERENEM WOKÓŁ UM W RYBNIKU ,WSTYD !!!!!!!!!

  POZDROWIONKA RYBNICZANIE :)

 • ~ravhousen 2007-07-18
  17:16:16

  0 0

  Sorry Ozi, rzeczywiscie troche Cie zlapalem za słówko, ale nie miej mi tego za złe :) To nie ma większego znaczenia czy będzie 150 czy 250 miejsc parkingowych. Piszesz o tym, że nie chcesz dojeżdzac do centrum autobusami. Wcale Ci się nie dziwię. Rybnicka komunikacja miejska woła o pomstę do nieba i takie reakcje jak Twoja są całkiem normalne. W tym właśnie tkwi problem. Gdyby KM funkcjonowala na jako takim poziomie to ludzie samo szybko by wpadli na to ze lepiej dojechac autobusem niz stac w korkach. No ale do tego trzeba miec ludzi w KM ktorzy uzywaja ich nie tylko do ozdoby a niestety teraz tak jest. Mysle ze Twoje oburzenie zmniejszeniem liczby miejsc parkingowych jest nieuzasadnione. Ja bede to powtarzal bez przerwy, ze tereny w centrum nie sa od tego zeby były klepiskami i zeby ludzie mogli sobie na nich parkowac!!! Centrum to centrum!!! Widzieliscie kiedys jakieś poważne miasto gdzie na najlepszych śródmiejskich terenach stoją samochody zamiast reprezentacyjnych obiektow, ktorzy przyciagaja ludzi z calego regionu? Arteks juz napisał że to że do tej pory tak było nie znaczy że ma tak być zawsze. To był tylko okres przejściowy. Ja jestem zdania, że nie nalezy w ścisłym centrum budować parkingów, chyba że wielopoziomowe, które nie prowadzą do marnotrawienia najlepszych gruntów. Teren koło Domusu jest moim zdaniem bardzo dobry na tego typu przedsięwzięcie. Hala targowa + wielopoziomowy parking jest strzalem w dziesiatke. Stamtad jest blisko do najbardziej uczeszczanych

 • ~ravhousen 2007-07-18
  17:20:22

  0 0

  instytucji w centrum. Ewentualnie na parking można by przeznaczyć obecny parking przy Brudnioka, ale koniecznie musiałby on być wielopoziomowy. Jednopoziomowy tak jak teraz nie ma racji bytu bo bardzo szybko wyczerpie swoje mozliwosci pomieszczenia samochodow. Myśle, że gdyby te dwa parkingi wielopoziomowe zostały wybudowane, to na jakiś czas mielibysmy spokoj w parkingami w centrum. Nie zapominaj, że za chwilę będą dwa duże parkingi przy Plazie i Focus Parku i tam też dużo ludzi zostawia swoje auta. Podsumowując, najlepsze grunty w centrum muszą być przeznaczone pod budowę okazałych i reprezentacyjnych budynków a nie pod wiejskie klepiska. Chyba że chcemy z Rybnika zrobić wiochę jak np. Fudali pozwalając na budowę blaszanego pudełka Biedronki na PKSie i tym samym pozbawiająć stolicę regionu jakiegokolwiek dworca PKS. WStyd i wiocha!!!!

 • ~sfjenty 2007-07-18
  23:29:22

  0 0

  Moim zdaniem Rybnikowi brakuje zieleni w centrum miasta. Po co wogole cokolwiek tam robic? Posadzic drzewka, posiac trawke, wstawic jakas szumiaca fontanne, kilka lawek. Poprostu miejsce aby urzadzic sobie niedzielny piknik. Miejsce aby pracownicy okolicznych sklepow czy biur mogli sobie przyjsc i wypoczac na przewerwach. Miejsce by wypoczac po zakupach w okolicznych sklepach, itp. Wiem, ze niestety jest to troche utopijna wizja bo pieniadze ze sprzedazy czy wynajmu takich terenow zaslaniaja oczy naszym rzadzacym i podejzewam ze nikt nawet o czyms takim nie pomyslal. A pomyslcie, taki londynski Hyde Park... tereny warte miliardy funtow... cisza i spokoj... miejsce wypoczynku tysiecy londynczykow i turystow... dzieki niemu nieruchomosci i ziemia dookola osiaga niebotyczne stawki. Hmmm... i jakos nikt nie mysli go wyprzedac na domy, sklepy, kina i parkingi. Poprostu sobie jest...
  Pozdrowka z Londynu

 • ~bonifacy 2007-07-19
  00:49:07

  0 0

  A może by tak na parkingu zrobić dworzec PKS ??!! Co do miejsca koło domusu, to jest jedne z nielicznych zieleńców w Rybniku. A zielony park przydałby się w tym miejscu, chociażby na przerwę w podróży Plaza-Rynek-Focus.

 • ~Ozi 2007-07-19
  15:47:17

  0 0

  ravhousen powtórzę po raz kolejny. Niech utworzą parking gdzieś w okolicach centrum, a dopiero później niech likwidują te, które są w ścisłym centrum.
  A parkingi w Plazie i Focusie? One są dla ich klientów. Ja chcąc dotrzeć na rynek lub w okolice parkuję przy ul.Hallera albo przy ul.Brudnioka. Jak wszyscy się przeniosą do Plazy, to zgodnie z zapowiedzią ich "władz" zrobią parking płatny i zabawa się skończy.

 • ~ravhousen 2007-07-19
  18:11:56

  0 0

  Jak to zrobia parking płatny? A te na Brudnioka i Hallera nie są płatne? Może wkleić Ci zdjęcia tych świstków? :))))

 • ~Ozi 2007-07-19
  18:14:19

  0 0

  Po 18:00 są darmowe.

 • ~ 2007-07-19
  22:26:42

  0 0

  A gdyby tak więcej zieleni?... fontanna jakaś? czy ktoś wreszcie zauważy, że w centrum właściwie nie ma miejsca, gdzie można by pójść na spacer z małym dzieckiem? Marzy mi się w Rybniku taki zielony skwerek z placem zabaw dla dzieci otoczony kawiarenkami (nie pubami), ławeczkami i takimi niewysokimi kamieniczkami z dachami z czerwonej dachówki... Kawa, ciastko, lody... Takie miejsce z klimatem...

 • ~ 2007-07-20
  13:54:23

  0 0

  Mniej sklepów, więcej mieszkań, ale nie tylko dla 10% najbogatszych. Popieram takie inwestycje.

 • ~ 2007-07-20
  15:53:01

  0 0

  o zgrozo!!! dramat, rzeźnia, okropne, gigantyczne betonowisko nic więcej. architaktura tych budynków jest rozpaczliwa i woła o pomstę do nieba - kto takie cos projektuje, kto takie coś zatwierdza. mam nadzieje że to nie powstanie - gigantyczną nadzieję.

 • ~Arteks 2007-07-20
  20:43:57

  0 0

  Do Arp, ja jestem bardzo ostrożny w wychwalaniu czegokolwiek. Ale ten projekt jest całkiem dobry. Owszem, sam się zastanawiam czy nie lepiej by było zabudować całego kwartału zamiast tworzyć jeszcze jeden plac ale ostatecznie niech ten plac jest. W końcu place też wzbogacają miejski układ. I w przeciwieństwie do Ciebie nie umiem się doczekać kiedy znikną te straszące rudery i ten obrzydliwy parking który po deszczu zamienia się w kompletne grzęzawisko i kiedy ta inwestycja powstanie!!! Obecny parking uważam za najbrzydszą część całego naszego miasta (nie tylko Śródmieścia).

 • ~Ozi 2007-07-21
  00:31:01

  0 0

  Sorry, ale o jakim wy placu mówicie? Co przedstawia ten projekt? To są budynki ustawione w kształcie trapezu, a w środku mały parking. I koniec. Jaka konkurencja dla Rynku i do Placu Wolności?

 • ~ 2007-07-21
  09:40:10

  0 0

  Do Arteksa. Ten projekt jest beznadziejnie zły - jest zlepkiem przypadkowych form które ni jak mają się do współczesnej architektury, ni jak oddają kontekst miejsca. Powstanie kolejny kwartał w beznadziejnym rybnickim stylu, nieludzki pompatyczny monumentalizm. Dlaczego na wizualizacjach nie ma wogóle ludzi - dwie trzy osoby - jakby wstawić większą ilość to na wierzch wyjdzie dopiero gigantomania tego założenia. Zastanawiam się jakie były wytyczne planu miejscowego - jaki był współczynnik dla terenów zielonych. Tutaj wogóle ich nie ma. A istniejące budynki te które ty chcesz zburzyć są genialne. projektant wogóle się nimi nie przejął. Nie sztuka burzyć, sztuka jest odratowac lub zaadoptować to co juz jest. Przykład - MANUFAKTURA w Łodzi - genialne posunięcie - poprostu ktoś miał pomysł.

 • ~Arteks 2007-07-22
  00:28:36

  0 0

  Co do projektu to nie mam porównania bo nie było ogłoszonego konkursu i można tylko gdybać czy inny projekt byłby lepszy. Ale jak już stwierdziłem ta wizja jest dość nowoczesna i zastosowane różne formy kształtów obiektów są całkiem ciekawe, te zejście do parkingu czy wykorzystanie przejścia nad Hallera to dość pomysłowe rozwiązania. Jeśli zaś chodzi o burzenie to na pewno nie powinno być litości dla obiektów które są brzydkie i które nie mają żadnych walorów historyczno-architektonicznych. Do takich należą te czerwone rudery na Hallera jakie mają być zburzone czy budynek przychodni.

  Manufaktura? Tak, faktycznie to świetny pomysł ale nie porównuj jakiegoś dziadostwa do Manufaktury. My też mieliśmy kapitalne obiekty które można było ciekawie zaadoptować np. Silesię, młyny na Młyńskiej, garbarnia koło Nacyny... ale niestety jest już za późno. Super ciekawe obiekty które jeszcze można ratować i przeznaczyć na nieco inne cele w Rybniku to np. kopalnia Ignacy, przystanek PKP Rybnik Paruszowiec, budynki dawnej fabryki przy Młyńskiej koło ZUS-u, osiedle Stara Kolonia, szyb Szymański, budynek starej gazowni na Prostej, szpital Juliusz. I o to walczmy a nie o jakieś straszydła które psują wizerunek miasta...

 • ~ 2007-07-23
  08:36:52

  0 0

  wydaje mi się że te obiekty o których mówisz i tak nie miałyby szansy na przetrwanie gdybyś zobaczył jakiegoś kolejnego "gniota" którego można wybudować na miejscu któregokolwiek z wymienionych obiektów - i to jest przykre. Dbasz wybiórczo o miasto, jeśli sie godzisz na te dwa lub trzy obiekty to zgodzisz się równiez na więcej. A ten projekt to jest jedna gigantyczna konina, gigantyczne betonowisko i nic więcej. Podoba mi sie komentarz Koralgola z [2007-07-19 18:14:19] - prosta, szczera prawda. Pozdrawiam

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5257