zamknij

Biznes

Rybnik buduje mieszkania komunalne. Słupsk kupił je od dewelopera. Kto lepiej na tym wyszedł?

2020-12-14, Autor: Wacław Wrana

Miasto Słupsk kupiło od dewelopera 36 mieszkań komunalnych. W przeliczeniu za metr kwadratowy słupski magistrat zapłacił 5 305 zł. To znacznie mniej niż koszt budowy kamienicy przy Chrobrego w Rybniku, za który urząd miasta zapłaci ponad 8 000 zł za metr kwadratowy.

Reklama

Rybnik: droga kamienica przy Chrobrego

W listopadzie informowaliśmy Was, że koszt budowy mieszkań komunalnych w kamienicy przy ul. Chrobrego w Rybniku przekracza 8000 złotych. To znacznie drożej niż kupuje się w Rybniku mieszkania na wolnym rynku. Mało tego, kwota 8000 zł nie obejmuje wartości działki, na której stoi kamienica. Gdyby doliczyć wartość działki, koszt budowy byłby jeszcze wyższy.

Więcej na ten temat przeczytacie w artykule > Miasto Rybnik buduje mieszkania 2 razy drożej niż deweloperzy.

Słupsk kupuje mieszkania od dewelopera

Dziś chcemy Wam opowiedzieć o władzach Słupska. Tam włodarze postanowili pójść inną drogą. Podjęli decyzję o kupnie bloku mieszkalnego od miejscowego dewelopera. Firma Matbet sprzedała miastu budynek z działką przy ulicy Dywizjonu 303 4a. Koszt: 9 666 000 zł.

W budynku mieści się 36 trzy i dwupokojowych mieszkań. Powierzchnia użytkowa mieszkań wynosi 1822 m kw. Koszt zakupu mieszkań w przeliczeniu za metr kwadratowy wynosi więc 5 305 zł. Cena zawiera już koszt działki o powierzchni 2376 m kw.

Dodajmy, że budynek jest w pełni podpiwniczony. Dodatkowo znajdują się w nim pomieszczenia wózkowni /rowerowni (w każdej z klatek oddzielnie) i 8 garaży. Standard wykończenia i wyposażenia lokali umożliwia ich natychmiastowe zasiedlenie i jest zgodny z wymogami ustawowymi dotyczącymi najmu lokali komunalnych.

Władze Słupska: taniej i szybciej

Urząd Miejski w Słupsku spytaliśmy, skąd pomysł na kupowanie mieszkań komunalnych na wolnym rynku? Monika Rapacewicz – rzecznik prasowa magistratu odpowiada zdecydowanie: chodzi o czas i minimalizację kosztów.

- Deweloperzy realizujący liczne inwestycje mieszkaniowe są w stanie zrealizować dane przedsięwzięcie za zdecydowanie mniejsze środki finansowe niż gmina przy ogłoszeniu przetargu na wybudowanie jednego bloku – tłumaczy Monika Rapacewicz.

I dodaje:

- Lokale były nam potrzebne niezwłocznie, z powodu konieczności przesiedleń. Gdybyśmy nie kupili gotowego produktu z rynku, bylibyśmy zmuszeni na rozpoczęcie procesu inwestycyjnego, który trwa minimum 2 lata.

Rzeczywiście, sam proces kupna mieszkań, jak na samorządowe realia, był bardzo szybki. 30 czerwca 2020 roku Miasto otrzymało ofertę od firmy Matbet. We wrześniu na zakup jednogłośnie zgodzili się radni. W listopadzie został podpisany akt notarialny. Lokatorzy będą mogli wprowadzać się do nowych mieszkań po 1 stycznia 2021 roku.

Zakup mieszkań od dewelopera ma jeszczą jedną zaletę. Miasto może możliwość ubiegać się w 2021 roki o bezwrotne dofinansowanie dofinansowanie z Funduszu Dopłat Banku BGK w wysokości 50% kosztów zakupu budynku.

Co sądzicie o tych informacjach? Czy Rybnik powinien iść w ślady Słupska?

Oceń publikację: + 1 + 74 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (33):
 • ~Społeczny Rybnik 2020-12-14
  08:36:05

  96 9

  Szkoda, że nasi włodarze nie korzystają ze sprawdzonych rozwiązań.
  No, ale kto "bogatemu" zabroni.

 • ~Farmazon 2020-12-14
  08:44:17

  18 94

  No ok, ale kto odpowie za ewentualne niedoróbki czy inne przecieki..? Jak lokatorzy się wprowadzą i okaże się, że dach cieknie, okna nieszczelne a instalacje do bani, to pretensje do kogo należy składać? Nie wszyscy inwestorzy są tacy idealni.

 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-12-14
  08:52:16

  Mysle, ze sie tym powinien zainteresowac NIK.

  Nie mam zaufania do ludzi, ktorzy nie potrafia odmowic „wypicia” przed jazda samochodem - brak szacunki do prawa, demokracji i Konstytucji.

 • ~Lateks 2020-12-14
  08:58:15

  73 5

  ~Farmazon a Ty nie widzisz kto płaci jak miasto "inwestuje" ?
  Kto dopłacał bo inwestor wierzył że ktoś postawi nowy wiadukt na starych fundamentach? I jeszcze te durne tłumaczenia jakby nie wiedzieli że żelbet to beton z zbrojeniem. Którego nie było pod wiaduktem.
  Kto dopłacał do dziwnego pomysłu by rozebrać kamienicę i w środek włożyć kontenery?
  Ty myślisz że jak miasto wybuduje to oni będą kontrolować jak to było budowane na bieżąco? Skoro UM nie potrafił zwykłej wiaty w Stodołach kontrolować w czasie budowania i altana którą byś postawił za 10 tysięcy kosztowała 80tys. O tym że wykonawcę wpuścili na plac budowy po terminie zakończenia inwestycji to już nie wspomnę.
  Zapewniam Cię że nawet jak miasto wybuduje to i tak zapłaci za wszystkie fuszerki które będą, a mogą być już na etapie projektowania. Bo dziś najlepsi deweloperzy patrzą żeby szybko wybudować i szybko sprzedać. Wystarczy spojrzeć na działkę deweloperską obok oczyszczalni ścieków na Rudzkiej. Nikt normalny tam się nie będzie chciał budować jeśli poczuje aromaty z oczyszczalni zwłaszcza latem.

 • ~Lateks 2020-12-14
  09:00:05

  60 13

  Mnie przeraża taka lewacka logika. Jak tak dalej będą podwyższać podatki to każdy normalny ucieknie z tego patologicznego miasta.
  Miasto potrzebuje mieszkań socjalnych i komunalnych tylko dlatego że państwo i miasto ma coraz większe pokusy ingerować w wolny rynek.

 • ~Lateks 2020-12-14
  09:06:54

  49 7

  Nikt w UM nie potrafi się pohamować w swoich wizjach. Nie potrafią czegoś zaplanować i trzymać się kierunku który jest zaplanowany.
  Gdyby było inaczej nikt by nikomu nie musiał płacić za nowe domy które zostały wybudowane na trasie budowy drogi od Żor do Wodzisławskiej.
  Wszystko jest byle jak i byle szybko, tak jak nasze wspaniałe kontrapasy dla rowerów. Co za różnica czy ktoś będzie płacić za budowanie socjalnych mieszkań przez UM czy przez dewelopera?

 • ~Arteks 2020-12-14
  09:37:28

  27 53

  Moim zdaniem ten modułowy remont ceglanej kamienicy to jakiś eksperyment który pokazał bezsens finansowy takich inwestycji. Taniej to by było zburzyć i wystawić w tym miejscu coś nowego. Tylko, że obawiam się, że od razu pojawiliby się oburzeni miłośnicy tego brzydactwa którzy byliby przeciwni wyburzeniu. @Społeczny Rybnik - jak nasi mogą korzystać ze sprawdzonych rozwiązań skoro nasi od kilkudziesięciu lat nie dbają o ściąganie do miasta deweloperów? Biedroń potrafił tak przygotować Słupsk, że teraz chętnie deweloperzy tam stawiają nawet wysokie bloki. @lateks - za jakie nowe domy płacono między Żorami, a Wodzisławską? To były rozpadające się rudery za które wstyd mi było zawsze jadąc pociągiem i oglądając je z nasypu (np. na Dolnej). Dlaczego tak uważasz, że nikt nie chciałby mieszkać niedaleko oczyszczalni? Przecież jest tam pełno chałup i jakoś tam mieszkają. Dlaczego smród z oczyszczalni ma być gorszy od produkowanego przez 14 tys. chałup smrodu piecowego?

 • ~mixmax 2020-12-14
  09:55:26

  40 24

  Porównywanie kosztów budowy osiedla deweloperskiego z kosztami budowy, a właściwie przebudowy kamienicy, która musi być dostosowana do istniejących warunków i dodatkowo nadzorowana jest przez konserwatora zabytków, świadczy o niezrozumieniu warunków albo złej woli. Tyle w temacie.

 • ~Franek7 2020-12-14
  10:12:34

  23 14

  Jest taka uniwersalna zasada a w dokładniej mówiąc zależność , że można zrobić/kupić drogo i dobrze ale nigdy nie da się tanio i dobrze. Można drogo i źle ale nigdy tanio i dobrze. Ludowe powiedzenie mówi g.wno dasz, g.wno masz.

 • ~Franek7 2020-12-14
  10:14:50

  22 24

  Dodam tylko, że błędem jest porównywanie ceny metra kwadratowego mieszkania w różnych lokalizacjach. Inna cena będzie w Gdańsku a inna w Rybniku. Jeszcze inna w Słupsku i wynika to z kilku czynników.

 • ~Artur Kluger 2020-12-14
  10:27:52

  23 9

  Porównanie tych dwóch inwestycji nie do końca uczciwe . Na Chrobrego próbowali remontować starą kamienice i plan się nie powiódł . Cena remontu w dodatku w systemie modułowym może się okazać że będzie droższa niż budowanie od zera na uporządkowanej działce. Projekt projektem ale nigdy nie wiadomo jak i z czego ktoś zbudował starą kamienice . Zresztą jak by pewnie podsumować wszystkie koszta to mogą nawet przekroczyć podaną sumę przez UM . Ciekawe jak będzie wyglądać remont familoków na Paruszowcu w systemie modułowym , tam przynajmniej Niemcy to budowali hehe . Co do ceny za projekt familoka to UM dał masakrycznie niską kasę na ten projekt . Może się okazać że skąpili i znów przepłacą hehe

 • ~radoslaw.knesz@gmail.com 2020-12-14
  10:35:51

  30 35

  Nie można porównywać remontu kamienicy w samym centrum Rybnika, która jest pod nadzorem konserwatora do projektu deweloperskiego w Słupsku, która ma miejsce na jego obrzeżach. Rozumiem, że tematy na portalu muszą budzić emocje, a nagłówki muszą być clickbaitowe, ale litości...

 • ~Arteks 2020-12-14
  10:46:00

  31 15

  @radoslawknesz - wszystkich cieszy dbałość o zabytki ale co było wartościowe w tej robotniczej kamienicy aby ją wpisać pod nadzór konserwatorski? Druga sprawa to jak to jest możliwe, że władze biednego i upadłego Słupska potrafią ściągać takich porządnych deweloperów od bloków na zdjęciu, a władze Rybnika nie potrafią?

 • ~Marcin74 2020-12-14
  10:50:18

  52 7

  ~radoslaw.knesz@gmail.com - oczywiście, że można porównywać. To porównanie pokazuje skalę niegospodarnosci zarówno władz miasta jak i radnych, ktorzy za taka niegospodarnoscia głosują. Porównanie pokazuje, że władze Słupska kupiły na wolnym rynku 36 mieszkań dla potrzebujących po 5300 zł/ m kw a władze Rybnika 6 mieszkań po 8000 zł/ mkw. Zrozumiałe byłoby gdyby wladze Rybnika chciały remontowac bardzo drogo kamienice i próbowały drogo sprzedać tam mieszkania ale nie! kamienica jest remontowana dla 6 pomieszczeń socjalnych! To jest skandal i niegospodarnosc tej kadencji i tej rady. A jeszcze zostały 3 lata. 3 lata waszych "rządów". Jest bardzo prawdopodobne, że wymyslicie i klepniecie wiekszą głupotę niż ta kamienica na Chrobrego. To jedyne co wam wychodzi dobrze.

 • ~1234onet 2020-12-14
  11:06:37

  28 5

  To bizancjum powinno dawno się zakończyć odsunięciem tej władzy od sterów. Rozdawnictwo , zmiany mpzp-ów nie wiadomo ile wykonali bo sami się pogubili. Gdzie jeszcze jest tak , że na wniosek inwestora miasto w podskokach zmienia plan? No chyba, że za tym stoją inne przesłanki. I dalej i tak dalej. Arogancja tej władzy( co uwidacznia się na sesjach ) bije rekordy. Zwarte koło kiedyś się posypie i jak przyjdzie odpowiadać jednemu czy drugiemu to zaczna wskazywać winnych . Przypominam, Panowie rozdajcie i marnujecie nasze pieniądze!!.

 • ~Lokalny 2020-12-14
  11:14:08

  44 1

  W tym przypadku władze powinny sobie zadać bardzo proste pytanie co lepsze; X mieszkań socjalnych w centrum, czy dwa razy więcej mieszkań w innej lokalizacji? Dodatkowo jeszcze można dać zarobić lokalnemu deweloperowi, a działkę w centrum sprzedać z zyskiem. Słupsk jeszcze ma szansę dostać 50% dotacji, co jeszcze bardziej obniża koszt zakupu lub podwaja ilość mieszkań do kupienia.
  Ta rozrzutność w czasach gdzie trąbią o kryzysie jakoś nie pasuje.

 • ~radoslaw.knesz@gmail.com 2020-12-14
  11:20:14

  8 35

  Arteks, artykuł dotyczy porównania dwóch inwestycji, które w moim przekonaniu są nieporównywalne . Co do mieszkań deweloperskich w Rybniku , a ściślej rzecz ujmując na inwestycjach na obrzeżach miasta - to ten rynek jest, rośnie i ma się dobrze. Wyzwania przed jakimi stoimy to wyludniające i starzejące się dzielnice w centrum miasta. Większość miast w Polsce ma ten sam problem i stara się przeciwdziałać takim trendom np. poprzez zmianę przestrzeni w centrach miast na bardziej przyjazną dla mieszkańca i w odpowiednich proporcjach (zieleń, ograniczony ruch samochodowy, lokalny biznes, przestrzeń biurowa przy zachowaniu dostępności najważniejszych miejsc w mieście dzięki sprawnie działającemu transportowi i polityce parkingowej). Ważne są również rozwiązania które obecnie Rybniku realizuje w ramach projektu Urbact, gdzie systemowo planuje się rozwiązanie pustostanów , które znajdują się w rękach prywatnych czy budownictwo typ TBS).

  Marcin... czy ja dobrze rozumiem, chciałbyś żebyśmy nasze miejskie kamienice (mamy ich relatywnie bardzo mało w porównaniu z tymi w rękach prywatnych), remontować z pieniędzy publicznych, a później spekulować na tym rynku i sprzedawać je prywatnym inwestorom? Zdecydowanie wolę projekt, przedstawiony przez Prezydenta Rybnika w swoim programie wyborczym, mówię o projekcie "Rzeczna", który zakłada wybudowanie 84 mieszkań na wynajem w samym centrum miasta.

  Tak przy okazji, kamienice, które są w majątku miasta to ułamek całego szerszego zagadnienia budownictwa w centrum miasta. Prawdziwe wyzwanie to kamienice (pustostany), które są w rękach prywatnych. To jest problem i tam jest realna potrzeba działań UM (co ma miejsce i o czym wcześniej wspomniałem). Pozdrawiam

 • ~radoslaw.knesz@gmail.com 2020-12-14
  11:23:49

  8 25

  Lokalny, my też zakładamy możliwość otrzymania dotacji na budownictwo TBS w samym centrum miasta na tych samych (lub zbliżonych) zasadach co w Słupsku.

 • ~Arteks 2020-12-14
  11:57:29

  20 8

  @radoslawknesz - rośnie "domkowo" i to w miejscach daleko od przystanków autobusowych co w konsekwencji dodatkowo będzie generować ruch samochodowy. Mamy ogromny niedobór miejskich inwestycji deweloperskich i niestety ekipa Kuczery niczego tu nie zmieniła. Miasto zamiast w infrastrukturę miejską, ciągle inwestuje w drogi które w pewnym sensie przyczyniają się do procesu wyludniania, rozwoju suburbiów i wyprowadzania handlu ze Śródmieścia. Panie radny - współczesne władze Rybnika zatraciły priorytety. W niewielkim stopniu dbają o estetykę centrum, nie ściągają do niego inwestorów. Nie remontują deptaków, utrudniają funkcjonowanie miejskim biznesom (np. ostatni idiotyczny pomysł Kopera o umowach w odbieraniu śmieci od firm). Ograniczanie ruchu samochodowego w centrum?! Przecież to zupełna fikcja. Powstały nowe parkingi, stare istnieją i mają się dobrze, na żadnej drodze nie wprowadzono zakazu ruchu, nie uruchomiono wonnerfa, nie wprowadzono bezpiecznej strefy 30 lub 40. Zieleń w centrum - wspaniałe projekty związane z "Zielonym Rybnikiem" są nierealizowane, a zasadzenie kilku kikutów na pl. Wolności ma się nijak do realizacji z innych miast. Projekt Urbact - super ale na razie w teorii tak jak inne idee w Rybniku które zostały przez Kuczerę wypromowane na maksa, a następnie położone na maksa - tak jak polityka prorowerowa która w zasadzie w 2020 umarła czy reforma komunikacji publicznej której mimo zapowiedzi nie ma od lat... Jeśli osoby które entuzjastycznie się wypowiadały o początkowych działaniach prezydenta Kuczery (tak jak ja) tracą cierpliwość, to proszę się nie dziwić co raz bardziej powszechnej opozycji i narastającemu sceptycyzmowi. W czasach Makosza i Fudalego Rybnik był pokazywany jako przykład. Teraz co raz częściej to inne miasta tak jak Słupsk mogą być pokazywane dla nas jako przykład pozytywnych działań urbanistyczno-budowlanych.

 • ~Septimus 2020-12-14
  12:00:29

  19 3

  Po pierwsze w artykule porównuje się postawienie budynku w szczerym polu z rozbiórką i odtworzeniem zabytkowej (z nieznanych względów) kamienicy. To jest według mnie nieuczciwe i świadczy o złej woli.
  Po drugie na przykład Żory zbudowały siłami spółki miejskiej budynki w dalece wyższym standardzie, w centrum miasta i wyposażone nawet w garaże podziemne kosztem na poziomie około 4800 zł za metr kwadratowy. A więc nieporównanie taniej niż w Słupsku. Nie wiem jakim cudem oni to osiągnęli tym bardziej że kłopotów na tej budowie mieli masę ale fakt jest faktem. Może po prostu ktoś z łbem na karku to planował i wykonywał.
  Niektóre lokalizacje są obarczone ryzykiem. Jak budowali Plazę znaleźli jakieś podziemne zbiorniki których usunięcie kosztowało krocie, podobnie było na Focusie gdzie pojawiła się archeologia. I to samo będzie na Hallera. Założę się że przy robotach ziemnych znajdą tam cuda. To nie Słupsk tylko ścisłe centrum dużego miasta na Śląsku.
  Oby powierzyli to komuś ze stosownym doświadczeniem.

 • ~ 2020-12-14
  12:12:13

  9 24

  Kamienica przy ulicy Chrobrego jest przykładem pięknego pruskiego budownictwa,cieszy bardzo że nasze miasto dba o zabytki niestety inne miasta mogłyby brać przykład

 • ~Arteks 2020-12-14
  12:14:01

  9 10

  @Septimus - z Żorami to też kiepski przykład bo miasto budowało to na działce na której nikt by się nie odważył nic postawić, w miejscu dawnych odwiertów górniczych i nie w żadnym centrum tylko daleko od niego! 4800 to i tak wydaje mi się bardzo przesadzoną cenę jak na takie podejrzane miejsce. Natomiast po co u nas miasto remontuje tanie ceglane robotnicze kamienice?! Wielki wydatek, średni efekt wizualny, mało mieszkań do zasiedlenia. Chętnie bym się pozbył takiego budynku z centrum, a oni to remontują... Ja rozumiem tak piękne założenia architektoniczne całych ceglanych kolonii robotniczych jak np. osiedle familoków w Czerwionce, Kaufhaus czy Nikiszowiec ale jaką wartość miało to szpeciarstwo? Jeśli miasto chce wyjść z twarzą niech te mieszkania sprzeda w drodze przetargu.

 • ~Onyx01 2020-12-14
  12:21:03

  24 2

  8000 zł / m2? Gdybym dysponował taka kwota to mam dom wykończony w wysokim standardzie i na podjeździe dwa nowe samochody.

 • ~Septimus 2020-12-14
  12:35:16

  18 1

  Wiesz co Arteks, akurat te w Żorach miałem okazję widzieć, byłem tam. Jak dla mnie to jednak jest centrum ale to szczegół. Na pewno nie stoi w polu jak te ze Słupska. Jeśli wziąć pod uwagę garaże podziemne na setki samochodów to to jest jednak tanio.
  Ale co do kamienicy na Chrobrego to się zgadzam że jest szpetna jak cholera.
  A w kwestii odwiertów - o tym właśnie pisałem. Im bliżej centrum jesteśmy tym bogatszą historię ma nieruchomość. To oznacza zawsze kłopoty i wzrost kosztów przy robotach ziemnych. Ale w kontekście działki na Hallera lepsze to niż pozostawienie tego ohydnego widoku, który tam mamy obecnie.

 • ~March_ew 2020-12-14
  12:52:46

  10 2

  "Zakup mieszkań od dewelopera ma jeszczą jedną zaletę. Miasto może możliwość ubiegać się w 2021 roki o bezwrotne dofinansowanie dofinansowanie z Funduszu Dopłat Banku BGK w wysokości 50% kosztów zakupu budynku."

 • ~Arteks 2020-12-14
  13:01:46

  11 9

  Drugi pomysł to... wynajem tych mieszkań po cenie rynkowej w aukcji - kto zaoferuje najwięcej, ten może tam zamieszkać. Znajomi wynajmują mieszkanie w bloku 50 m kw. za 1500 zł. Czyli można założyć, że tu cena 2-2,5 tys. byłaby rozsądna. Na pewno nie powinny to być mieszkania dla ubogich osób, dla nich miasto buduje budynki na Kolejowej. @Septimus - w gruncie rzeczy się zgadzamy, a centrum w Żorach to pojęcie względnie. Dla kogoś zewnątrz w zasadzie może być nieokreślone bo starówka już tam od dawna nie pełni żadnych funkcji, a wiele różnych instytucji jest porozmieszczanych po osiedlach. Ale ogólnie budowa nowych bloków przez deweloperów i ich wynajem miastu to dobra idea. Zresztą każda byłaby dobra aby wyciągnąć ludzi z rozpadających się budynków przedwojennych. Niektóre warto remontować jeśli przedstawiają bezdyskusyjną wartość historyczną jak np. jakieś kamienice secesyjne czy modernistyczne. Ale ta była bezstylowa.

 • ~rzyt 2020-12-14
  14:00:43

  19 6

  Nie płaczcie; nasz prezydent napewno przygotował "teren" pod taką decyzję jak w Słupsku. Zrobi np. tak, odda najlepszą działkę w mieście sprawdzonemu deweloperowi /biznesmen roku/ za parę mieszkań z jego inwestycji już prowadzonej. Potem te mieszkania przekaże do miejskiej spółki tworzonej w celu "dania pracy swoim" czyli inżynieria zarządzania bez wydania kasy.

  Artykuł jest swoistym alibi

 • ~corona 2020-12-14
  21:51:37

  7 4

  Arteks, z tą „@„ przed wywoływanym nickiem idź tam skąd się to wywodzi. Tam możesz z tymi wszystkimi przegrywami poklikać.

 • ~rzyt 2020-12-14
  22:16:59

  12 2

  @Arteks, kiedyś pytałem o tereny miastotwórcze w Rybniku z możliwością wybudowania czegoś wysokiego /kilkanaście piętr/. Wskazano mi teren w okolicy szpitala w Orzepowicach.
  Urbanistyka w Rybniku jest trochę "wioskowa".
  I od tego czasu nie powstał żaden wysoki budynek w Rybniku. A kiedyś był plan budowania wzdłuż ulicy Miejskiej czegoś wyższego. Niestety ten plan urbanistyczny został zmieniony.

 • ~rzyt 2020-12-14
  22:27:32

  15 1

  @Panie Knesz TBS w Rybniku będzie przekrętem. Wie Pan dlaczego? Bo nie ma ludzi w zarządzie miasta, którzy się na tym znają co pokazali na Chrobrego. Będzie drogo, byle jako bo ludzie z łapanki partyjnej na stanowiskach w TBS czy nowej spółce nie mają pojęcia o odpowiedzialności finansowej, gdy za plecami miasto.
  Ten nielubiany deweloper ryzykuje swoje pieniądze i pracuje po 20 godzin czasami.
  P.S. Jak tam ma się Olimpia z niskim czynszem? Czy ten czynsz pokrywa amortyzację obiektów?

 • ~jajko 2020-12-15
  21:01:29

  5 2

  Arteks byłeś kiedyś w Słupsku? Kolejny raz piszesz o czymś nie mając pojęcia. "Biedroń potrafił tak przygotować Słupsk, że teraz chętnie deweloperzy tam stawiają nawet wysokie bloki. " Tak się składa, że przez wiele lat prowadziłem firmę w Słupsku (za rządów Biedronia). To był najgorszy włodarz tego miasta, do teraz odbija się wszystkim czkawką na dźwięk tego nazwiska.

  Widać jak jesteś obeznany i nasiąknięty wiedzą. Internetową wiedzą bez pokrycia w doświadczeniu...

 • ~Arteks 2020-12-15
  23:21:53

  2 7

  @jajko - wiele razy byłem w Słupsku np. w drodze do Ustki ale w samym mieście też. W przeciwieństwie do Koszalina, całkiem ładne miasto. To ty wyglądasz na nieobeznanego i jesteś nasiąknięty uprzedzeniami. Ja nie. Dla mnie obojętnie czy Biedroń (Lewica) czy Krupa (rządzący z PiS) zrobili kawał dobrej roboty dla swoich miast. Zarówno Katowice jak i Słupsk były jeszcze 10-20 lat temu prawie na skraju upadku w różnych dziedzinach. Jeśli włodarze potrafili do tych miast ściągać deweloperów budujących nowe bloki to bardzo dobrze o nich świadczy. W Rybniku na razie się to nie udało ani Fudalemu ani Kuczerze. A potrzeby są ogromne. Dzisiaj np. przejeżdżałem Żorską (odcinek jednokierunkowy przed rondem z kolejką górniczą). Zabudowa dosłownie jakby wyjęta z jakieś przedwojennej dzielnicy nędzy... Do tej pory wielu myślało, że nowe mieszkania są potrzebne dla tych którzy ich nie mają np. młodych, pogorzelców, osoby które z różnych powodów straciły mieszkania. A co zrobić z osobami które mieszkają w katastrofalnych warunkach w przedwojennych jednorodzinnych budynkach? Być może w Rybniku jest nawet kilkaset osób którym miasto powinno podać rękę bo sensu w remoncie tak bardzo starych chałup zwyczajnie nie ma.

 • ~Arteks 2020-12-15
  23:29:13

  4 5

  @rzyt - i tak i nie. Bo jakoś Focus powstał jako obiekt bardzo wysoki. Nie wiem czy zauważyłeś, że na Śląsku nie ma wyższej galerii handlowej. :D Obiekt bardzo odważny, aż za dużo dla osób które myślą w kategoriach "wioskowych". ;) Jeśli dało się dla takiego obiektu zmienić plan zagospodarowania. Można to zrobić dla każdego. Tylko najpierw musi być inwestor który chciałby stawiać wysokie budynki. Zgadzam się z tobą, że czym więcej ich będzie - tym lepiej. Obecnie świetnym miejscem gdzie mogłaby powstać cała nowa dzielnica jest Ryfama. Ale jeśli zapytasz mnie czy nie mam obaw o ten teren to powiem, że mam. Kuczery to może przerosnąć nie mając już Studenta.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za autonomią dla Śląska?
Oddanych głosów: 1696