zamknij

Biznes

Miasto Rybnik buduje mieszkania 2 razy drożej niż deweloperzy

2020-11-12, Autor: Wacław Wrana

Ponad 8 000 zł brutto za metr kwadratowy – tyle kosztują budowane przez Miasto Rybnik mieszkania w kamienicy przy ul. Chrobrego. To nawet dwa razy drożej niż na wolnym rynku budują deweloperzy. Pytamy więc, czemu magistrat „bawi się” w tak drogiego dewelopera, zamiast kupić potrzebne Miastu mieszkania na rynku pierwotnym?

Reklama

Rybnik buduje po warszawskich cenach?

O budowie kamienicy przy ulicy Chrobrego w Rybniku mówi się w mieście od dłuższego czasu. Co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, z racji budowy od wielu miesięcy zablokowane są 2 pasy jezdni w ścisłym centrum miasta, a kierowcy muszą poruszać się pasem dla rowerzystów. Po drugie, w trakcie przebudowy zabytkowej kamienicy inwestor podjął decyzję o wyburzeniu ściany frontowej, bo groziła ona zawaleniem.

Jak dotąd, rybnicki magistrat przekazywał dość ogólne informacje o kosztach tej inwestycji. Wiadomo było, że za osiem mieszkań na trzech kondygnacjach kamienicy Miasto zapłaci ponad 5,7 mln złotych.

My dopytaliśmy, jak ta kwota ma się do ceny za metr kwadratowy całkowitej powierzchni zabudowy. Odpowiedź urzędu miasta szokuje: 8 064,44 zł brutto! To nawet dwa razy drożej niż płaci się za nowe mieszkania budowane w Rybniku przez deweloperów.

Mało tego, ceny oferowane przez prywatnych deweloperów zawierają dodatkowo wartość gruntu, na którym stoi budynek. A kalkulacja miasta nie uwzględnia wartości miejskiej działki przy Chrobrego.

Deweloperzy: dawno byśmy poszli z torbami

Gdy o kwocie ponad 8 000 zł za metr kw. powiedzieliśmy kilku rybnickim deweloperom, ci złapali się za głowę.

- Bardzo chciałbym sprzedawać w Rybniku mieszkania po warszawskich cenach. O takim interesie to my-deweloperzy możemy tylko pomarzyć – mówi jeden z nich.

Szef innej firmy budowlanej dodaje:

- Jeśli podana przez urząd miasta kwota zawiera tylko całkowitą powierzchnię zabudowy, to realny koszt tej inwestycji jest znacznie wyższy. Gdybyśmy budowali w Rybniku tak drogie osiedla, dawno byśmy poszli z torbami.

Zaznaczmy, że żaden z deweloperów nie zgodził się na podanie w artykule imienia i nazwiska.

- Nie chcę robić sobie w magistracie wrogów. Realizuję w mieście kilka inwestycji, a współpraca z wydziałem architektury urzędu miasta do łatwych nie należy – tłumaczy prezes jednej z firm.

Miasto: deweloper taniej by nie wybudował

Wróćmy jednak do budowy kamienicy przy Chrobrego. Skoro istnieje tak duży rozdźwięk między cenami, po jakich buduje Miasto na własną rękę, a cenami oferowanymi przez deweloperów, dlaczego władze Rybnika nie zdecydowały się kupić potrzebnych Miastu mieszkań na wolnym rynku? Alternatywnie: dlaczego Miasto nie sprzedało działki przy Chrobrego deweloperowi, a później nie kupiło od niego mieszkań?

- Budynek przy ul. Chrobrego 13 objęty został ochroną konserwatorską, z czego wynika konieczność poniesienia dodatkowych kosztów, których nie musi uwzględniać deweloper budujący na pustej działce. Działka posiadała budynek wymagający wyburzenia, a koszty specjalistycznych robót wyburzeniowych to istotny element wpływający na wartość zamówienia. Podobnie jak w przypadku aspektów konserwatorskich, deweloper również nie musi z reguły ponosić kosztów rozbiórki obiektu. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym koszty realizacji jest konieczność zabezpieczenia ściany frontowej, co wynikało z wydanych przez konserwatora zabytków warunków. Na etapie podejmowania decyzji o realizacji inwestycji, jej planowane koszty były znacznie niższe niż te określone przez rynek, co wynika m.in. z generalnych wzrostów cen usług i robót budowlanych – odpowiada Agnieszka Skupień – rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika.

Agnieszka Skupień dodaje:

- Odpowiadając na pytanie o możliwość sprzedaży działki deweloperowi informuję, że koszt realizacji zadania byłby porównywalny z tym uzyskanym przez ZGM.

Argumenty urzędników nie przekonują deweloperów, z którymi rozmawialiśmy na temat inwestycji przy Chrobrego.

- Owszem, prace rozbiórkowe i konieczność zachowania zabytkowego charakteru obiektu podwyższają koszty, ale nie o 100% w stosunku do standardowej inwestycji - odpiera jeden z nich.

Dodajmy, że choć urząd miasta podkreśla zabytkowy charakter kamienicy przy Chrobrego, to w specyfikacji przetargowej nie wymagał od oferentów doświadczenia w przebudowie obiektów zabytkowych. Konsorcjum firm, które wygrało przetarg (BEN-BUD Sp. z o.o. i BEN-BUD Janusz Benisz z Żor) przedstawiło więc Miastu bardzo skromne referencje. Firma wylegitymowała się remontem szkoły w Tychach i doprowadzeniem do niej sieci internetowej. Wartość robót opiewała na kwotę nieco ponad 5 mln złotych.

Seniorom w centrum będzie lepiej?

Przypomnijmy, w budowanej kamienicy przy Chrobrego dwa z mieszkań zostaną zadysponowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej: jedno jako mieszkanie treningowe dla sześciu seniorów, a drugie zostanie przeznaczone na mieszkanie chronione dla pięciu kobiet. Pozostałe lokale przeznaczone zostaną na mieszkania komunalne.

Dlaczego władze Rybnika zdecydowały się na takie właśnie przeznaczenie budowanych mieszkań?

- Wiele badań dotyczących seniorów pokazuje, że wyizolowany od codzienności i zmieniającego się świata senior zaczyna podupadać na zdrowiu fizycznym i psychicznym. Aktywne uczestnictwo seniorów w codziennym życiu często pozwala im zachować formę do ostatnich dni. To ludziom młodym w sile wieku wydaje się, że na tzw. starość to najlepiej patrzeć na las i łąki, może na chwilę tak, ale sprawność gwarantują interakcje z ludźmi, możliwość kontaktu z kulturą, uprawianie sportu, a tego rodzaju bodźce gwarantuje mieszkanie w centrum – tłumaczy Agnieszka Skupień.

A co Wy sądzicie na ten temat? Czyje argumenty na temat inwestycji bardziej Was przekonują – władz Rybnika czy deweloperów?

Oceń publikację: + 1 + 27 - 1 - 166

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (22):
 • ~Gibon 2020-11-12
  08:25:39

  Niestety argumentacja bardzo wiotka.. Jak dla mnie jest to przykład niekompetencji urzędniczej, braku wyobraźni i typowa niegospodarność. Kilka razy w tygodniu tamtędy przejeżdżam... Ta budowa to jest jakieś niekończące pasmo porażek... Ktoś powinien za to wziąć odpowiedzialność. Z tymi szmacianymi puszkami w środku to też nieźle to ktoś wymyślił... Pewnie to było takie drogie..

 • ~Tuuniaa 2020-11-12
  08:26:19

  Pieniądze innych zawsze łatwiej wydawać niż swoje. Zresztą oszczędzili na mauczycielach i na sporcie to mają.

 • ~ 2020-11-12
  08:28:56

  56 34

  Proponuję zapytać Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (urząd administracji państwowej czyli aktualnie PiS). Coś, gdzieś mi się kojarzy, że koniecznie chciał ratować ten konkretny zabytek.

 • ~MatiW 2020-11-12
  08:50:46

  42 82

  To trochę artykuł w stylu: "ja ze szwagrem to byśmy za połowę tej kwoty zrobili". Jakby miasto sprzedało działkę w centrum, to byłaby jazda że wyprzedaja i na pewno powstałoby coś strasznego (patrz Fudalowy kwartał Domus). Niestety odtwarzanie czegoś zabytkowego kosztuje.

 • ~jajko 2020-11-12
  08:53:55

  Wartość robót to 5 milionów. Po oddaniu tego budynku do użytku będziemy z budżetu miasta ponosić koszty funkcjonowania... Pewnie będzie to w granicach miliona rocznie (strzelam, bo nie jestem pewien).

  Super inwestycja... Dlaczego nie zostanie po remoncie nie zostanie przeznaczona pod wynajem (mieszkania, biura, usługi)? Niezwykle atrakcyjne położenie, super lokalizacja... Można przecież na tym zarabiać, a wpływy wrzucać do budżetu (pewnie zaraz ktoś z UM napisze, że nie mogą haha). Lepiej płakać, że mamy braki w budżecie. Tylko skąd takie braki? Patrząc na obecne działania to winny jest sam urząd. Nie potrafi racjonalnie i logicznie inwestować. Bo jak inaczej nazwać remont na Chrobrego i zapowiedź np budowy kolejnych mieszkań komunalnych w ścisłym centrum miasta (parking na Hallera). W sumie dlaczego miasto nie wykupi połowy wieżowca K2? Tam będą idealne mieszkania komunalne...

  Dlaczego mieszkań komunalnych i treningowych (jak to zostało nazwane) nie wyszukano w tańszych lokalizacjach?

  Wszystko u nas jest robione na odwrót i na wszystko mamy wytłumaczenie. Gdy jednak popatrzymy na działania UM w Rybniku to żadnej logiki w niczym nie widać.

  Powiedzmy sobie to szczerze. Tak słabej ekipy to nasze miasto jeszcze nigdy nie miało. Pytanie tylko dlaczego tak się dzieje?

 • ~Jan R. 2020-11-12
  08:54:09

  42 15

  Początkowo też myślałem, że najlepiej byłoby ten teren sprzedać deweloperowi. Z drugiej strony deweloperzy nie kupują terenów, na których trzeba wydawać kupę pieniędzy na zabezpieczenia (mury oporowe, izolacje), bo to bez sensu podraża koszt inwestycji. Poza tym nie ma tam miejsca na parkingi. Proszę sobie porównać budynek na Rybnickiego. Ponadto uważam, że Rybnik ma bardzo mało zabytków, które urzekają więc lepiej zrobić ładny pastisz. Na koniec muszę powiedzieć, że gdyby nawet deweloper kupił tę działkę to najpewniej podzieliłaby ona los działki u zbiegu Placu Wolności i ul. ks. Józefa Szafranka, czyli rosłyby tam sobie chwasty.

 • ~Abisall 2020-11-12
  09:03:50

  29 12

  Ja bym tam dodał jeszcze zmianę koncepcji w trakcie trwania już inwestycji - to zdecydowanie miało wpływ na końcowe koszta. A wszystko zaczeło się od konieczności zachowania "zabytkowego" charakteru budynku.
  Co już na etapie ogłoszenia tu na portalu było m.in chba przez Arteksa kwestionowane - ani ten budynek ładny nie był, ani specjalnie wartościowy historycznie.
  A głosy anonimowych deweloperów "ja na zadupiu jak kupię działkę to stawiam 2x taniej" , mimo że istotne, to w takiej sytuacji są mało poważne

 • ~Lateks 2020-11-12
  09:20:00

  27 3

  Ehhh artykuł tak na prawdę o niczym. Problemy są dwa, 1) to technologia koncepcja UM jak to zrobić. Taka technologia że to legło w gruzach i nie dość że nikt nie ponosi odpowiedzialności to dalej tkwią w tej technologii. Przecież już były podobne inwestycje tylko jeśli dobrze kojarzę to pan Polok wolał w centrum wyburzyć stary dom i postawić nowy budynek żeby wtopił się w sąsiadów.
  Druga sprawa co cała koncepcja polityki w centrum. Nie da się zarabiać na budynkach socjalnych, i nie da się robić takich inwestycji komerycjnych jeśli uważamy że wygoda ludzi/klientów/dostawców w centrum to zło i najlepiej zrobić parklety. Tak to nie zadziała nigdy.

 • ~rzyt 2020-11-12
  09:23:27

  60 5

  To teraz już wiem, dlaczego podatki w Rybniku muszą w dobie bessy rosnąć.
  Ta inwestycja tymi prospołecznymi celami przykrywa niegospodarność miasta wynikającą z nieznajomości i braku doświadczenia wydając nie swoje pieniądze.

  Deweloper z artykułu dobrze ocenia działalność wydziału architektury; jest to droga przez mękę ostro pod górę. Załatwienie prostego pozwolenia na budowę to jest coś co może zniechęcić najbardziej zdesperowanego inwestora.
  Tonę papierów trzeba złożyć, które są wydawane przez podobnie "prężne" jednostki urzędnicze.
  Np. czy na danej lokalizacji istnieje możliwość podłączenia CO z sieci, kiedy wszyscy wiedzą, że sieci ciepłowniczej tam nie ma i nie było...

  @Jan R. za niedługi czas w cetrum będzie można zbierać grzyby, bo takie decyzje UM jak podniesienie podatków, z których finansuje się takie fanaberie, doprowadzą do zalesienia miasta. Był już kiedyś taki minister, który generała powołał na szefa Sieci Energetycznych, by "Staszek sprawdził się w biznesie".

  Wg mnie to powoli staje się sprawą dla reportera z prokuratury.

 • ~rzyt 2020-11-12
  09:28:53

  32 7

  @Abisall, miasto nie wydało ani grosza na zakup tej działki, bo było jej właścicielem, więc cena inwestycji nijak ma się do porównywania z inwestycjami " gdzieś na za...u". Logika się kłania.

  Pozdrawiam autora pomysłu tej inwestycji...

 • ~Lateks 2020-11-12
  09:33:48

  47 2

  P.s. tak się zastanawiam czy kiedykolwiek jakikolwiek urzędnik przyznał się do błędu? .ebło to .ebło ale dlaczego nigdy nikt nie powie że to nie był dobry pomysł? Przecież w budowlance jest pełno pomyłek. Ale nigdy nikt z UM nie powie że się mylili. Chociażby wiadukt na Żorskiej to wina poprzedników z lat 60-tych że im fundamentów nie zrobili.

 • ~Abisall 2020-11-12
  10:38:11

  13 13

  @~rzyt Ale to anonimowy deweloper zestawia być (może na jako hasełko na potrzeby tezy z artykułu) takie koszta inwestycji czysto "freestylowej", stawianej z myślą tylko o jak najwyższym zarobku, z inwestycją ograniczoną bardzo konkretnymi odgórnymi wymaganiami które te koszta znacząco podnoszą.
  Inaczej stawia się deweloperskie slumsy w stylu tego co teraz na Okrzeszeńcu budują, gdzie budynki stoją tak blisko, że sąsiad wychylając się z okna może ci zupę dosolić a inaczej kamienicę w centrum miasta
  W samym Rybniku były już sytuacje gdzie inwestor mierząc się z realiami budowy w centrum w warunkach konserwatorskich odpuszczał i budował na dalekich obrzeżach.

 • ~Veritas 2020-11-12
  10:50:28

  41 9

  Kolejny przykład nieudolnego dysponowania publicznymi pieniędzmi. Czy ktoś policzył do ogólnego rachunku jakie będą koszty budowy z uwaględnieniem ograniczeń w ruchu itp? Przecież to też wpływa na koszt budowy. Kto za to zapłaci ? Mieszkańcy Rybnika.
  Kolejne pytanie do Państwa Radnych Miasta Rybnika. Szanowni Państwo Radni, czy naprawdę nie dostrzegacie nieporadności Zarządu Miasta z Prezydentem na czele? Przykładem może być parking wielopoziomowy, który jest totalną klapą architektoniczną i funkcjonalną, o kosztach budowy nie wspomnę.
  Pani Rzecznik, proszę przemyśleć używając argumentów i zasłaniając się seniorami " jedno jako mieszkanie treningowe dla sześciu seniorów". Czy Pani wie co Pani mówi. Niech Pani przekaże informację na temat rzeczywistych potrzeb seniorów w naszym mieście. Mam na uwadze DPS na ul. Żużlowej.
  Król jest nagi ????

 • ~rzyt 2020-11-12
  11:07:03

  25 5

  @Abisall, co do jakości budowania to może masz trochę racji. Ale cały projekt zostaje po bardzo długim czasie leżenia na biurku ciągle chorego pracownika wydziału architektury dopuszczony do realizacji. Potem jest inwestorski kierownik budowy /duża odpowiedzialność/, potem jest nadzór budowlany - wszyscy ci urzędnicy pobierają pensję, często z urzędu, więc nie sugeruj mi, że oszukują lub mijają się z prawdą.

  A na tzw. zad...u, deweloper często musi partycypować w budowie drogi dojazdowej i sieci z mediami. W centrum wszystko jest na miejscu.

  Co do gęstości zabudowy... Plan urbanistyczny jest taki i na to pozwala, a deweloper patrzy na swoją robotę pod kątem zysku. Jednak metr zabudowany w centrum czy na Okrzeszyńcu będzie podobnie kosztował. Prawo budowlane nie dopuszcza trzcinowych ścian jak na razie.

  Nasuwa się pytanie, na które nie mogę sobie odpowiedzieć, jak gęstość zabudowy wpływa na cenę 1 metra kwadratowego lokum o tym samym w tym samym mieście, jeżeli mieszkania będą tak samo wysokie. A dodatkowo miasto samo sobie nie płaci np. za zajęcie pasa drogowego, co wg mnie jest pogwałceniem zasad równości wszystkich podmiotów konkurujących na rynku.

  Długo by można...

 • ~cyd 2020-11-12
  11:37:55

  48 5

  Może to już czas na NIK w rybnickim ratuszu? Jest taki pan - europoseł w Rybniku, co lubi zawiadamiać różne organa. Może by się przydał w końcu?

 • ~1floyd 2020-11-12
  13:46:16

  28 1

  Już w wcześniejszych komentarzach, pod artykułami o tej inwestycji miasta pisałem że, jej koszt jest z kosmosu. Miała zostać ściana frontowa, ale podobno nie wytrzymała i podczas prac się zawaliła. Czy rzeczywiście była ona perełką, zabytkowej architektury naszego miasta? Moim zadaniem nie. Ale może konserwator zabytków miał inne zdanie. Błędów popełniono tu sporo. Od oceny stanu technicznego budynku przed jego remontem, poprzez błędny wybór technologii, jego remontu. Z tego co kiedyś czytałem, miały tam wstawione gotowe moduły mieszkań. Czy ktoś z urzędu miasta, widział gdzieś indziej stosowaną tu technologię? Czy to innowacyjna metoda. Miała być ona wykorzystywana też do przyszłych remontów familoków na Paruszowcu czy Niedobczycach. Mam nadzieję że plany upadły. Bo budynki te przetrwały wojnę, ale rewitalizacja je rozłoży.

 • ~tymonn 2020-11-12
  16:34:40

  16 4

  Jakie 2 x drożej. Policzcie sobie jeszcze raz. To wychodzi co najmniej 3 razy drożej i żadne 8 tys brutto za mkw tylko co najmniej 13 tys netto. Ile jest mkw powierzchni mieszkalnnej6w budynku??? 500? To więc ile kosztuje mkw jeśli doliczyć się działkę moze i 800 tys cena rynkowa w centrum, która nie jest wliczona a powinna i te 5700000 ?!!! Ile wtedy wyjdzie4za mkw mieszkania ??? Nie powierzchni użytkowej czy całkowitej tylko samej mieszkalnej?! 13 tys a może 15tys???

 • ~Franek7 2020-11-12
  17:04:21

  5 23

  Miasto w odróżnieniu od deweloperów nie zatrudnia zatrudnia pracowników legalnie i płaci im legalne stawki od których płaci legalne składki ZUS i podatki. To dotyczy też innych aspektów prowadzenia biznesu. Dlatego wszystko tyle kosztuje.

 • ~ 2020-11-12
  19:05:32

  8 4

  Pieruna trzy mieszkania na krzyz buduja i godki na calo strona....
  Niech konkretnie pobuduja ludziom i to na normalno kieszen a nie do bogoczy.

 • ~rzyt 2020-11-12
  19:31:17

  16 3

  @Franek, inwestor tworzy na swoje potrzeby kosztorys.... Podczas otwierania ofert może zakwestionować ofertę, która oparta jest na roboczogodzinie niższej niż zobowiązany pracodawca płacić powinien pracownikowi. Przypuszczam, że w tak poronionym pomyśle nie pomyślano o rzetelnym kosztorysie inwestorskim, bo "panuje covid" i jest wszystko ok.

  Za niedługo po realizacji tej inwestycji będziemy świadkami przekazania tego obiektu w zarząd nowej spółce, która skonsumuje przychody, a ewentualnymi kosztami spółki obciąży 100% właściciela spółki /udziałowca/. Tak było z Hossą kiedy zarządzała Kamieniem. RMiasta głosowała zmiany w budżecie, by pokryć straty spółki. Pamiętam kwoty 200 i 300 k.

  Panie Knesz, niech Pan zapyta o dywidendy dla miasta wypracowane przez Hossę. Piszę do Pana bo jedynie pan ma odwagę zabrać tutaj głos.
  Gdy nie będzie szans otrzymać takiej wiadomości to będzie trzeba wystąpić o informacje jawne w tej sprawie do UM.

  Zabawy UM w sprawdzanie się w biznesie tak się kończą, by ludzie mogli płacić wyższe podatki.
  Podobna sprawa niegospodarności może dotyczyć odbierania nieczystości w Rybniku. Też tu coś śmierdzi.

 • ~psyche09 2020-11-19
  07:55:57

  1 1

  No proszę. A za familoki nikt się nie bierze, bo wielce zabytek... I w normalnych blokach termomodernizacje robią, a w familoku "pizdzi" przez ściany.... SM Centrum zasłania się zabytkiem.

 • ~tuptyś 2020-11-24
  07:07:49

  4 0

  Ta sprawa winna być wyjaśniona przez prokuratora i sąd

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.