zamknij

Biznes

Rybnik: trwa wymiana oświetlenia ulicznego. Nowe lampy mają świecić oszczędniej

2017-03-24, Autor: ww

Wzdłuż sześciu rybnickich dróg modernizowane jest oświetlenie uliczne. Prace trwają przy ulicach: Budowlanych, Reymonta, Plac Armii Krajowej, 3 Maja, Kościuszki i Piłsudskiego.

Reklama

W ramach inwestycji w 414 punktach świetlnych stare oprawy oświetleniowe wymienione zostaną na nowoczesne oprawy typu LED. Wymienione zostaną zarówno lampy oświetlające drogę jak i chodnik.

Zamontowany zostanie też inteligentny system sterowania oświetleniem, obejmujący wszystkie zmodernizowane punkty świetlne. Oświetlenie uliczne wyposażone w taki system potrafi automatycznie dopasowywać się do potrzeb użytkownika, dzięki czemu można osiągnąć oszczędności nawet 30%.

- Istniejące oświetlenie drogowe Rybnika w większości wybudowane zostało kilkadziesiąt lat temu. Od tego czasu wymieniano jedynie oprawy, które obecnie wykonane są w technologii sodowej. Problemem był też stan techniczny niektórych słupów - wyjaśnia Agnieszka Skupień - rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika.

W ramach realizowanej inwestycji funkcjonujące dziś przy ulicy Budowlanych, Reymonta oraz Placu Armii Krajowej słupy betonowe zostaną zdemontowane, a ich miejsce zajmą nowe, stalowe, w kolorze grafitowym. Na ten sam kolor zostaną pomalowane, poddane renowacji niebieskie dziś słupy, na ulicach Kościuszki i Piłsudskiego.

Prace powinny zakończyć się do końca kwietnia br. a realizuje je wybrana w przetargu firma OBI Complex Rafał Zgoda. Koszt modernizacji oświetlenia to blisko 2 mln zł, z czego 85 % dofinansowuje Unia Europejska, w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Rezultatem całej inwestycji ma być zmniejszenie zapotrzebowania na energię o 152,96 MWh rocznie, co przełoży się na redukcję emisji CO2 o 127,11 ton rocznie.

Oceń publikację: + 1 + 45 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~adam 2017-03-24 10:27:59

  Mam okazję codziennie obserwować owe prace -na ulicy Reymonta- i jestem zdumiony. Otóż nie mogę zrozumieć, dlaczego nowe latarnie będą stać tak blisko jezdni? Przecież to ewidentne zagrożenie dla ruchu ulicznego podobnie jak drzewa rosnące przy jezdni. Czy naprawdę ktoś kto to projektował i ktoś inny co to zaakceptował nie ma wyobraźni? Naprawdę żenująca bezmyślność i głupota.

 • ~bartezz 2017-03-24 11:09:46

  Dotychczasowe oświetlenie na ul. Kościuszki w kolorze pomarańczowym było zdecydowanie lepsze pod względem oświetlenia i widoczności w nocy niż to nowe ledowe.
  Po zmroku jest szaro buro i ponuro, a gdy pada deszcz i jest mokry asfalt to widoczność na drodze jest fatalna. Oszczędności swoją drogą ale bezpieczeństwo jest najważniejsze!

 • ~niuti 2017-03-24 11:53:53

  ciekawe czy będą świecić codziennie czy zdarzy im się jeden dzień / kilka godzin "postoju" jak to często bywa na naszych ulicach ;]

  12 5
 • ~ 2017-03-24 11:59:30

  Oświetlenie ledowe dla lamp oświetlających chodniki - bardzo dobry pomysł, zresztą to jest standard na Zachodzie od kilku lat.

  Z kolei oświetlenie ledowe dla lamp oświetlających drogę to jest jednak nieporozumienie. Ograniczenie widoczności na drodze przy złych warunkach atmosferycznych może być faktycznie duży problemem.

  90 5
 • ~toomann 2017-03-24 21:40:32

  Przykład użycia LEDów na ulicach - Pszczyńska i DTŚka w Gliwicach. Niestety nawet w dobrych warunkach atmosferycznych oczy bolą już po minucie. Pozatym LEDy są szkodliwe dla oczu - nie mają bezwładności żarnika i w rzeczywistości migają z częstotliwością 50 Hz, dodatkowo mają bardzo wąski przedział emisji fali świetlnej, co jest nie bez znaczenia dla zdrowia oka. Ale co tam fizyka, co tam nauki przyrodnicze.... Byle się ciemnej masie wciśnie kit o CO2 (a DHMO, czyli podstawowy gaz cieplarniany i główny składnik tzw. "chemtrails" nadal w użytku). Okuliści już się cieszą.

  18 2
 • ~bartezz 2017-03-24 23:35:45

  Ledy to samo zło dla ludzkich oczu.
  ~toomann - masz racje, wystarczy zobaczyć gdy nagrywasz nawet telefonem świecące ledy w samochodach czy ledy stosowane w mieszkaniu w efekcie nagrania widać jak ledy mrugają czego gołym okiem nie jesteśmy w stanie uchwycic.

  10 1
 • ~Paweł Ilks 2017-03-25 01:23:27

  Po jakiego diabła teraz na ulicy świecą lampy??? Mam rodzinę na zachodzie Europy i tam w mieście po północy gaśnie oświetlenie uliczne na 4 godziny i to rozumiem to jest oszczędność, a np. znajomi mieszkają w mieście obok to tam po 22 do 5 rano świeci co 2 lampa

  11 3
 • ~Marcin Dębosz 2017-03-25 09:15:49

  Za to lubię czytać komentarze . Dowiesz sie tego czego w obłudnej TV Ci nie powiedzą. Czyli prawda. Dodam cos od siebie bo irytują mnie co kilka metrow studzienki na drodze. Okazuje sie ze w dużej mierze sa stawiane w takiej ilości dla czystego zarobku bo każda jedna kosztuje. U nas juz nigdy chyba nie bedzie dobrze ...

  15 2
 • ~ 2017-03-26 04:24:32

  Lampy LED "migają z częstotliwością 50 Hz"
  A migają z jakiego powodu? Bo skoro są zasilane prądem stałym to z powodu zasilania migać nie mają prawa.
  Migają lapmy wyładowcze zasilane prądem przemiennym, jak np. świetlówki kompaktowe.

  Poza tym lampy sodowe tragicznie oddają barwy.

  A co do lamp żarnikowych - mamy oświetlać czy ogrzewać? Bo owszem lampy żarnikowe są fantastyczne ale... do ogrzewania.

  7 7
 • ~imrahil 2017-03-26 10:06:54

  ~toomann to ty jesteś szkodliwy dla społeczeństwa, a nie LEDy dla oczu. jak może mrugać coś zasilanego prądem stałym? jesteś przykładem tego jak społeczeństwo zna się na fizyce i matematyce. właśnie dlatego powinien być absolutny zakaz montażu kotłów na paliwa stałe w nowych domach, bo teraz ludzie z taką wiedzą jak ty decydują i potem mamy smród za oknem przez całą zimę. dzisiaj w moim rankingu szkodników dołączyłeś do Stanika Nowaka i Hynia Adamczyka. doborowe towarzystwo analfabetów z zakresu fizyki i matematyki.

  11 6
 • ~Teddy 2017-04-05 22:17:35

  A ja jestem ciekawy czy na placu Armii Krajowej w rejonie wjazdu do Biedry i tamtejszego przejścia dla pieszych postawi ktoś lampę, czy dalej będzie ciemno jak w d... tatrzańskiego misia??

  3 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.