zamknij

Biznes

Import węgla zablokowany. Normy zapasów przekraczają 200 proc.

2024-04-09, Autor: 

Resort przemysłu poinformował w poniedziałek o zablokowaniu sprowadzania do Polski węgla z zagranicy. Jednocześnie Ministertwo zapewnia, że trwają intensywne prace nad zagospodarowaniem nadwyżek surowca, których w 2023 roku zaimportowano blisko 17 mln ton. Oznacza to, że normy zapasów węgla sięgają ponad 200 proc.

Reklama

Bieżące funkcjonowanie największych spółek górniczych: Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Południowego Koncernu Węglowego i LW Bogdanka, było tematem poniedziałkowego spotkania przedstawicieli Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność z minister przemysłu Marzeną Czarnecką w siedzibie resortu w Katowicach.

 

 Koniec z importem węgla. Ważny krok Ministerstwa Przemysłu

Po spotkaniu Ministerstwo Przemysłu poinformowało o zablokowaniu importu węgla z zagranicy. Jak wynika z danych, do których dotarła "Rzeczpospolita", w 2023 r. do Polski zaimportowano blisko 17 mln ton węgla, a normy zapasów surowca sięgają ponad 200 proc.

Rozwiązanie problemu resort finansów przewiduje w 2025 roku.

2024 r. będzie pod względem zagospodarowania węgla bardzo trudny, ponieważ obowiązują jeszcze umowy handlowe zawierane przez poprzednie zarządy, w tym zarząd PGE Paliwa, ale w 2025 r. MP ma nadzieję rozładować już ten problem – mówiła min. Marzena Czarnecka, cytowana przez Money.pl.

Strona społeczna pyta o wniosek notyfikacyjny

Przedstawiciele strony społecznej zapytali w poniedziałek również m.in. o stan zaawansowania prac nad wnioskiem notyfikacyjnym dla branży.

Przypomnijmy, że chodzi o trwające w Brukseli postępowanie, dotyczące zmiany wniosku notyfikacyjnego podpisanej w maju 2021 r. umowy społecznej, regulującej zasady i tempo wygaszania kopalń węgla energetycznego w Polsce do 2049 r. Wniosek poprzedniego rządu złożony w tej sprawie do Komisji Europejskiej okazał się wadliwy.

W odpowiedzi minister Czarnecka poinformowała, że podpisano umowę z doświadczoną, specjalizującą się w kwestiach pomocy publicznej, kancelarią prawną, która zajmuję się gruntowną poprawą wniosku, aby mógł być procedowany w bardzo intensywny sposób. W sprawę włączył się także UOKiK.

Resort przemysłu szuka alternatywy dla NABE

Jednocześnie Ministerstwie Przemysłu trwają prace nad rozwiązaniem alternatywnym dla pomysłu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, która miała skupiać wszystkie elektrownie węglowe — mówiła szefowa tego resortu w wywiadzie dla wnp.pl.

— Pracujemy nad alternatywą dla pomysłu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, która miała polegać za czasu rządów Zjednoczonej Prawicy na tym, że ze spółek energetycznych tylko wyodrębnia się węglowe źródła wytwórcze — mówiła portalowi minister Czarnecka.

Zaznaczyła, że nie ma jeszcze ostatecznego stanowiska w sprawie sposobów na połączenie górnictwa z energetyką, ale na pewno trzeba tu będzie "uwzględnić umowę społeczną dla górnictwa, w tym kwestie dotyczące złóż węgla w poszczególnych kopalniach".

Trzeba także wziąć pod uwagę żywotność bloków energetycznych na węgiel oraz uwzględnić rozporządzenie dotyczące emisji metanu, aby kopalnie funkcjonowały według określonego klucza i nie musiały ponosić dodatkowych kosztów z tytułu emisji metanu — dodała podczas rozmowy.

 

 

Oceń publikację: + 1 + 19 - 1 - 27

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
 • ~exx 2024-04-09
  16:12:18

  38 17

  Widać jak na dłoni kompletne nieudacznictwo władzy w tym kraju. Nie tak dawno straszyli brakami w dostawie prądu, obniżeniem komfortu cieplnego w biurach i domach, brakiem żywności i sstaśmy. A co mamy? Wyrzucanie plonów z Ukrainy na tory, a miał to być spichlerz ojropy! Z węglem nie ma co robić, prądu z paneli jak słońce zaświeci też za dużo. Co za głąby tym kołchozem rządzą. Jedynie co potrafią to nadrukować pieniędzy i tworzyć dotacje. A do tego to naprawdę wielu szkół nie trzeba.

 • ~Fidzi 2024-04-09
  16:32:30

  52 17

  No to teraz, przy braku konkurencji, ceny węgla PYK(!) do góry!
  Ciekawa jestem, na kogo teraz lemingi zrzucą winę, że opał drogi i energia z węgla też skoczy do góry? No, bo na Pisiorów się nie da, skoro "uśmiechnięta Polska" (czyt.: KO, Lewica, Trzecia Noga) wprowadza blokadę importu.
  Czekam na Wasze inwencje twórcze. Lemingi czas na start! Raz, dwa, trzy:

  A tak poza w/w ironią: proszę redakcję o odpowiedź, dlaczego polski węgiel leży na składach? Czyżby był zbyt drogi?

  Za 2-3 miesiące znów usłyszymy od kopalnianych związkowców: " Mamy zyski, węgiel schodzi, to dawać: podwyżki, prowizje od zysku, premie roczne, kwartalne, miesięczne, tygodniowe, leżakowe, postojowe, etc ". A Ty lemingu, płacz i płać!!!!!!!!

 • ~waria(n)t 64" 2024-04-09
  18:11:33

  32 18

  Pytanie czysto retoryczne . Czy w 2023 nie rządził PIS ? A po przegraniu wyborów by uniemożliwić następcom zerwanie podpisanych przez nich kontraktów na import węgla . Nie powołali do tego tkzw. pisowskiego rządu 2 tygodniowego?
  Sprawa jest czysta. Oddać do prokuratury. A dla znajomków królika którzy robili przy imporcie węgla . Wezwania na przesłuchania i cela plus

 • ~waria(n)t 64" 2024-04-09
  18:16:51

  28 26

  Nie zapomnijmy też o samorządach które pis wmanewrował w obrót importowanym węglem. Którzy zostali przekonani do obrotu importowanym dziadowsko jakościowo węglem po 1,5 tysiaka.
  Kolejna sprawa dla prokuratury i cela plus dla zasłużonych.
  A przypomnijmy Kuczera się przeciwstawił temu szemranemu węglu. I ze strony pisu leciały na niego gromy.
  Tylko już za to Kuczera zasługuje na wybranie go w nadchodzących wyborach.

 • ~rosthost1 2024-04-09
  19:46:28

  19 5

  waria(n)t 64 - Kontrakty terminowe na węgiel Rotterdam - Kwi. '24 -118USD x3,93 = 463,8PLN dowalmy marżę 30% to daje 662PLN. Jak za tyle będzie dla odbiorców to rozumiem, dla energetyki ok 500PLN. Dlaczego ograniczamy konkurencję prze obecnych cenach w Polsce ok 1000PLN (wszystko ceny za tonę)???????

 • ~rosthost1 2024-04-09
  19:48:26

  18 20

  Unia wymusiła sprzedaż części LOTOSU poza ORLEN aby nie było monopolu, a tutaj jak na dłoni 3 firmy państwowe i ta sama cena węgla!!!!!

 • ~Maksymilian Popeć 2024-04-10
  08:01:01

  21 10

  @rosthost1 - alboś głupi albo jeszcze gorzej.. Nikt tej źle zorganizowanej grupie przestępczej jaką jest PiS nie kazał robić fuzji Orlenu z Lotosem. NIKT! Te przywracanie najgorszych cech PRLu było ich jedynym działaniem przez te 8 lat. Z tą różnicą, że za PRLu rząd był oficjalenie sterowany ruskimi, a teraz ruska agentura sterowała PiSem nieco się przy tym ukrywając.

 • ~kokosz321 2024-04-10
  11:11:21

  21 8

  Jak zapasy sięgają 200% ... to chyba będzie premia dla górników :P
  Co prawda nie wydobyli węgla... ale JEST ! A jak jest to się należy.

  Przypominam że za rządów PIS cena wydobycia 1 tony węgla w tym kraju skoczyła z:
  240 zł/ tona - rok 2015
  do 930 zł/tona rok 2024

  Brawo PIS, brawo górnictwo, brawo brawo! :)

  Węgiel można dziś kupić z importu:
  Po 510 zł za tonę.

  Więc zastanówcie się płacąc za ogrzewanie i prąd skąd te ceny? I czy płakanie że to UNIA jest winna jest zasadne?

  Podziękujcie złodziejom z PIS bo tania energia już nie wróci.

 • ~Franek 7 2024-04-10
  17:06:28

  8 8

  Fidżi - a za PiSu to ceny węgla były „pyk” na dół? Czy jednak o 4x do góry? PiS przez prawie osiem lat sprowadzał miliony ton węgla z Rosji i innych kierunków a u nas zamykał kopalnie i kazał ograniczać nasze wydobycie. A recepta jest prosta i powinna zaczynać się od zakazu importu cudzego a zwiększenia wydobycia naszego i obniżenia jego ceny. Żeby to się stało należy go wydobywać dużo ( u nas). Więc jeśli ta informacja jest pierwszym punktem tej recepty a po nim nastąpią kolejne to jest to jak najlepsza droga do naprawy tego bajzlu zostawionego przez PiS.
  Ja tylko przypomnę ile kosztowała tona węgla w czasie przejęcia rządów przez PiS w 2015 roku a ile na koniec ich kadencji

  W 2015 roku przeciętna średnioroczna cena detaliczna za tonę węgla kamiennego wynosiła 789,33 zł
  Na koniec 2022 roku średnia cena detaliczna za tonę węgla kamiennego wyniosła 2329,03 zł .
  A pamiętam moment kiedy trzeba było płacić 3500 za tonę.

  Tak Fidżi- to wina Tuska ;)

 • ~Fidzi 2024-04-10
  18:31:38

  9 4

  Franuś,
  jak zwykle nic nie rozumiesz!

  W latach przez ciebie wymienionych, twój guru (wszechmądry Tusk - król Ewropy) krytykował wzrost cen węgla polskiego, co było wynikiem załamania się transportu morskiego w wyniku pandemii. Nastało eldorado dla naszych kopalni (brak konkurencji) i co zrobili z cenami? Poszybowały do niebotycznych wysokości, a "górnicza brać" dostawała premie z zysków, choć przez kilkanaście lat wcześniejszych dopłacaliśmy do ich corocznych strat!
  Miałam nadzieję, że Ryży będzie konsekwentny i nie pozwoli na kolejny dyktat cenowy ze strony spółek górniczych. Niech sprzedają zalegający im węgiel po cenach, które znajdą nabywców.

  Jak to jest, że węgiel z Australii, Kolumbii lub RPA płynie przez cały świat, a i tak jest tańszy od naszego? Pomijam fakt, że tam są odkrywki, ale koszt transportu też sporo kosztuje (barter wzrósł w ciągu 2 lat o 250%). No, ale tam nie ma 13-tki, 14-tki, flapsów, barbórki, wcześniejszej emerytury, premii z zysku, kwartalnej, miesięcznej, tygodniowej, leżakowej, za przybycie do pracy, za powiedzenie "dzień dobry", i wiele innych.
  Zakaz importu zafundowany nam przez Ryżego i spółkę znów wywinduje ceny węgla do tych 2500zł za tonę!!!!!

 • ~Franek 7 2024-04-10
  22:25:38

  4 8

  Fidżi a przez które to morze płynął nasz węgiel z KWK Chwałowice do Elektrowni Rybnik w czasie pandemii bo coś przeoczyłem ?( że tak zdrożał ). Wy PiSowcy opowiadacie takie brednie i bzdury, że się tego słuchać nie da.
  A co do cen- to wy macie taką manierę mówienia o działaniach tego rządu w czasie przyszłym nie dokonanym. Wy już wiecie co będzie i na przeciw faktom czyli tym jak wyglądało i co widzieliśmy za rządów karakana stawiacie argumenty że za Ryżego to na pewno wywindują ceny. Ale jeszcze nie wywindowali. I bardziej wam przeszkadza to niedoszłe wywindowanie Ryżego niż te rzeczywiste i realne PiSuaru. Ja tego nigdy nie pojmę. Tak samo mówiliście i tych tabunach uchodźców, jakie miał sprowadzić Ryży i gdzie oni są ? W takim samym stylu mówiliście o uchodźcach jak o tych wywindowanych cenach węgla. Jakby to już się stało. Albo o tym, że Tusk to wszystko sprzeda choć jakoś nie sprzedał w odróżnieniu do PiSuaru ( patrz Lotos ) I jak tu na poważnie z takimi ludźmi dyskutować?
  Droga Fidżi- ja się mogę z Tobą założyć o cokolwiek, że ceny węgla ani niczego innego ( żywności ) nie urosną nawet połowę tego co za Karakana. Zakład? I skończcie już pitolić ten nagrany wam przez TV Republikę film bo jak was słucham- każdego z osobna to jakbym tej samej płyty słuchał. Oni wam to wgrywają a wy to chodzicie i bezmyślnie odtwarzacie. Zacznijcie myśleć samodzielnie .

 • ~Franek 7 2024-04-10
  22:31:18

  6 5

  Aaaa, co do cen węgla tam i tu- to zapytaj Kaczyńskiego jak to się stało, że nasz węgiel tak podrożał w nieuzasadniony sposób bo żadne koszty produkcji i wydobycia nie wzrosły na tyle żeby to było uzasadnione. To było zwykłe złodziejstwo i okradanie ludzi. Przez lata dopłacaliśmy z podatków do kopalń żeby w czasie kryzysu mieć swoje i to swoje nam państwo sprzedawało 4x drożej. O to się pytaj Kaczyńskiego a nie Tuska. Taka Norwegia jest bogata bo ma gaz i wiele innych złóż i ich obywatele mają prąd i gaz prawie za darmo a nasz węgiel musi nas zniszczyć finansowo. I to wina transportu morskiego i Tuska ? Ręce opadają.

 • ~stam55 2024-04-10
  23:16:38

  8 6

  Franek komuchu,to eurokołchoz z malarzem kominowym zwanym potocznie tuskiem,kazał zmniejszać wydobycie,teraz szwaby nie mając korzyści z ns2 zakazują gazu,hipokryci ***** **

 • ~Franek 7 2024-04-11
  07:01:56

  5 5

  Pisowcu Stamm a ty zarzucasz manipulacje nie podając żadnych argumentów czy przykładów jak typowy PiSsowiec, który coś twierdzi ale nie wie dlaczego…

 • ~waria(n)t 64" 2024-04-11
  08:21:29

  6 3

  Jeden z polityków powiedział. Że ludzie nie powinni wiedzieć jak się robi politykę i jak się robi salceson.
  Do jednokomórkowego mózgu Salcesonowego Stama nie dociera że za czasów jedynie słusznego i sprawiedliwego rządu postawiono w stan likwidacji 14 kopalń węgla kamiennego. To jest 30 % działających w Polsce kopalń.
  Ale to że pis je zlikwidował to jest oczywiście tylko ,, wina Tuska"

 • ~Franek 7 2024-04-11
  09:57:49

  5 4

  Stamm zapomniałeś ( zapewne niechcący przez przypadek) dodać, że eurokołchoz nakazał zmniejszyć wydobycie a rząd PiSuaru grzecznie i potulnie to wykonał i nawet nie pisknął. Ale to taki nieważny szczegół. Winny jest Tusk.

 • ~waria(n)t 64" 2024-04-11
  12:20:43

  7 2

  @Franek. Chyba źle czytasz tego pasjansa. UE kazała zmniejszyć wydobycie węgla z myślą o poprawie środowiska naturalnego.
  Jedynie słuszna i sprawiedliwa temu przyklasneła bo ograniczając nasze wydobycie zrobiła miejsce dla węgla z sowieckiego sojuza . A tam już byli ,,nasi " handlarze wegla nagrywajacy ludzi w restauracjach. A od każdej tony sprowadzonej z sojuza był uczciwie płacony bakszysz

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak zamierzasz spędzić wakacje 2024?

Oddanych głosów: 486