zamknij

Wiadomości

Sejmik przekazał archidiecezji kaplicę św. Juliusza

2012-04-16, Autor: 
Sejmik Województwa Śląskiego zdecydował dziś przekazać Archidiecezji Katowickiej kaplicę na terenie szpitala "Juliusz" .

Reklama

Chociaż większością terenu szpitala od kilku lat zarządza Starostwo Powiatowe w Rybniku, kaplica przyszpitalna do tej pory była własnością Województwa Śląskiego.

- Zważywszy na szczególny charakter nieruchomości, Zarząd Województwa Śląskiego zwrócił się do Arcybiskupa Metropolity Katowickiego z sugestią przejęcia przez Kościół Katolicki obiektu kaplicy - informuje Urząd Marszałkowski. Archidiecezja Katowicka od początku była zainteresowana opieką nad zabytkową kaplicą, obawy budziły jednak wysokie koszta niezbędnych remontów.

 

Pieniądze na remont zabytku na pewno się jednak znajdą. - Dotacje archidiecezja może uzyskać w drodze konkursów na prace konserwatorskie, restauracyjne lub roboty budowlane przy zabytkach - informują pracownicy Urzędu Marszałkowskiego. Konkursy takie organizowane są zarówno przez Urząd Marszałkowski, jak i Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków.

 

Aktualna wartość rynkowa nieruchomości wynosi przeszło 681 tys. zł.

 

Dziś, za przekazaniem kaplicy archidiecezji głosowało 38 radnych sejmiku, 1 się wstrzymał, nikt nie głosował przeciw.

 

- To bardzo dobra wiadomość. Przejęcie kaplicy przez Kościół jest gwarancją zachowania sakralnego charakteru tego miejsca - komentuje Paweł Polok, który przez kilka miesięcy razem z grupą rybniczan zabiegał o to, aby nie doszło do desakralizacji kaplicy św. Juliusza. Nieformalna grupa mieszkańców naszego miasta chciała m.in. odprawiać w kaplicy tzw. starą mszę, czyli mszę w rycie przedsoborowym. - Na ten moment jednak najważniejsze jest zabezpiecznie kaplicy, aby dalej nie niszczała. Kościół z pewnością może liczyć tutaj na naszą pomoc - dodaje Paweł Polok.

Oceń publikację: + 1 + 11 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
 • ~KeRim 2012-04-16
  17:54:45

  0 6

  Niech całego Juliusza kościołowi oddadzą za darmo. Chory kraj....

 • ~Porta 2012-04-16
  18:08:27

  0 4

  najpierw za darmo oddadzą, a potem KK bedzie ciągnął dotacje. Skończy sie na tym, że KK sprzeda budynek z duzym zyskiem albo bedzie go wynajmowal

 • ~toomann 2012-04-16
  18:49:22

  4 0

  I bardzo dobrze, że tak się stało! Mimo opinii zamieszczonych powyżej warto popatrzeć na Rudy. Dopóki zespół klasztorny był państwowy, to popadał w ruinę. Gdy przekazano go diecezji gliwickiej zaczęło się jego odnawianie i teraz efekty widać. Zatem, drodzy kerim85 i Porta, więcej optymizmu, a nie Polactwa :)

 • ~ 2012-04-16
  19:02:53

  0 4

  ja bym klerowi nic nie dał ,ewentualnie odebrał to co im nie jest potrzebne do wiary w Boga, skandal!!!!

 • ~ 2012-04-16
  19:44:41

  1 4

  Czy nie za dużo już kościołów? Na każdym kroku kościółek:a to zabytkowy, a to nowo budowany, a to dopiero co budowany.
  Wiernych jest coraz mniej więc czy nie lepiej idąc śladem zmniejszania liczby przedszkoli i szkół rezygnować (nie mówię nawet już o likwidacji) z budowy kolejnych kościołów?
  Mam jeszcze jedno zapytanie: dlaczego płacąc podatki na kościół (konkordat) wiernych zmusza się dodatkowo do regulowania opłat za chrzest, ślub, pochówek, itp. indywidualnie? Niech nikt mi nie wmawia, że "nie jest to wymagane", bo kłamstwo to grzech.
  Zamiast przekazywać - budynek powinien zostać wynajęty/ sprzedany. Kościoły wszelkich wyznań mają ogromne majątki, na pewno ich stać na zakup kolejnego budynku do prowadzenia swojego biznesu.

 • ~Lateks 2012-04-16
  22:54:39

  6 1

  ~nti pojedź do Krakowa to ci oczy wyjdą ile może być kościołów katolickich na ulicach śródmieścia...
  Skoro nie jesteś katolikiem to o co ten płacz że musisz dawać na ofiarę? Nie chodzisz nie uczestniczysz we mszy ślubie chrzcie pogrzebie to nikt od ciebie nie będzie chciał złotówki, ba ja jeszcze nigdy nie widziałem żeby kogoś wyprosił ktoś z kościoła bo na tacę nie dał.
  Owszem spotkałem gdzieś na wsi że ludzie sobie wykupili miejsce w ławce na mszy, nie zaprzeczam ale skoro nie jesteś katolikiem to nie wiem z czym masz problem. A jeśli jesteś biednym katolikiem którego nie stać opłacić kościoła na czas ślubu, daj namiary znam takiego księdza który ci to opłaci, tylko po to żebyś nie musiał żyć na kocią łapę....

 • ~kurier 2012-04-16
  23:10:18

  0 3

  Kolego toomaan a czu Rudy czy też jakikolwiek inny kościół, klasztor i.t.d. został wyremontowany z pieniędzy właścicieli? Nie. Ale nie od dzisiaj wiemy, że czarnym bardzo łatwo się remontuje za nie swoje pieniądze. Źle się stało, że kolejny obiekt powędrował do kościoła. Na historii Rybnika się nie znam ale jestem prawie na 100% pewien, że ta kaplica nie została wybudowana z kościelnych pieniędzy. Cały ten szpital im przekażcie, a potem także pieniądze z budżetu państwa i unii. Na koniec kościół to wydzierżawi na sklepy albo prywatną klinikę. Czasem podziwiam zdolności ekonomiczne i menadżerskie kleru i wkurza mnie obojętność i lizusostwo samorządów i państwa które spełnia każdą zachciankę zachłannego i nienasyconego kościoła katolickiego w Polsce!

 • ~tiiki 2012-04-16
  23:20:31

  4 0

  Haha, ledwo pojawił się artykuł, a ujadacze od razu zaczęli warczeć na Kościół. Zanim skrytykujecie, to pomyślcie. Czasami macie prawo krytykować, ale w tym konkretnym przypadku krytyka jest zwykłym kretynizmem. Tylko w rękach Kościoła to miejsce będzie mogło z powodzeniem funkcjonować. Włączcie myślenie, a dopiero potem wylewajcie pomyje.

 • ~arturrybnik 2012-04-16
  23:24:55

  1 0

  Ludzie, cieszcie się że pan wszechwładny nie przerobił tego na Biedronkę albo coś w tym rodzaju... :) Chyba chwila słabości go dopadła...

 • ~ 2012-04-16
  23:37:26

  0 1

  lateks zmień nick na pusty tępy łeb

 • ~ 2012-04-17
  00:00:48

  0 3

  "Skoro nie jesteś katolikiem to o co ten płacz że musisz dawać na ofiarę?"
  Tak, nie jestem, uważam że religia to opium dla mas. Fikcja zmieniona w doskonały, ale szkodliwy dla ludzkości biznes. Przechodząc do sedna - skoro nie jestem katolikiem, to dlaczego mam go finansować i finansuję z moich podatków? Dlaczego przeznacza się budynki użyteczności publicznej, dlaczego "oświeconych" zwalnia z podatków i traktuje ponad prawem?

 • ~iam 2012-04-17
  07:04:03

  4 0

  Chłopaki, nie ma co płakać. Zawsze możecie się jeszcze nawrócić! Poza tym - tak jak ktoś napisał wyżej - obiekt ten w rękach Kościoła wróci do porządku. To co, lepiej żeby niszczał? Szkoda mi was antyklerykalni ujadacze. Jeszcze przyjdzie czas, że przejrzycie na oczy. Oby już wtedy nie było za późno. Pozdro malkontenci.

 • ~werkk 2012-04-17
  08:05:52

  3 0

  Nie ważne czy ktoś jest wyznania rzymsko-katolickiego czy jest ateistą, Budynek kaplicy jest dowodem obecności na tym terenie naszych pradziadów a źle świadczy o ludziach którzy nie cenią historii swoich dziadów. dlatego takie rozwiazanie jest najlepsze.

 • ~KeRim 2012-04-17
  08:56:03

  0 3

  Budynek mozna było wydzierżawić kościołowi a nie oddawać za darmo.... A różnica w utrzymaniu jest żadna bo remonty i tak będą szły z pieniędzy zwykłych ludzi... tyle tylko, że czarna mafia wzbogaciła się o kolejną nieruchomość...

 • ~Arteks 2012-04-17
  09:03:18

  1 2

  Ciekawe, że ludziom nie przeszkadzają synagogi przerobione na domy kultury czy sklepy, nie przeszkadza to że kościół katolicki przejął gigantyczną ilość świątyń innych wyznań po wojnie szczególnie na Pomorzu czy Mazurach (chociaż w Katowicach też był taki przypadek) ale żadna kaplica czy dawny kościół - nawet jeśli nie jest już potrzbny nie może zmienić swoich funkcji bo od razu rwetes się robi. Jeśli poczyta się historię szpitala Juliusz to wynika, że został on zbudowany w czasach pruskich w dużej mierze ze środków społecznych. Kościół nie partycypował w kosztach. Oczywiście kaplice przyszpitalne to było normalne zjawisko tak kiedyś jak obecnie. Ale nie było żadnego powodu aby po tym jak Juliusz przestał pełnić rolę szpital przekazywać kaplicę kościołowi w sytuacji kiedy naprzeciw znajduje się kaplica Urszulanek, a 2 min. drogi znajduje się kościół misjonarzy.

 • ~spirit-of-the-town 2012-04-17
  11:10:03

  0 0

  Kościół (obojętnie jaki) od zawsze rządził w ścisłej współpracy z rządem (też obojętnie jakim). I niestety nic tego nie zmieni. Pozdrawiam

 • ~werkk 2012-04-17
  14:01:57

  1 0

  Arteks problem w tym ze nikt tego zabytkowego budynku zwanego kaplica nikt nie chciał nawet za darmo Nie chciało go miasto Rybnik, nie chcieli księża Misjonarze, nie chciała Archidiecezja Katowicka więc Bp. Zimoń chciał ją zdesakralizowac ale ta się nie stało.Wiec skoro księża katoliccy nie byli zainteresowani a właściciel budyniów szpitalnych czyli powiat nie ma obowiązku utrzymywać kaplicy, co wiąże się z kosztami. To co mieli zrobić? Więc dobrze się stało a co z tym zrobią to już inna sprawa.

 • ~sweeTeddy 2012-04-17
  16:23:31

  1 0

  Z właściwej dyskusji na temat zabytkowego pięknego budynku w centrum miasta dyskusja zeszła na boczne tory płacenia kosciołowi, religii jako opium dla mas itp. Ludzie no trzimcie sie rantu i wątku no! @werkk ma rację, to było najlepsze rozwiązanie bo niby co miasto/ czy jakikolwiek inny organ miałby z tym zrobić? Hotel? Kaplica w Juliuszu już zawsze pozostałaby w rybnickiej mentalności Kaplicą w Juliuszu i nawet desakralizacja obiektu nie zmieniłaby tego. Dobrze się stało ;)

 • ~ 2012-04-17
  17:17:14

  0 0

  No dobrze, niech już zrobią z tego muzeum, może być sakralne...

 • ~minges 2012-04-17
  17:27:10

  2 0

  Skoro muzeum sakralne to równie dobrze może być właśnie zabytkowa kaplica, udostępniona poza czasem odprawiania Mszy np. dla zwiedzających czy chcących wstąpić na chwilę modlitwy. Mnie ta decyzja się podoba. Przynajmniej będzie z tej kaplicy pożytek i nie wyniszczeje.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak zamierzasz spędzić wakacje 2024?

Oddanych głosów: 486