Metropolita Katowicki – abp. Wiktor Skworc opublikował ostatni list pasterski przed przejściem na emeryturę. Odnosi się w nim m.in. do zarzutów, że nie reagował na sygnały związane z wykorzystywaniem seksualnym nieletnich. Wraz z nim na emeryturę przechodzą proboszczowie z naszego regionu, w tym z Rybnika.
W miniony piątek (26 maja) abp Skworc spotkał się z proboszczami, którzy w tym roku przechodzą na emeryturę. W spotkaniu uczestniczył także kanclerz kurii ks. Jan Smolec.
W pewnym sensie jesteśmy w sytuacji analogicznej. Kończymy naszą posługę. Kościół przyjmuje złożony przez nas urząd i przekazuje go naszym następcom – powiedział abp Skworc do zgromadzonych w Kurii Metropolitalnej księży.
Na koniec życzył księżom emeryckiego spokoju, radości, ufności oraz zdrowia. Na zakończenie z rąk arcybiskupa otrzymali dekrety zwalniające ich z dniem 29 lipca z funkcji proboszczów.
Zgodnie ze wskazaniami II Synodu Archidiecezji Katowickiej, proboszczowie składają rezygnację z pełnionej funkcji w roku, w którym kończą 67 lat.
Proboszczowie przechodzący w tym roku na emeryturę:
• Ks. Krzysztof Błotko – parafia NSPJ, Rybnik-Boguszowice
• Ks. Andrzej Chorzępa – parafia NSPJ, Ruda Śląska-Bykowina
• Ks. Michał Czaja – parafia NSPJ, Tychy-Paprocany
• Ks. Andrzej Drabik – parafia MB Różańcowej, Jastrzębie-Zdrój-Moszczenica
• Ks. Krzysztof Grabiec – parafia św. Mikołaja, Mikołów-Borowa Wieś
• Ks. Józef Grygier – parafia Podwyższenia Krzyża Św. i św. Herberta, Katowice
• Ks. Krystian Helbik – parafia św. Katarzyny i MB Różańcowej, Rybnik-Wielopole
• Ks. Piotr Kachel – parafia św. Antoniego z Padwy, Syrynia
• Ks. Piotr Kurzela – parafia św. Marii Magdaleny, Ruda Śląska-Bielszowice
• Ks. Józef Panek – parafia św. Józefa, Mysłowice-Krasowy
• Ks. Jan Piontek – parafia św. Klemensa, Miedźna
• Ks. Albert Rother – parafia MB Częstochowskiej, Rybnik-Ochojec
• Ks. Jerzy Słota – parafia św. Józefa, Katowice-Załęże
• Ks. Czesław Szaforz – parafia św. Barbary i św. Józefa, Jastrzębie-Zdrój
• Ks. Józef Szklorz – parafia bł. Karoliny, Tychy
Wczoraj na stronie internetowej Archidiecezji Katowickiej pojawił się ostatni list pasterski abp. Wiktora Skworca, który jest odczytywany w niedzielę w kościołach. Z poprzednich naszych informacji wiecie, że metropolita również przechodzi w tym roku na emeryturę. Jak wspomina w liście, archidiecezję objął w 2011 roku.
Już wcześniej, od dnia święceń prezbiteratu, które przyjąłem 50 lat temu (19 kwietnia 1973 r.), służyłem tutejszemu Kościołowi zawsze zgodnie z wolą przełożonych, biskupów katowickich, którzy z zaufaniem powierzali mi różne urzędy i zadania. Należały do nich m.in. starania o budowę nowych kościołów w „nowych miastach i osiedlach”, jak zwykł mówić bp Herbert Bednorz. Mimo wielu przeciwności nie zmarnowaliśmy jako wspólnota diecezjalna czasu łaski budowy ponad stu nowych kościołów i kaplic; co więcej, już w trakcie budowy rozwijały się wokół nich parafialne wspólnoty, gęstniała sieć parafialna i wzrastał Kościół – wylicza abp Skworc.
Jak dodaje, starał się przez te wszystkie lata kontynuować dzieło poprzedników i „budować codziennym mozołem Kościół żywy, mocno osadzony w realiach społecznych Górnego Śląska”.
W ramach kościelnej metropolii budowaliśmy naszą tożsamość i wspólnie podnosiliśmy pasterski głos m.in. w sprawach środowiska naturalnego. Wspólnie z przedstawicielami innych Kościołów chrześcijańskich modliliśmy się o jedność chrześcijan i o pokój w ludzkiej rodzinie oraz za miasto Katowice. Zaś w czasie pielgrzymek piekarskich zmagaliśmy się o wolną od niekoniecznej pracy i handlu niedzielę, wołając do Boga i ludzi, by była „Boża i nasza” – czytamy.
Abp. Wiktor Skworc odnosi się w liście do zarzutów dotyczących zaniechań z jego strony, pomimo sygnałów, że dzieciom – z rąk kapłanów - dzieje się krzywda.
Wracając pokrótce do komunikatu wydanego w czerwcu 2021 r., zapewniam, że w czasie posługi w archidiecezji katowickiej „uruchomiłem wszystkie konieczne mechanizmy ochrony małoletnich. Żadne zgłoszenie nie zostało pominięte, zlekceważone czy nierozpoznane. W tych sprawach przestrzegane jest ściśle obowiązujące prawo kościelne i państwowe… Każda z osób pokrzywdzonych otrzymuje konkretną ofertę pomocy i wsparcia. Spotykałem się też osobiście z ofiarami tego typu nadużyć” – oznajmia arcybiskup.
Dziękuje tym, którzy go wspierali, ale zarazem przeprasza i prosi o wybaczenie.
Zgodnie z decyzją papieża Franciszka, następnym Metropolią Katowickim zostanie abp. koadiutor Adrian Galbas.
---
Poniżej cała treść listu pasterskiego abp. Wiktora Skworca:
Drodzy Diecezjanie! Bracia i Siostry!
1. W dniu Pięćdziesiątnicy, w którym narodził się Kościół, zmartwychwstały Pan – jak usłyszymy w ewangelii - pozdrowi nas słowami: „Pokój wam” i zaapeluje: „Weźmijcie Ducha Świętego!” (J 20,22). My zaś w uroczystość Zesłania Ducha Świętego przypominamy sobie dzień przyjęcia Ducha Świętego w sakramencie bierzmowania i swoimi czynimy słowa sekwencji, które za chwilę usłyszymy:
„Obmyj co nieświęte,
Oschłym wlej zachętę,
Ulecz serca ranę.
Daj Twoim wierzącym,
W Tobie ufającym,
Siedmiorakie dary.
Daj zasługę męstwa,
Daj wieniec zwycięstwa,
Daj szczęście bez miary”.
Bracia i Siostry!
2. Słowem pasterskim na Adwent 2011 roku, po kanonicznym objęciu archidiecezji i po ingresie do katowickiej katedry pw. Chrystusa Króla, rozpocząłem posługę pasterską w Kościele na Górnym Śląsku. Już wcześniej, od dnia święceń prezbiteratu, które przyjąłem 50 lat temu (19 kwietnia 1973 r.), służyłem tutejszemu Kościołowi zawsze zgodnie z wolą przełożonych, biskupów katowickich, którzy z zaufaniem powierzali mi różne urzędy i zadania. Należały do nich m.in. starania o budowę nowych kościołów w „nowych miastach i osiedlach”, jak zwykł mówić bp Herbert Bednorz. Mimo wielu przeciwności nie zmarnowaliśmy jako wspólnota diecezjalna czasu łaski budowy ponad stu nowych kościołów i kaplic; co więcej, już w trakcie budowy rozwijały się wokół nich parafialne wspólnoty, gęstniała sieć parafialna i wzrastał Kościół.
Przez posługę pasterską w macierzystej diecezji jako biskup tego Kościoła i metropolita górnośląskiej prowincji kościelnej starałem się - zgodnie z hasłem biskupiej posługi - „W Duchu Świętym” - kontynuować dzieło poprzedników i budować codziennym mozołem Kościół żywy, mocno osadzony w realiach społecznych Górnego Śląska. Oznaczało to również budowanie wspólnoty lokalnej przez współpracę dla dobra wspólnego z samorządami w ramach górnośląsko-zagłębiowskiej metropolii oraz metropolii kościelnej. Wyrazem współpracy z samorządami jest Metropolitalne Święto Rodziny. W ramach kościelnej metropolii budowaliśmy naszą tożsamość i wspólnie podnosiliśmy pasterski głos m.in. w sprawach środowiska naturalnego. Wspólnie z przedstawicielami innych Kościołów chrześcijańskich modliliśmy się o jedność chrześcijan i o pokój w ludzkiej rodzinie oraz za miasto Katowice. Zaś w czasie pielgrzymek piekarskich zmagaliśmy się o wolną od niekoniecznej pracy i handlu niedzielę, wołając do Boga i ludzi, by była „Boża i nasza”.
Poszczególne etapy pracy pasterskiej w minionych dwunastu latach wyznaczają: II Synod Katowicki, w czasie którego byliśmy „wsłuchani w Ducha” oraz obchody 100. rocznicy ustanowienia administracji apostolskiej Górnego Śląska, organicznie związane ze świętowaniem przyłączenia części naszej Ojcowizny do odrodzonej Ojczyzny, II Rzeczypospolitej. Ważnym wydarzeniem był również proces beatyfikacyjny ks. Jana Franciszka Machy, a potem jego beatyfikacja w katowickiej katedrze. Właśnie w katedrze, która została uznana przez Prezydenta RP za pomnik historii, mogłem udzielać święceń kapłańskich: biskupich i prezbiteratu. W tym miejscu gromadziły się różne grupy społeczne i zawodowe. Do katedry przybywały pielgrzymki róż różańcowych i świętowaliśmy małżeńskie jubileusze, tam we wspólnocie z nauczycielami akademickimi i studentami wyższych uczelni inaugurowaliśmy rok akademicki i modliliśmy się za Ojczyznę. Niezapomnianie pozostają dni wspólnoty Ruchu Światło-Życie i pielgrzymki Służby Liturgicznej. Wspólnie przeżywaliśmy dramatyczne chwile w czasie pandemii i włączyliśmy się poprzez kościelny wolontariat w pomoc szpitalom covidowym. W duchu solidarności otwarliśmy się na wojennych uciekinierów z Ukrainy i po dziś dzień w gmachu seminarium duchownego funkcjonuje punkt recepcyjny, zaś na uniwersyteckim wydziale teologicznym Centrum Pomocy Ukraińcom. Przez Caritas archidiecezjalną i parafialną oraz posługę sióstr zakonnych zawsze byliśmy blisko potrzebujących i zmarginalizowanych. W czasie górniczych katastrof, które zbierały żniwo śmierci, płakaliśmy z płaczącymi ( por. Rz 12,15-16) i okazywaliśmy bliskim ofiar naszą solidarność, współczucie i bliskość.
Wiele działań było podejmowanych w perspektywie bliskiego już jubileuszu 100-lecia archidiecezji katowickiej (2025 r.). W ramach tych przygotowań odnowiliśmy to, co możemy nazwać naszym patrymonium: materialne dziedzictwo, które zostawili nam nasi poprzednicy, biskupi i wierni świeccy budujący katowicką katedrę i instytucje diecezjalne, wśród nich m.in. gmach kurii metropolitalnej i seminarium duchownego. Wobec potrzeb nowej ewangelizacji i papieskiej zachęty do wypływania „na głębię” archidiecezjalna wspólnota wzbogaciła się o ośrodek formacyjny w Brennej i dom formacyjny Nazaret (na ukończeniu) przy piekarskim sanktuarium. Wzrosła liczba nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.; oprócz prezbiterów i osób konsekrowanych posługę we wspólnocie Kościoła podejmują diakoni stali.
Jubileusz 100-lecia archidiecezji staraliśmy się przygotować duszpastersko i materialnie, rozumiejąc, że jest to czas łaski, czas budowania Kościoła na drodze nowej ewangelizacji i synodalności, procesów osadzonych na fundamencie wiary, historii i kultury, poznawanych także w odnowionym Archiwum i Muzeum Archidiecezji oraz w powstałym Panteonie Górnośląskim.
3. Bracia i Siostry! Wracając pokrótce do komunikatu wydanego w czerwcu 2021 r., zapewniam, że w czasie posługi w archidiecezji katowickiej „uruchomiłem wszystkie konieczne mechanizmy ochrony małoletnich. Żadne zgłoszenie nie zostało pominięte, zlekceważone czy nierozpoznane. W tych sprawach przestrzegane jest ściśle obowiązujące prawo kościelne i państwowe… Każda z osób pokrzywdzonych otrzymuje konkretną ofertę pomocy i wsparcia. Spotykałem się też osobiście z ofiarami tego typu nadużyć”.
Drodzy Diecezjanie! Kończąc swoją posługę, chciałbym serdecznie podziękować za modlitwę i wszelkie formy współpracy i wsparcia, szczególnie w chwilach trudnych, a także powtórzyć słowa, które wypowiedziałem w katedrze dnia 6 stycznia, kiedy dziękowałem Bogu za jubileusz 25-lecia święceń biskupich: „Niczego nie mam, czego bym nie otrzymał. Dlatego dłużnikiem jestem; dłużnikiem Boga, Kościoła i bliźnich; waszym dłużnikiem, dlatego wam mówię: Bóg zapłać i dziękuję. Wszystkim, bez wymieniania po imieniu, bo ta litania wdzięczności trwałaby bez końca”. I jeszcze dopowiadam słowo przepraszam, złączone z prośbą o wybaczenie.
Poczucie sprawiedliwości mówi, że dług zaciągnięty w winnicy Pańskiej można odpracować. Starałem się o to najlepiej jak mogłem w tarnowskiej i katowickiej winnicy, działając ze świadomością aktualności pouczenia Pana: „Tak mówcie i wy, gdy uczynicie wszystko, co wam polecono: „Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać” Łk 17, 10).
Bracia i Siostry!
4. Porządek w Kościele utrzymuje duch posłuszeństwa i prawo kanoniczne, które w kan. 401 § 1 KPK nakłada na biskupa diecezjalnego obowiązek złożenia rezygnacji po osiągnięciu 75 roku życia. Stało się to 19 maja br. i już przedtem złożyłem swój urząd w ręce papieża Franciszka, z nadzieją, że rychło przyjmie moją rezygnację i nowy arcybiskup katowicki, który został już wskazany w osobie arcybiskupa koadiutora Adriana Galbasa, będzie mógł podjąć urząd i pasterską posługę. Przyjmujemy go z przekonaniem, że to Duch Święty wskazał nowego pasterza na czasy, które są przed nami; inne niż te minione i pewnie trudne, „bo przez wiele ucisków trzeba nam wejść do królestwa Bożego” (Dz 14,7).
Bracia i Siostry!
Przyjmijcie mojego następcę w duchu wiary! Módlcie się za Niego i wspierajcie. Niech nas prowadzi mocą i światłem Ducha Świętego; niech w myśl swego biskupiego zawołania: „Pax Christi” - buduje w Kościele katowickim, w metropolii i na Górnym Śląsku tak wszystkim potrzebny Chrystusowy Pokój.
Na dziś i na jutro życzę wam pokoju i zapewniam, że jako arcybiskup senior dalej będę starał się budować Kościół w naszej górnośląskiej Ojcowiźnie modlitwą i cierpieniem. Dziś zaś, w niedzielę Pięćdziesiątnicy, szczególnie modlę się i wołam: „Boże, ześlij dary Ducha Świętego na całą ziemię i dokonaj w sercach wiernych cudów, które zdziałałeś w początkach głoszenia ewangelii”.
Niech wam zawsze towarzyszy Boże błogosławieństwo, którego udzielam: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
† Wiktor Skworc
Arcybiskup Metropolita Katowicki
Tagi: Wiktor Skworc, abp Wiktor Skworc, archidiecezja katowicka, proboszczowie Rybnik, kościół Rybnik
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Mnóstwo radiowozów na Rudzkiej w Rybniku. Pościg rodem z Hollywood. Mamy komunikat policji
75630Ruszył proces przedsiębiorcy za otwarcie klubu w czasie pandemii. On oskarża poprzedni rząd za prowadzoną opresję. „Byłem przykładem odważnego przedsiębiorcy”
32740Wiemy, co dalej z KWK Rydułtowy. PGG podjęła decyzję
31741Akcja nad Zalewem Rybnickim. Topił się mężczyzna
28434Tragedia w Stodołach. Z rzeki wyłowiono zwłoki
20976Mnóstwo radiowozów na Rudzkiej w Rybniku. Pościg rodem z Hollywood. Mamy komunikat policji
+208 / -26"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki (wideo)
+124 / -24PGE i PSE wydłużyły działanie konwencjonalnej Elektrowni Rybnik!
+108 / -24Mają seryjnego podpalacza z Nowin! Może posiedzieć w więzieniu nawet ponad 7 lat (zdjęcia, wideo)
+80 / -0Idea Dobrego Ducha szczytna, ale klientów mało. „Nie ma sensu wydawać fortuny na nowe rzeczy” (wideo, zdjęcia)
+81 / -1Posypały się pouczenia, są mandaty w parku kulturowym. Radna: to bulwersuje przedsiębiorców
76Skończyła się cierpliwość związkowców. O odpowiedzi rządu mówią: „żart”. Będzie demonstracja w Warszawie ws. Elektrowni Rybnik
52PGE i PSE wydłużyły działanie konwencjonalnej Elektrowni Rybnik!
48Coraz mniej chodzi nas do kościoła, na religię. Katolicki instytut przedstawił najnowsze dane. Jak wypada Śląsk?
35Ruszył proces przedsiębiorcy za otwarcie klubu w czasie pandemii. On oskarża poprzedni rząd za prowadzoną opresję. „Byłem przykładem odważnego przedsiębiorcy”
33Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~Fischer 2023-05-28
15:57:02
Good news!
~Woziwoda 2023-05-28
18:19:18
Skworc jest jedną z najobrzydliwszych postaci w katowickim Kościele. Lekturą obowiązkową jest cykl prowadzony na fejsie przez badacza kościoła, Andrzeja Gerlacha. Polecam pierwszą część "Wartości moralne w polskim Kościele" https://www.facebook.com/profile.php?id=100076612399478 - zaledwie zarysowany wizerunek tego wyjątkowo obrzydliwego biskupa.
~spirit-of-the-town 2023-05-28
21:31:18
Kolejny perfidny kłamca z obleśnej obrzydliwej instytucji mówi "przepraszam", jakież to wzruszające.
~hub381 2023-05-28
21:49:03
AMEN !
~Wojciech Pawela 2023-05-29
08:27:29
A ja bym bardzo chciał przeczytać artykul pod tytulem: Abc Skworc przechodzi na emeryture- jego miesieczne uposażenie płacone z naszej kieszeni wyniesie...
~Fischer 2023-05-29
08:37:40
~Wojciech Pawela cierpliwości. Za parę miesięcy wzorem innych celebrytów ponarzeka na wysokość świadczeń. Co? Rozmarzyłem się.
z pełnym uszanowaniem...
~Jedynie Prawdziwy Polak 2023-05-29
08:39:33
Nie jestem jahwistą, czyli katolikiem jak 94% Polaków, ale Jezus jakby żył w tych czasach i widział co wyrabiają z jego naukami jego rzekomi przedstawiciele, to by się załamał...
~Abisall 2023-05-29
10:16:53
@~Wojciech Pawela - ok 10-12 tysięcy zł
A za czo? Warto sobie po panu Skworcu poczytać bo to naprawdę "imponujący" życiorys... Za mniejsze "załugi" zwykłych świecckich dotykała infamia, a tu jak widać - w pełnej chwale odchodzi na emeryturę
~korniszon 2023-05-29
15:41:05
Normalnie myślałem, że się popłaczę.... może gdzieś dorobi.
~Kimi73 2023-05-29
16:52:19
Facet w sukience i w czapce z cyrku:)))) Czyż to nie katolicki dżender...? :))))))))) Katolicka patola:)))
~Paweł P Bromann 2023-05-29
18:37:48
***** ***
~hub381 2023-05-31
12:12:20
Nie będę się wypowiadał na temat abp.Skworca o tym świadczy górna ocena.
Ale serdecznie witam abp.Adriana !