zamknij

Wiadomości

Abp Galbas: nikt za Fundusz Kościelny nie będzie w Kościele oddawał życia

2024-01-08, Autor: 

Sporo ostatnio mówi się o Funduszu Kościelnym. Nowy rząd chce zlikwidować na rzecz nowego pomysłu wspierania kościołów w Polsce. Protestują przeciwko temu PiS. Z kolei słowa Metropolity Katowickiego – abp. Adriana Galbasa mogą wielu zaskoczyć. - Wydaje mi się, że nikt za Fundusz Kościelny nie będzie w Kościele oddawał życia – oznajmił w Radiu eM.

Reklama

Rząd Donalda Tuska wziął się ostro do zmian w Polsce. Widzimy to choćby w państwowych mediach. Zamierza też wprowadzić zmiany w sposobie wspierania kościołów w Polsce przez państwo. Mowa tu o likwidacji Funduszu Kościelnego na rzecz nowego rozwiązania.

Przeciwko temu jest PiS. Nie tak dawno radny Andrzej Sączek alarmował, że w ten sposób władza zamierza „opiłować” katolików.

Pojawiła się przecież zapowiedź likwidacji funduszu kościelnego. Mówi się, że osoby mogą same odprowadzać z podatków kwotę na kościół. Miejmy na uwadze, że młodzi ludzie do 26. roku życia nie muszą tego podatku odprowadzać. Część emerytów również. Obecna władza ma świadomość, kto nie płaci podatków. To kolejny atak na ten porządek, który trwa. To są nasze korzenie, nasza tradycja. Gdzie Bóg na pierwszym miejscu, tam wszystko na właściwym miejscu. Kto z Bogiem wojuje, ten tej walki zwyciężyć nie może – powiedział w ostatni dzień 2023 roku rybnicki radny.

>>„Wolne media!”, „Tu jest Polska!”. Protest przed siedzibą rybnickiej TVP (zdjęcia)<<

Inaczej to jednak widzi Metropolita Katowicki. Arcybiskup Adrian Galbas był niedawno gościem w Radiu eM.

Wydaje mi się, że nikt za Fundusz Kościelny w Kościele życia nie będzie oddawał. FK to już jest "leciwy dziadek" i spokojnie może odpocząć. Są bardziej nowoczesne metody wspierania działalności Kościoła – stwierdził duchowny.

Jak dodał, już kilkanaście lat temu dyskutowano na ten temat.

Wiele argumentów wtedy padło. Były one bardzo sensowne. Wystarczy do tego wrócić. Bardzo dobrze, że jest wspólna deklaracja, by o tym rozmawiać - i rządu, i kościołów, bo nie dotyczy to tylko wspólnoty rzymskokatolickiej. Cieszę się, że dano sobie trochę czasu i ta sprawa nie jest dyskutowana w ciągu kilku godzin. Rozmawiajmy, szukajmy rozwiązań, patrzmy jak to jest zrobione w innych krajach. I niech temu wszystkiemu towarzyszy spokój - zadeklarował hierarcha.

Dlaczego abp Galbas mówił o „leciwym dziadku”? FK powstał dawno temu, bo w 1950 roku. Wg zamysłu miał być formą rekompensaty dla kościołów i innych związków wyznaniowych za przejęte od nich przez państwo nieruchomości ziemskie.

Z przejętych nieruchomości miała zostać utworzona masa majątkowa, z której dochód miał być dzielony między kościoły, proporcjonalnie do wielkości zabranych nieruchomości. Założenie to jednak nigdy nie zostało zrealizowane. Obecnie z FK korzystają wszystkie działające legalnie w Polsce związki wyznaniowe, a jest ich 185. Od 1990 r. głównym źródłem finansowania Funduszu jest budżet państwa. W początkowym okresie funkcjonowania Fundusz przekazywał środki na cele takie jak: odbudowa i konserwacja obiektów sakralnych, pomoc materialna dla duchownych czy dotacje na wydatki osobowe i administracyjno-materialne. Obecnie większość pieniędzy z Funduszu Kościelnego przeznaczana jest na pokrycie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych – przypomina portal branżowy money.pl.

---

Arcybiskup zachęcał również do rozmów na temat przyszłego kształtu lekcji religii w szkołach.

Wiadomo, że w konkordacie jest mowa o tym, że katecheza jest w szkole; co do liczby godzin już nie. Sprawa jest do spokojnej i merytorycznej dyskusji. Przy stole, a nie przy mikrofonach czy przy kamerach - powiedział arcybiskup.

Oceń publikację: + 1 + 43 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~waldus 2024-01-08
  10:54:37

  12 31

  Likwidacja Funduszu Koscielnego powinna skutkowac zwrotem majtatku w postaci gruntow , ktore Kosciol posiadal przed zgoda na finansowanie z udzialem panstwa.
  Majatek ten to miedzy 100 a 300 tys ha, wiec porzadny kawalek polskiej .

  Ryzy zastapi fundusz podatkiem, ktory bedzie uderzeniem w Kosciol.

  Niestety wyglada na to, ze w samym Kosciele jest zainstalowana anty-koscielna agentura, ktora na dobro Kosciola ma w.bane.

 • ~lewysierpowy 2024-01-08
  11:54:36

  15 13

  Agentura w kościele to rzecz oczywista , od czasów króla Stanisława Poniatowskiego Polska stała się strefą wpływów obcych mocarstw rozgrywaną jak nie bezpośrednio przez strzał w tył głowy lub krematoria to przez agenturę , która w ostatnim czasie już się nawet z tym nie kryje - fur deutschland

 • ~Lahcim 2024-01-08
  12:37:32

  26 13

  Rezygnacja z FK to powinien być tylko poczatek. Powinniśmy zrezygnować z jakiegokolowiek finansowania kościoła z funduszy publicznych a religia powinna być wyrzucona ze szkół. Może wtedy księża wrócą do korzeni i służenia swoim owieczkom. Na ten moment to jest mafia przyzsana do pieniędzy i władzy, a PIS im to jeszcze ułatwiał.

 • ~master4k 2024-01-08
  15:15:25

  9 9

  @ waldus

  Co się martwisz? Przecież należysz do kościoła anglikańskiego. Czy w Anglii mają fundusz kościelny? Nie mają, a całkiem dobrze żyją z datków swoich wiernych. Normalnie cud, że radzą sobie sami.

  A co do naszego grajdołu, to pomijając fakt, że podajesz nieprawidłowe liczby, to część z tych majątków leżało na terenie danej II Rzeczpospolitej. I teraz Polska ma płacić za majątki, które nie leżą w jej granicach, ale granicach innych państw. To ma być sprawiedliwe? Inna sprawa jest taka, że część z majątków kościół dostał np. od Rosji w zamian za poparcie rozbiorów. Tak, dobrze przeczytałeś. Poparcie.

  Pooglądaj sobie. Chyba są napisy po angielsku.

  https://www.youtube.com/watch?v=v1HtPd-uhFw

  @ lewysierpowy

  Pytanie mam: ile kościół katolicki potrzebuje hektarów, żeby skutecznie głosić słowo boże? Ile hektarów miał taki Jezus? Albo Maria z Józefem? Taki Noe? No dobra, może i Noe nie miał latyfundiów, ale miał całkiem spory jacht.

  Teraz to się dopiero okaże ilu jest katolika w katoliku, jak trzeba będzie z własnej kieszeni ten Babilon utrzymywać.

 • ~pma 2024-01-08
  18:58:13

  3 2

  @master4k

  Cytuję za GN:
  "odróżnieniu od innych „państw wyznaniowych” Kościół anglikański nie jest utrzymywany przez państwo. Z budżetu finansowane jest natomiast utrzymanie zabytkowych obiektów. Kościół utrzymuje się tu ze swych olbrzymich majątków (beneficja), którymi zarządza w sposób autonomiczny."

  Fundusz Kościelny jest właśnie rekompensatą za odebrane majątki.
  Lepiej, żeby go faktycznie nie było, bo izoluje kler od wiernych. Nie mają "zapachu owiec", jak pisał papież.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4006