zamknij

Wiadomości

Rybnik nie potrzebuje ekranów dźwiękochłonnych

2013-07-16, Autor: Dominika Kuśka
Obecnie nasze miasto jest w trakcie realizacji projektu naprawczego dla terenów, na których zostały przekroczone dopuszczalne wartości hałasu. Jak wynika z mapy akustycznej, w Rybniku przekroczenie dopuszczalnych progów dźwiękowych nie jest duże, a montaż ekranów dźwiękochłonnych nie jest wymagany.

Reklama

„Program ochrony środowiska przed hałasem dla Miasta Rybnika” to naprawczy projekt stworzony dla terenów, na których zostały przekroczone dopuszczalne wartości hałasu drogowego, kolejowego i przemysłowego. Na podstawie mapy akustycznej Rybnika można ocenić, czy i o ile w naszym mieście zostały przekroczone normy dźwiękowe.

 

>> Mapa akustyczna jest dostępna w Rybnickim Systemie Informacji Przestrzennej

Jak wynika z analiz ekspertów, w naszym mieście przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu nie jest duże. – Stwierdzono, że praktycznie na terenie całego miasta przekroczenia te zawierają się w przedziale od 0,01 dB do 5 dB (w nielicznych przypadkach wynoszą 10 dB). Na wysokości elewacji narażonych na hałas samochodowy i kolejowy wartości te jednak oscylują wokół dolnego przedziału – mówi Lucyna Tyl, rzecznik prasowa rybnickiego magistratu.

 

Rzecznik magistratu podkreśla, że realizowany przez miasto projekt ma na celu obniżenie emisji hałasu poprzez poprawę lub utrzymanie wysokiej jakości jezdni, upłynnienie ruchu pojazdów, przestrzeganie obowiązujących ograniczeń prędkości na drogach. – Dopiero po wyczerpaniu wszystkich możliwych technicznych i organizacyjnych działań, ograniczających źródła hałasu, będziemy myśleć o innych rozwiązań, przykładowo o budowie ekranów akustycznych czy innych barier przeciwhałasowych – mówi Lucyna Tyl. – Działania naprawcze mają zredukować hałas od ok. 1 do 4dB. Zgodnie z programem, na terenie Rybnika nie ma zatem konieczności budowy ekranów dźwiękochłonnych – dodaje rzecznik.
 
Po uchwaleniu przez Radę Miasta Rybnika „Program ochrony środowiska przed hałasem dla Miasta Rybnika” będzie miał charakter prawa miejscowego.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~korin 2013-07-16 15:39:06

  Ciekawe czy jak będą budować planowaną drogę Pszczyna-Racibórz to też okaże się że nie trzeba budować ekranów.

  0 4
 • ~jojo 2013-07-16 15:48:08

  A co z ekranami na gliwickiej? przecież tam był wymóg a teraz nie potrzebne są.Jakoś cicho teraz się tam zrobiło.

  3 0
 • ~rybnikus 2013-07-16 16:53:34

  Kłamią jak Tusk, wystarczy otworzyć okno aby już nie spać na oś. elektrowni, Mglista od 2 do 8.
  Szczególnie w nocy z jak uruchamiają bloki a szczególnie z niedzieli na poniedziałek!

  2 0
 • ~Fiodore 2013-07-16 18:19:24

  rybnikus - Ty nie pij tyle, to będziesz spał jak normalny zdrowy człowiek. Jak się melinuje przez cały weekend, to potem nie dziwota, że z niedzieli na poniedziałek ciężko zasnąć, bo słyszy się jakieś hałasy albo czuje jakby się ziemia trzęsła.

  0 0
 • ~rybnikus 2013-07-16 19:13:17

  ~Fiodore
  Jak jesteś taki mądry to jeszcze wytłumacz dzieciom aby nie piły aż tyle, to będą spokojnie spały przy otwartych oknach!
  A swoją drogą to obrodziło tutaj głupkami ponad miarę!

  6 0
 • ~biker1974 2013-07-16 19:16:34

  Ja zapraszam na ulicę Wyzwolenia do zmierzenia hałasu, nie da się okna otworzyć. Jak przejeżdżają ciężarówki to aż bloki drżą. Co za mądry człowiek wymyślił ruch samochodów ciężarowych przez Centrum. NA światłach na Wyzwolenia zamontowano kamerę, a drugą na słupie oświetleniowym w kierunku RSM, pewnie będą łapać przejeżdżających na czerwonym.

  2 0
 • ~ 2013-07-16 20:34:36

  korin, Pszczyna-Racibórz, nigdy nie powstanie :) prezydent sie kończy, temat upada

  4 0
 • ~martin75fm 2013-07-16 22:38:40

  ~rybnikus nie tylko w nocy na Mglistej jest głośno, elektrownia ma tu wszystkich gdzieś bo jak nie upuszczają pary to coś tam im ciągle wyje albo piszczy po kilka godzin. Linie WN tak nisko poprowadzili że nie można tego pod nimi zalesić aby uchronić osiedle od hałasu. Rano jest również spory hałas od Podmiejskiej gdzie pełno aut jedzie do EDF. Może by tak EDF zmobilizować do obniżenia hałasu albo niech wypłacą odszkodowanie mieszkańcom terenów przy elektrowni (kupi się okna dźwięko-szczelne, zamontuje klime lub inny system rekuperacyjny)

  0 1
 • ~rodzyn 2013-07-16 22:41:07

  Boże ochroń ten skrawek ziemi od ekranów akustycznych. Zamyka się ludzi w gettach, lub pod oknem buduje wysoki mur. Był taki przypadek, że zaplanowano ekrany akustyczne tak, alby mieszkańcy nie mieli dojazdu.

  3 0
 • ~ 2013-07-16 22:45:44

  muminos, sprawy już w temacie tej drogi zaszły za daleko, więc nikt się z tego nie wycofa. Pierniczysz trollu i tyle.

  0 0
 • ~ 2013-07-17 01:42:55

  Vafel, a raczej wafelku, a zresztą :) masz racje

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno zrezygnować z udzielania dotacji organizacjom pozarządowym?
Oddanych głosów: 345