zamknij

Wiadomości

Przedszkolaki z Nowin narażone są na hałas. Co zrobi miasto?

2021-08-12, Autor: 

Radny Radosław Knesz alarmuje – dzieci z Przedszkola nr 41 w dzielnicy Maroko-Nowiny narażone są na hałas uliczny. Apeluje do władz miasta, by te rozwiązały problem. Jest odpowiedź.

Reklama

O problemie pisze w interpelacji do prezydenta Radosław Knesz. Jak nam wyjaśnia – zwraca na niego uwagę dyrekcja przedszkola.

- Hałas występuje na terenie placu zabaw przy Przedszkolu nr 41 w dzielnicy Maroko-Nowiny. Przyczyną jest duży ruch na ul. Budowlanych, która graniczy z terenem przedszkola – wyjaśnia.

Radny zaznacza, że problem nadmiernej ekspozycji na hałas w mieście jest dużym problemem, szczególnie w kontekście zdrowia najmłodszych mieszkańców naszego miasta.

- Rozwiązaniem mogą być ekrany akustyczne lub otworzenie sztucznej skarpy wraz z krzewami wzdłuż granicy przedszkola – proponuje.

Pojawiła się odpowiedź prezydenta. Jak wyjaśnia Piotr Kuczera, wniosek radnego zostanie ujęty w projekcie przebudowy ulicy Budowlanych. Ma zostać wprowadzony do planu budżetu miasta na 2022 rok.

- Należy jednak zaznaczyć, że realizacja pana wniosku uzależniona będzie o możliwości finansowych miasta – wyjaśnia w odpowiedzi prezydent.

Czy Waszym zdaniem jest zbyt głośno w Rybniku? Jeżeli tak, to gdzie szczególnie?

Oceń publikację: + 1 + 16 - 1 - 33

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (28):
 • ~Arteks 2021-08-12
  17:56:41

  51 33

  Każda droga z dużym ruchem samochodowym powoduje hałas i inne różne negatywne zjawiska dla mieszkańców dlatego warto aby Urząd Miasta zaczął podejmować różne działania aby to jakoś niwelować. W Rybniku działania związane z ograniczaniem motodominacji czy wyciszaniem miasta są bardzo niewielkie.

 • ~Kurt_Wallander 2021-08-12
  19:10:23

  32 3

  Arteks i jego motodominacja... jakby Zebrzydowicką czy Budowlanych nie jeździły wszystkie ciężarówki i ogólnie cały ruch szedł inaczej, to może byłoby ciszej. Ale nie ma innej alternatywy i nieprędko się coś zmieni - to jest kropka w kropkę to samo, co w Katowicach: wpuścić auta do śródmieścia...

  Wyciszenie miasta? A kto będzie egzekwował np. strefy tempo 30, ciężarówki bardzo hałasują np. na progach (bo poduszki berlińskie nic nie dają...)? Fikcja.

 • ~Dador 2021-08-12
  19:36:41

  21 9

  Ekrany akustyczne, mimo iż oszpecają krajobraz, zdają egzamin w 100%. Przykładowe zastosowanie przy SP34 i vis a vis przy przedszkolu nr 17 doskonale się sprawdza. Z poziomu gruntu prawie wcale nie słychać ruchu samochodowego. Na Budowlanych opcja z ekranami wiązałaby się pewnie z wycinką wszystkich widocznych drzew (bo czyż można w tym mieście inaczej?). Skarpa z nasadzeniami stałozielonymi byłaby chyba ok. Ważne, żeby cokolwiek postanowić, bo wierzę, że ciągły ruch faktycznie sprawia problem dzieciom i wychowawcom.

 • ~Arteks 2021-08-12
  20:10:02

  11 32

  @Kurt - nie bądź złośliwy... Zwróć uwagę na brak jakiejkolwiek równowagi w inwestycjach. Prawie wszystkie pieniądze idą na drogi i parkingi. A jak miasto wybudowało dosłownie - jeden przepust na Paruszowcu dla pieszych czy rowerzystów ile było w ogóle potrzeby dyskusji na ten temat i przekonywania o słuszności takich idei bo motokultyści nie życzyli nawet tego jednego skromnego przepustu. Inwestycji w transport zbiorowy w Rybniku nie ma żadnych. Jeszcze bardziej przygnębiają takie artykuły dotyczące całego województwa: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,26-5-mld-zl-na-nowe-drogi-znamy-szczegoly-rzadowego-programu-budowy-drog-w-woj-slaskim,wia5-2-5136.html 26 mld na drogi - a jednocześnie brak pieniędzy na dłuższy tabor dla Kolei Śląskich, na wznowienia ruchu kolejowego np. pomiędzy Rybnikiem a Gliwicami czy zakupu nowego taboru... A potem się zastanawiamy czemu u nas są korki, czemu ruch samochodowy jest tak uciążliwy i czemu nasycenie autami polskich miast jest już wyższe niż za zachodnią granicą. Bo bez opamiętania większość pieniędzy wydajemy na... inwestycje pod transport drogowy. A państwo proponuje nam CPK aby ktoś raz w roku mógł się szybciej dostać na lotnisko zamiast inwestycje transportowe które umożliwiałyby alternatywę w codziennych dojazdach do pracy, szkoły czy na zakupy.

 • ~pprywatne 2021-08-12
  20:35:11

  37 11

  Już dawno pisałem aby zamknąć całe centrum. W sumie to i tak nie ma tam już po co jechać. Nawet nie pamiętam kiedy tam byłem i jakoś nie mam takiej potrzeby. Kiedyś lubiłem pospacerować i posiedzieć na ławce w nocy, teraz na widok ławek obsiadanych przez żuli bierze mnie obrzydzenie.

 • ~Arteks 2021-08-12
  20:56:43

  8 29

  @pprywatne - wiemy, wiemy, wiemy... ;) Podkreślasz to w każdym wpisie, że "do centrum już nie jeździsz", a jednak odnoszę wrażenie, że za nim tęsknisz... Natomiast problem hałasu drogowego nie omija nawet peryferiów czy wiosek. Każda główna droga to dzisiaj problem dla tych którzy przy nich mieszkają, chodzą do przedszkola, szkoły czy pracują. Co ciekawe, są miejsca w centrum miasta (na szczęście!) gdzie jest ciszej niż przy głównych drogach. A gdyby jeszcze w centrum stworzono strefę 30 km/h i wycofano ruch z niektórych ulic np. Chrobrego czy z Pl. Wolności - to byłoby jeszcze przyjemniej.

 • ~ 2021-08-12
  21:43:35

  11 3

  @Arteks,
  A kto będzie egzekwował ta strefę 30 km/u skoro już teraz nikt nie potrafi wyegzekwować przepisów dla strefy zamieszkania?

  A może są równi i równiejsi i strefa 30 będzie egzekwowana bezwzględnie to będzie w centrum miasta a strefy zamieszkania które są aż dzielnice dalej już nie bo to peryferia?

  Coś jak dbanie o zieleniec powstańców śląskich... A raczej jego brak.

 • ~etet 2021-08-12
  21:46:15

  19 10

  A co jeżeli ja jestem narażony na ciągłe wrzaski z przedszkola, które mi zrobili zaraz obok? I co z hałaśliwymi kościołami? Tu nadmierny hałas nie jest już problemem?

 • ~ 2021-08-12
  21:52:03

  20 3

  @Arteks,
  Dzisiaj nie wyjechały niektóre autobusy do obsługi linii czy wczoraj?

  Jak mam korzystać z komunikacji miejskiej gdy nikt nie przyjeżdża a sam rozkład jazdy jest tak beznadziejny że autem zrobię to 5x szybciej. Nie mówiac o kosztach które Na krótkich dystansach są kilkukrotnie wyższe niż przejazd samochodem.

  Jakieś argumenty poza marudzeniem o motodominacji i nakazowi korzystania a komunikacji zbiorowej?
  Daj mi najpierw argumenty że komunikacja miejska będzie szybciej i taniej to będę korzystał.

 • ~Arteks 2021-08-12
  21:52:52

  4 16

  @kulfoniasty - pytasz kto. Elektronika. :) Wystarczyłoby kilka fotoradarów w takiej strefie i "po zawodach wyścigowych". A co do egzekwowania wielu nakazów/zakazów to i tak dobrze, że u nas jest Straż Miejska. Tam gdzie jej nie ma, rzeczywiście czasami nie ma, nie ma szans na zaprowadzenie jakiegokolwiek porządku.

 • ~Arteks 2021-08-12
  22:12:51

  1 22

  @kulfoniasty - 5x szybciej? To chyba, że podróżujesz helikopterem. ;) Nie mogę się odnieść do tego bo nie chcesz napisać gdzie mieszkasz, a do Żor się nie przyznajesz. Tam to faktycznie busiki jeżdżą tak "często" jak u nas do Grabowni. Ale jak się mieszka na takich osiedlach jak Nowiny, Wrębowa, Południe czy dzielnicach: Chwałowice, Ligota, Paruszowiec to autobusy w kierunku centrum jeżdżą całkiem często. Co najwyżej można by je lepiej poustawiać aby nie było "stad". Ceny biletów jednorazowych jak się nie kupuje ich u kierowcy też są przyzwoite. To w przypadku motoryzacji spodziewać się możemy dużych skoków w najbliższych latach o czym informują bardziej dociekliwi dziennikarze. Strajk w Żorach paraliżuje całkowicie komunikację. U nas tylko kilka linii - bo ZTZ ma kilku przewoźników. Jeśli strajk to powód aby nie korzystać z komunikacji, może kolejka w Urzędzie Miasta to powód aby nie rejestrować auta? ;)

 • ~ 2021-08-13
  00:21:03

  14 4

  Redakcjo jak już piszecie takie cuś-"Przed Tobą czeka jeszcze 99% tekstu!
  Rozwiąż quiz poniżej, aby kontynuować czytanie naszego artykułu!"

  Czemu obojetnie ile by zostało do przeczytania,niekiedy DWA z 10ciu zdan to wg.Was ZAWSZE tj. te 99%!!!
  Tak to jest jak się na szkołę kamieniami ciepało.

  POzdrowienia dla Waszych nauczycieli matmy.:)

 • ~ 2021-08-13
  00:29:43

  9 4

  Acha i PO dodaniu komentarza piszecie PO FRANCUSKU -"Success!"

  Teraz POzdrawiam Waszych nauczycieli z podstawówki ale z języka POLSKIEGO,nie francuskiego!!!

 • ~ 2021-08-13
  00:41:17

  14 3

  @Arteks,
  "Wystarczyłoby kilka fotoradarów w takiej strefie i "po zawodach wyścigowych"."

  W jaki sposób ta elektronika wyegzekwuje pierwszeństwo które ma pieszy w tej strefie? Dowód po fakcie niewiele się przyda połamanej osobie.

  "A co do egzekwowania wielu nakazów/zakazów to i tak dobrze, że u nas jest Straż Miejska. Tam gdzie jej nie ma, rzeczywiście czasami nie ma, nie ma szans na zaprowadzenie jakiegokolwiek porządku.""

  A jeszcze powiedz mi kiedy zacznie się egzekwowanie tych nakazów i zakazów w tych strefach? Bo SM istnieje ile już lat? 25? 30? A jakoś za bardzo nie widze żeby coś się zmieniło, mimo że ta sytuacja powtarza się niemal codziennie.
  Dotyczy to zarówno strefy zamieszkania jak i parkowania na całej szerokości chodnika. Jak również poruszania się rowerzystów chodnikiem wzdług drogi dla rowerów czy nie ustępowania pierwszeństwa pieszym na chodniku (do czego mają obowiązek).
  Ja to chyba ślepy jestem jak poruszam się po rybniku skoro takich interwencji nie widzę...

  "5x szybciej? To chyba, że podróżujesz helikopterem. ;) "

  ok przesadziłem z tym 5x, ale już 2x czy 3x szybciej to żaden wyczyn. Chociaż jakby dobrze poszukać to te 5x szybciej bym ci znalazł.

  "Nie mogę się odnieść do tego bo nie chcesz napisać gdzie mieszkasz, a do Żor się nie przyznajesz. "

  Jakie ma znaczenie gdzie mieszkam? Z flaszką chcesz przyjść czy co?
  I o co ci chodzi z tymi Żorami? Miasto jak miasto. W dodatku jedyne w woj. sląskim które ma dodatni przyrost liczby mieszkańców (nawet śląskibiznes o tym pisał ostatnio). A skoro ma dodatni to wygląda że ludzie się tam jednak osiedlają. Ciekawe dlaczego?

  "Tam to faktycznie busiki jeżdżą tak "często" jak u nas do Grabowni. "

  Zwróć uwage że bezpośredni autobus na linii Chwałowice - Grabownia jeździ co godzinę od 5:47 do 19:03:)

  "Ale jak się mieszka na takich osiedlach jak Nowiny, Wrębowa, Południe czy dzielnicach: Chwałowice, Ligota, Paruszowiec to autobusy w kierunku centrum jeżdżą całkiem często. Co najwyżej można by je lepiej poustawiać aby nie było "stad". "

  I co z tego że jeżdza często do centrum skoro takie Chwałowice czy Wrębowa nie mają bezpośredniego połączenia choćby z Paruszowcem, na którym jakby nie spojrzeć dość dużo ludzi z rybnika pracuje a dla nich liczy się bezpośrednie połączenie na linii dom - praca a nie możliwość przesiadki w centrum.
  Czy ci się te hale podobają czy nie niestety tak jest.
  W dodatku taka osoba dojedzie z Paruszowca do Chwałowic autem w 10 minut a autobusem jakieś 20-40 minut (zależy w którą stronę, czasem ponad godzinę). Z wrębowej na Paruszowiec autem zajedzie w 15-20minut a autobusem 35-40 min (albo i godzinę). Wydaje się mało? Przez miesiąc tracisz na to 10-20 godzin.

  "Ceny biletów jednorazowych jak się nie kupuje ich u kierowcy też są przyzwoite."

  Serio? bilet jednorazowy kupiony u kierowcy i w aplikacji mobilnej (!!!) kosztuje 5PLN, ulgowy - 2,5PLN. Taniej jest jedynie na e-kartę.
  To teraz policzmy ile zapłaci rodzina 2+2: 15 PLN w jedną stronę jeśli jedzie bez przesiadki, z jedną przesiadką - 30 PLN.
  Nawet jak weźmie ulgowy w ramach zniżki za posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego to zapłaci 10 PLN za linię.
  To jest według Ciebie tanio?

  Taniej to jest na e-kartę. Bo wtedy zapłaci 7,2PLN (albo i 4,8PLN jak ma dowód rejestracyjny).

  Ale jeśli ktoś za zapłacić 7,2 PLN w jedną stronę za podroż z rodziną to autem za tą cenę przejedzie jakieś 10 km czyli z Niedobczyc na Paruszowiec. Do tego często w klimatyzowanych warunkach, a i jeszcze bez problemu trochę zakupów albo bagaży zabierze do auta.
  Przeliczenie ile km będzie za 30PLN chyba nie jest konieczne...
  W komforcie podróży autobus vs samochód nie wspomnę...


  "To w przypadku motoryzacji spodziewać się możemy dużych skoków w najbliższych latach o czym informują bardziej dociekliwi dziennikarze."

  O czym tacy dziennikarze już nie informowali... Paliwo swego czasu miało tylko drożeć, gaz zimny miał być już tylko droższy (jakoś przeoczyli przewidzenie obniżki cen przez ostatnie 2 lata), plastik to miało być tworzywo przyszłości, ludzie mieli latać w kosmos na wycieczki, aktualnie miało być wielkie ochłodzenie, itd
  Więc z takimi dociekliwymi i ich przewidywaniami przyszłośći to na spokojnie.

  "Strajk w Żorach paraliżuje całkowicie komunikację. U nas tylko kilka linii - bo ZTZ ma kilku przewoźników. Jeśli strajk to powód aby nie korzystać z komunikacji"
  Nie, powodów jest znacznie więcej.
  Ale masz argument nie do pobicia - cieszmy się bo u innych jest gorzej. A gdyby tak patrzeć tylko na siebie żeby u nas było lepiej niż jest teraz?

  "może kolejka w Urzędzie Miasta to powód aby nie rejestrować auta? ;)"

  W takiej kolejce w wydziale komunikacji nie stoję codziennie tylko raz na kilka lat. Kilka godzin raz na kilka lat to i tak znacznie mniej niż kilkanaście godzin w miesiącu.

 • ~ 2021-08-13
  00:57:34

  7 3

  Aj panie kulfoniasty,coś się pan tak wzbużył na opalonego Arteksa,bo on czasem coś z sensem napisze ale tez czasem mu się pomyli fotoradar(w strefie do 30km/h)ze zwykłymi znanymi i stosowanymi od 10cio leci naziemnymi ogranicznikami predkosci tzw."leżącymi sierżantami",po których jadąc 25prawie ich nie odczujesz,ale jak juz przejedziesz 50ką to włosy POzostaną wbite w POdsufitkę

 • ~Gibon 2021-08-13
  07:57:18

  4 8

  Świetnie, że Pan Radny poruszył temat, gdyż osobiście mam wrażenie, że miasto od lat z problemem nic nie robi... Jest bardzo głośno, oczywiście głównie od samochodów, które jeżdżą w wielu miejscach za szybko (hałas z toczących się kół i oczywiście dziurawych tłumików). Nie widziałem nigdy Policji sprawdzającej poziom głośności pojazdu, czasem wieczorem to jest dramat. Człowiek chce iść spać a tu nagle jakiś kretyn leci na 120dB. Popieram skarpy kwietne wyciszające ale czy nie lepiej zacząć od stref 30? Idąc po centrum w wielu miejscach chodnikiem aż się prosi..

 • ~ 2021-08-13
  09:05:53

  11 4

  @Czy Waszym zdaniem jest zbyt głośno w Rybniku? Jeżeli tak, to gdzie?

  Zwracam uwage na tę hipokryzję i na to, że niektóre hałasy w Rybniku przeszkadzaja a inne dziwnym trafem nie sa słyszalne. Chociaż są znacznie bardziej uciażliwe i ZBĘDNE.
  Mi przeszkadza walenie w dzwony od 6:30. Nie mówimy tu o gongu nęcącym symbolicznie modlacych, którzy nie posiadają zegarków w domach, tylko tępe, wielominutowe tłuczenie. Dzwon bazyliki przekracza dopuszczalne normy hałasu i jakoś nikt dziwnym trafem nie montuje ekranow na placu zabaw przy Kościuszki, na którym bawiące sie dzieci doświadczają 120 db.
  Latem nocami w centrum pijane zwierzeta wyją i tlucza szkło w okolicznych zagrodach piwnych a cykliczne, bardzo głośne miejskie pseudo imprezy szlagierów disco polo organizowanych przez UM skutecznie utrudniaja życie okolicznym mieszkancom. Tak, zamknijcie centrum miasta. Resztka ludzi, ktorzy jeszcze to wytrzymuje sie stad wyprowadzi.

 • ~rob78 2021-08-13
  09:11:28

  11 2

  Zawsze sie można z centrum wyprowadzić. Mi żadne dzwony i auta nie przeszkadzają.

 • ~ 2021-08-13
  09:21:48

  10 1

  Rob udzielił jakże prostej rady przedszkolu - "przeszkadzaja wam hałasy? Wyprowadźcie się"

 • ~Arteks 2021-08-13
  09:27:50

  3 11

  @rob78 - tak samo jak można przeprowadzić się ze wsi czy peryferiów do centrum miasta i doznać ulgi bo przecież ruchliwe drogi są zarówno w miastach jak i na wsiach, a kosiarka, piła lub ujadający pies na wsi jest codziennością czyż nie? @kulfoniasty - pamiętaj, że czym dłuższa paplanina, tym mniej osób zainteresuje się wpisem. Mi się nie nie chciało przeczytać tak długiego tekstu, a co dopiero innym...

 • ~ 2021-08-13
  10:47:08

  9 2

  @Arteks,
  "pamiętaj, że czym dłuższa paplanina, tym mniej osób zainteresuje się wpisem. "

  Mniej osób zainteresuje się nawet 2 minutową wypowiedzią która nie ma żadnego sensu niż sensowną 20 minutową. Wszystko jest kwestią czy ktoś potrafi zainteresować słuchaczy swoją wypowiedzią czy mówi żeby mówić.
  Ciebie jak widać interesuje tylko swoja własna wypowiedź. Jeśli dobrze pamiętam to się narcyzm nazywa :)

  "Mi się nie nie chciało przeczytać tak długiego tekstu, a co dopiero innym..."

  Rozpoczynanie/branie udziału w dyskusji i kompletne olewanie czyjejś odpowiedzi w stosunku do swojego stwierdzenia nazywamy ignorancją i nie jest to dyskusja tylko monolog z Twojej strony.
  Mnie uczyli że jest to także zwyczajnie niegrzeczne.

 • ~ 2021-08-13
  10:47:59

  11 3

  @Arteks,
  "a kosiarka, piła lub ujadający pies na wsi jest codziennością czyż nie?"
  No tak, bo w mieście tego nie ma :D

 • ~rob78 2021-08-13
  11:00:53

  9 0

  ~Arteks, mieszkam w Rybniku i faktycznie słysze psy, kosiarki i skrzeczące bażanty z rana;) podejrzewam, że mieszkańcy wsi mają podobnie;))

 • ~Kurt_Wallander 2021-08-13
  13:04:41

  7 2

  Jak to, że w mieście nie ma kur? Są, często je słyszę. Co jakiś czas też przyjeżdża typek starym "bulim" na blachach z Olesna i drze się "KAAAAAAAAAAAAAARRRRRRRRRR-TOFLEEEEEEEEE" :-) Ruchliwe drogi na wsi? Gdzieeee kurła ja się pytam? Te polne i w lesie czy Arteks ma na myśli główną drogę, z jednym przystankiem we wsi, na którym to przód i tył autobusu zatrzymują się poza wsią? :-) Że w mieście sąsiedzi nie mają psów, kosiarek i tak dalej? No faktycznie, życie w mieście to balsam dla duszy i lek na skołatane wsią nerwy :-))))

  W mieście użeram się z ludzmi, co parkują auta jak p***y (trawnik, powierzchnia wyłączona z ruchu), jeżdżą "pod zakaz" bo im się nie chce, hałasujące psy, ciężarówki hałasujące po 22 i motocykle wcale nie lepsze... no nie wiem, może Arteks z 10 piętra swojego króliczoka tego nie słyszy :-))))

 • ~Arteks 2021-08-13
  21:03:11

  2 8

  @kulfoniasty @Kurt - w mieście też się zdarzają wiochmeni - np. ci którzy palą w piecach mieszkając przy gazociągu albo hodując inwentarz jak jeden który się tym nawet kiedyś pochwalił czy ci którzy mają... kompostowniki. @kurt - no właśnie motodominacja spowodowała, że na wsiach już nie ma pustych dróg, a te które są obciążone w mieście - są tak samo obciążone na wsiach np. 78, 925. Czasami na wsiach jest jeszcze gorzej jeśli są tam węzły autostradowe jak w Bełku czy Świerklanach... @kulfoniasty - zwyczajnie mi się nie chce odpowiadać na twoje przydługie i nudne wpisy. Możesz sobie błagać i utyskiwać ale wolę ludzi konkretnych, a nie pleciugi. ;)

 • ~ 2021-08-17
  11:20:06

  4 0

  @Arteks,
  zaskakujesz mnie: "wiochmeni w mieście = osoby posiadające kompostownik"

  aha, i dziekuję za przyznanie mi racjii w takim razie :)

 • ~artefaks 2021-08-17
  11:55:27

  5 0

  Pan Arteks ma elementarne braki wiedzy i nie potrafi odróżnić gnojoka od kompostownika

 • ~Tadeusz Kaczmarczyk 2022-05-09
  23:40:41

  0 0

  Panie Knesz tylko jeden Kierunek

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1803