zamknij

Wiadomości

Rybnik: miasto chce walczyć z chaosem reklamowym. Jak?

2023-01-12, Autor: 

Rybnicki magistrat planuje uporządkowanie chaosu przestrzennego występującego w pasie drogowym. Zapowiada kontrole ustawionych wzdłuż dróg reklam.

Reklama

Już wielokrotnie pisaliśmy parku kulturowym, który miał powstać w Rybniku. Jak na razie magistrat nic takiego nie stworzył. Tymczasem urzednicy zapowiadają inną formę walki z reklamowym chaosem na ulicach miasta.

Wszechobecny nieład, pstrokate reklamy przytłaczająca szarzyzna to obraz codziennego dnia na naszych ulicach. Wiele miast wypowiedziało już wojnę lokalnej bylejakości. Jednym z pomysłów na poprawę wizerunku naszego miasta jest uporządkowanie przestrzeni publicznej pasa drogowego – zapowiada Ilona Krajczewska, naczelnik Wydziału Dróg UM.

Legalne czy nielegalne?

Nielegalne reklamy są zmorą dróg w całym kraju. Nie tylko wpływają negatywnie na przestrzeń publiczną, ale co gorsza mają wpływ na poziom bezpieczeństwa. Zdarza się bowiem, że nośniki reklamowe ograniczają widoczność kierowcom czy utrudniają przejścia pieszym. Irytujące bywają też ustawione na chodnikach tzw. potykacze, ograniczające przestrzeń przechodniom.

Dlatego w Rybniku podejmujemy inicjatywę i przystępujemy do kontrolowania usytuowanych w pasie drogowym reklam – mówi Ilona Krajczewska. – Będziemy zwracać uwagę, czy znajdujące się na obiektach reklamy, są umiejscowione tak, aby nie utrudniały poruszania się po drogach. Sprawdzimy też, czy ich właściciele mają odpowiednie zezwolenia - dodaje.

Bez pozwolenia i opłaty ani rusz!

Magistrat przypomina, że na umieszczenie reklamy w pasie drogowym trzeba uzyskać zezwolenie zarządcy drogi. Dotyczy ono nie tylko konstrukcji reklamowych stawianych na poboczach, ale też tych na chodnikach czy reklam przytwierdzonych do budynku, które wystają nad chodnikiem – czyli wiszą nad pasem drogowym.

Zajęcie pasa drogowego to również koszt dla reklamującego. Wysokość opłaty za zgodę na ustawienie reklamy regulują lokalne przepisy. W Rybniku jest to uchwała Rady Miasta. Opłatę za zajęcie pasa drogowego, w celu umieszczenia reklamy, ustala się jako iloczyn liczby metrów kwadratowych powierzchni reklamy, liczby dni zajmowania pasa drogowego i stawki opłaty za zajęcie 1 m2 pasa drogowego. Cenniki poniżej:


Warto wziąć pod uwagę fakt, że zgodnie z ustawą o drogach publicznych, kara za nielegalne zajęcie pasa drogowego jest dziesięć razy większa niż opłata za jego legalne zajęcie – słyszymy w magistracie.

Dlaczego w Rybniku nie działa szumnie zapowiadany park kulturowy? Do tego tematu będziemy wracać.

Oceń publikację: + 1 + 30 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~Lateks 2023-01-12
  13:47:27

  32 13

  Kto wymyśla te tytuły. To powinno brzmieć "Urząd szuka pieniędzy będą wysyłać wezwania do zapłaty za reklamy"

 • ~Moneta 2023-01-12
  14:02:26

  30 6

  Serio???
  Ile lat oni juz rzadza Rybnikiem?
  Ile razy to obiecali?

  Wiadomo ze Rybniczanie maja problem z estetyka i miasto musi im pomoc. Ale to troche pozno. Po o ta wrzutke robia teraz. iadomo ze i tak NIC sie nie zmieni w tej kwestii. Rybnik i okolice wygladaja jak oskurne wschodnie targowisko. Bazar ruski w porownaniu z innymi miastami czczegilnie na zachodzie Polski - wystarczy wyjechac w Opolskie.

 • ~norton 2023-01-12
  14:06:23

  50 1

  Jeszcze zróbcie porządek z hulajnogami walającymi się wszędzie gdzie się tylko da - zajmującymi przestrzeń pieszym oraz rowerzystom.

 • ~WebAdmin 2023-01-12
  14:20:05

  28 4

  Oświetlenie chociaż przejść dla pieszych, pozbycie się nielegalnie składowanych śmieci na z poboczy i chodników. Decyzje godne pochwały, ale zobaczę jaka będzie realizacja. Kibicuję jako mieszkaniec.
  Trzecim krokiem powinno być ograniczenie zbioriwego pijaństwa na ulicach, na którym symbolicznie zarabia miasto.

 • ~Sinner 2023-01-12
  14:32:33

  39 5

  Jaki Rybnik był piękny w latach 80-tych kiedy nie było reklam i 90-tych kiedy było ich w miarę niewiele. Teraz to syf, bardzo brzydkie miasto.

 • ~exx 2023-01-12
  14:58:20

  37 4

  A komu sa potrzebne te reklamy? Czy ktoś z nich skorzystał? Odpisał tel. czy adres. Przecież jest internet od tego.

 • ~exploriurbex 2023-01-12
  15:17:15

  36 3

  Wielu z nas wkurza nadmiar zapaskudzonej reklamami przestrzeni. Szczególnie te bannery to jest zmora. Nie chcemy tego, naprawdę nie.

 • ~Maksymilian Popeć 2023-01-12
  17:14:39

  11 17

  Nawet gdyby wszystkie szpecące reklamy z całej Wolski zostały by zlikwidowane, nawet gdyby wszystkie śmiecie zostały wysprzątane. To pozostaną jeszcze chałupy, przyczepy, samowolki, fawele itp, które obesrały cały nasz kraj w najładniejszych miejscach. Nie ma już Polski i nawet gdy za kilkanaście lat może uda nam się nieco uprzątnąć cały ten bajzel po pisie, to i tak wszędzie wokół nas będą tylko budynki i nic więcej.

 • ~Columbo 2023-01-12
  18:13:33

  47 1

  Proponuję zacząć od reklam na tym portalu ... Pozdrawiam !!!

 • ~starlord 2023-01-13
  09:01:04

  10 6

  No tak, najpierw wbijają nielegalnie na prywatną działkę i wycinają drzewa, teraz będą narzucać ludziom co mogą a czego nie mogą sobie powiesić na swoim płocie który stoi na własnej działce. Najlepiej wpiszcie to w plan zagospodarowania przestrzennego, będzie kolejny bubel jak zakaz wykonania elewacji garażów blaszanych z blachy.

  Urząd miasta Rybnik w pigułce.

 • ~Misio Misiek 2023-01-13
  20:16:06

  5 3

  niech 0,49 zacznie umiejętnie wydawać nasze pieniądze, więcej ich będzie w kasie miasta.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1542