zamknij

Wiadomości

Rybnik bez reklam? Temat został „zamrożony”

2019-07-17, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Swego czasu pisaliśmy o idei, jaką magistrat chciałby wprowadzić w centrum miasta. Chodzi o park kulturowy z zakazem umieszczania tablic, napisów, ogłoszeń reklamowych i innych znaków niezwiązanych z ochroną parku kulturowego. Powstała nawet wizualizacja miasta bez reklam. Nic się jednak do tej pory nie zmieniło. Dlaczego?

Reklama

Ten temat cieszył się zainteresowaniem wśród naszych Czytelników. W grudniu 2016 roku opublikowaliśmy artykuł o Rybniku bez reklam. Wspomnieliśmy o tym, że władze Rybnika chcą stworzyć park kulturowy obejmujący całe śródmieście. Jego granice miałyby biegnąć wzdłuż ul. Kościuszki, Piasta, Mariańskiej, Kotucza, bulwarów nad Nacyną, Raciborską, Wiejską, a także w pobliżu ul. Reymonta. W sumie ochroną ma zostać objęty obszar śródmieścia miasta o powierzchni około 121 hektarów.

Powstała nawet wizualizacja, o której mówił podczas Rybnickiego Forum Kultury prezydent Piotr Kuczera.

- Prezentuje on przestrzeń miasta w nieco inny sposób. Symbolem parku kulturowego zostały parasole na rynku, o zmianę których walczyliśmy 1,5 roku. Przez tamten czas spotkałem się z wieloma głosami w dyskusji. Ład przestrzenny jest tym dobrem, nad którym rybniczanie muszą pracować. Jest to trudne, ale z drugiej strony musimy pokazywać pewne wzorce, że przestrzeń może być ładna. Marzy mi się, by to dotyczyło wszystkich przestrzeni publicznych w mieście – mówił w 2016 roku Piotr Kuczera.

Przypominamy, jak wyglądała wspomniana wcześniej wizualizacja:

Miasto chciałoby utworzyć park kulturowy do 2020 roku >>Jak wyglądałby Rybnik bez reklam? Teraz możemy to zobaczyć na filmie<<

Do 2020 pozostało niecałe pół roku. Sprawdzamy więc, na jakim etapie znajduje się wdrożenie idei w życie. Jak zapewnia nas Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu - działania związane z utworzeniem parku kulturowego pod nazwą „Park Kulturowy Stare Miasto Rybnik” są w trakcie realizacji. - W najbliższym czasie planowane są konsultacje społeczne w tym temacie. Z uwagi na przebieg procesu konsultacji trudno w tej chwili określić, kiedy projekt uchwały w sprawie utworzenia parku kulturowego trafi pod obrady Rady Miasta Rybnika – wyjaśnia.

Jak przyznaje jednak Agnieszka Skupień, temat został „zamrożony” na pewien czas ze względu na niejasne stanowiska wojewodów w stosunku do uchwał wprowadzonych w innych miastach. - Tzw. ustawa krajobrazowa jest, natomiast jej wdrażanie w życie w tym porządku prawnym, w którym jesteśmy jest dość skomplikowane. Jesteśmy w kontakcie z miastami, które zaczęły wdrażać parki kulturowe, wymieniamy się doświadczeniami, dzięki temu, że sprawę odłożyliśmy w czasie mamy szansę podejrzeć, to co się udało i co się nie udało w innych miastach – tłumaczy nasza rozmówczyni.

Będziemy śledzili ten temat.

Oceń publikację: + 1 + 45 - 1 - 14

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~nairuk 2019-07-17 09:45:25

  miasto bez zbędnych reklam, to by było coś.

 • ~exx 2019-07-17 09:54:21

  Cały Rybnik bez tych szpecących szmat!
  Od tego jest internet, TV i radio. Kto to wymyślił, reklamować jakieś dziadostwo, które znajduje się w sąsiednim mieście, a u nas zaśmieca tzw. banerem przestrzeń. Powiedzcie mi jak ma wyglądać odbiór takiej reklamy? Mam się zatrzymać autem i zrobić zdjęcie czy zapisać na spacerze nr telefonu? No kretynizm do potęgi.
  Banery raus!

 • ~Tomek_81 2019-07-17 10:44:29

  Reklama powinna być dozwolona tylko dla działalności prowadzonej na danej nieruchomości. Oklejanie płotów reklamami jak np na skrzyżowaniu Rudzkiej i Kotucza to nic innego jak zaśmiecanie przestrzeni publicznej i powinno być zabronione. Niestety póki co mamy tylko plany i to dotyczące tylko ścisłego centrum.

  73 5
 • ~ka22 2019-07-17 11:32:34

  Zdecydowanie banery won z centrum. Ta pstrokacizna niczemu nie służy, jedynie zniechęca. Mamy XXI wiek i wyszukiwarki internetowe. Ale to pierwszy krok, bo przeważnie usunięcie reklamy odsłania paskudny tynk, najczęsciej w obrzydliwym morelowym kolorze.
  A tak przy okazji, czas również, żeby sklepy przestały zaśmiecać ludziom posesje gazetkami. Naprawdę szkoda papieru.

  52 3
 • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2019-07-17 11:37:45

  Jadąc przez cała Europę doświadczam tzw. ciszy reklamowej, na autostradach żadnych reklam, w miastach mało i jak już to o jednakowej stylistyce i gustowne.

  W Polsce jak w Bangladeszu, kiczowato i kolorowo.

  A już ta pani z wielkim biustem i białym uśmiechem przy każdym wjeździe do miasta to największy gniot.

  61 2
 • ~bajzi 2019-07-17 11:41:30

  Rozumiem że tych retuszowanych gęb które pojawiają sią przed każdymi wyborami też nie będę musiała oglądać.

  53 4
 • ~Admirał Pieskov 2019-07-17 12:08:48

  "Temat zamrożony" czyli już przesądzone, że tym temacie NIEDASIE nic zrobić. A to wojewoda, a to kilku właścicieli zrobi aferę i można będzie umyć ręce.
  Ale żeby dowalić przedsiębiorcom kary za lodówki w ogródkach, to już nie ma przeszkód.
  Szkoda, że ta inicjatywa prawdopodobnie zakończy się na wizualizacjach, bo dbanie o estetykę miasta powinno zacząć się od tego tematu...

  39 4
 • ~Cuthbert_Collingwood 2019-07-17 12:45:14

  Abteilung für Architektur und Stadtgestaltung Stadt Wien wydał regulację, która określa maksymalna wielkość, wyglad, treść, umieszczenie, itp. oraz obowiazkowe informowanie urzędników o tym, że chce się coś powiesić (zanim się to zrobi...) i jakoś się da dostosować...

  Z drugiej strony mam takie UK - jak to nie jest zabytek-zabytek (czyli te np. pod opieka English Heritage), to śródmieście czy centra miast zawalone sa reklama. Dlatego fajnie mieszka sie na brytyjskiej wsi, paradoksalnie.

  11 4
 • ~Arteks 2019-07-17 14:06:20

  Co by nie powiedzieć to jakaś świadomość wzrasta bo w centrum jest zdecydowanie lepiej niż 10 lat temu. Natomiast okropnie wyglądają płoty pokryte tymi bannerami. Trochę za długo to trwa. Jeśli inne samorządy już w tej sprawie coś zrobiły to my też powinniśmy konkretnie działać. Najpierw można zacząć od wszystkich państwowych gmachów namawiając do współpracy ich administratorów (np. dworzec PKP). Warto też zrobić porządek z budynkami komunalnymi (wstyd pisać ale na budynku ratusza na Rynku też często wiszą bannery). @Cutbert - dlatego Brytyjczycy i Amerykanie tak bardzo uwielbiają Europę kontynentalną, a szczególnie Pragę, czy miasta niemieckie, skandynawskie lub austriackie. Tam przestrzeń wizualno-estetyczna jest tak samo ważna jak wszystko inne. U nas mamy totalny misz-masz - nie tylko w kontekście reklam. Ale jak kiedyś byłem na Ukrainie i przyjechałem do Rybnika to nagle stwierdziłem, że u nas jest "porządek". ;)

  16 14
 • ~Arteks 2019-07-17 14:07:57

  Dużo straciliśmy jako miasto przez śmierć nieodżałowanego Studenta. On był bardzo mocno zaangażowany w poprawę estetyki miasta i wdrożenie tu tzw. parku kulturowego.

  21 8
 • ~pprywatne 2019-07-17 15:08:29

  ~Jedynie Prawdziwy Polak - Bo cała Europa już zrozumiała, że skuteczność tego typu reklamy jest bliska zeru i napędzana jest tylko przez producentów tego badziewia.
  Zastanówcie się ile razy skorzystaliście z informacji na banerze.

  19 2
 • ~pprywatne 2019-07-17 15:13:08

  Z innej strony patrząc, dlaczego ktoś ma mi na mojej działce zabronić powiesić baner.
  Dopóki reklamujący się będą się łudzić, że to im pomoże w biznesie ciężko będzie ograniczyć to zjawisko.

  Zakazałbym natomiast rażących w nocy ekranów LEDowych w sąsiedztwie dróg.

  15 5
 • ~Zoltan666 2019-07-17 15:46:59

  czytałem ostatnio że w Irlandii osiemdziesięcioletnia kobieta dostała nakaz zdjęcia tabliczki z nazwą ulicy w języku irlandzkim który bez pozwolenia powiedziała na swoim płocie. w razie nie dostosowania się do polecenia 2000 euro kary. zobaczcie jak wyglądają kraje cywilizowane jak Szwajcaria, Dania czy wspomniana Irlandia. żadnych szpecących bannerów przy drogach a interes się jakoś kręci, czyli jednak można.

  12 1
 • ~bajzi 2019-07-18 08:40:49

  Małżonek woli tę laskę z dużym dekoltem, niż tęskne spojrzenie Janika, czy ironiczny uśmieszek Krząkały.

  3 0
 • ~hub381 2019-07-19 12:33:36

  Dot. Nowego TUNELU Rybnik Płn-Paruszowiec !
  Kiedy bedzie otwarty ? Coś to b.długo trwają te odbiory.
  Myślę,że 22 Lipca,tylko kierego roku ?
  Pozdrawia i pyta Inwalida(nie wojwnny).

  2 0
 • ~hub381 2019-07-19 12:56:11

  Dot. Nowego TUNELU Rybnik Płn-Paruszowiec !
  Kiedy bedzie otwarty ? Coś to b.długo trwają te odbiory.
  Myślę,że 22 Lipca,tylko kierego roku ?
  Pozdrawia i pyta Inwalida(nie wojwnny).

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Z odmrożenia jakich usług cieszysz się najbardziej?


Oddanych głosów: 877