zamknij

Wiadomości

Ruszyły odbiory węgla z kopalń. PGG ma pieniądze na wypłaty

2021-03-24, Autor: Tomasz Raudner

Polska Grupa Górnicza wciąż nie otrzymała pieniędzy z tarczy finansowej PFR, a ubiega się o około 1,7 mld zł. Choć kondycja finansowa spółki jest trudna, wiadomo, że wypłaty pensji nie są zagrożone.

Reklama

Czy Polska Grupa Górnicza będzie mieć pieniądze na wypłaty? To pytanie pojawia się regularnie w kontekście bardzo trudniej sytuacji finansowej górniczego molocha. W styczniu w alarmowym tonie wypowiadał się Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpień 80.

- Owszem, spółka wygenerowała środki na wypłaty, które poszły w styczniu, owszem, spółka jeszcze posiada środki na wypłatę w lutym, ale według mojej najlepszej wiedzy spółka nie będzie już w stanie obsłużyć czternastki, która powinna być wypłacona do 15 lutego. Z bieżącej działalności spółka już nie jest w stanie tego obsłużyć – mówił nam Bogusław Ziętek.

Polska Grupa Górnicza wydała nawet specjalne oświadczenie, w którym zapewnia, że „na bieżąco reguluje wszystkie zobowiązania wobec pracowników. [...] Spółka zamierza kontynuować terminowe wypłacanie świadczeń wobec pracowników, wliczając w to nagrodę roczną, tzw. 14. pensję."

PGG o wypłatach za marzec: są niezagrożone

Teraz powoli kończy się marzec, więc zastanawiamy się, czy coś się zmieniło w sytuacji PGG i czy spółka będzie mieć pieniądze na wypłaty.

- Wypłaty nie są zagrożone – zapewnia Tomasz Głogowski, rzecznik PGG.

Decyzja o tarczy PFR dla PGG do końca marca?

Jednak nie jest to efekt uzyskania pomocy z Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju, o co zabiega spółka od połowy 2020 r. Pomocy tej PFR nie przyznał. Nieoficjalnie dowiadujemy się, że decyzja o wsparciu finansowym może zapaść do końca marca.

Energetyka zaczęła odbierać węgiel z PGG

Okazuje się natomiast, że węgiel z kopalń zaczęły odbierać firmy energetyczne, przez co na konta PGG trafiają przelewy.

Spółka węglowa wciąż negocjuje też warunki dostaw czarnego paliwa ze spółkami, które wypowiedziały PGG umowy. To TauronElektrociepłownia Będzin i Grupa Azoty. Z kolei Polska Grupa Energetyczna zapowiedziała renegocjację umowy.

- To wszystko trwa, ale negocjacje idą do przodu i w większości uzyskaliśmy porozumienia – mówi Tomasz Głogowski.

Oceń publikację: + 1 + 29 - 1 - 33

Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,ruszyly-odbiory-wegla-z-kopaln-pgg-ma-pieniadze-na-wyplaty,wia5-1-4482.html

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~Longina b 2021-03-24 11:02:55

  PGG.powinna ogłosić upadłość.Dojenie kasy od uczciwie pracująch i płacących podatki to jest chamstwo.Nic dziwnego skoro Wóda obiecał Polakom dojną zmianę.

  53 36
 • ~siarzewski 2021-03-24 11:34:02

  Polskie górnictwo to jest taki burdel, że nawet gdyby wydobywano złoto, cała branża byłaby na minusie.

  Państwo polskie na to pozwala, więc około kopalniane pijawki bogacą się ile tylko mogą.

  A długi - no cóż... Podatnik zapłaci....

  63 17
 • ~ 2021-03-24 12:43:51

  Mam nadzieję, że zostaną dowody na to, kto spółkom energetycznym „nakazał” odbiór węgla droższego. Dlaczego? Bo to działanie na szkodę podmiotów prawa handlowego. Za takie coś idzie się siedzieć. I ktoś za to odpowie.
  Nie mówię już o tym, że za chwile się dowiemy ..... że prąd drożeje bo Unia. No nie tylko moi mili Państwo. Jeśli się prąd robi z węgla droższego to musi być drożej. Czyli zapłacimy więcej MY WSZYSCY. Plusy robią ci którym rachunki za praz wzrosły, minusy ci którym zmalały. Bardzo proszę :)

  33 29
 • ~romcost 2021-03-26 16:32:48

  Jak mogą te skanseny być konkurencję, skoro np. W odległości ok. 2 km są dwie kopalnie, dwie dyrekcję, dwie powierzchnię i dwa zestawy po 20 związków zawodowych z dołem kopalnie są połączone? Już dawno z jednej kopalni powinien zostać tylko szyb towarowo wentylacyjny, pozbyli by się kilku tysięcy niepotrzebnych etatów... Wszystkie pozostałe nierentowna kopalnie dawno miały być zamknięte. Teraz mamy Jarek dej, bo opony bydymy polić...

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 307