zamknij

Wiadomości

Tauron przestaje kupować węgiel od PGG. Cena surowca była niekorzystna

2020-12-23, Autor: tora

Polska Grupa Górnicza traci poważnego klienta. TAURON Polska Energia S.A. wręczył producentowi węgla wypowiedzenie umowy na dostawy węgla dla trzech spółek grupy: TAURON Wytwarzanie S.A., TAURON Ciepło sp. z o.o. oraz Nowe Jaworzno Grupa TAURON sp. z o.o – poinformowała spółka w komunikacie.

Reklama

PGG strategicznym dostawcą dla Taurona. I co z tego?

Tauron podkreśla w komunikacie, że „PGG jest strategicznym partnerem […] w zakresie dostarczania węgla. W 2019 r. [...] zakupił od PGG 2,52 mln ton węgla, co stanowiło 38 proc. tego paliwa zakupionego ogółem przez Emitenta (Tauron – przyp. red.), a 44 proc. dostaw węgla do produkcji energii elektrycznej i ciepła przez Grupę Emitenta zostało zaspokojone surowcem z zakładów górniczych należących do Grupy Emitenta.”

Tauron rezygnuje, bo warunki współpracy z PGG niekorzystne

Wytwórca energii zwraca jednak uwagę, że warunki gospodarcze, które mają bezpośredni wpływ na jego działalność „uległy istotnej zmianie”.

„Emitent odnotował nadmierne trudności w bieżących odbiorach węgla wskutek ograniczonej produkcji i sprzedaży energii elektrycznej wynikającej z sytuacji rynkowej i pogodowej.” informuje Tauron.

Jednocześnie dodaje, że nie potrafił się dogadać z PGG w sprawie ceny węgla oraz rocznych ilości dostaw węgla. Tauron informuje, że zabiegał o to od grudnia 2019 roku. To spowodowało, że „...złożył PGG oświadczenie o wypowiedzeniu umowy z zachowaniem sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego, tj. na dzień 30 czerwca 2021 r. Oświadczenie zawiera jednak zastrzeżenie, iż w przypadku bezskuteczności oświadczenia Emitenta o wypowiedzeniu Umowy z zachowaniem wyżej wskazanego sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia, oświadczenie to należy traktować jako wypowiedzenie Umowy złożone z zachowaniem dwuletniego okresu wypowiedzenia ze skutkiem na koniec roku kalendarzowego, w którym upłynie okres wypowiedzenia, tj. na dzień 31 grudnia 2022 r.”

Tauron otwarty na nowe rozdanie z PGG

Uwolnienie się od tej umowy pozwoli Tauronowi uniknięcia dalszego pogarszania się swojej sytuacji finansowej. Katowicki koncern energetyczny deklaruje jednak chęć dalszej współpracy z PGG, ale na nowych warunkach.

„Pomimo wypowiedzenia Umowy, Emitent wyraża intencję kontunuowania długoterminowej współpracy z PGG na wspólnie określonych, nowych warunkach, dostosowanych do bieżących warunków rynkowych kontraktacji węgla.”

Tauron zaznacza też, że wypowiedzenie umowy na dostawy węgla z PGG nie zakłóci działalności spółek Grupy Tauron. „Ewentualne dodatkowe zapotrzebowanie na paliwo węglowe zostanie zaspokojone w szczególności przez produkcję tego surowca przez zakłady górnicze należące do Grupy Emitenta.”

PGG nie uznaje wypowiedzenia

Co na to PGG?

PGG wydała oświadczenie w związku z komunikatem Tauron Polska Energia S.A.

"Polska Grupa Górnicza S.A. informuje, że nie uznaje wypowiedzenia umowy przez Tauron Polska Energia S.A. z zachowaniem 6-miesięcznego okresu za skuteczne.

Wykonanie kontraktu przez Tauron Polska Energia S.A. w 2020 roku do dnia dzisiejszego wyniosło niespełna 32 proc. zamówionej ilości węgla.

Umowa wieloletnia miała za zadanie chronić obie strony przed wahaniami cen CIF ARA i w ten sposób równomiernie rozkładać ryzyko na obie strony kontraktu.

W pierwszym okresie obowiązywania umowy ceny PGG S.A. były niższe od cen CIF ARA i Tauron Polska Energia S.A. kontrakt wykonywał.

Kiedy indeks CIF ARA uległ obniżeniu, Tauron Polska Energia S.A. wystąpił z żądaniem zmiany ceny i faktycznie zmniejszył odbiory węgla, przenosząc całe ryzyko kontraktu na PGG S.A.

PGG S.A. oczekuje respektowania zapisów umowy i zachowania 2-letniego okresu wypowiedzenia. - brzmi oświadczenie Polskiej Grupy Górniczej.

Oceń publikację: + 1 + 30 - 1 - 12

Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,tauron-przestaje-kupowac-wegiel-od-pgg-cena-surowca-byla-niekorzystna,wia5-1-4067.html?fbclid=IwAR2cC6ds6uRHBGOX_mdXZVfGGwJqj1H6jlDIP9r6V0oHucoxTIfZtZ86NbE

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
 • ~Franz Kawka 2020-12-23 08:52:55

  A co na to nasz premier Pinokio? W państwowej Energii geniusze socjalistycznej gospodarki centralnie planowanej wymienili 9 prezesów od 2017 roku, ale sytuacji to raczej nie poprawiło. Można to samo zrobić w Tauronie, chleba z tego nie będzie ale odprawy sobie wypłacą. A wystarczyło podobno nie kraść?

 • ~ 2020-12-23 09:25:34

  A co na to Franc: PO nie zrobiło niczego w sprawie sytuacji w górnictwie (v-ce premier Bieńkowska) „Były pieniądze, a oni, wiesz, pili, lulki palili, swoich ludzi poobstawiali, sam wiesz, ile zarabiali i nagle pierdyknęło” …..

  48 90
 • ~ 2020-12-23 09:52:56

  do Franca - i pamiętaj, dla ciebie to jest Pan Premier Mateusz Morawiecki, wybrany większością w demokratycznych wyborach. Wypowiadając się o Premierze, należy przyjąć postawę zasadniczą i z powagą. Ale ty w wojsku nie byłeś i nie wiesz co to znaczy. Dopóki Premierem jest Pan Mateusz Morawiecki, o stan polskiej gospodarki jestem spokojny.

 • ~ex_bosman 2020-12-23 10:15:38

  Fenomenem tego portalu jest to, że pod totalnie każdym artykułem zwykle w pierwszych 5 komentarzach pojawia się zwolennik PIS i PO i wzajemnie obrzucają się błotem. Wyzwanie dla Redakcji - wrzućcie coś o hodowli jedwabników lub inny maksymalnie apolityczny temat, zobaczmy, czy sytuacja się powtórzy.
  Wesołych Świąt.
  A w wolnej chwili polecam lekturę strategii Dziel i rządź. Idealnie się wpisuje w to, co się tutaj wyprawia.

  49 9
 • ~Maksymilian Popeć 2020-12-23 10:18:47

  @artefakc - uważaj na tą swoją zasadnicza postawę, bo już jesteś tak sztywny i tak nadmuchany, że zwyczajnie pękniesz a my będziemy się z takich troli jak ty śmiać do rozpuku.

  44 21
 • ~P-S 2020-12-23 10:26:39

  Oczywista oczywistość. Kupuje się tam, gdzie najtaniej. Skoro PGG przynosi straty i myślało, że podnosząc ceny na węgiel sobie to odrobi to się pomylili. Tak to w kapitalizmie nie działa. Masz drożej niż konkurencja ? To u Ciebie nie kupują.

  64 7
 • ~ 2020-12-23 10:30:47

  do bosmana - masz rację. Uczciwie byłoby gdybyś napisał tak: "pod każdym artykułem w pierwszych komentarzach ZAWSZE pierwszy pojawia się zwolennik PO, któremu w odpowiedzi zaczyna odpowiadać zwolennik PIS".

  18 42
 • ~hub381 2020-12-23 11:13:08

  Co to znów wygaduje niejaki artefkc, on sam nie wierzy co nabazgrał.
  Sprawy te nic nie mają wspólnego z PO, lecz z nowymi GŁUPISZONAMI
  rządzącymi naszą gospodarką. Dowód zalegające zwały węgla na kopalniach + kryzys epidemiologiczny są tego skutkami + MATOŁAMI obstawiane przez rządzących.

  35 16
 • ~ 2020-12-23 12:37:45

  @artesmarte
  Premiera RP nie wybiera sie wiekszoscia glosow w demokratycznych wyborach. Cos ci sie pomerdalo, zostal wybrany jako posel razem z 459 innymi.

  33 8
 • ~tf2 2020-12-23 12:38:42

  Kupuje się tam gdzie jest taniej? Ciekawe, to coś nowego.
  Unia Europejska ma całkiem inną filozofię, pozbawiając Polskę źródeł energii a większość państw w Europie konkurencyjności na świecie. Ciekawe, że Niemcom zezwala na inwestowanie w wydobycie i energię z węgla brunatnego.

  20 26
 • ~sympatykrybnika 2020-12-23 14:06:50

  O tym temacie napisałem co prawda „ni w pięć, ni w dziewięć” wczoraj o 16:58:59 odnosząc się do hasła pomoc, za co dostałem srogie czerwone minusy. Zadałem pytanie „Ale, kto pomoże górnictwu?”, gdy taki Tauron przestanie do swoich celów energetycznych kupować węgiel z PGG.
  Górnictwo i także strona społeczne, tegoż górnictwa (czytaj związki zawodowe w liczbie mnogiej) muszą same sobie pomóc. To oni muszą zacząć grać pierwsze skrzypce w SPRAWIEDLIWEJ TRANSFORMACJI REGIONÓW WĘGLOWYCH. Przecież jest to to proces odchodzenia od wydobycia i zużycia węgla z uwzględnieniem potrzeb i obaw społeczności zamieszkujących regiony węglowe. To oni muszą za asymilować każdy pieniądz pojawiający się w przestrzeni publicznej, zarówno ten z UE, ten z budżetu państwa i ten od inwestorów prywatnych (jak Solorz w węglu brunatnym, w Zespole Elektrowni Pątnów Adamów Konin) na transformację, która bardziej będzie niezbędna jutro dzieciom tychże górników. Moi drodzy pamiętajcie, że ostatnich gryzą psy.

  8 9
 • ~sympatykrybnika 2020-12-23 14:13:27

  ~P-S – Oczywista oczywistość. Tylko to, co tu mamy, to naprawdę kapitalizm, gospodarka rynkowa?

  9 5
 • ~sympatykrybnika 2020-12-23 14:26:48

  Jeszcze dzisiaj węgiel utrzymuje silną pozycję w światowej energetyce, głównie dzięki Indiom i Chinom, to tendencje spadowe już są widoczne i możliwe, że znajdujemy się blisko punktu zwrotnego.
  Chin wyznaczyły datę osiągnięcia neutralności klimatycznej na 2060 r.
  Lada moment, zaraz po objęciu prezydentury w USA, Joe Biden również najprawdopodobniej wyznaczy datę na 2050 r.
  Wedle Międzynarodowej Agencji Energii (MEA) w 2025 r. ilość wygenerowanej energii z źródeł odnawialnych ma przekroczyć tę wytworzoną z węgla. Mijający rok pokazał, że podobne prognozy mogą zostać wywrócone do góry nogami. Jeśli jednak nie wydarzy się nic w skali podobnego do epidemii koronawirusa, za 5 lat powinniśmy przeżywać światowy „tipping point”, po którym czekać nas będzie stosunkowo prosty rajd do przyszłości bez węgla.
  A my tu w Polsce pamiętajmy, że ostatnich gryzą psy.

  10 8
 • ~sympatykrybnika 2020-12-23 14:36:44

  Z ostatniej chwili:
  „"To wszystko jest do kosza!" - związkowiec dobitnie o projekcie umowy ws. górnictwa, który przygotował resort Jacka Sasina
  Suchej nitki na projekcie umowy społecznej dotyczącej transformacji górnictwa, przygotowanym przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, nie zostawia szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności DOMINIK KOLORZ. - Tak fatalnego projektu transformacji górnictwa nikt się nie spodziewał - przyznał. (...) Według Kolorza żaden paragraf tego projektu umowy nie tylko nie nadaje się do podpisania, ale i do negocjacji.
  Zainteresowanych odsyłam do tekstu Darii Klimza na stronę https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103085,26633772,to-wszystko-jest-do-kosza-zwiazkowiec-dobitnie-o-projekcie.html

  6 8
 • ~sympatykrybnika 2020-12-23 14:46:32

  Michał Tabaka na Bizblog.pl napisał:
  „To zła Bruksela odpowie za upadek PGG?
  Zachowanie spółek energetycznych względem PGG wskazuje, że państwo POSTAWIŁO na górniczej spółce jednak KRZYŻYK. Tylko nie wie, jak o tym wszystkim powiedzieć na głos. Państwowe spółki energetyczne robią więc krok do tyłu. Rząd niby z górnikami cały czas rozmawia, ale już ich zaczyna przygotowywać na najgorsze.”
  Całość na https://spidersweb.pl/bizblog/tauron-wypowiedzenie-umowy-pgg/

  7 9
 • ~Teoretyk 2020-12-23 15:14:04

  Czy ktoś z Was pamięta w jaki sposób zostały sprywatyzowane polskie cukrownie? Bardzo podobna taktyka.

  9 4
 • ~sympatykrybnika 2020-12-23 15:58:32

  FAMUR idzie w OZE
  Famur, jeden z największych w Polsce producentów maszyn górniczych podpisał ze swoim większościowym akcjonariuszem, firmą TDJ, list intencyjny w sprawie utworzenia i realizacji wspólnego przedsięwzięcia w obszarze energetyki i energii odnawialnej. RYFAMA (Ś.P. 24-04-2020 w wieku 125 lat) należąca do Famuru nie doczekała tej TRANSFORMACJI, a szkoda!

  7 7
 • ~sympatykrybnika 2020-12-23 17:08:11

  Rachunek zapłacą podatnicy za zwały węgla (23,5 mln ton), którego wystarczy nam na pół roku.
  Rachunek za brak rozwiązania problemu nadpodaży węgla płacą natomiast wszyscy Polacy.
  • Pierwszą ratę, na ok. 200 mln zł, zapłaciliśmy na przełomie roku, gdy Agencja Rezerw Materiałowych, powołana do zapewniania strategicznych zapasów np. na wypadek katastrof naturalnych, kupiła i zgromadziła w Wielkopolsce blisko 1 mln ton niepotrzebnego nikomu węgla, aby zapewnić PGG pieniądze na wypłatę 13-tej i 14-tej pensji górnikom.
  • Drugą ratę płacimy w rosnących rachunkach za prąd.
  • Trzecią ratę zapłacimy w rosnących cenach towarów, bo podwyżki cen energii dla większych odbiorców w III kw. 2020 roku przekraczały nawet 20% r/r.

  11 7
 • ~corona 2020-12-24 01:00:31

  Sympatyk, Ty tak fajnie naukowo tutaj piszesz. Mądrego to miło posłuchać. Ciekaw jestem gdzie wyczytałeś że w górnictwie jest 13stka? Albo jesteś rzetelny i wstawiasz tutaj konkretne i potwierdzone informacje albo na pudelka mykaj.

  8 1
 • ~sympatykrybnika 2020-12-24 13:32:39

  ~corona o płacach w tym o TRZYNASTKACH

  Przeciętna wypłata w lutym w górnictwie węgla wyniosła 10 985,15 zł brutto, czyli była dwukrotnie wyższa niż średnia w całym sektorze przedsiębiorstw (pow. 9 pracowników). Ten sektor w gospodarce wypłaca najwyższe pensje, tj. wyższe niż budżetówka i mikrofirmy. A z danych GUS wynika, że górnicy w lutym byli w tym gronie elitą. W porównaniu ze styczniem przeciętna wypłata górnika wzrosła o aż 3,8 tys. zł brutto. Luty to miesiąc wypłaty trzynastek. Jednak w tym roku trzynastki były dużo obfitsze niż rok wcześniej. Rok temu, w lutym 2019 przeciętna płaca górników była wyższa niż w styczniu tamtego roku o 3,2 tys. zł. A teraz to o 3,8 tys. zł więcej niż w styczniu, czyli trzynastka jest o około 600 zł większa niż rok temu. Łącznie (trzynastka i standardowa pensja), choć ceny węgla mocno spadły, kopalnie wynagrodziły swoich pracowników o 757 zł wyższą kwotą brutto niż rok temu, a uwzględniając koszt pracodawcy - o 912 zł wyższą. To o 7,4 proc. więcej rok do roku przy 7,7-procentowej dynamice we wszystkich branżach.

  Na następną TRZYNASTKĘ za 2020 rok poczekajmy do lutego.
  Oj! Będzie się działo!

  2 5

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Rybnik potrzebuje parku kulturowego?
Oddanych głosów: 529