zamknij

Wiadomości

Tauron przestaje kupować węgiel od PGG. Cena surowca była niekorzystna

2020-12-23, Autor: 

Polska Grupa Górnicza traci poważnego klienta. TAURON Polska Energia S.A. wręczył producentowi węgla wypowiedzenie umowy na dostawy węgla dla trzech spółek grupy: TAURON Wytwarzanie S.A., TAURON Ciepło sp. z o.o. oraz Nowe Jaworzno Grupa TAURON sp. z o.o – poinformowała spółka w komunikacie.

Reklama

PGG strategicznym dostawcą dla Taurona. I co z tego?

Tauron podkreśla w komunikacie, że „PGG jest strategicznym partnerem […] w zakresie dostarczania węgla. W 2019 r. [...] zakupił od PGG 2,52 mln ton węgla, co stanowiło 38 proc. tego paliwa zakupionego ogółem przez Emitenta (Tauron – przyp. red.), a 44 proc. dostaw węgla do produkcji energii elektrycznej i ciepła przez Grupę Emitenta zostało zaspokojone surowcem z zakładów górniczych należących do Grupy Emitenta.”

Tauron rezygnuje, bo warunki współpracy z PGG niekorzystne

Wytwórca energii zwraca jednak uwagę, że warunki gospodarcze, które mają bezpośredni wpływ na jego działalność „uległy istotnej zmianie”.

„Emitent odnotował nadmierne trudności w bieżących odbiorach węgla wskutek ograniczonej produkcji i sprzedaży energii elektrycznej wynikającej z sytuacji rynkowej i pogodowej.” informuje Tauron.

Jednocześnie dodaje, że nie potrafił się dogadać z PGG w sprawie ceny węgla oraz rocznych ilości dostaw węgla. Tauron informuje, że zabiegał o to od grudnia 2019 roku. To spowodowało, że „...złożył PGG oświadczenie o wypowiedzeniu umowy z zachowaniem sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego, tj. na dzień 30 czerwca 2021 r. Oświadczenie zawiera jednak zastrzeżenie, iż w przypadku bezskuteczności oświadczenia Emitenta o wypowiedzeniu Umowy z zachowaniem wyżej wskazanego sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia, oświadczenie to należy traktować jako wypowiedzenie Umowy złożone z zachowaniem dwuletniego okresu wypowiedzenia ze skutkiem na koniec roku kalendarzowego, w którym upłynie okres wypowiedzenia, tj. na dzień 31 grudnia 2022 r.”

Tauron otwarty na nowe rozdanie z PGG

Uwolnienie się od tej umowy pozwoli Tauronowi uniknięcia dalszego pogarszania się swojej sytuacji finansowej. Katowicki koncern energetyczny deklaruje jednak chęć dalszej współpracy z PGG, ale na nowych warunkach.

„Pomimo wypowiedzenia Umowy, Emitent wyraża intencję kontunuowania długoterminowej współpracy z PGG na wspólnie określonych, nowych warunkach, dostosowanych do bieżących warunków rynkowych kontraktacji węgla.”

Tauron zaznacza też, że wypowiedzenie umowy na dostawy węgla z PGG nie zakłóci działalności spółek Grupy Tauron. „Ewentualne dodatkowe zapotrzebowanie na paliwo węglowe zostanie zaspokojone w szczególności przez produkcję tego surowca przez zakłady górnicze należące do Grupy Emitenta.”

PGG nie uznaje wypowiedzenia

Co na to PGG?

PGG wydała oświadczenie w związku z komunikatem Tauron Polska Energia S.A.

"Polska Grupa Górnicza S.A. informuje, że nie uznaje wypowiedzenia umowy przez Tauron Polska Energia S.A. z zachowaniem 6-miesięcznego okresu za skuteczne.

Wykonanie kontraktu przez Tauron Polska Energia S.A. w 2020 roku do dnia dzisiejszego wyniosło niespełna 32 proc. zamówionej ilości węgla.

Umowa wieloletnia miała za zadanie chronić obie strony przed wahaniami cen CIF ARA i w ten sposób równomiernie rozkładać ryzyko na obie strony kontraktu.

W pierwszym okresie obowiązywania umowy ceny PGG S.A. były niższe od cen CIF ARA i Tauron Polska Energia S.A. kontrakt wykonywał.

Kiedy indeks CIF ARA uległ obniżeniu, Tauron Polska Energia S.A. wystąpił z żądaniem zmiany ceny i faktycznie zmniejszył odbiory węgla, przenosząc całe ryzyko kontraktu na PGG S.A.

PGG S.A. oczekuje respektowania zapisów umowy i zachowania 2-letniego okresu wypowiedzenia. - brzmi oświadczenie Polskiej Grupy Górniczej.

Oceń publikację: + 1 + 30 - 1 - 13

Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,tauron-przestaje-kupowac-wegiel-od-pgg-cena-surowca-byla-niekorzystna,wia5-1-4067.html?fbclid=IwAR2cC6ds6uRHBGOX_mdXZVfGGwJqj1H6jlDIP9r6V0oHucoxTIfZtZ86NbE

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
  • ~Franz Kawka 2020-12-23
    08:52:55

    A co na to nasz premier Pinokio? W państwowej Energii geniusze socjalistycznej gospodarki centralnie planowanej wymienili 9 prezesów od 2017 roku, ale sytuacji to raczej nie poprawiło. Można to samo zrobić w Tauronie, chleba z tego nie będzie ale odprawy sobie wypłacą. A wystarczyło podobno nie kraść?

  • ~ 2020-12-23
    09:25:34

    48 90

    A co na to Franc: PO nie zrobiło niczego w sprawie sytuacji w górnictwie (v-ce premier Bieńkowska) „Były pieniądze, a oni, wiesz, pili, lulki palili, swoich ludzi poobstawiali, sam wiesz, ile zarabiali i nagle pierdyknęło” …..

  • ~ 2020-12-23
    09:52:56

    do Franca - i pamiętaj, dla ciebie to jest Pan Premier Mateusz Morawiecki, wybrany większością w demokratycznych wyborach. Wypowiadając się o Premierze, należy przyjąć postawę zasadniczą i z powagą. Ale ty w wojsku nie byłeś i nie wiesz co to znaczy. Dopóki Premierem jest Pan Mateusz Morawiecki, o stan polskiej gospodarki jestem spokojny.

  • ~ex_bosman 2020-12-23
    10:15:38

    49 9

    Fenomenem tego portalu jest to, że pod totalnie każdym artykułem zwykle w pierwszych 5 komentarzach pojawia się zwolennik PIS i PO i wzajemnie obrzucają się błotem. Wyzwanie dla Redakcji - wrzućcie coś o hodowli jedwabników lub inny maksymalnie apolityczny temat, zobaczmy, czy sytuacja się powtórzy.
    Wesołych Świąt.
    A w wolnej chwili polecam lekturę strategii Dziel i rządź. Idealnie się wpisuje w to, co się tutaj wyprawia.

  • ~Maksymilian Popeć 2020-12-23
    10:18:47

    44 21

    @artefakc - uważaj na tą swoją zasadnicza postawę, bo już jesteś tak sztywny i tak nadmuchany, że zwyczajnie pękniesz a my będziemy się z takich troli jak ty śmiać do rozpuku.

  • ~P-S 2020-12-23
    10:26:39

    64 7

    Oczywista oczywistość. Kupuje się tam, gdzie najtaniej. Skoro PGG przynosi straty i myślało, że podnosząc ceny na węgiel sobie to odrobi to się pomylili. Tak to w kapitalizmie nie działa. Masz drożej niż konkurencja ? To u Ciebie nie kupują.

  • ~ 2020-12-23
    10:30:47

    18 42

    do bosmana - masz rację. Uczciwie byłoby gdybyś napisał tak: "pod każdym artykułem w pierwszych komentarzach ZAWSZE pierwszy pojawia się zwolennik PO, któremu w odpowiedzi zaczyna odpowiadać zwolennik PIS".

  • ~hub381 2020-12-23
    11:13:08

    35 16

    Co to znów wygaduje niejaki artefkc, on sam nie wierzy co nabazgrał.
    Sprawy te nic nie mają wspólnego z PO, lecz z nowymi GŁUPISZONAMI
    rządzącymi naszą gospodarką. Dowód zalegające zwały węgla na kopalniach + kryzys epidemiologiczny są tego skutkami + MATOŁAMI obstawiane przez rządzących.

  • ~ 2020-12-23
    12:37:45

    33 8

    @artesmarte
    Premiera RP nie wybiera sie wiekszoscia glosow w demokratycznych wyborach. Cos ci sie pomerdalo, zostal wybrany jako posel razem z 459 innymi.

  • ~ 2020-12-23
    12:38:42

    20 26

    Kupuje się tam gdzie jest taniej? Ciekawe, to coś nowego.
    Unia Europejska ma całkiem inną filozofię, pozbawiając Polskę źródeł energii a większość państw w Europie konkurencyjności na świecie. Ciekawe, że Niemcom zezwala na inwestowanie w wydobycie i energię z węgla brunatnego.

  • ~sympatykrybnika 2020-12-23
    14:06:50

    8 9

    O tym temacie napisałem co prawda „ni w pięć, ni w dziewięć” wczoraj o 16:58:59 odnosząc się do hasła pomoc, za co dostałem srogie czerwone minusy. Zadałem pytanie „Ale, kto pomoże górnictwu?”, gdy taki Tauron przestanie do swoich celów energetycznych kupować węgiel z PGG.
    Górnictwo i także strona społeczne, tegoż górnictwa (czytaj związki zawodowe w liczbie mnogiej) muszą same sobie pomóc. To oni muszą zacząć grać pierwsze skrzypce w SPRAWIEDLIWEJ TRANSFORMACJI REGIONÓW WĘGLOWYCH. Przecież jest to to proces odchodzenia od wydobycia i zużycia węgla z uwzględnieniem potrzeb i obaw społeczności zamieszkujących regiony węglowe. To oni muszą za asymilować każdy pieniądz pojawiający się w przestrzeni publicznej, zarówno ten z UE, ten z budżetu państwa i ten od inwestorów prywatnych (jak Solorz w węglu brunatnym, w Zespole Elektrowni Pątnów Adamów Konin) na transformację, która bardziej będzie niezbędna jutro dzieciom tychże górników. Moi drodzy pamiętajcie, że ostatnich gryzą psy.

  • ~sympatykrybnika 2020-12-23
    14:13:27

    9 5

    ~P-S – Oczywista oczywistość. Tylko to, co tu mamy, to naprawdę kapitalizm, gospodarka rynkowa?

  • ~sympatykrybnika 2020-12-23
    14:26:48

    10 8

    Jeszcze dzisiaj węgiel utrzymuje silną pozycję w światowej energetyce, głównie dzięki Indiom i Chinom, to tendencje spadowe już są widoczne i możliwe, że znajdujemy się blisko punktu zwrotnego.
    Chin wyznaczyły datę osiągnięcia neutralności klimatycznej na 2060 r.
    Lada moment, zaraz po objęciu prezydentury w USA, Joe Biden również najprawdopodobniej wyznaczy datę na 2050 r.
    Wedle Międzynarodowej Agencji Energii (MEA) w 2025 r. ilość wygenerowanej energii z źródeł odnawialnych ma przekroczyć tę wytworzoną z węgla. Mijający rok pokazał, że podobne prognozy mogą zostać wywrócone do góry nogami. Jeśli jednak nie wydarzy się nic w skali podobnego do epidemii koronawirusa, za 5 lat powinniśmy przeżywać światowy „tipping point”, po którym czekać nas będzie stosunkowo prosty rajd do przyszłości bez węgla.
    A my tu w Polsce pamiętajmy, że ostatnich gryzą psy.

  • ~sympatykrybnika 2020-12-23
    14:36:44

    6 8

    Z ostatniej chwili:
    „"To wszystko jest do kosza!" - związkowiec dobitnie o projekcie umowy ws. górnictwa, który przygotował resort Jacka Sasina
    Suchej nitki na projekcie umowy społecznej dotyczącej transformacji górnictwa, przygotowanym przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, nie zostawia szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności DOMINIK KOLORZ. - Tak fatalnego projektu transformacji górnictwa nikt się nie spodziewał - przyznał. (...) Według Kolorza żaden paragraf tego projektu umowy nie tylko nie nadaje się do podpisania, ale i do negocjacji.
    Zainteresowanych odsyłam do tekstu Darii Klimza na stronę https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103085,26633772,to-wszystko-jest-do-kosza-zwiazkowiec-dobitnie-o-projekcie.html

  • ~sympatykrybnika 2020-12-23
    14:46:32

    7 9

    Michał Tabaka na Bizblog.pl napisał:
    „To zła Bruksela odpowie za upadek PGG?
    Zachowanie spółek energetycznych względem PGG wskazuje, że państwo POSTAWIŁO na górniczej spółce jednak KRZYŻYK. Tylko nie wie, jak o tym wszystkim powiedzieć na głos. Państwowe spółki energetyczne robią więc krok do tyłu. Rząd niby z górnikami cały czas rozmawia, ale już ich zaczyna przygotowywać na najgorsze.”
    Całość na https://spidersweb.pl/bizblog/tauron-wypowiedzenie-umowy-pgg/

  • ~Teoretyk 2020-12-23
    15:14:04

    9 4

    Czy ktoś z Was pamięta w jaki sposób zostały sprywatyzowane polskie cukrownie? Bardzo podobna taktyka.

  • ~sympatykrybnika 2020-12-23
    15:58:32

    7 7

    FAMUR idzie w OZE
    Famur, jeden z największych w Polsce producentów maszyn górniczych podpisał ze swoim większościowym akcjonariuszem, firmą TDJ, list intencyjny w sprawie utworzenia i realizacji wspólnego przedsięwzięcia w obszarze energetyki i energii odnawialnej. RYFAMA (Ś.P. 24-04-2020 w wieku 125 lat) należąca do Famuru nie doczekała tej TRANSFORMACJI, a szkoda!

  • ~sympatykrybnika 2020-12-23
    17:08:11

    11 7

    Rachunek zapłacą podatnicy za zwały węgla (23,5 mln ton), którego wystarczy nam na pół roku.
    Rachunek za brak rozwiązania problemu nadpodaży węgla płacą natomiast wszyscy Polacy.
    • Pierwszą ratę, na ok. 200 mln zł, zapłaciliśmy na przełomie roku, gdy Agencja Rezerw Materiałowych, powołana do zapewniania strategicznych zapasów np. na wypadek katastrof naturalnych, kupiła i zgromadziła w Wielkopolsce blisko 1 mln ton niepotrzebnego nikomu węgla, aby zapewnić PGG pieniądze na wypłatę 13-tej i 14-tej pensji górnikom.
    • Drugą ratę płacimy w rosnących rachunkach za prąd.
    • Trzecią ratę zapłacimy w rosnących cenach towarów, bo podwyżki cen energii dla większych odbiorców w III kw. 2020 roku przekraczały nawet 20% r/r.

  • ~corona 2020-12-24
    01:00:31

    8 1

    Sympatyk, Ty tak fajnie naukowo tutaj piszesz. Mądrego to miło posłuchać. Ciekaw jestem gdzie wyczytałeś że w górnictwie jest 13stka? Albo jesteś rzetelny i wstawiasz tutaj konkretne i potwierdzone informacje albo na pudelka mykaj.

  • ~sympatykrybnika 2020-12-24
    13:32:39

    2 5

    ~corona o płacach w tym o TRZYNASTKACH

    Przeciętna wypłata w lutym w górnictwie węgla wyniosła 10 985,15 zł brutto, czyli była dwukrotnie wyższa niż średnia w całym sektorze przedsiębiorstw (pow. 9 pracowników). Ten sektor w gospodarce wypłaca najwyższe pensje, tj. wyższe niż budżetówka i mikrofirmy. A z danych GUS wynika, że górnicy w lutym byli w tym gronie elitą. W porównaniu ze styczniem przeciętna wypłata górnika wzrosła o aż 3,8 tys. zł brutto. Luty to miesiąc wypłaty trzynastek. Jednak w tym roku trzynastki były dużo obfitsze niż rok wcześniej. Rok temu, w lutym 2019 przeciętna płaca górników była wyższa niż w styczniu tamtego roku o 3,2 tys. zł. A teraz to o 3,8 tys. zł więcej niż w styczniu, czyli trzynastka jest o około 600 zł większa niż rok temu. Łącznie (trzynastka i standardowa pensja), choć ceny węgla mocno spadły, kopalnie wynagrodziły swoich pracowników o 757 zł wyższą kwotą brutto niż rok temu, a uwzględniając koszt pracodawcy - o 912 zł wyższą. To o 7,4 proc. więcej rok do roku przy 7,7-procentowej dynamice we wszystkich branżach.

    Na następną TRZYNASTKĘ za 2020 rok poczekajmy do lutego.
    Oj! Będzie się działo!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4914