zamknij

Wiadomości

Radni PO ostrzegają: PiS zagraża samorządności

2017-11-29, Autor: bf

Radni Platformy Obywatelskiej w Rybniku na specjalnie zwołanej konferencji prasowej odnieśli się do zaproponowanych przez posłów PiS nowych zasad przeprowadzania wyborów samorządowych. Ich zdaniem mamy do czynienia z demontażem obecnego systemu wyborczego.

Reklama

Radni Platformy Obywatelskiej – Wojciech Kiljańczyk i Łukasz Kłosek podkreślili, że istotą samorządu terytorialnego jest wspólnotowość, czyli wyłanianie przez lokalną społeczność swoich reprezentantów, możliwość decydowania o kierunku rozwoju miasta i gminy w nieskrępowany przez Warszawę sposób, a przede wszystkim przeprowadzanie demokratycznych i wolnych wyborów.

Jak dalej usłyszeliśmy od radnych, głównym argumentem, którego używa dzisiaj PiS forsując zmiany wyborcze jest ograniczenie fałszerstw. Zdaniem radnych jest to tylko kamuflaż, który ma przysłonić prawdziwe intencje rządzących. - Czy ktoś słyszał o toczących się sprawach sądowych, skazaniu osób za fałszerstwa, czy składaniu przez PiS tego typu doniesień do prokuratury? – pytają retorycznie. Są zdania, że zmiany wprowadzane na rok przed wyborami wywracają celowo do góry nogami cały system wyborczy, pomijając opinie ekspertów, samorządowców i organizacji pozarządowych.

- Po raz kolejny rządzący odbierają kompetencje samorządom, co jest sprzeczne z naszą Konstytucją. Poprzez możliwość ustalania okręgów wyborczych oraz zmiany osobowe w Państwowej Komisji Wyborczej PiS chce wpłynąć na proces wyborczy, wypaczyć wynik głosowania oraz wykluczyć ugrupowania lokalne i samorządowe z udziału w życiu publicznym – powiedział przewodniczący Klubu Radnych PO Wojciech Kiljańczyk.

- Chyba nikt nie ma wątpliwości, że głównym celem rządzących jest dzisiaj zdobycie samorządów, niekoniecznie na zasadach fair play i obsadzenie kolejnych stanowisk swoimi ludźmi. Arbitralne wprowadzanie przepisów, które służą tylko jednej opcji politycznej nie ma nic wspólnego z ideą samorządności. W związku z tym, że nie mamy żadnego wpływu na proces legislacyjny jedynym rozwiązaniem jest zjednoczenie ruchów miejskich, ugrupowań samorządowych i lokalnych liderów w jeden blok przeciwko centralizacji i upolitycznianiu samorządu – mówi radny PO Łukasz Kłosek.

Co zawiera projekt ustawy?

1. Powołanie w skali kraju prawie 400 nowych komisarzy wojewódzkich i powiatowych, którzy w sposób dowolny będą dzielić gminy i miasta na nowe okręgi wyborcze (do tej pory była to kompetencja rad gmin, które podejmowały tego typu uchwały na podstawie liczby ludności).
2. W okręgach wyborczych (ustalonych przez nowych komisarzy) będziemy wybierać od 3 do 7 radnych.
3. Nie ma w ustawie zapisu, że komisarz wyborczy musi być apolityczny, wymogiem jest tylko wykształcenie prawnicze (do tej pory byli to niezależni sędziowie – w skali kraju 51 osób).
4. Kandydat w wyborach nie będzie musiał zamieszkiwać na terenie gminy, w której startuje.
5. Upolitycznienie składu osobowego Państwowej Komisji Wyborczej (7 członków wskazuje Sejm RP).
6. Wprowadzanie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów bez precyzyjnego określenia od kiedy ma zacząć funkcjonować.
7. Zniesienie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin, np. w Wodzisławiu Śląskim, Czerwionce-Leszczynach oraz małych gminach typu Jejkowice, Świerklany, a w ten sposób ograniczenie roli lokalnych liderów.
8. Likwidacja możliwości głosowania korespondencyjnego (utrudnienie udziału w głosowaniu osobom niepełnosprawnym).
9. Brak możliwości współpracy Państwowej Komisji Wyborczej z organizacjami pozarządowymi w zakresie upowszechniania idei wyborów, społeczeństwa obywatelskiego, podnoszenia aktywności wyborczej.
10. Zmniejszenie roli lokalnych ugrupowań oraz ruchów miejskich poprzez zmiany organizacyjne (realny próg wyborczy przy 3 mandatowym okręgu wyborczym to prawie 20%).

Na sprawy techniczne przeprowadzania wyborów zwrócił uwagę radny Benedykt Kołodziejczyk – Zgodnie z zaproponowanym projektem ustawy koszty wyborów wzrosną o 100%, czyli z 300 mln zł do 600 mln zł. Komisje Wyborcze w każdym obwodzie będą podwójne, dodatkowo w lokalach wyborczych będą musiały zostać zainstalowane kamery, a nowy proces liczenia głosów wydłuży znacząco czas ogłoszenia oficjalnych wyników wyborczych – wylicza.

Jak do tego tematu podchodzi radny PiS – Łukasz Dwornik? Zaznacza, że tak naprawdę nie wiemy do końca, jakie zmiany będą zaproponowane w ustawie. - Zakładam, że dopiero jak projekt tych zmian wyjdzie z poziomu komisji sejmowych, to dopiero wtedy będziemy mogli mówić o propozycjach. To oczywiście nie jest w żaden sposób wiążące, za projektem musi zagłosować Sejm, Senat, a uchwałę podpisać Prezydent RP – mówi Łukasz Dwornik.

Radny Prawa i Sprawiedliwości ma radę dla swoich kolegów z PO. - Mam uwagę, by wykorzystali lokalnych posłów Platformy do tego, żeby próbować działać w zakresie ewentualnych zagrożeń, jeżeli je odczuwają. Skądinąd wiem, że projekt proponowanych zmian na poziomie sejmu PO się podoba – zauważa.

Nasz rozmówca jest zdania, że każda zmiana może budzić obawy. - Może dlatego tak się dzieje, bo jesteśmy trochę leniwi i przyzwyczajeni do stanu faktycznego? Osobiście podoba mi się to, że nie będzie można kandydować na dwóch poziomach władzy. Podobnie jest z nagrywaniem prac komisji wyborczych czy ograniczeniem kadencji prezydentów, burmistrzów i wójtów do dwóch – mówi radny Dwornik.

Czy Waszym zdaniem propozycje PiS zagrażają samorządności? A może zgadzacie się z argumentami radnego Prawa i Sprawiedliwości?

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 76

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~Escape 2017-11-29 16:16:10

  ale bluźnią :)
  Rząd PiS jest:
  A - bardzo dobry
  B - świetny
  C - cudowny
  D - zajebisty
  E - super!
  F - wszystkie powyższe

  nie mowie ze PO jest super. bo to tez gamonie ale tak na poważnie jako polski pseudointeligent, osobnik krańcowo nieprzystosowany do rzeczywistości:
  Walec pisowski jedzie przez Polskę, a potem jeszcze wróci na wstecznym. Takiej Polski, jaka była moim marzeniem, już nie będzie. rozjechali wszystko. podzielili polaków i to jest najgorsze.

  83 85
 • ~ 2017-11-29 17:05:10

  Oj mamausiu, mamusiu, teraz będziemy tupać nogami, PO też dzieliło ludzi na Swoich i resztę niestety, jedni i drudzy siebie warci, każdy chce koryta.

  73 36
 • ~Lateks 2017-11-29 17:15:49

  Jestem zdania że dwukadencyjność powinna obowiązywać na wszystkich szczeblach władzy z sejmem włącznie.
  I druga sprawa to jednomandatowe okręgi wyborcze, zaniat tego lub tego co mamy obecnie powinien być jeden okręg na wybory. Tj do sejmu jeden na cały kraj z 460 mandatami a do rady miasta jeden na całe miasto. I zamiast partii politycznych rządzili by ludzie....

  44 11
 • ~ 2017-11-29 17:20:09

  tu na tym portalu też jeden z komentujących dzieli ludzi na lepszych i gorszych....

  39 4
 • ~kierowca bombowca 2017-11-29 19:23:42

  kWIK KWIK, STARA TAKTYKA STRASZYMY PiSem

  70 21
 • ~orient 2017-11-29 19:28:42

  @goliat może i jedni drugich warci ale PO nie było aż tak niebezpieczne dla demokracji i nie skłóciło nas z innymi krajami. Nie wiem czy zauważyłeś, że najbliższym krajem który ma dobre relacje z naszym rządem są obecnie Węgry. I tylko one. To co pokazał Ziobro z kasacją wyroku Sądu w Rybniku w sprawie zbyt głośnych dzwonów to taki pokaz co może być z sądami które będą upolitycznione po jego "reformach". Teraz biorą się za ordynację do samorządów bo wiedzą, że PiS w samorządach pełni rolę incydentalną. W naszym województwie nie ma chyba ani jednego miasta w którym prezydentem byłby ktoś z PiS. Czyżby z braku ludzi którzy wzbudzaliby zaufanie? W Rybniku ile mamy radnych z PiS? Aż trzech?

  27 75
 • ~czarny_mis 2017-11-29 20:36:03

  PIS tocząc wojny i wojenki, skłócając najbliższe rodziny w ten sposób obrzydza wszystkim młodym (oczywiście spoza ich elektoratu) pójście do wyborów.

  Będąc w przeszłości członkiem komisji wyborczych już teraz wiem, że za 160-180 zł to nikt na to nie pójdzie - chyba będzie losowanie z rejestru wyborców i przymuszenie.
  A jeśli liczenie z powodu niesprawnego systemu trwało w 2014 roku 2 dni to teraz przedłuży się o kolejne 2.

  22 43
 • ~toomann 2017-11-29 20:46:38

  ~orient: Niestety, ale wolę być niezależny jak Węgry, niż lizać d..pę Makreli Angel. Czy nie widzisz, że te "skłócenie", to po prostu powstanie z kolan przed wszechwładzą EuroKołchozu? A może marzy ci się powrót do czasów rozbiorów i obawa żeby nie rozgniewać Wilusia/Franca Jozefa/Romanowa?????

  58 23
 • ~Kwinto 2017-11-29 20:58:06

  A kto powiedział że będą wybory? Kto ich powstrzyma przed przedłużeniem sobie kadencji na kolejne 4 lata?
  ludzie mają 500+ i są zadowoleni
  -trybunał konstytucyjny w rękach PIS
  -sądy i prokuratura w rękach PIS
  -policja w rękach PIS
  -wojsko w rękach PIS
  Przynajmniej kilka osób z obozu władzy zdaje sobie sprawę z tego że po przegraniu wyborów pójdą siedzieć za łamanie konstytucji, więc nie liczyłbym na jakieś normalne wybory.

  31 51
 • ~ 2017-11-30 08:55:53

  Orient , pokaż mi program PO, co zrobią jak odsuną PiS od władzy. Oni nie mają pomysłu, to normalni krzykacze. Ot.

  34 9
 • ~peha 2017-11-30 22:56:07

  Widać że w Rybniku powietrze rzeczywiście niezdrowe, czytając opinie miłośników PIS.

  8 11

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Z odmrożenia jakich usług cieszysz się najbardziej?


Oddanych głosów: 665