zamknij

Wiadomości

Przed nami kolejna zdalna sesja, a miały być prowadzone stacjonarnie

2021-11-17, Autor: 

Jeszcze w sierpniu tego roku przewodniczący Rady Miasta Rybnika zapowiadał powrót do sesji stacjonarnych. Tak się nie stało i najpewniej nie stanie w najbliższym czasie. Pytamy, dlaczego zmienił zdanie, a rybniczanie muszą nadal oglądać wątpliwej jakości transmisję online?

Reklama

Jeszcze 4 miesiące temu wieszczyliśmy powrót stacjonarnych sesji Rady Miasta Rybnika. Przypomnijmy, że obrady radnych zostały przeniesione do sieci w kwietniu 2020 roku. Na uciążliwości związane z takim prowadzeniem spotkania zwracał uwagę Wojciech Kiljańczyk, przewodniczący rady miasta. Ten temat poruszyliśmy także z tego powodu, ponieważ radni innych miast w regionie powróciły do tradycyjnego obradowania lub postawiły na tryb hybrydowy.

Podstawową wadą i niedogodnością obrad online jest brak bezpośrednich, nieformalnych kontaktów, które pozwalają rozładować napiętą atmosferę i wyciszać konflikty. Polska polityka i samorząd potrzebują dialogu, a brak bezpośrednich spotkań temu nie sprzyja – zaznaczył w poprzedniej rozmowie z nami Wojciech Kiljańczyk.

Problemem zdalnych sesji w Rybniku jest też ich jakość. Obrady nie raz były przerywane z powodu usterek technicznych. Jakość wideo pozostawia wiele do życzenia, podobnie zdarza się z dźwiękiem.

Minął wrzesień, październik, mamy listopad, a w sposobie organizacji sesji nadal nic się nie zmieniło. Wiadomo już, że najbliższe obrady nadal będą prowadzone w trybie zdalnym. O powody rezygnacji powrotu do tradycyjnej formy spotkań pytaliśmy się przewodniczącego już w ubiegłym miesiącu.

Kwestia powrotu do sesji stacjonarnych była rozważana w sierpniu br. kiedy notowano spadek ilości zakażeń. Informowałem wtedy, że w niedługim czasie zorganizuję spotkanie przewodniczących klubów radnych, by omówić szczegóły powrotu na salę obrad. Wspólną decyzją wszystkich klubów było, aby w dalszym ciągu kontynuować sesje w trybie zdalnym z uwagi na ciągle obowiązujące obostrzenia sanitarne i zapowiadaną kolejną falę pandemii Covid-19 w związku z notowanym wzrostem zakażeń – wyjaśnił nam w październiku Wojciech Kiljańczyk.

Patrząc na dobowe ilości zakażeń koronawirusem, nie powinniśmy liczyć więc na to, że zobaczymy radnych na sali obrad w magistracie.

Wiadomo już, jakie punkty znalazły się na najbliższej sesji. Zobaczcie:

1. Otwarcie i stwierdzenie prawomocności obrad.

2. Sprawozdanie z działalności Prezydenta w okresie od poprzedniej sesji.

3. Zmiany w wieloletniej prognozie finansowej Miasta Rybnika.

4. Zmiany w budżecie Miasta Rybnika na 2021 rok.

5. Zmiana uchwały Rady Miasta Rybnika Nr 430/XXXI/2013 w sprawie nadania statutu Muzeum w Rybniku.

6. Wydzierżawienie nieruchomości.

7. Przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części Miasta Rybnika obejmującego cztery obszary w rejonach ulic: Energetyków, Żołędziowej, Ogrodowej i Radziejowskiej (MPZP 66).

8. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla części Miasta Rybnika obejmującej obszar w rejonie ulicy Żorskiej (MPZP 31).

9. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla części Miasta Rybnika obejmującej obszar w rejonie ulicy Szybowcowej (MPZP 54-18).

10. Przyjęcie Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami na lata 2022 -2025 dla Miasta Rybnika.

11. Przyjęcie Programu Ochrony Środowiska dla Miasta Rybnika na lata 2021-2024 z uwzględnieniem perspektywy do roku 2028.

12. Stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

13. Zmiana uchwały nr 304/XVIII/2020 Rady Miasta Rybnika z dnia 30 stycznia 2020 r. w sprawie zasad sprzedaży lokali mieszkalnych, stanowiących własność Gminy oraz wysokości stawek procentowych i warunków udzielania bonifikat.

14. Zmiana uchwały Nr 219/XV/2019 Rady Miasta Rybnika z dnia 24 października 2019 r. w sprawie przyjęcia Wieloletniego programu gospodarowania zasobem mieszkaniowym oraz zasobem tymczasowych pomieszczeń Gminy na lata 2019-2023.

15. Przyjęcie Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii na 2022 rok.

16. Przyjęcie Programu współpracy Miasta Rybnika z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2022 rok.

17. Przyjęcie Miejskiego Programu Przeciwdziałania Przemocy i Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2022 -2026.

18. Zmiana nazwy jednostki organizacyjnej Miasta Rybnika - Ośrodka Leczniczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo i Umysłowo im. Jana Pawła II w Rybniku oraz nadanie jej statutu.

19. Zatwierdzenie zmian w Regulaminie Rady Społecznej Ośrodka Leczniczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo i Umysłowo im. Jana Pawła II w Rybniku.

20. Ustalenie miesięcznego wynagrodzenia Prezydenta Miasta Rybnika.

21. Zmiana składów osobowych komisji Rady Miasta.

22. Odwołanie Przewodniczących stałych Komisji Rady Miasta.

23. Powołanie Przewodniczących stałych Komisji Rady Miasta.

24. Ogłoszenie tekstu jednolitego uchwały w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Rybnik.

25. Wolne głosy i oświadczenia radnych.

26. Zakończenie sesji.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 35

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (22):
 • ~Longina b 2021-11-17
  12:24:31

  48 2

  Sejm obraduje na sali obrad.Maseczki trzeba zakładać,a nie chować się w mieszkaniu.Jeżeli tak się boją to kto im robi zakupy,jak pracują,też zdalnie?Dzieci do szkół chodzą,wierni do kościołów też.

 • ~Humble 2021-11-17
  13:49:40

  33 18

  Za wątpliwej jakości transmisje odpowiada urzędowy archaizm, który reprezentują naczelnik wydziału informatyki i sekretarz miasta. Panie mocno po 60., emerytki. Rządziły za Fudalego rządzą i teraz.

 • ~Grucha_88 2021-11-17
  14:03:06

  29 3

  Covid - 19 działa na korzyść radnych. Absurd goni absurd. Podział społeczeństwa i patologiczne zachowania z którymi spotykamy się każdego dnia. W działaniach Rady Miasta Rybnika jest sens. Po co wracać do pracy stacjonarnej jeżeli można powołać się na covid i sesje odbywać zdalnie. Dzięki temu można zaoszczędzić czas, który trzeba poświęcić na dojazdy i inne czynności. Jednocześnie radni uczestniczą w różnego rodzaju zgromadzeniach publicznych, chodzą do kościoła, uczestniczą w grupowych zajęcia fitness, robią zakupy w sklepach, w których to stoją bezporednio za plecami drugiego klienta :) Głupota na każdym kroku tak jak w przypadku niektórych szkół, w których zrezygnowano z klasycznego zdjęcia grupowych z powodu pandemii. Zdjęcie jest robione poprzez graficzne połączenie fotografii portretowych wszystkich dzieci :) Oczywiście już po sesji dzieci spędzają wspólnie czas podczas lekcji i przerw w szkole. Obecna sytuacja jest najlepszym przykładem tego co można zrobić z mózgiem ludzkim... Niestety :(

 • ~Werka z Rybnika 2021-11-17
  14:05:12

  32 15

  Podobno w urzędzie często nie ma internetu, nic nie działa, to samo z sesjami i komisjami radni są wściekli, urzędnicy też. Ale pani z wydziału informatyki, emerytka nic sobie z tego nie robi bo jej szefowa to też emerytka i żadnych innowacji nie chcą.

 • ~Lukas 89 2021-11-17
  22:47:33

  3 7

  https://www.onet.pl/informacje/onetbialystok/wysiadaj-k-z-samochodu-kulisy-zatrzymania-fotoreporterow-przez-zolnierzy-mamy/dg48qq5,79cfc278

  I na nich mam coś dawać

 • ~Sztyracz 2021-11-18
  08:32:16

  18 8

  Widać tu typowe trolowanie ~Humble, ~Werka z Rybnika, te trole pracują w UM to pewne, bo skąd u zwykłego mieszkańca Rybnika informacje o problemach z netem i o osobach, które mają prawa emerytalne. Nie zdziwił bym się jak by to były trole z bliskiego grona tych opisanych osób. Nie mają haka na zwolnienie opisanych osób
  a pewnie nasz prezydent już na te stanowisko ma swoich kandydatów. Jak przyjdzie do zwolnienia to pani rzecznik z uśmiechem powie , że to z powodu negatywnej opinii publicznej zmiany na stanowiskach hehe
  Może odejścia z wydziału informatyki głównych ekspertów z powodu żenujących płac mają wpływ na problemy informatyczne ? Ale tego nikt nie powie bo się boją nauczyciela historii. Teraz pewnie będzie przetarg na wynajęcie firmy, która to będzie obsługiwać firma będzie kasowała 1milion rocznie bo to pewnie nie tanie rzeczy. To przykład oszczędności według pana historyka. Samo przeniesienie pana Ireneusza B. z działu informatyki do Miejskiej Pracowni Urbanistycznej jeszcze na kierownicze stanowisko o zgrozo tu nikt nie widzi nic nie stosownego. Matko, córko i sto milicjantów wszędzie łoszuści wszędzie :D

 • ~rzyt 2021-11-18
  09:13:37

  13 0

  Radni wrócą jak im podwyżkę diety każą głosować. Teraz oszczędzają...na garniturach. Sesje w laczkach.

 • ~artefaks 2021-11-18
  09:22:59

  10 5

  Nie przeszkadzają mi kiepskiej jakości transmisje. Bo wiem że najlepszy sprzęt nagłaśniający został dany faszyzującym łysym pałom by mogli stanąć w obronie rządu i kościoła przed atakiem legendami Powstania Warszawskiego .
  Za komuny słuchało się w napięciu RWE , to teraz też można posłuchać. Tylko nie dawajcie mikrofonu tym z jedynej słusznej i sprawiedliwej na dłużej niż na 30 sekund.

 • ~Niezłomna 2021-11-18
  12:04:35

  8 8

  ~Werka z Rybnika, co to znaczy że nic nie działa? niema Internetu i nie idzie oglądać pudelka? o co Ci Radni i Urzędnicy o których piszesz są tacy wściekli? bo brak Internetu chyba jakoś niema za bardzo wpływu na wykonanie codziennych obowiazkow? ?

 • ~Niezłomna 2021-11-18
  12:20:11

  7 11

  ~Humble, ~Werka z Rybnika, a tak odnosząc się do tych Pań które nazywacie "emerytkami" to chyba nie tak do końca są tymi emerytkami bo skoro pracują to świadczeń emerytalnych nie pobierają. Może mniej jadu i hejtu a więcej szacunku do dojrzałych i doświadczonych

 • ~Werka z Rybnika 2021-11-18
  13:11:16

  11 9

  Ooooo widzę, że panie emerytki uruchomiły koleżanki z wydziałów bo pojawiły się nowe nicki: sztyracz i niezłomna. Ludzie w Rybniku są bardzo niezadowoleni z obsługi klientów przez urząd. I to akurat wina tych emerytek, czyli pań które mają prawa emerytalne.

 • ~Werka z Rybnika 2021-11-18
  13:12:44

  10 7

  Do niezłomnej: dojrzała i doświadczona to jest Magda Gessler.

 • ~Humble 2021-11-18
  13:18:13

  9 8

  Pani Sztyracz. Pani to pewnie pracuje w wydziale informatyki, bo wiedza o koleżankach, kolegach i kto został przeniesiony na jakie stanowisko jest szeroka. Cóż widocznie coś nie działa tam u was, że cały urząd i ludzie na mieście o tym gadają. Niech się pani nie martwi, na pewno pani też ma pracę w urzędzie do emerytury, a nawet i parę lat po.

 • ~Olaf100 2021-11-18
  14:22:19

  11 5

  Najwikszy dramat to w tym UM ludzie którym się nie chce, wydaje im się ze wszystko wiedza i się im należy bo są „dojrzałe i kompetentne”
  Za sp Fudalego kozę tak było ze były kompetentne teraz zostały tylko dojrzałe. Jak ta gwiazda informatyki wydzialu

 • ~Niezłomna 2021-11-18
  14:30:50

  6 10

  ~Werka z Rybnika, to kto w końcu jest nie zadowolony? urzędnicy i Radni czy Ludzie w Rybniku którzy są nie zadowoleni z obsługi urzędu czyli urzędników? i kto wkoncu jest winny te 2 Panie których się uczepiliscie czy cały urząd bo źle świadczy usługi? coś Ci tam dzwoni w tej główce ale nie wiadomo w którym kościele heh Aaaaa już wiem czyja to wina, przecież to wina Tuska (śmiech na sali)

 • ~Werka z Rybnika 2021-11-18
  14:39:01

  7 7

  Zgadzam się z Olafem. Oczywiście, że ludzie na mieście nie wiedzą kim jest naczelnik informatyki czy sekretarz miasta. Wystarczy, że ludzie w urzędzie wiedzą i KAŻDY czeka już na zmiany. No po za wydziałem informatyki. Szkoda tylko, że te panie nie potrafią odejść z godnością tylko tkwią na swoich stanowiskach utrudniając innym życie. Ps. Nie, nie pracuję w urzędzie. Pracuję moja kuzynka, o czym już kiedyś tu pisałam.

 • ~Niezłomna 2021-11-18
  14:47:03

  5 9

  ~ Werka z Rybnika nie pracujesz w urzędzie ale jesteś bardzo dobrze poinformowana i Ty wiesz że KAŻDY już czeka? hmm ciekawe... a tak swoją drogą to wiesz że obrażanie i zniesławianie jest karalne?

 • ~ 2021-11-18
  14:56:39

  9 2

  No to już wiemy, jak ta robota w UM od środka wygląda:) czas na nową miotłę która tam zrobi porządek.

 • ~Werka z Rybnika 2021-11-18
  15:09:52

  9 6

  Pani niezłomna. Wpierw proszę poczytać w słowniku czym jest zniesławianie i szkalowanie. Nikogo nawet nie obrażam. To są fakty, dotyczące pracy urzędu i wpływu na tę sytuację dwóch pań, po 60. roku życia. Zresztą widać ile osób się ze mną zgadza. Jako matka, nawet rozumiem, że broni pani swojego miejsca pracy i chce by te panie siedziały w urzędzie jak najdłużej, ale proszę pomyśleć o dobru ogółu.

 • ~Niezłomna 2021-11-18
  15:26:10

  8 6

  ~Werka z Rybnika tak się zastanawiam po czym wywnioskowalas że pracuje w urzędzie? utne Twoją ciekawość, nie nie pracuje w urzędzie, wole pracę w której się zarabia i w której człowiek jest doceniany a nie orać za grosze dla dobra ogółu a później być szkalowanym na portalach internetowych. Cały czas zachodzę w głowę jak 2 Panie o których Pani pisze mogą odpowiadać za całe bolączki urzędu i miasta? czy my nie mamy przypadkiem Prezydenta który jest tutaj szefem owej instytucji?

 • ~FAKOFPIS 2021-11-18
  15:37:31

  3 3

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Bernard Jona 2021-11-18
  17:49:38

  5 6

  Dajcie sobie jeszcze większe podwyżki obiboki jedne!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1803