zamknij

Wiadomości

A może by tak sprzedawać płytki chodnikowe i kostki? Radny ma pomysł na dodatkową kasę dla miasta

2022-11-09, Autor: 

Gdańsk może, a Rybnik już nie? Radny Łukasz Kłosek zaproponował prezydentowi, by Rybnickie Służby Komunalne i Zarząd Zieleni Miejskiej sprzedawali rybniczanom używane towary w postaci płytek chodnikowych, kostek betonowych, czy ziemi. Dodatkowe pieniądze zasiliłyby miejską kasę. Co na to Piotr Kuczera?

Reklama

Samorządowcy od dawna alarmują o pogarszającej się sytuacji finansowej gmin. Jeżeli chodzi o Rybnik, czekamy na projekt budżetu miasta na 2023 rok. Wtedy też poznamy, na jakim poziomie magistrat planuje dochody do budżetu, a także wydatki. Tak czy inaczej każdy „grosz” w Rybniku się przyda. Z takiego założenia wyszedł radny Łukasz Kłosek. Jak zwraca uwagę w interpelacji do prezydenta Piotra Kuczery, warto rozważyć jedną z opcji.

Gdański Zarząd Dróg i zieleni oferował na wiosnę br. do sprzedaży używany materiał drogowy, odzyskany podczas prowadzenia robót drogowych w mieście. W ofercie znajdowały się m.in. płytki chodnikowe, kostki betonowe w różnych rozmiarach i fakturach, brukowiec czy korytka betonowe - oznajmia na wstępie.

Wyjaśnia dalej, że oferowany do sprzedaży materiał drogowy był używany, jednak znajdował się w dobrym stanie technicznym, który umożliwiał jego ponownie wykorzystanie.

Ze względu na ilość, a także niejednorodność odzyskany materiał nie zawsze mógł zostać ponownie użyty do przeprowadzenia prac w na drogach publicznych. Z powodzeniem mógł się sprawdzić jako materiał budowlany do celów prywatnych, m.in. w przydomowych ogródkach czy na działkach rekreacyjnych – czytamy w interpelacji.

Radny PO zaznacza, że oferta w Gdańsku cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Czy RSK rozważą wprowadzenie tego typu rodzaju oferty dla mieszkańców miasta, zwłaszcza że magazyn przy ul. Mikołowskiej zawiera elementy nadające się do przeprowadzenia takiego działania? Warto także zwrócić uwagę na szerszą promocję oferty Zarządu Zieleni Miejskiej w zakresie ziemi ogrodowej czy drewna, szczególnie że w porównaniu z innymi podmiotami ceny proponowane przez tę jednostkę są mocno poniżej cen rynkowych – pisze radny.

Jego zdaniem każdy dodatkowy przychód dla tych jednostek organizacyjnych miasta wpłynie pozytywnie na jego finanse i budżet.

Radny doczekał się odpowiedzi prezydenta. Nie powinniśmy się jednak spodziewać, że zostanie uruchomiony sklep z używanym materiałem drogowym.

Materiały pochodzące z remontów nawierzchni zgromadzone przez Rybnickie Służby Komunalne są wykorzystywane przez jednostkę do drobnych remontów nawierzchni na terenie Miasta Rybnik. Właśnie ze względu na nietypowość pozyskiwanych materiałów (nieprodukowany już asortyment kształtki, płytki chodnikowe) pozwala to zaoszczędzić na kosztach zakupu materiałów, niezbędnych do wykonania robót statutowych przez jednostkę – odpowiada prezydent.

Ponadto jak się dowiadujemy, w Rybniku materiał nienadający się już do dalszego użytku jest kruszony, a „uzyskane w ten sposób kruszywo betonowe zastępuje kamień naturalny w przypadku potrzeby wykonania utwardzenia dróg gruntowych lub podbudowy pod drogi o nawierzchni asfaltowej”.

Działania powyższe generują oszczędności w zakupach materiałów przez jednostkę – zaznacza Piotr Kuczera.

W przypadku ZZM ziemia ogrodowa i drewno opałowe są sprzedawane na bieżąco, ale jednostka miejska nie posiada większych zapasów. W szczególności na stanie nie ma w ogóle drewna.

Co o tym myślicie? Czy kupowalibyście używany materiał drogowy, niewykorzystywany już przez RSK?

Oceń publikację: + 1 + 44 - 1 - 26

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~corona 2022-11-09
  14:34:01

  39 71

  Ciekawe kto będzie miał pierwszy dostęp do tego. Znajomi pracowników? Prezesów? Prezydenta?

 • ~marys76 2022-11-09
  17:44:26

  24 27

  Ciekawe czy szanowny BEZradny długo kombinował nad tym pomysłem!?
  Kora mózgowa zdarta, a pomysł z dupy i od razu upadł. Nic yno dalej kombinować nad pierdołami zamiast zająć się konkretnymi działaniami.

 • ~DobryK 2022-11-09
  18:04:32

  23 16

  Po pierwsze - To jest jeden z lepszych pomysłów jaki widziałem, trochę późno ale lepiej późno niż wcale. Pojawia się natomiast pytanie - jaka będzie cena? Bo skoro to materiał używany, to powinna być w znacznym stopniu niższa, a znając realia tego kraju to wymyślą jakąś poronioną cenę (bo każdy musi się nachapać) i będzie się bardziej opłacało kupić po prostu nowe produkty xD

 • ~jestemzerybnika 2022-11-09
  18:18:47

  15 13

  „…na dragach publicznych” tak jest napisane w oryginale interpelacji czy tak czyta rybnik.com?
  Dziwne że nie padła propozycja że mogą je dowozić autobusy na wodór.

 • ~brandonn 2022-11-09
  20:53:17

  21 14

  Ja się spodziewałem komentarza prezydenta w stylu na teranie miasta Rybnika jest kilka firm handlującymi kostkami dlatego uwaAm że one lepiej to zrobią ?

 • ~przykopa 2022-11-09
  21:02:24

  13 11

  W Rybniku nie ma tak cennych płytek chodnikowych jak w innych miastach. Np. poseł partii rządzacej pochodzący z dobrej rodziny będąc synem europosła posiadacza słynnego kabrioleta
  wcześniej wyzłomowanego i uzytkowanego w zimie , oraz wnukiem kosmonauty leżał na chodniku i słuchał płyt długogrających. Są też takie płytki chodnikowe po których stąpał sam wódz. Takie płyty mogłyby być sprzedawane jako relikwie.
  Ale nic straconego . Na planowanym spotkaniu w Niedobczycach , w tamtejszym Lubarze mogliby przygotowac formy by prezes mógł odbić swój odcisk. Co mogłoby zapoczątkowac powstanie w Rybniku alei gwiazd.

 • ~przykopa 2022-11-09
  21:04:06

  6 8

  @brandonn. Jak chcesz pojechać koleją to udajesz się na dworzec , czy na stacyjkowo ?

 • ~brandonn 2022-11-09
  21:10:14

  28 44

  Pan prezydent tylko raz wziął sprawy w swoje ręce i wszyscy wiemy jak się to skończyło jak zamiast wziąć taxi postanowił się sam przetransportować

 • ~ 2022-11-10
  07:48:21

  9 20

  Co do przerobu uzywanych materialow budowlanych to o wiele lepiej dysponowac w tym wypadku samymi uzywanymi nieruchomosciami w Rybniku poniewaz to czysty zysk.
  W tym wlasnie pan prezydent Kuczera i jego zastepca Maslowski znaja sie najlepiej.

 • ~THE Bill 2022-11-10
  07:49:55

  5 29

  Pomysł jest oczywiście jak najbardziej super, sam kiedyś nabyłem kilka takich płyt do garażu, ale mam kilka pytań. Rozumiem, że RSK ma miejsce na składowanie płyt, ale na węgiel już miejsca nie ma ? I czemu poprzestać na płytach? Czy Miasto mogłoby również zacząć handlować wodą? Prądem? A może otworzyć taki malutki markecik i sprzedawać tam płody ziem rybnickich i lokalnych przedsiębiorców? W bibliotekach jest dużo miejsca, można by tam sprzedawać książki, a na wysypisku wydziela się dużo gazu i można by go pozyskiwać i sprzedawać. Ostatnio zauważyłem, że z gnijących liści wydziela się dużo ciepła. Można by nimi ogrzewać miasto. Proszę o stanowisko w radzie nowo powstałych spółek w związku z kopalnią pomysłów jakimi dysponuję. :) Kopalnia! Mamy kopalnię Ignacy, można by z niej węgiel... Miasto będzie drugim Dubajem!

 • ~kawomatik 2023-01-13
  10:51:11

  1 1

  Widzę że już zaczynają rzeczywiście Dziadować ciekaw jestem skąd tej starej kostki nabiorą , zerwać z jednego miejsca dobrego stanu użytkowania , zniszczyć mieszkańcom chodnik żeby sprzedać kostkę paranoja myślenia rządzących władz , chyba widać że tacy ludzie nie powinni zasiadać u szczytów władzy .

 • ~kawomatik 2023-01-13
  10:56:41

  1 1

  Druga sprawa jest taka że w miejsce zerwanej starej rzekomo kostki którą chcą sprzedawać ze swoim genialnym pomysłem muszą kupić nową , która kosztuje dużo drożej wychodzi rozrachunek minusowy plus dodatkowe koszta naprawy chodnika stuk puk i zero myślenia

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1648