zamknij

Wiadomości

Radni nie poprą budżetu zaproponowanego przez prezydenta Kuczerę?

2020-11-20, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Rybnickich radnych spytaliśmy, czy poprą projekt budżetu na 2021 rok w formie zaproponowanej przez prezydenta – Piotra Kuczerę. Wszystko wskazuje na to, że nie. Projekt budżetu z kwotą 0 złotych na sport nie podoba się zarówno opozycyjnym radnym Prawa i Sprawiedliwości, jak i rajcom z Koalicji Obywatelskiej. Nie wiadomo jak się zachowają radni klubu Wspólnie dla Rybnika, z którego wywodzi się wiceprezydent Piotr Masłowski.

Reklama

Jeszcze chyba nigdy w ostatnich kilkunastu latach projekt budżet miasta Rybnika nie budził tak dużych kontrowersji. Przypomnijmy, wszystko z powodu wycofania się prezydenta Rybnika z finansowania klubów sportowych. Szeroko na ten temat pisaliśmy Wam w artykułach:

> Jest projekt budżetu 2021. Kluby sportowe zostają z niczym
> Kluby w Rybniku alarmują:
 brak wsparcia oznacza zapaść sportu
> Masłowski: Ruda Śląska też tnie sport. No to sprawdzamy

Brak finansowania klubów sportowych z budżetu miasta był też tematem debaty zorganizowanej przez Rybnik.com.pl.

Teraz projekt budżetu miasta jest procedowany przez radnych, którzy nad budżetem Rybnika na 2021 będą głosować w grudniu. Nie tak dawno Tomasz Raudner, dziennikarz, spiker sportowy, tata dwóch młodych koszykarek RMKS Rybnik zaapelował do rybnickich radnych, by „powstrzymali szaleństwo” prezydenta.

Zapytaliśmy więc już teraz wszystkich rajców, czy poparliby budżet w formie zaproponowanej przez prezydenta – Piotr Kuczerę. Czego się dowiedzieliśmy? Gdyby radnym przyszło teraz głosować nad projektem uchwały budżetowej na 2021 to nie znalazłby on większości!

Na 25 radnych, aż 16 z nich byłoby przeciw, a 3 wstrzymałoby się od głosu. Spośród radnych, z którymi rozmawialiśmy żaden nie był za. Na nasze pytanie nie odpowiedziało 5 radnych z klubu Wspólnie dla Rybnika.

Oto, jak na aktualny projekt budżetu Rybnika na 2021 rok zapatrują się poszczególni radni:

Joanna Brzózka (PiS) – przeciwko projektowi budżetu
Michał Chmieliński (BSR) – przeciwko
Łukasz Dwornik (PiS) – przeciwko
Marek Florczyk (WdR) - nie odpowiedział na pytanie
Marian Fojcik (KO) – nie odpowiedział na pytanie
Wojciech Kiljańczyk (KO) – przeciwko
Łukasz Kłosek (KO) - przeciwko
Radosław Knesz (KO) - przeciwko
Grażyna Kohut (WdR) - nie odpowiedziała na pytanie
Franciszek Kurpanik (KO) – wstrzymanie się od głosu
Jerzy Lazar (PiS) - przeciwko
Zbigniew Lubszczyk (KO) – nie odebrał telefonu
Jacek Mularczyk (BSR) - przeciwko
Jan Mura (WdR) – wstrzymanie się od głosu
Tadeusz Pałka (PiS) - przeciwko
Małgorzata Piaskowy (WdR) – nie odpowiedziała na pytanie
Andrzej Sączek (PiS)- przeciwko
Krzysztof Szafraniec (KO) - przeciwko
Mirela Szutka (PiS) - przeciwko
Arkadiusz Szweda (niezależny) - przeciwko
Karol Szymura (PiS) – przeciwko/wstrzymanie od głosu
Krystyna Wałach (WdR) – nie odpowiedziała na pytanie
Mariusz Węglorz (PiS) - przeciwko
Mariusz Wiśniewski (WdR) – najprawdopodobniej wstrzymanie się od głosu
Andrzej Wojaczek (BSR) – przeciwko.

Z przeprowadzonego przez nas wywiadu wśród radnych wynika, że prezydent Kuczera nie może liczyć na poparcie nie tylko radnych opozycji (Prawo i Sprawiedliwość, Blok Samorządowy Rybnik), ale i radnych Koalicji Obywatelskiej. Radni klubu Wspólnie dla Rybnika tłumaczyli, że swoje zdanie wyrażą po wprowadzeniu zmian w projekcie budżetu.

Jak usłyszeliśmy z ust wielu rajców, trwają intensywne prace nad takim zapisem projektu uchwały, który pozwoli finansować dotacje dla dzieci i młodzieży uprawiających sport. Dyskusje już się toczą wewnątrz ugrupowań. To jednak będzie wiązało się z rezygnacją innych wydatków bieżących. Jakich? Konkretów jeszcze nie ma.

Do tzw. sesji budżetowej pozostał jeszcze miesiąc. Będziemy Was informowali o zmianach, jakie zostaną wprowadzone do budżetu 2021.

Oceń publikację: + 1 + 67 - 1 - 16

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-11-20
  09:21:38

  32 13

  Czekam na komentarze naszego rybnickiego influencera, ktory bedzie w komentarzach tlumaczyc co kto powiedzial, a czego nie powiedzial.

 • ~Longina b 2020-11-20
  09:43:52

  58 16

  Jaki jest Kuczera każdy widzi.Koledzy partyjni też już dystansują się od niego.Samo głosowanie już jest komentarzem.

 • ~Jan R. 2020-11-20
  09:48:34

  49 7

  Zachowanie niektórych radnych można przyrównać do tego bacy: "Siedzi baca na kamieniu i myśli. Podchodzi turysta i pyta:
  - Co tak myślicie baco?
  - Wahom sie.
  - Czemu się wahacie?
  - Wcoraj z zonom bylimy na weselu. Mie pobili, a zone zgwołcili.
  - No i?
  - Dzisioj zaprosili nos na poprawiny. Zona idzie, a jo sie wahom. "

 • ~romcost 2020-11-20
  09:53:44

  58 9

  A może radni zrezygnują że swoich diet i przekażą je na sport? Dla większości z nich stanowisko radnego to tylko żeby w mediach się pokazać bo mają np. Górnicze emerytury... Chyba przecież ograniczenie utrzymywania w większości tylko cwaniaków prezesów posiadających alergię na jaką kolwiek pracę w zamian uniknięcia zwolnień w jednostkach miejskich to dobra decyzja...

 • ~6Cas4ju 2020-11-20
  10:08:12

  42 20

  Noo jestem pod wrazeniem bo z fotki doliczylem 25 radnych,na metropolie Rybnik,bo takie wiochy jak Los Angeles ,lub Nowy Jork maja PO 5 i 15!
  Zawsze mnie ciekawilo jak wyglada zwykly dzien pracy takiego radnego?
  Przychodzi na 8ma,otwiera drzwi swego biura i CO POTEM ROBI przez 8h i nastepne i 240 dni w roku?
  Kazdy normalny by sie zanudzil na smierc,a oni,nie,wiec jestem pelen podziwu!

 • ~cyd 2020-11-20
  10:13:28

  47 9

  Nie odpowiedzieli na pytanie? A kto was wybrał? To nie jest koncert życzeń! Stanowisko jakie reprezentujecie to jedno, ale wasza ignorancja wobec dziennikarzy świadczy o stosunku do wyborców. Jeżeli to nie jest zachowanie poniżej krytyki to nie wiem co nim jest.

 • ~bikerek 2020-11-20
  10:22:05

  39 7

  WDR - Wspólnie dla Rybnika z Piotrem Kuczerą czekają na przekaz jak mają głosować.

 • ~ 2020-11-20
  10:36:10

  37 11

  Nareszcie zaczynają ci nasi radni myśleć . Ciekawe z którego roku to zdjęcie , bez maseczek ? mnie tam tylko Cebuli brakuje :)

 • ~Veritas 2020-11-20
  11:05:14

  52 4

  Wczoraj podczas sesji Rady Miasta dużo pomysłów i mało konkretów.
  Od dłuższego czasu nie widzę żadnej aktywności Pana Prezydenta Piotra Kuczery. Jestem trochę zaniepokojony ponieważ z mieszkańcami nie chce się spotykać z radnymi również, to pytanie gdzie jest Pan Prezydent? Może już mu się znudziło? Niestety w życiu są dni słoneczne i wtedy np. jest lans na motocyklu żużlowym i są też dni deszczowe, kiedy trzeba podejmować trudne decyzje. Przecież Pan Prezydent potrafi trudne sprawy "brać na klatę" taką wypowiedź Pana Prezydenta kiedyś słyszałem.
  To może oddolna propozycja. Proponuję Panie Prezydencie odchudzić koszty utrzymania administracji np. w obszarze spraw mieszkaniowych. W ostatnich latach, pomimo zmniejszającej się liczby mieszkań komunalnych utworzył Pan Wydział ds. mieszkaniowych ( tu mamy kilkaset tysięcy), stworzył Pan dodatkową funkcję wiceprezesa Spółki Hossa ( tu mamy kolejne tysiące). Jestem przekonany, że ZGM-skoro tyle lat radził sobie z obsługą lokali komunalnych to dalej to będzie robił doskonale, nawet kiedy tam też ograniczymy liczbę stanowisk kierowniczych. Do tego nagrody dla osób funkcyjnych Państwa: Prezydentów, Pełnomocników, Naczelników, Kierowników ( około miliona)
  Podsumowując powyższe możemy stworzyć "jakiś szkielet" budżetu na potrzeby sportu dzieci i młodzieży.
  Czy to jest możliwe?

 • ~Veritas 2020-11-20
  11:43:24

  33 4

  Tak sobie myślę, że przyszła próba charakterów dla naszych Państwa Radnych. W ocenie wielu ludzi postawa wstrzymująca się od głosu jest chyba najgorsza (owszem wygodna).
  Czytając Biblię znajdziemy taką sytuację, w której ktoś mógł pomóc drugiemu Człowiekowi i wstrzymał się umywając ręce.
  Przed Państwem ważna decyzja. Odwagi !

 • ~rzyt 2020-11-20
  12:43:20

  23 6

  Łajba tonie to i majtki uciekają z niej. To dotyczy radnych koalicji rządzącej, bo opozycja zawsze była przeciw....szkoda gadać.

 • ~lomot1321 2020-11-20
  14:38:25

  13 3

  Wydaje mi się, że radnym w tych trudnych czasach wystarczyłaby dieta 500zł na benzynę, a nie 3 x większa. Mam sąsiada dorabiającego przy pochówkach. Mówił, że podwoili obroty i zyski w tym pandemicznym okresie. Może by tam uderzyć, by coś dopomogli w finansowaniu sportu młodzieżowego.

 • ~Onyx01 2020-11-20
  17:12:19

  17 1

  Nie widać prezydenta bo miłościwie nam panujący się obraził. Nie radzi sobie z krytyką oraz świadomością bycia najgorszym prezydentem w historii tego miasta :) Byle do końca kandencji nie panie Kuczera? :) 0,49 zgłoś się

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Rybnik jest gminą dobrą do życia?
Oddanych głosów: 830