zamknij

Wiadomości

Masłowski: Ruda Śląska też tnie sport. No to sprawdzamy

2020-11-18, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Podczas wczorajszej debaty na temat finansowania sportu w Rybniku wiceprezydent Piotr Masłowski argumentował, że inne miasta jak np. Ruda Śląska też tną dotacje dla klubów sportowych. W Rudzie kwota ta miała zostać obniżona do 300 tys. zł. Okazuje się jednak, że ta kwota dotyczy 2020 roku, a w budżecie Rudy Śląskiej na 2021 rok przeznaczono znacznie wyższą kwotę.

Reklama

Kto nie miał okazji oglądać wczorajszej debaty organizowanej przez portal Rybnik.com.pl, może to zrobić oglądając zapis transmisji online lub czytając artykuł >>Debata o sporcie w Rybniku: czy radni zmienią projekt budżetu?<<

Wracamy jeszcze do informacji, którą pod koniec debaty przekazał wiceprezydent Piotr Masłowski. Argumentował, że nie tylko Rybnik tak ostro ściął wydatki na kluby sportowe.

- Mamy bardzo blisko Rudę Ślaską, która w tym roku wycięła dotację dla klubów z 4,5 milionów złotych do 300 tysięcy - w mieście, gdzie kluby same utrzymują obiekty – odpowiedział na zarzut Tomasza Kieczki dotyczący tego, że Tychy czy Gliwice zachowują środki dla klubów.

Sprawdziliśmy więc, czy tak jest w istocie. Czego dowiedzieliśmy się w Rudzie Śląskiej? Wiceprezydent miał rację mówiąc o 300 tys. złotych. Ta kwota dotyczyła jednak budżetu miasta, który został zaakceptowany w grudniu 2019 i obowiązywał przez obecny rok. W projekcie budżetu Rudy Śląskiej na 2021 kwota dotacji zwiększyła się 5-krotnie.

- W projekcie budżetu zarezerwowaliśmy 1,5 mln zł na dotacje w zakresie sportu. Wiem, że potrzeby są w tym zakresie dużo większe, ale w obliczu tego, że w tegorocznym projekcie na ten cel przeznaczono wielokrotnie mniej, jest to naprawdę znacząca kwota. Dodatkowe środki znajdą się też dla rudzkich organizacji pozarządowych – tłumaczy Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

Sprawdziliśmy też budżet Rudy Śląskiej, który został uchwalony na 2019. Szukaliśmy kwoty 4,5 mln, o której mówił wiceprezydent Masłowski. Okazuje się, że dotacje na sport opiewały na kwotę wynoszącą dokładnie 3 943 280,00 zł.

Jak sytuacja wygląda w innych miastach naszego województwa, zbliżonych do Rybnika? Tychy nieznacznie obcięły dotację dla klubów z 11 017 000 zł do 10 860 000 zł. Podobnie jak Dąbrowa Górnicza – na 2020 rok zapisała 2,4 mln zł, a na 2021 – 2,34 mln zł. Z kolei Bielsko-Biała wprawdzie obcięła dotacje o ponad 2 miliony złotych, ale i tak zachowała dla klubów całkiem sporą sumę (2020 - 12 065 500,00 zł, 2021 - 10 015 500,00 zł).

Argument wiceprezydenta o tym, że inne miasta też tną pieniądze na sport nie znajduje uzasadnienia w faktach. Nawet jeśli w jakimś mieście władze zmniejszają pieniądze na sport, to są to redukcje rzędu 5 -10 procent w stosunku do roku 2020. Za to nikt nie „czyści” tej rubryki do zera.

Może tu jest kwestia pewnego systemu wartości, określenia, co jest ważne. Dobrze unaocznia to przywoływany przez wiceprezydenta Rybnika przykład Rudy Śląskiej. Otóż, jak czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym wydanym w związku z budżetem miasta na rok 2021 żeby zbilansować budżet, władze miasta na etapie jego projektowania musiały zwiększyć dochody budżetowe przy jednoczesnym ograniczeniu wydatków.

– Dokładnie to samo przerabialiśmy w zeszłym roku, kiedy trzeba było podjąć trudne, choć konieczne decyzje dotyczące cięcia wydatków. W pierwszej kolejności musieliśmy zabezpieczyć wydatki na tzw. obowiązkowe, m.in. na wynagrodzenia, czy zadania związane z realizacją zadań statutowych. Dopiero potem mogliśmy myśleć o zadaniach fakultatywnych, czyli nieobowiązkowych - zastrzega Grażyna Dziedzic.

Jak dodaje - w ten sposób w projekcie budżetu miasta na 2021 r. ponownie nie ma pieniędzy m.in. na dotacje na zabytki.

Jak widać, tak poukładano wydatki i dochody, że znaleziono pięć razy więcej pieniędzy na sport, niż w roku 2020.

Oceń publikację: + 1 + 73 - 1 - 11

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (42):
 • ~ 2020-11-18
  12:26:28

  Masłowski=Pinokio , zobaczcie jakiego ...... mamy jako wiceprezydenta.
  Ja bym bo wywiózł na taczce, z reszta nie tylko jego.
  Ryba psuje się od głowy.

 • ~Piotr Masłowski 2020-11-18
  12:58:48

  Szanowna redaktorze - powiedziałem w TYM ROKU, bo u mnie jest rok 2020. Z artykuł wynika, że powiedziałem dokładnie tak jak wygląda stan faktyczny. Przyszłorocznych budżetów jeszcze nie ma, bo na tym etapie to są PROJEKTY - podobnie jak w przypadku Rybnika. O ile pamiętam to nie odwoływałem do budżetów innych miast.

 • ~ 2020-11-18
  13:03:11

  62 68

  Uwazam obecna ekipe za bande nieudacznikow, ale chwytacie go za slowka. Co z tego, ze nie obecnie obcieli a rok wczesniej? Czlowiek chcial powiedziec, ze takie rzeczy sie zdarzaja. Uwazam ze rodzice powinni finansowac dzieciom sport tak jak lekcje jezykow obcych. Ludzie przyzwyczaili sie do socjalu. Chcesz, zaloz klub szukaj sponsorow, organizuj eventy dobroczynne, bale dla sponsorow. Mozna przekazac 1% podatku. Sport obecnie to duzy i dochodowy biznes i nie ma powodu, zeby wszyscy obywatele sie za niego placili.

 • ~Tomek Kieczka 2020-11-18
  13:07:48

  93 17

  Ma Prezydent rację. W ubiegłym roku miasto Ruda Śląska obcięła do zera granty. W internecie krążą historie co zrobili mieszkańcy aby Pani Prezydent zmieniła zdanie.. I zmieniła. Warto żeby mieszkaniec który nie bywa w Rudzie wiedział jakim biednym jest ona miastem z budżetem o 30% mniejszym. Jednak mimo to głos mieszkanckw jest szanowany. Nie wspomnę o tym że nasz prezydent Kuczera zawsze porównywał nas do Tych, Sosnowca i Gliwic. Optyka widać się zmienia. Mam nadzieję że niebawem miasta mojej rodziny od paru ładnych setek lat nie będziemy porównywać do plajtujacych Świętochłowic. Wierzę w rozsądek i trzymam kciuki.

 • ~Veritas 2020-11-18
  13:09:31

  83 13

  Panie Prezydencie proszę wreszcie traktować poważnie mieszkańców naszego miasta. Proszę wsłuchać się w głosy mieszkańców i ich propozycje rozwiązań. Panowie Prezydenci mam wrażenie, że wiecie wszystko i wiecie co jest dobre dla ludzi, a mieszkańcy Wam tylko przeszkadzają.
  Nie idźcie tą drogą ...

 • ~Farmazon 2020-11-18
  13:10:27

  39 44

  Widzę, że redakcja upatrzyła sobie nowego wroga... jednak w tej swojej zaciętości, słuchała debaty tylko jednym uchem. Była informacja o tegorocznym budżecie Rudy a nie na 2021... Kto słuchał, ten wie. Chyba, że to zabieg celowy redakcji wprowadzać ludzi w błąd...

 • ~JulianUrsynNiemcewicz 2020-11-18
  13:28:19

  89 21

  Szanowny wiceprezydencie - a u mnie jest rok 2022. Nie ma już problemu ze sportem, bo nie ma sportu. Zbliża się grudzień i powoli spływają listy dziękczynne od prezydentów ościennych miast - w końcu za darmo przejęli prężne, zorganizowane kluby - co tam "przejęli" - same do nich przyszły. Jedynie na stadionie kręcą cały czas w lewo bo pod stołem dostali na promocję. Ale stadion pusty bo darmowe wejściówki mają urzędasy a już ich tylu pozatrudnialiście, że i by Stadion Śląski wypełnili. W centrum nie ma tłoku, ale to dla tego, że w centrum już nic prawie nie ma. No oprócz menelni. O właśnie z UM tylnymi drzwiami ktoś wychodzi chwiejnym krokiem - a, to jeszcze przez rok jakiś się nie zmieni.

 • ~MNovak 2020-11-18
  13:49:46

  43 13

  Pora zadzwonić do PR-wca panie wiceprezydencie ...bardzo źle to wygląda.

 • ~lomot1321 2020-11-18
  14:23:10

  48 7

  Jak radni nie skorygują budżetu na rzecz dofinansowania sportu dzieci i młodzieżowego to pisząc żartobliwie - pozostanie im tylko przegłosowanie uchwały " RYBNIK STREFĄ WOLNĄ OD MŁODZIEŻOWEGO SPORTU KWALIFIKOWANEGO""

 • ~MatiW 2020-11-18
  14:24:58

  37 58

  Może pan Kieczka i inni marudzący o tę kasę na sport wzięliby się do pracy, a nie czekali aż kasa z miasta spadnie, jak to było przez ostatnie lata? Bo to trochę przypomina oczekiwanie Dżesik i Sebixów na 500+. Nie ma dotacji, bo to nie są klubu miejskie, to musicie radzić sobie inaczej. Tyle.

 • ~Tomek Kieczka 2020-11-18
  14:40:37

  39 46

  Panie Matiw żeby brać udział w dyskusji, trzeba mieć fundamenty. Jeśli cynicznie pisze Pan że mamy zabrać się do roboty, to to już jest hejt i art 212 KK.Oan doczyta. Wiem co mówię i jakie podstawy wystarcza żeby rozpocząć postępowanie. Wiem bo nie dalej jak dziś rano złożyłem doniesienie na kolejnego mądralińskiego. Pana wolność słowa kończy się tam gdzie zaczyna się wolność drugiego. Potraktujmy to teraz za mała uwagę z mojej strony. Potem zaczniemy traktować to poważniej. Umowa?

 • ~Lateks 2020-11-18
  15:00:05

  41 8

  ~MatiW to nie są kluby miasta, ale czy 17-tka z Boguszowic jest własnością miasta? Ja powtórzę to pytanie które już zadałem wcześniej. Czy miasto już na stałe zdecydowało że nie będzie dotacji dla klubów sportowych? To nie są pieniądze które pozwalają tym klubom funkcjonować bez innych dochodów. Ale to są pieniądze które pozwalają robić to z sensem. Jeżeli wszystkie wydatki sprowadzamy do poziomu utrzymania przez rodziców to większa cześć działalności tych klubów będzie musiała być wstrzymana.
  Pan prezes 17-tki wypowiedział się w tonie że ich działalność jest ważniejsza. a moim zdaniem sport na poziomie dzieci i młodzieży idealnie ogranicza takie problemy z którymi musi się mierzyć 17-tka.
  Dziecko chcąc osiągnąć w klubie sportowym wyniki nie będzie pić, ćpać czy palić ze względu na podstawową wydolność organizmu.
  Nie wiem jak działa 17-tka, ale przypuszczam że to właśnie z takimi problemami muszą się zmierzać. Nie ma co się oszukiwać od 20-tu lat jest problem z sponsorami dla dzieci i młodzieży. Jak są sukcesy jak Adama Małysza to sponsorzy walą drzwiami i oknami, ale mało kto pamięta że Małysz musiał dorabiać na dachach żeby móc uprawiać skoki. To jest ciężka praca żeby mieć jakiekolwiek sukcesy. I nie zauważyłem że ktokolwiek wymaga od UM finansowania wszystkiego. Ale od czasu aż p. Masłowski został wiceprezydentem mówiło się o określeniu jasnych zasad konkursów grantowych.
  Dziś okazuje się że to jest najłatwiejsza decyzja by całe te starania wyrzucić do kosza. Dlaczego miasto nie zrezygnuje z "inwestycji" tworzących rosnące koszty bieżące? Nawet można pomyśleć że to celowe działanie skoro mamy pieniądze na zatrudnianie spadochroniarzy z Raciborza. czy tworzenie nowych kosztów w postaci TBS-u. I zrozumiałbym gdyby była jasna zapowiedź od 2021-roku gdy obecna władza będzie rządzić to UM nie będzie dotować żadnego klubu sportowego. Była by to jasna deklaracja na wiele lat braku współpracy. Tymczasem co roku jest taki sam problem jak podzielić te pieniądze. Władze (nie tylko te obecne bo również poprzednicy mieli tak samo) kalkulują komu się opłaca dać fundusze a komu przyciąć. To jest żenada że UM zamiast pomóc osobom pracującym społecznie na rzecz dzieci i młodzieży bawią się w urzędasów i możesz złożyć całą teczkę osiągnięć sportowych a brak lub krzywy podpis księgowej na jednej stronie powoduje wyrzucenie wszystkich dokumentów do kosza na śmieci.

 • ~cyd 2020-11-18
  16:04:01

  38 8

  No - pomieszało się ludziom w głowach, jeszcze co, chcieliby żeby z ich pieniędzy jaśnie panujący nam z UM ich dzieciom sport finansowali. Wiadomo przeca, że dzieci najlepiej jak piją i jarają bo wtedy kasa z akcyzy jest. Wy nie rozumicie głębi myśli decydentów z PeOwskiego ratusza.

 • ~Krus 2020-11-18
  17:33:12

  9 6

  Osoby się tu wypowiadające to albo całkowici laicy nie znający tematu, albo Panowie (Ci z imienia i nazwiska), którzy uważają się za półbógow... nieomylni i wszechwiedzacy... niezdolni do podjęcia dyskusji, czy negocjacji...

 • ~Arteks 2020-11-18
  18:16:16

  13 31

  Być może inne miasta pójdą za przykładem Rybnika. Swoją drogą nie da się porównać bielskiego przykładu z rybnickim bo Bielsko ma świetny klub piłki nożnej w ekstralidze - najbardziej liczącym się sporcie w naszym kraju. @TomekKieczka proszę nie straszyć ludzi bo mamy w naszym kraju wolność wyrażania opinii - nawet jeśli się to może komuś nie podobać. Osoby publiczne takie jak prezesi klubów muszą się liczyć z ocenami czy krytyką. Interpretację czy coś jest hejtem czy nie proszę zostawić moderatorom lub organom ścigania. Ja się zgadzam z @MatiW, prezesi klubów powinni wziąć przykład z klubu RMKS Rybnik który dopiero co pozyskał sponsora strategicznego. Da się? No ale lepiej wołać i dostać... "bo nam się należało" jak powiedziała kiedyś premier Szydło.

 • ~Arteks 2020-11-18
  18:23:11

  11 21

  Panie prezydencie Masłowski, mam pytanie do pana. Jak to jest z odpłatnością klubów sportowych za korzystanie z miejskich obiektów sportowych. Jako prywatne osoby płacimy tak za wynajem jak i za wstęp. A kluby? Interesuje mnie to bo słyszałem, że nie płacą. Jeśli tak to jest bardzo poważna pomoc ze strony miasta. Czy mimo trudnej sytuacji budżetowej zostaną podjęte próby inwestowania w nowe obiekty sportowe w Rybniku typu np. lodowisko, aquapark i inne. I czy nadal będziecie organizować kosztowną ślizgawkę pod gołym niebem która kompletnie się nie sprawdza w czasie łagodnych zim.

 • ~Piotr Masłowski 2020-11-18
  18:36:38

  9 24

  Arteks - kluby zrzeszone w związkach sportowych płacą na obiektach MOSiR symboliczną złotówkę za godzinę (ze względów podatkowych nie jest za darmo). Klub żużlowy ma odrębną umowę, nie pamiętam kwoty, ale to jest rząd kilku tysięcy złotych. Żużlowcy sami też przygotowują sobie tor. Kluby grające na salach w szkołach płacą wg cennika szkół. ps. jestem też winny odpowiedzieć w kwestii polityki społecznej, ale to chyba nie to miejsce i nie ten wątek

 • ~Piotr Masłowski 2020-11-18
  18:42:22

  8 21

  Aquaparku nie ma w planach. Pewne plany mamy, ale cała ta debata nauczyła mnie, żeby jednak nie dzielić się za bardzo. W projekcie budżetu na przyszły rok jest zadaszenie lodowiska.

 • ~Tadeusz Kiełkowski 2020-11-18
  18:49:20

  36 6

  Ponoć w Bangladeszu też tną sport. Mam pytanie ile kosztowało zepsucie większości ulic w centrum Rybnika tworząc idiotyczne pasy dla rowerów gdzie jeździ się pod prąd. Nadmieniam, że 23 lata uprawiałem kolarstwo ale po takiej drodze bym nie odważył się jechać.

 • ~Tomek Kieczka 2020-11-18
  19:45:02

  2 7

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Tomek Kieczka 2020-11-18
  19:46:22

  1 8

  Arex Kawe miało być . Napijemy się

 • ~Grzegorz Głupczyk 2020-11-18
  19:57:48

  8 11

  ~Lateks nie powiedziałem, że działalność Stowarzyszenia "17-tki" jest ważniejsza. To nadinterpretacja. W programie współpracy Miasta z NGO wsparcie seniorów, niepełnosprawnych i bezdomnych oraz dzieci w ramach PWD zostało uwzględnione, co można odczytywać w taki sposób, że w sytuacji trudności finansowych musimy wybrać mniejsze zło. Nie sądzę, że ktoś miał satysfakcję wycinając kulturę czy sport. Decyzja ta - niezwykle trudna - to po prostu mniejsze zło. Raz ze względu na finanse, dwa na koronawirusa.
  Pisałem to już w jednym komentarzu: sport, ważny i potrzebny w rozwoju dzieci i młodzieży można skompensować w inny sposób. W momencie, gdy na początku pandemii zamknięto różne ośrodki sportowe, kupa ludzi przeniosła się do lasu (często bywam i nie widziałem tam takich tłumów wcześniej, a i teraz jest mniej).
  W momencie gdy na początku pandemii zamknięto wszystko, obserwowaliśmy - w 17-tce - ogromny wzrost potrzeb w zakresie wsparcia psychologicznego i terapeutycznego. Ludzie: dzieci, młodzież i dorośli nie radzili sobie z sytuacją. Udzielaliśmy takiego wsparcia, w ramach różnych naszych możliwości. Z tym, że lasem psychologa zastąpić trudno, choć z całą pewnością aktywność fizyczna również w czasach pandemii pomaga (choćby ze względu na potencjał do redukcji stresu).

 • ~ 2020-11-18
  20:44:50

  11 11

  Nie uginać się. Skończyć z finansowaniem prywatnych firm pod płaszczykiem zabawy dla garstki ludzi w tym mieście.

 • ~rzyt 2020-11-18
  20:46:08

  20 1

  @Arteks, jak obiekty sportowe zostały wybudowane z pieniędzy Masłowskiego i UM to mogą sobie decydować o ich losach. To komu i po co to budowano?

  Jest tam jakiś plan na działalność w przyszłości?
  Wcale się nie dziwię, że Koper zdominował cały zarząd, bo reszta to cieniutkie wizjonery.

  Mamy już pomnik nie parkującego samochodu w centrum, także wiele odcinków dróg rowerowych bez rowerzystów; rower miejski w stojakach..
  Teraz będą obiekty sportowe widmo...i prężnie rosnącą 17-tkę zmagającą się z patologią młodych.
  O to chyba chodzi, bo prewencja nie jest brana pod uwagę w "tym mieście".

  Pozdrawiam puste obiekty sportowe przeznaczone dla UM....bo oni to wybudowali ze swoich pieniędzy dla swoich..

 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-11-18
  21:01:22

  5 9

  jeszcze czekam na komentarz jak to rybnik.com.pl jest tuba pisowska...

  a potem na zdjecie z karteczka #wolneMedia.

  Ogarnia mnie smiech jak widze, ze latwiej jest sie wam bawic w przepychanki „co powiedzialem - czego nie powiedzialem” niz zagospodarowac budzet inaczej.

  Ale spokojnie Rybniczanie to zmienia.

  Tymczasem czekam na pomysl ze strony pana Lukasza Dwornika - w jaki sposob pomoze Rybniczanom.

 • ~kurier 2020-11-18
  21:32:39

  9 12

  Lepiej inwestować w obiekty sportowe niż w kluby. Ktoś wreszcie chce zrobić porządek i ja to popieram

 • ~kibic_row 2020-11-18
  22:44:56

  15 2

  Piotr Masłowski co Pan opowiada. Jakie kilka tysięcy? Proszę spojrzeć do oficjalnego cennika Mosir. Jakie sami przygotowywują tor? A kto kupił maszynę startową, dmuchane bandy, wymienił krzesełka, wyremontował tablice reklamowe na których umieszczone są reklamy sponsorów klubu żużlowego no kto? Oczywiście że Mosir. Kto dostarczył kruszywo na tor? Oczywiście że Mosir. Kto płaci za sprzątanie i ochronę oraz media? Oczywiście że Mosir. Więc proszę nie mówić bzdur. Gdyby nie problemy z torem w Częstochowie to klub miałby problem wywiązać się z ilością 5 meczy pokazanych w tv które zaoferował w przetargu 2 mln.

 • ~zbyh62 2020-11-19
  06:41:59

  3 1

  Sport, ważny temat... ale ta potrzeba w piramidzie Maslova jest umiejscowiona w jej części górnej... Pytanie dla Rybnika "być albo nie być" - jaki mamy plan w związku z ogłoszoną strategią energetyczną Polski 2030/2050....

 • ~Piotr Kosiorowski 2020-11-19
  06:49:32

  16 2

  Za kilka lat rzeczywiście 17-tka będzie organizacją dużo ważniejszą od jakiś tam klubików sportowych dlatego, że po decyzji Miasta o zaprzestaniu finansowania sportu młodzieżowego organizacja ta zyska kilkaset jak nie kilka tysięcy podopiecznych, których będzie musiała wyciągać z alkoholizmu, narkomani itp.

 • ~Lateks 2020-11-19
  08:35:44

  3 1

  ~Grzegorz Głupczyk może posłuchaj co powiedziałeś bo nie chcę naginać rzeczywistości, tylko stwierdzam co było powiedziane.
  https://youtu.be/36qZPwpN0j8?t=1482
  I moim zdaniem to nie jest wybór jakiegoś mniejszego zła. To jest brak przewidywalności decyzji UM. Nie wyobrażam sobie żeby świetlice środowiskowe działały na takiej zasadzie że najpierw UM je przekazuje pod zarząd stowarzyszeń a potem jednego roku ucina całkowicie finansowanie. Ludzie którzy nie zarabiają na prowadzeniu klubów sportowych wyręczają UM z tego obowiązku ich utrzymania, pozyskują środki. I przy pierwszych problemach UM następuje likwidacja finansowania. Jest wiele obszarów gdzie można było przez lata oszczędzać. A dziś miasto nie wycofuje się z wydawania pieniędzy na rzeczy zbędne, ale chce pokazać w najbardziej wydatny sposób że możliwości wydawania pieniędzy im są ograniczone.

 • ~Lateks 2020-11-19
  08:37:26

  4 1

  ~kurier można przyjąć twoje założenie, tylko po co nam obiekty sportowe skoro będą stały puste? Po co UM ma budować nowe obiekty jeśli ich utrzymanie kosztuje?

 • ~Lateks 2020-11-19
  08:38:38

  1 1

  ~kurier zwłaszcza że nie padła żadna taka deklaracja że ta sytuacja będzie stała, przyjdzie rok wyborczy i dotacje wrócą, absurd.

 • ~Grzegorz Głupczyk 2020-11-19
  09:47:41

  2 2

  Drogi Panie ~Lateks, kliknąłem i przesłuchałem. Widać każdy słyszy to, co chce. Nadal utrzymuję, że to nadinterpretacja. W wypowiedzi mówię - odwołując się do programu współpracy - o tym organizacjach działających na rzecz grup docelowych uwzględnionych w programie współpracy, nie wymieniając żadnej z nazwy.

 • ~Piotr Masłowski 2020-11-19
  11:28:33

  1 3

  kibic ROW- klub żużlowy płaci 1460 brutto za każdy mecz seniorów i połowę za każdy mecz młodzieżowców i/lub trening punktowany. Miasto kupuje materiały które pan wymienił. Klub utrzymuje stan toru i bandy, dokonuje bieżących napraw. ROW 1964 i inni korzystający z płyty głównej płacą 370 brutto za mecz na płycie, miasto kosi trawę, liniuje itd. Kluby nie ponoszą opłat za media. Na boiskach pozostałych jest wspomniana złotówka za godzinę, bez dodatkowych kosztów dla klubów. Działacze tych klubów oczywiście w ramach własnego zaangażowania robią różne prace wokół. Do tego roku MOSiR opłacał także na boiskach gospodarza wskazanego przez klub.

 • ~MNovak 2020-11-19
  13:14:33

  7 2

  Pan wiceprezydent nie posłuchał i nie skorzystał z telefonu do PRowca, dalej brnąc w ślepą uliczkę z której nie będzie już powrotu.....

 • ~rzyt 2020-11-19
  13:59:58

  8 0

  @Piotr Masłowski,

  Musi Pan sobie zadać pytanie czy służy Pan miastu lub jego mieszkańcom? Bo Pana obecne zajęcie to służenie tym, kto Panu płaci.

 • ~kibic_row 2020-11-19
  14:00:02

  3 0

  Piotr Masłowski napisał Pan tylko to samo co ja napisałem. A więc nie rząd kilku tysięcy złotych tylko 1460 brutto. To może warto przedstawić jak dotuje się sport ZAWODOWY i spółkę prywatną gdzie Rybniczan w 2019 roku w pierwszej drużynie było 2óch. W tym roku jeden wyfrunął a jeden wraca po kontuzji więc bilans się nie zmienia.
  Jak to się ma do tysięcy Rybnickich dzieciaków trenujących różne dyscypliny.
  Roczny raport o stanie sportu w Rybniku za 2019 rok dobitnie pokazuje gdzie najprędzej za parę lat znajdziemy przyszłego reprezentanta miasta( no i gdzie oni teraz są).
  Żeby Pan nie szukał:
  https://bip.um.rybnik.eu/Default.aspx?Page=59&Id=49557
  Nie mam nic do klubu żużlowego bo sam jestem kibicem żużla ale to jak nie równo traktujecie mieszkańców pokazuje jak można na Was liczyć. Niech żużel dostaje i 5 mln oficjalnie ale na jasnych i klarownych zasadach. Szkolisz młodzież, reprezentujesz godnie miasto, masz wyniki wspomagamy. A jak nie to się staraj.
  Stworzycie spółkę Rybnicki sport i co to da? Nowe stanowiska do obsadzenia i tyle.

 • ~kibic_row 2020-11-19
  14:15:09

  4 0

  Tak tylko nadmienię, że te koszty o których Pan mówi które ponosi miasto to np. koszt bandy którą kupił mosir w 2017 roku tylko 203tyś.
  Kto z niej korzysta? Pływacy? lekkoatleci? rowerzyści? no raczej nie. Istota całego sporu oczywiście jest inna bo nie chodzi o to kto ma a kto nie ma ale o to, że pan nauczyciel który rządzi miastem wie najlepiej co jest komu potrzebne i to mnie osobiście boli. Przed wyborami jak to się nie naopowiadał że gabinet bedzie otwarty, on słucha ludzi. Jak on nawet radnych opozycyjnych( którzy swoją drogą też są mega słabi) traktuje jak ***** ***. Politykę i pokazywanie nam dlaczego jest tak a nie inaczej bo rządzą Ci a nie inni zostawcie w Warszawie. Zacznijcie traktować Rybnik jak swój dom a nie trampolinę do kariery. Już nie chce się nam słuchać o wyrobiskach o oświacie o zadaniach. Zacznijcie oszczędzać na waszych fanaberiach bo to aktualny zarząd wydał wszystkie pieniądze odłożone na możliwą sytuację z wyrobiskami. Co z CUW mieli zajmować się wszystkim a nie zajmują się niczym. Ogłaszają przetargi na odśnieżanie i koszenie. To po co nam zieleń miejska, po co RSK. Zlecajmy to podwykonawca i tyle.

 • ~Lateks 2020-11-19
  14:59:42

  1 0

  "Czyli chce pan powiedzieć że działalność klubów sportowych jest obszarem mniej ważnym?

  ... Panie redaktorze ciągnie mnie pan za język być może to tak wybrzmiało ale chyba nawet powinno to tak wybrzmieć, jest mniej ważny dlatego bo patrzymy na projekt współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi to widzimy w tej trudnej finansowej sytuacji miasto wspiera czy skupia się bardziej, na osobach niepełnosprawnych, na osobach, seniorach na bezdomnych Tak czyli w tej działce ruchów finansowych ...."

  Można długo, nie chce mi się udowadniać że stanowisko jednego stowarzyszenia wynika tylko z tego że miasto obcięło finansowanie innym a nie temu podmiotowi. Dla mnie sprawa jest jasna, gdyby obciąć dofinansowanie 17-tki do zera to by Pan protestował tak jak to robi p. Tomasz Kieczka. Jako że sytuacja jest odwrotna to rozumiem że Pan nie protestuje, tylko dlaczego Pan stoi na stanowisku rzecznika UM? Nie wiem.
  Ja tylko przypomnę:
  https://www.rybnik.com.pl/wywiady,sprawy-dzieci-nie-sa-polityczne-,wyw4-693.html
  I teraz z jednej skrajności przeszliśmy do drugiej. Szkoda.

 • ~Piotr Masłowski 2020-11-19
  15:58:06

  0 2

  kibic ROW - a) 1460 za mecz nie daje kilku tysięcy, daje kilkanaście. b) spółką jest też TS ROW, także nie idźmy tą drogą c) powtarza pan głupoty o budżecie i oszczędności na wyrobiska. Budżet 2014, ostatni budżet p. Fudalego skończył się wynikiem 97,5 mln nadwyżka, 6 mln deficyt i 85,2 mln dług. I to miało starczyć na pokrycie podatku za wyrobiska (około 60 mln), wykupy pod drogę Racibórz Pszczyna (około 65 mln) i pewnie jeszcze coś. Żeby nie trzeba było szukać podsyłam linka: https://bip.um.rybnik.eu/Default.aspx?Page=43 MNovak - odpowiadam na pytania i jakoś ważniejsze są dla mnie fakty, niż wizerunek

 • ~kibic_row 2020-11-19
  16:51:58

  3 1

  Piotr Masłowski mówimy o 1 meczu czy całym sezonie? Jeżeli o całym sezonie drużyny seniorskiej to zachęcam do sprawdzenia ile jest drużyn w ekstralidze. Myśli Pan że 1430 pokrywa jakiejkolwiek wydatki miasta na stadion? Tak racja co do spółki chodziło mi o to że KS Row jest spółka SA. Co do wyrobisk to wiedzieliście że może być taka sytuacja A zaczeliscie dopiero po wyroku sądu myśleć o odkładaniu. To tak jak z pomnikiem Webera prezydent zapytany na sesjo czy wiedziąc że idą c8ezkie czasy trzeba było ten pomnik powiedział, że wie że idą ale było w budżecie zaplanowane to trzeba było wydać. My też słuchamy i oglądamy sesję i co najważniejsze myślimy choć Wy uważacie inaczej.

 • ~MNovak 2020-11-22
  16:08:08

  2 0

  Panie wiceprezydencie, panie Piotrze odpowiadać na pytania (chcąc być precyzyjnym na zarzuty specjalistów) trzeba umieć. Odpowiada pan na zaczepki osób, które specjalnie "wypuszczają" wiceprezydenta a ten jak "szczeniak" odpowiada sądząc, iż przyniesie to pozytywny skutek.
  Podpowiem... Proszę przygotować profesjonalną rzetelną informację, opierającą się na faktach podpartą liczbami LUB łagodzenie wizerunku poprzez delikatne wycofanie się z pomysłu i oświadczenie łagodzące nastroje.
  Tak, czeka Was(Nas mieszkańców) ciężki rok. Tak, trzeba zrezygnować z kilku inwestycji w kulturę, sport czy chociażby w infrastrukturę (można wymienić kilkanaście przykładów wybrałem subiektywnie). Tak, czeka pana prezydenta (jak każdego szefa) ciężki okres zwolnień, redukcji ALE od tego jest. Będzie pan (jak i prezydent) miał ciężki rok ponieważ trzeba będzie powiedzieć nie kolegom, którzy zwrócą się o pomoc bo stracili pracę prezesa czy dyrektora.
  Na przykładzie sportu widać, że prezydent Kuczera bardziej zajęty jest problemami osobistymi niż miastem....

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 389