zamknij

Wiadomości

Kilku zapaleńców włożyło kij w mrowisko. Dzięki nim budżet Rybnika może być bardziej obywatelski

2020-11-26, Autor: Wacław Wrana

Fala społecznych protestów w Rybniku związana z zapowiedzią wstrzymania finansowania sportu w mieście pociągnęła za sobą lawinę zdarzeń, jakiej chyba nikt się nie spodziewał. Dzięki kilku zdesperowanym działaczom sportowym, w mieście rozgorzała dyskusja nad budżetem miasta w ogóle.

Reklama

Trudne pytania o budżet Rybnika

Gdy siedem tygodni temu wiceprezydent Piotr Masłowski zapowiedział wstrzymanie finansowania klubów sportowych w Rybniku, chyba nikt się spodziewał, że konsekwencje tego ruchu pociągną za sobą tak daleko idące skutki. Owszem, było jasne, że działacze sportowi nie złożą broni i do końca będą walczyć o swoje. Władze Rybnika nie przewidziały jednak, że przy tej okazji rozpocznie się prześwietlanie budżetu miasta w ogóle.

W mediach społecznościowych, w tym na grupie otwartej Rybnik.com.pl na Facebooku, wybuchły dyskusje na temat budżetu miasta. Tomasz Kieczka, Tomasz Pruszczyński, Darek Siedlaczek, Marcin Macionczyk, Mirek Małek, Nina Giba i kilka innych osób zaczęło zadawać władzy niewygodne pytania. Nagle też z urzędu miasta zaczęły wyciekać kolejne tabelki z wydatkami miasta, o których mało kto miał pojęcie. Wielu internautów zrobiło też wielkie oczy, że budżet Rybnika po stronie wydatków to ponad miliard złotych.

> Zostań członkiem grupy dyskusyjnej Rybnik.com.pl

Urzędnicy odpowiadają na Facebooku

Sprowokowane władze miasta podjęły rzuconą rękawicę. W dyskusję z internautami zaangażowali się m.in. Przewodniczący Rady Miasta – Wojciech Kiljańczyk, wiceprezydent - Piotr Masłowski czy rzecznik prasowa magistratu – Agnieszka Skupień. I dobrze! W dojrzałych demokracjach Europy Zachodniej, aktywność samorządowców w mediach społecznościowych to standard. Tyle tylko, że taka komunikacja powinna być prowadzona z obywatelami stale, systematycznie a nie tylko w sytuacjach kryzysowych.

Spod pióra, a właściwie klawiatury urzędników wyszło kilka wypowiedzi, które dały mieszkańcom do myślenia. Na przykład, Agnieszka Skupień pytania o wydatki na reklamę w Gazecie Wyborczej Nagrody Literackiej Juliusz nazwała „patrzeniem w talerze innym”.

> Debata o sporcie w Rybniku: czy radni zmienią projekt budżetu?

Po opublikowaniu przez prezydenta w Biuletynie Informacji Publicznej projektu budżetu, przez długie dni milczeli rybniccy radni, również ci opozycyjni. To pokazuje jak bardzo nasi rajcy są uzależnieni od narracji narzuconej przez prezydenta miasta. Czy jako obywatele możemy liczyć na to, że radni będą skutecznymi strażnikami i kontrolerami uchwalanego budżetu miasta? Niech każdy odpowie sobie sam na to pytanie.

Wytłumaczmy mieszkańcom budżet Rybnika

Ze swojej strony – jako redakcja Rybnik.com.pl obiecujemy Wam drodzy Czytelnicy, że wkrótce rozpoczniemy cykl debat i publikacji, w których krok po kroku będziemy tłumaczyć mieszkańcom strukturę budżetu miasta i wyjaśniać na co dokładnie wydawane są nasze pieniądze.

Panie Prezydencie, Panie Przewodniczący Rady Miasta, Państwo Radni, Pani Rzecznik, liczę na Wasze zaangażowanie i wsparcie w tym dziele. Jeśli to się uda, to cały kolejny budżet Rybnika będziecie mogli nazwać „obywatelskim”, a nie tylko w niewielkiej części projektów zgłaszanych przez mieszkańców. Pomożecie?

Wacław Wrana - Redaktor Naczelny Rybnik.com.pl

Oceń publikację: + 1 + 65 - 1 - 23

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~MatiW 2020-11-26
  12:06:02

  66 17

  Czyli tak: portal rybnik.com.pl uznał, że z toru budżetowego ma dla siebie za mało, bo np. Agora ma więcej? Przecież tu nie chodzi o podejście, prześwietlamy budżet i tłumaczymy mieszkańcom jego zawiłości, tylko pokażemy Wam jak mało dało nam, a dają innym. Przecież w komentarzach z tej dyskusji jako wynika, że pan Pruszczyński, pan Maciończyk czy pani Giba z miejskiej kasy korzystali. Tylko zarzucają, że dostali tak mało.

 • ~znawca 2020-11-26
  12:16:57

  48 4

  Czy niniejszy post zostanie opublikowany? Sprawdźmy :)
  Wyborów nie ma więc płatnych promocji brak, miasta kasę oszczędza i nie zlecają lukratywnych reklam, przedsiębiorcy też pieniądze liczą .... po wielkich planach współpracy z silesionem K.Durczoka też śladów znaczących nie widać na tutejszym portalu więc o co chodzi? .... może po prostu nie ma za co emigrować tymczasowo na Teneryfę?

 • ~cyd 2020-11-26
  12:21:50

  85 10

  "Agnieszka Skupień pytania o wydatki na reklamę w Gazecie Wyborczej Nagrody Literackiej Juliusz nazwała „patrzeniem w talerze innym”. Ależ pani Agnieszko pani całą garkuchnię powinna pokazać a nie same talerze!

 • ~Lateks 2020-11-26
  12:36:16

  52 9

  Prędzej mi na ogrodzie kaktusy wyrosną niż budżet miasta będzie budżetem obywatelskim. Pierwsza sprawa to że UM ma zbyt dużo pieniędzy. Druga że nie mają jakichkolwiek korzyści z oszczędzania i spłaty długów. Trzecia jak sama pani rzecznik zauważyła UM kupuje wszystkich gdybym naprawiał lampki ozdobne dla UM też bym mówił że to musi tyle kosztować bo musi... Ehhh niekończąca się opowieść. 1mld zł naprawdę jest na czym oszczędzać, tylko trzeba chcieć, ale po co? Każdy urzędnik ma zapłacone za wydane pieniądze a nie za zaoszczędzone.

 • ~Gibon 2020-11-26
  13:29:32

  43 5

  Szybko w czas dziennikarze zainteresowali się wydatkami miasta... Właśnie od tego jesteście Panowie dziennikarze!! Właśnie od tego. Mam nadzieję, że ten "cykl" się nigdy nie skończy. Powinniście patrzeć władzy na ręce. Niestety nasze lokalne media nie są zazwyczaj obiektywne gdyż same żyją z pieniędzy samorządu, ale im więcej mam lat tym bardziej mam wrażenie, że te nasze publiczne środki są coraz gorzej wydatkowane. Trzymam kciuki za rzetelne dziennikarstwo i transparentne wydawanie pieniędzy przez urzędników. Wiele inwestycji w mieście nie ma żadnego podparcia w analizach itd. wystarczy spojrzeć na inwestycje drogowe czy chociażby ostatnią budowę budynku komunalnego na Chrobrego.. to samo ma się przy wynagrodzeniach w administracji czy edukacji. Jest czego pilnować! Swoją drogą.. łatwiej znaleźć igłę w stogu siania niż projekt budżetu Rybnika na 2021 w internecie...

 • ~Wojciech Kiljańczyk 2020-11-26
  13:58:03

  20 25

  Popieram pomysł debaty publicznej na temat budżetu. Ona musi być rzetelna, pokazująca różne perspektywy, ale też angażująca zarówno urzędników, ekspertów, jak i mieszkańców, przedsiębiorców, organizacje pozarządowe, czy też aktywistów. Tylko dzięki różnym perspektywom będziemy w stanie spojrzeć na budżet z różnorakich stron i to zapewni właściwy jego ogląd. Ograniczanie tych perspektyw lub próba potwierdzenia wybranej tezy nie przyniesie właściwego skutku. A to, że niektórzy radni nie czytają budżetu wiemy od lat. Radnym mylą się wydatki bieżące z inwestycyjnymi, a są też tacy którzy nie wiedzą jaka jest procedura podczas uchwalania budżetu. Na szczęście to jednostkowe przypadki. Wszystkie te elementy wymagają wzmocnienia edukacji i kontroli społecznej. Może właśnie presja społeczna i oczekiwania wyborców to zmienią. Pozdrawiam!

 • ~tf2 2020-11-26
  14:55:26

  45 22

  Czyli hipokryci z PO krzyczą o finansowaniu Telewizji Polskiej a sami z naszych pieniędzy sponsoruja marionetkowe pseudo media i jeszcze jaśnie "państwo" maja fochy
  i pretensje do swoich pracodawców-petentów, że śmieli ich o to pytać!?!??!?!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 601