zamknij

Wiadomości

Prezydent chwalił się w kampanii, że ma większość w radzie. Dzisiaj zobaczyliśmy, jaka jest krucha

2024-05-07, Autor: 

Prezydent Piotr Kuczera wielokrotnie przed II turą wyborów zaznaczał, że to on ma większość w Radzie Miasta Rybnika, a nie jego niedawny konkurent – Andrzej Sączek. To był jeden z jego głównych argumentów, podobnie jak radnych PO-WdR. Dzisiaj jednak zobaczyliśmy, jaka ta większość jest krucha. Wystarczył jeden wstrzymujący głos, by przeciągnąć wybór przewodniczącego przez cztery głosowania. Bartłomiej Furmanowicz, redaktor naczelny Rybnik.com.pl komentuje przebieg dzisiejszej sesji rady miasta.

Reklama

Miało być uroczyście, miało powiać optymizmem. Pierwsza połowa sesji nowej kadencji faktycznie taka była. Potem pojawił się „kwas”. Koalicja mająca większość (13 radnych na 25), czyli Platforma Obywatelska i Wspólnie dla Rybnika nie były w stanie przez trzy głosowania wybrać swojego kandydataKrzysztofa Szafrańca. Sama uroczystość nie trwała godzinę, ale dwie następne. Dopiero podczas wyłonienia zwycięzcy głosowania okazało się, że patowa sytuacja wynikała tylko z jednego, wstrzymującego się głosu. Po stronie koalicji? Tego typu głosowania są tajne, ale liczby na to wskazują.

Podział głosów był jasny. Krzysztof Kazek (BSR) cały czas mógł liczyć na cztery "szable". Zapewne na niego głosował Blok Samorządowy Rybnik i z dużą dozą prawdopodobieństwa – Lepszy Rybnik, który od początku deklaruje swoją bezpartyjność.

Andrzej Sączek zdobywał po 8 głosów. Tylu właśnie radnych w radzie ma Prawo i Sprawiedliwość. W teorii rządząca koalicja powinna wyłonić Krzysztofa Szafrańca już w pierwszy głosowaniu. Rzecz w tym, że jedna osoba z trzynastki (najprawdopodobniej) wyłamywała się zaznaczając opcję wstrzymania od głosu. To wystarczyło, by kandydatura koalicji nie miała bezwzględnej większości głosów.

Małgorzata Piaskowy (WdR) po trzecim głoswaniu była już zrezygnowana. Mówiła głośno o pacie. Kolejne wstrzymanie się od głosu mogłoby nawet zaważyć na kształcie koalicji. Koniec końców Krzysztof Szafraniec został przewodniczącym rady. Daleki był jednak od zadowolenia, czy satysfakcji. Oznajmił nawet na forum, że musi zastanowić się nad sensem swojej obecności w strukturach rybnickiej PO. Nie ma się co jemu dziwić. Właśnie przekonaliśmy się, jak krucha jest ta koalicyjna większość, a mówimy tutaj wręcz o formalności wyboru przewodniczącego. Co będzie się działo w przypadku strategicznych uchwał lub decyzji, które wywołują sporo kontrowersji wśród mieszkańców Rybnika? Koalicja będzie tak naprawdę drżała o każdy głos, a nawet zabiegała o poparcie bezpartyjnej opozycji. Ta z kolei od dawna nie była w tak komfortowej sytuacji (ku zadowoleniu radnych PiS).

Co dalej? Sporo może się podziać na następnej sesji rady miasta. Wtedy radni będą wybierać wiceprzewodniczących. Dobrym ruchem byłoby zaproszenie opozycji do współpracy i pozostawienie fotelu dla kogoś z ugrupowania PiS, BSR lub LR. Podobny pozytywny efekt niesie obsadzenie stanowisk przewodniczących w komisjach branżowych. To byłby też ukłon dla wyborców. Tu trzeba podkreślić, że na kandydatów PO i WdR oddano 20,7 tys. głosów, a na PiS, BSR i LR – 24,5 tys (dane podane za Gazetą Wyborczą). Chęć współpracy wpisywałaby się też w to, o czym mówił i mówi Andrzej Sączek oraz Piotr Kuczera (po wyborach).

W grę wchodzi też inny scenariusz – przeciągnięcie radnego na swoją stronę. Taki ruch byłby korzystny dla koalicji, która zwiększyłaby dystans w większości głosów. Z drugiej strony BSR i LR mają argumenty, by również zwrócić na siebie uwagę. Biorąc pod uwagę poprzednią kadencję, całkiem możliwe jest też odłączenie się od ugrupowania jednego, dwóch radnych, którzy pozostaliby niezależnymi.

Czy wstrzymanie się od głosu jednego z radnych koalicji było tylko „pstryczkiem w nos”, a może formą niezadowolenia, w jakim kierunku podąża większość i czyje głosy są brane pod uwagę? Pytanie też, co zrobi Krzysztof Szafraniec? Pozostanie w PO, czy wybierze np. WdR, a może będzie radnym niezależnym? W takim wypadku koalicja straciłaby większość. Zapewne poznamy za niedługo ciąg dalszy tych spraw.

Oceń publikację: + 1 + 117 - 1 - 28

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~waria(n)t 64" 2024-05-07
  16:51:10

  39 72

  Krucha jest nasza demokracja. Dlatego należy ją chronić i iść na wybory 6 czerwca by ostatecznie zachęcić Towarzyszy z pisu do wyprowadzenia tam gdzie jest ich wlaściwe miejsce miejsce. Do ich sprawdzonych przyjaciół w Budapeszcie , Mińsku i Moskwie....

 • ~MArudzia 2024-05-07
  17:32:01

  58 27

  ~waria(n)t 64"
  "....Dlatego należy ją chronić i iść na wybory 6 czerwca by ostatecznie zachęcić..." Całkowicie się zgadzam, idźcie tego 6 czerwca na wybory i głosujcie na koalicję, lewicę platformę, 2050 itp

  ale 9 czerwca zagłosujcie na pozostałych ;-)))))))

 • ~Franek 7 2024-05-07
  17:37:29

  40 50

  Krucha, nie krucha- ważne, że jest. Przekonali się o tym w sejmiku województwa podkarpackiego, gdzie PiSuar stracił władzę jednym czy dwoma głosami wybranych z ramienia PiSu radnych. I jaki krzyk i lament. Sam Sasin ogłosił, że to zdrada. Jakoś nie lamentowali tak kiedy niejaki Kałuża przeszedł na ich stronę w sejmiku woj. śląskiego w zeszłej kadencji. Oznacza to kwik szwagrów PiDlSowskich odrywanych od stanowisk w samorządach.
  Słychać wycie?

 • ~gen 2024-05-07
  17:42:18

  69 41

  Jeśli chcecie euro , imigrantów i więcej lewactwa , głosujcie na KO , PO i innych uśmiechniętych :)

 • ~waria(n)t 64" 2024-05-07
  18:06:39

  25 65

  Towarzyszu generale. Wybór jest prosty. Albo wybieramy cywilizację Europejską , albo bulbash tak jak to zrobił jeden z pisowskich inteligentów. Nawet na Podlasiu powoli , ale nabierają rozumu. Jedynie Tow. Generał Bolszewik z krwi i kości stoi na swoim stanowisku jakim mu wyznaczyła partia i była władza. Tow. Generale Ty się nie bój nic. Ty za życia zostaniesz przewieziony do Kozłówki i będziesz stał wśród posągów z czasów minionych słusznym i pił bulbash

 • ~waria(n)t 64" 2024-05-07
  18:07:51

  28 57

  ,,Kreml uważnie przygląda się wynikom wyborów w Polsce. W moskiewskich mediach doceniono PiS jako potencjalnego sojusznika nadającego się do roli lodołamacza kruszącego jedność Europy."
  To tylko cytat z agencji prasowych

 • ~Franek 7 2024-05-07
  19:18:30

  26 50

  Waria(nt)64, ja myślę, że kolega Gen się już pakuje tam gdzie wszyscy poplecznicy PiSowcow czyli po azyl na Białoruś. To naturalny kierunek ich emigracji. Jeszcze trochę to Łukaszenka zacznie płot budować przed zdrajcami z PiSu ;)

 • ~Czerwony88 2024-05-07
  19:32:12

  61 24

  Wariant będziesz mieć taką cywilizacje Unijna że zaraz zakaża Ci jechać do pracy samochodem spalinowym, palić w swoim domu czym chcesz jeść czego chcesz i chodowac czego chcesz. A USA Azja śmieją się bo nas Europejczyków gospodarczo wyprzedza o 100lat tam się nikt nie przejmuje jakimś zje..... zielonym ładem itp a niech Ci jeszcze wariant Euro tu wprowadza. Myślisz że będziesz bogatszy bo dostaniesz 900 E wypłaty? Naiwny jesteś jak wszyscy. Nie dziwię się że Władimir się zaczyna śmiać z UE jak widzi takich naiwniaków jak Ty i 70% tak myślących. Aa i korzystaj z grilla bo pewnie też za niedługo zakaża. Z resztą Ty powiesz ze to normalne!

 • ~waria(n)t 64" 2024-05-07
  22:33:36

  22 45

  @czerwony październik. Ty masz mózg wyprany na wskroś do granic możliwości . Każdy dzień co świta, nowych pisowskich głupków wita

 • ~gen 2024-05-07
  22:56:08

  39 20

  Wariat zanim zasiądziesz do pisania weż cos na uspokojenie , a może jakaś terapia ? wszystkich obrażasz , to już staje się nudne i głupie z twojej strony , ta metoda lewaków już tu nie działa .

 • ~waria(n)t 64" 2024-05-07
  23:12:13

  20 34

  A może byś tak generale wyemigrował jak to staje się ostatnio u pisowców modne na Białoruś .W tamtejszej demokracji odnajdziesz spokój ducha . A normalnym ludziom w Polsce nię będziesz już zasmradzał atmosfery

 • ~exx 2024-05-08
  09:15:00

  16 14

  waria(n)t 64 -"normalny" inaczej.

 • ~waria(n)t 64" 2024-05-08
  15:53:49

  7 13

  @exx . Witamy w klubie
  - pisomatołki wszystkich krajów łączcie się...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak wypadnie reprezentacja Polski na Mistrzostwach Europy w Niemczech?

Oddanych głosów: 216